Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Chraňte váš domov, aneb jak vybrat nejlepší pojištění domácnosti a majetku

25.9.2019

Co se v tento moment děje ve vašem domě či bytě? Pokud jste zrovna mimo váš domov, zřejmě na tuto otázku nedokážete odpovědět na 100 %. Vaše obydlí může být naprosto v bezpečí a čekat na váš návrat, anebo být v plamenech či ve spárech zloděje, který se k vám vloupal. Poradíme vám, jak vaši rodinu odchránit před finančními škodami, způsobenými škodou na vašem majetku.

Chraňte váš domov, aneb jak vybrat nejlepší pojištění domácnosti a majetku
7 minut čtení
Pojištění

Možná si říkáte, že žijeme v bezpečné zemi, kde kriminalita není nijak výrazná a kde nehrozí ničivé přírodní katastrofy typu tornádo nebo tajfun. Řadu lidí to tudíž ukolébá k falešnému pocitu bezpečí. Ovšem statistiky hovoří o pravém opaku.

  • 7 požárů denně musí hasiči likvidovat v českých domácnostech.
  • Každých 25 minut dojde ke vloupání do bytu.
  • 70 vodovodních škod denně se přihodí v českých domácnostech.

Škody na majetku nejsou nejnižší a většina z nich výrazně poznamená (nebo dokonce zruinuje) rodinný rozpočet. Například průměrná škoda, způsobená požárem, se pohybuje ve výši 150 000 Kč, a škoda vytopením může přesahovat částku 50 000 Kč.

Jak snížit riziko finanční škody?

Ani ten nejpromyšlenější alarmový systém nebo nejrobustnější bezpečnostní dveře vás před škodou na vašem domově neochrání na 100 %. Ovšem můžete se ochránit před finančními škodami, které vám vloupání, vodovodní škoda či jiná pohroma způsobí.

Pro toto riziko je nejlepší pojištění domácnosti nebo nemovitosti. Jaký je mezi těmito pojistkami rozdíl?

  • Pojištění nemovitosti kryje škody na budově. Patří sem například poškození stěn, fasády, dveří, oken, střechy a dalšícho vnějšího vybavení.
  • Pojištění domácnosti se vztahuje na vnitřní vybavení, tzn. nábytek, elektroniku, malbu či tapety, umělecká díla, osobní věci.

Pojistní specialisté používají k vysvětlení tohoto rozdílu jednoduchou pomůcku. Představte si váš domov jako domeček pro panenky. Pomyslně jej obraťte podlahou vzhůru. To, co vypadne, je pojištění domácnosti. To, co zůstane, je pojištění nemovitosti.

Jak je to s vestavěným vybavením, tzn. s kuchyňskou linkou, vanou, umyvadly a podobným typem vybavení, které je sice uvnitř domečku, ale při obrácení vzhůru nevypadne?

Spočítejte si pojištění pro Vaši domácnost

To, zda patří do pojištění domácnosti, záleží na konkrétní pojišťovně. Některé z nich toto vybavení zahrnují, některé však nikoliv. Před sjednáním pojištění je proto vždy dobré nahlédnout do pojistných podmínek.

 

Jak sjednat nejlepší pojištění domácnosti a nemovitosti

Pojištění majetku v současné době nabízí spousta pojišťoven a nebývá snadné se v jejich nabídce zorientovat. Poradíme, podle čeho se při výběru pojistky orientovat.

Rozsah pojištění

Jak už jsme zmínili v předešlém textu, při výběru pojištění majetku je potřeba si v pojistných podmínkách zjistit, na co se vlastně tato pojistka vztahuje. Některé pojišťovny nabízí pojištění domácnosti i nemovitosti v rámci jedné pojistky, u jiných si klient může v rámci jedné smlouvy sjednat buď pojištění domácnosti, nebo nemovitosti.

Pojistné podmínky se můžou lišit i co se týče vestavěného zařízení (kuchyňská linka, sanitární zařízení, vestavěné skříně). Některé pojišťovny škodu na tomto zařízení kryjí v rámci pojištění domácnosti, u jiných je to součástí pojištění nemovitosti.

Před podpisem smlouvy rovněž nahlédněte do seznamu výluk. Ve výlukách můžou být například škody, způsobené zatečením vody skrze špatně uzavřené okno, nebo elektrický zkrat způsobený starými spotřebiči.

Podpojištění

Riziko, které si spousta majitelů neuvědomuje, je podpojištění majetku. Jedná se o situaci, kdy je klient pojištěn na nižší částky, než je hodnota jeho majetku. K podpojištění většinou dochází ve dvou případech - když chce klient ušetřit na pojistném a pojistí se na nižší částky, nebo když si své pojištění majetku zapomíná aktualizovat. Druhý případ bývá častější. Nestačí si totiž pojištění majetku pouze sjednat, a pak mít deset let stejnou pojistnou částku. Ceny nemovitostí i vybavení domácnosti rostou a jestliže jste před patnácti lety pořídili vybavení obýváku za 15 000 Kč, dnes byste za něj dali výrazně víc peněz. Ještě více to platí v oblasti nemovitostí, kde se ceny v posledních letech výrazně navýšily.

Jak přesně vám může podpojištěnost uškodit? Ilustrujme si to na příkladu pana Michala, který před deseti lety koupil byt za dva miliony Kč a na tuto částku se si jej také pojistil, aniž by si pojistnou částku v průběhu let navyšoval. V dnešní době však ten samý byt má cenu 4 miliony Kč. Jeho byt postihne požár a způsobí škodu ve výši 800 000 Kč, tzn. 20 % ze současné ceny bytu. Pojišťovna mu tudíž vyplatí 20 % z 2 milionů Kč (částky, na kterou se pojistil). Dostane tudíž vyplaceno pouze 400 000 Kč.

Typ pojistného plnění

Při výběru pojistky si rovněž zjistěte, jaký typ pojistného plnění vám pojišťovna poskytne. Existují totiž 3 typy cen:

  • Nová cena, která představuje částku, za kterou danou věc pořídíte v současné době. Dejme tomu, že jste si před pěti lety pořídili koberec za deset tisíc, který vám dnes zničí vodovodní škoda. Ten samý koberec byste dnes koupili za patnáct tisíc, a pokud máte ve smlouvě sjednané pojistné plnění v nových cenách, pojišťovna vám vyplatí patnáct tisíc na nákup nového koberce.
  • Časová cena bere v potaz míru opotřebení.
  • Obvyklá cena vyjadřuje částku, za kterou byste danou věc aktuálně prodali. Používá se například u cenností a starožitností.

Nabídka na trhu

Chcete mít přehled o aktuálních nabídkách na trhu a najít tak nejlepší pojištění domácnosti nebo nemovitosti? Na online porovnání zjistíte nejen ceny za různé nabídky pojišťoven, ale i výši krytí, rozsah pojištění a výši obchodní slevy. Při sjednánání přes náš portál totiž můžete na pojištění domácnosti získat slevu až 30 %.

Porovnat nabídky pojištění

 

Mohlo by vás zajímat

thumb
Koronavirus - na co máte v dnešní době nárok jako zaměstnanec nebo OSVČ?
1.4.2020

Současná situace zasáhla nás všechny. Ať už jste zaměstnanec či živnostník pobývající doma s dítětem, majitel provozovny či podnikatel zaměstnávajíci lidi, opatření proti koronaviru výrazně ovlivnila váš život. Dobrou zprávou však je, že na tuto situaci…

thumb
Stravováním proti koronaviru, aneb jak zvýšit svou imunitu
31.3.2020

O koronaviru zatím víme to, že je nebezpečný pro starší osoby a lidi s narušenou imunitou. Nechcete patřit mezi ty, kteří mají křehkou imunitu a jsou tudíž k nákaze náchylnější? V tomto článku vám poradíme, jak posílit své tělo a snížit riziko onemocnění…

thumb
Nové dálnice a rekonstrukce D1, aneb jaká je nyní situace na českých komunikacích
27.3.2020

Zajímá vás, jaké změny vás letos čekají na českých dálnicích? Plánují se velké stavební úpravy na D1 i stavba nových úseků dálnic. Zjistěte, jaké úseky budou nově zprovozněny i kde na vás můžou čekat uzavírky a časové zdržení.

thumb
Koronavirus rapidně mění realitní trh. Dočkáme se levnějších nájmů, bytů a hypoték?
26.3.2020

Koronavirová pandemie citelně zasáhla nejen do našich každodenních životů, ale i do ekonomického dění. Portály s bydlením se překotně plní novými nabídkami na pronájem. Jaký to může mít vliv na výši nájmů, cen bytů a úrokové sazby hypoték?