Menu

Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

Aktualizováno dne 25.4.2023

V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem
9 minut čtení
Půjčky

Podnikatelská půjčka se používá na záchranu podnikání, k rozjetí podnikání na začátku, k investici v průběhu podnikání. Úvěr si může živnostník vzít na financování hmotného nebo nehmotného majetku (např. software), nákup zásob, pokrytí závazku, opravu a údržbu. Podnikatelská půjčka je ale určena výhradně pro podnikání, nepoužívá se pro vlastní potřebu.

Jak získat peníze?

Podnikatelská půjčka se může rozdělit v zásadě na dvě kategorie. Půjčky pro obchodní společnosti a půjčky pro OSVČ. V zásadě existují dvě cesty, jak OSVČ může získat finanční prostředky. Z vlastních a z cizích zdrojů.

 • Vlastní zdroje představují prostředky, které do podnikání sami vložíte např. v podobě základního kapitálu, nebo v podnikání ponecháte zisk, ale i odpisy majetku.
 • Cizí kapitál jsou nejrůznější formy úvěrů.

Podnikatel může zažádat o podnikatelskou půjčku i spotřebitelský úvěr. Jaký je mezi nimi rozdíl?

úvěr pro podnikatele

Spotřebitelský úvěr

Spotřebitelský úvěr je určený na klasickou spotřebu – nákup ledničky, televize, dovolené, auta. Skrývá se pod ním ale i hypotéka.

Spotřebitelský úvěr se řídí Zákonem o spotřebitelském úvěru (Zákon č. 257/2016 Sb.). Předpokládá se, že spotřebitel je celkově finančně méně zkušený než živnostník. Proto stát chrání spotřebitele více než podnikatele. V zákoně jsou stanoveny hranice, za jakých je možné úvěr poskytnout. § 106 přímo vyjmenovává, jaké informace musí poskytovatel spotřebiteli předat. Spotřebitel musí získat tato data:  

 • celková výše spotřebitelského úvěru,
 • doba trvání spotřebitelského úvěru,
 • úroková sazba,
 • určení zboží nebo služby a ceny, pokud jde o vázaný úvěr, nebo jde o odloženou platbu za zboží či službu,
 • RPSN (roční procentní sazba nákladů – veškeré roční náklady na úvěr),
 • celková částka k zaplacení,
 • soupis očekávaných plateb, četnost a výše plateb a podmínky pro splacení,
 • informace o podmínkách ukončení smluvního vztahu,
 • požadavek na pojištění,
 • podmínky předčasného splacení,
 • sankční podmínky při nesplnění pravidel.

Tip! V našem nezávislém srovnávači najdete tu nejvýhodnější půjčku za pár vteřin. Stačí zadat částku, jakou si chcete půjčit:

Porovnej půjčky

Podnikatelská půjčka

Podnikatelskou půjčku byste v zákonech hledali marně. Nemá svou vlastní úpravu, proto se opírá pouze o obecné znění týkající se úvěrů definované v Novém občanském zákoníku (Zákon č. 89/2012 Sb.). Úvěrům se věnuje Díl 2, Oddíl 8. Už z § 2395 je vidět, že jde o velmi obecné znění: „Smlouvou o úvěru se úvěrující zavazuje, že úvěrovanému poskytne na jeho požádání a v jeho prospěch peněžní prostředky do určité částky, a úvěrovaný se zavazuje poskytnuté peněžní prostředky vrátit a zaplatit úroky.“

Věděli jste, že... poskytovatel podnikatelské půjčky nemá povinnost prověřovat, zda je klient schopen úvěr splácet? Vyřízení podnikatelské půjčky je proto rychlejší.

Podnikatelská půjčka je specifická v tom, že jde o vztah dvou podnikatelských subjektů. Tyto dva subjekty jsou si tedy v přístupu rovny. Je jen na nich, na jakých podmínkách smluvního vztahu se dohodnou.

osvč půjčka

Podnikatelská půjčka – podmínky

I přes výše uvedené se nedá říct, že by živnostníkovi stačilo jen tak přijít do banky a hned je podnikatelská půjčka jeho. Rozhodně si nevystačíte s běžným účtem, musíte být majiteli podnikatelského účtu vedeného na jméno podnikatele. Ke sjednání podnikatelské půjčky si připravte občanský průkaz a druhý doklad totožnosti jako řidičský průkaz nebo cestovní pas. Z těchto dokladů se ověřuje:

 • věk,
 • oprávnění podnikat v ČR,
 • občanství nebo povolení k pobytu v ČR,
 • sídlo podnikání,
 • zda není podnik v likvidaci, insolvenčním nebo exekučním řízení.

Zbytek podmínek závisí na úvěrové společnosti. Zákon úvěrovým společnostem nenařizuje, co mají požadovat od podnikatele. Úvěrové společnosti se ale potřebují krýt, proto ani podnikatelská půjčka není jen tak.

Pokud máte účet vedený u společnosti poskytující úvěr, spočítá vám na základě obratů přímo částku, kterou vám může poskytnout.

Pokud máte účet u jiné společnosti, nejspíš ještě doložíte:

 • přiznání k dani z příjmu za minulé období, nebo za minulých několik období,
 • výpisy z podnikatelského účtu,
 • doklad o bezdlužnosti vůči finančnímu úřadu, v sociálním pojištění, zdravotním pojištění,
 • účetní závěrku, výkaz zisků a ztrát,
 • návrh na zástavu majetku.

Půjčka pro začínající OSVČ

Začínající podnikatelé představují trochu zvláštní kategorii pro poskytování úvěrů. Půjčka pro začínající OSVČ se poskytuje živnostníkům nebo firmám, které začaly podnikat v průběhu předchozích 2 let. Někdy to znamená speciální výhody jindy důkladnější kontrolu.

V některých případech nemají podnikatelé se start-upy ještě daňové přiznání. I v takovém případě nejdou zcela ztraceni. Banka bude chtít vidět váš podnikatelský plán s finančními odhady, vaši představu o rozvoji podnikání i o výši úvěru a způsobu splácení, finanční záměr, rozvahu.

Věděli jste, že... v případě, že nemáte daňové přiznání, může banka požadovat záruku prostřednictvím vhodné nemovitosti? Banka bude taktéž prověřovat trestní bezúhonnost.

Bez peněz nenastartujete podnikání, bez peněz nemůžete svůj byznys dále rozvíjet. V podnikání je jasně vidět, že peníze dělají peníze. Na jedné straně jsou nebankovní půjčky, které žadatele příliš neprověřují. Bankovní úvěr má výhodu transparentnosti, důvěryhodné instituce, bezpečnosti a předem známých podmínek úvěru.

Mohlo by vás zajímat

půjčka
Vyznáte se v půjčkách? RPSN, úrok a další pojmy
22.3.2023

Při plánování půjčky narazíte na různé odborné výrazy. RPSN, úrok, úroková sazba. Všechny tyto pojmy s půjčkou úzce souvisí. Mnohdy si ale významem nejsme jistí. V tomto článku si v nich uděláme jasno.

vánoční nákupy online
Velké vánoční slevy: Seznam nejoblíbenějších obchodů!
2.11.2022

S příchodem listopadu začíná řada lidí řešit první vánoční dárky a nákupy vánočních dekorací. Proč je ale kupovat za plné ceny, když můžete využít skvělé vánoční slevy, které nabízí celá řada obchodů?

dárek pro muže
Dárky k Vánocům pro muže: 15 zaručených tipů, co nezklamou
31.10.2022

Krásnou součástí Vánoc je, že můžeme obdarovat své blízké a udělat jim radost. Připravili jsme pro vás inspiraci na dárky k Vánocům pro muže, kterými jistě potěšíte všechny pány ve svém okolí, ať už se bude jednat o kohokoliv.

dárky pro miminko
15 tipů na luxusní dárky pro miminka, kterými nepohrdne ani ta největší celebrita
28.10.2022

Existuje řada příležitostí, kdy pořídit luxusní dárky pro miminka. Ať už je tou událostí samotné narození miminka nebo třeba blížící se Vánoce. Chcete i vy miminko obdarovat dárkem, který je luxusní? Pak jste tu správně.