Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Přepis energií v nájmu. Získejte zpět peníze, které vám patří!

11.3.2020

Žijete v bytě, za který každý měsíc zaplatíte nájemné, ve kterém jsou automaticky započítány i náklady na energie? Možná si pochvalujete tento styl bydlení, kdy se kromě pravidelné měsíční platby nemusíte o nich dalšího starat. Možná byste se však měli začít starat víc, protože pravděpodobně přicházíte o peníze.

Přepis energií v nájmu. Získejte zpět peníze, které vám patří!
10 minut čtení
Energie

Platba nájemného a nákladů na energie ve formě paušální měsíční částky představuje běžnou variantu u mnoha pronajímatelů. Bohužel není příliš výhodná. Její hlavním mínusem je, že nemáte přehled o vaší skutečné spotřebě.

Pokud totiž spotřebujete méně energie, energetický dodavatel většinou vrací peníze v podobě přeplatku. Ne všichni pronajímatelé jsou však natolik poctiví, aby jej vrátili nájemníkovi, a k častým nešvarům patří situace, kdy si pronajímatel peníze nechává. V praxi to tudíž znamená, že pokud moc energie nespotřebujete, energetická firma vrátí pronajímateli peníze. V případě, že svítíte jako o život a účet za elektřinu je vysoký, po vás ovšem pronajímatel bude chtít nedoplatek uhradit. Nájemník se tak ocitá v poněkud svízelné situaci. Výhodnější je přepsat si energie na sebe.

přepis energií v nájmu

Jak přepis energií odůvodnit majiteli bytu?

Nejprve je třeba požádat majitele o souhlas. Obecně platí, že snadnější bývá vyjednat si tuto podmínku na začátku nájemního vztahu, než po několika letech bydlení v nájemním bytě. Ovšem i když se k přepisu rozhodnete po nějakém čase, majitel vám může vyjít vstříct.

Snažte se na celou situaci podívat očima pronajímatele. Argumentujte tím, že díky přepisu se pronajímateli celá situace usnadní a nebude muset řešit administrativu, spojenou s placením záloh a komunikací s energetickým dodavatelem. Navíc nebude při každé změně záloh ze strany energetické firmy potřeba upravovat nájemní smlouvu. Dále mu odpadnou starosti s přepočítáváním odběrů při ukončení nájmu.

V neposlední řadě můžete argumentovat tím, že byste si přepis energií přáli, protože byste si chtěli vybrat levnějšího dodavatele a ušetřit peníze. Pokud v bytě žijete delší dobu a pronajímatel je s vámi spokojený, zřejmě vám vyhoví a nebude chtít riskovat, že o vás přijde. V dnešní době je sice nájemníků dostatek, ale ne všichni jsou kvalitní a sehnat slušného nájemníka nebývá snadné. Pokud oním slušným nájemníkem jste, neostýchejte se a sdělte majiteli bytu váš požadavek.

Tip! Podívejte se, který dodavatel plynu by pro vás byl nejvýhodnějším. Zkuste náš porovnávač - je zdarma a výsledky zjistíte do minuty online!
Porovnej Dodavatele Plynu

přepis energií

Jak provést přepis energií na sebe?

Na vás jako nájemníka je možné přepsat dodávky elektřiny a plynu. Zákon naopak neumožňuje přepsání plateb za vodné, stočné a za teplou vodu z tepláren - ty musí být napsané přímo na majitele nemovitosti.

I přestože na sebe můžete přepsat jen elektřinu a plyn, můžete výrazně ušetřit, protože tyto položky tvoří podstatnou část energetických nákladů.

energie nájemník

Výpověď u stávajícího dodavatele

Abyste mohli odběrné místo přepsat na sebe, nejprve musí majitel bytu vypovědět svou smlouvu s dodavatelem. Pokud tuto záležitost majitel nechce řešit, může vám dát plnou moc k zastupování a vy pak můžete jednat jeho jménem.

U výpovědi je třeba si pohlídat odstupní podmínky. Pokud má majitel bytu uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, může smlouvu kdykoliv s tříměsíční výpovědní lhůtou. Pokud je smlouva na dobu určitou, je potřeba dodržet datum konce smlouvy. Jednoduše požádejte majitele bytu, ať nahlédne do svých dokumentů a zjistí si datum konce smlouvy. Tento datum si poznačte a zhruba jeden až dva měsíce před tímto datem energetické firmě pošlete výpověď (většina energetických firem požaduje zaslání výpovědi měsíc před koncem smlouvy, ale pro klid duše zatelefonujte do konkrétní energetické firmy a zjistěte si, dokdy je třeba výpověď doručit).

Samozřejmě je možné od takové smlouvy odstoupit předčasně, ale energetická firma si může za tento předčasný odchod účtovat poplatek. Jeho výše se u různých společností liší.

Na podzim předchozího roku jsme sepsali článek o tom, jak odejít od dodavatele. Zjistili jsme i výše sankcí za předčasný odchod od dodavatele. V tabulce uvádíme sankční podmínky u nejznámějších energetických společností.

Sankce za předčasné odstoupení od smlouvy s dodavatelem energií:

Společnost Výše sankce (údaj z roku 2019)
Innogy Energie 400 Kč včetně DPH za každý měsíc, zbývající do konce smlouvy
ČEZ sankce až 10 000 Kč
E. ON 3000 Kč
Pražská energetika 4 500 Kč + 200 Kč za každý měsíc, zbývající do konce smlouvy

Pokud do konce smlouvy nějaký čas zbývá, pohlídejte si datum konce smlouvy a pak energie přepište na sebe.

Lidé, kteří se k přepsání energií na sebe rozhodli, byli mile překvapeni, jak snadné to bylo. Potřebné dokumenty totiž obvykle můžete jednoduše stáhnout na webových stránkách energetických firem.

Nyní se zaměříme na to, jaké dokumenty budete pro přepis potřebovat.

Jaké dokumenty potřebujete pro přepis energií?

  • Žádost o převod odběru elektřiny
  • Předávací protokol (zpráva o stavu elektroměru). V případě, že jej nedoložíte, bude přepis proveden odhadem, ovšem zde vyvstává riziko, že odhad nebude proveden přesně.
  • Plná moc majitele bytu
  • Doklad o vztahu k odběrnému místu (nájemní smlouva)
  • Žádost o přerušení dodávky

V případě, že chcete setrvat u té stejné energetické firmy, celý proces bude mnohem rychlejší - v takovém případě se nebude jednat o přechod k jinému dodavateli, ale o pouhý převod elektřiny či plynu. Takový proces většinou trvá jen 30 dnů. Je důležité nezapomenout dodat žádost o převod energií současně s ostatními dokumenty, protože kdybyste žádost o převod doručili později, může se stát, že by vás energetická firma mohla odpojit od distribuční soustavy v domnění, že se o odběrné místo nikdo nehlásí.

Tip! Ztrácíte se ve všech detailech a informacích? Neváhejte nám zavolat na +420 810 800 080, rádi poradíme! Za telefonát platíte stejně jako za každý jiný dle svého tarifu. Nečekejte žádné extra poplatky.

platba energií v podnájmu

Najděte si levnějšího dodavatele

Nejvíce peněz uspoříte, když si porovnáte nabídky více dodavatelů na trhu. K tomu můžete využít naše porovnání elektřiny a plynu. Do našeho online formuláře zadáte údaje o vaší domácnosti (velikost a typ nemovitosti a k jakým účelům elektřinu nebo plyn využíváte).

Na základě vašich údajů vám vyhledáme cenové nabídky od různých energetických firem. Výhodou tohoto porovnání je nejen možnost finanční úspory, ale přehledné zobrazení potřebných informací o délce a typu smlouvy a cenách za MWh ve vysokém a nízkém tarifu.

Naši klienti jsou většinou příjemně překvapeni, kolik peněz dokážou díky změně dodavatele uspořit. V roce 2019 byla průměrná úspora domácnosti na našem online porovnávači 12 196 Kč.

Tip! Porovnejte si u nás ceny a zjistěte, kolik peněz ušetříte. Porovnej ceny elektřiny

 

Mohlo by vás zajímat

thumb
Cestovní pojištění k platební kartě: Jaké výhody a nevýhody přináší?
6.8.2020

Představte si život, kdy můžete kdykoliv spontánně vycestovat, aniž byste se museli starat o pojistku na cesty. Cestovní pojištění k platební kartě tuto svobodu umožňuje, tudíž vašemu rozletu nemusí stát nic v cestě. Vyplatí se tento způsob ochrany na…

thumb
10 zábavních parků v Německu, ze kterých vám pravděpodobně vylezou oči z důlku
5.8.2020

Zábavní park a Německo k sobě jednoznačně patří a vřele jej doporučujeme všem, kteří hledají zábavu a řízené dobrodružství.

thumb
Cesta na Slovensko autem 2020: kolik zaplatíte za dálniční poplatky a na co si dát pozor?
4.8.2020

Přestože už dlouho nejsme jednou zemí, naši „východní bratia“ nám mají stále co nabídnout. Ať už do této země vyrážíte za vysokohorskou turistikou, lyžováním nebo skvělou gastronomií, určitě vás bude zajímat, jak se vám bude cestovat. Jaká vás čeká cesta…

thumb
Polsko: Baltské moře, nejstarší solný důl na světě a další kouzelná místa, která prostě musíte vidět
3.8.2020

Připravili jsme pro vás další inspiraci na levnou dovolenou. Tentokrát vám přiblížíme našeho severního souseda Polsko a jeho moře zároveň.