Menu

Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

27.3.2023

Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?
13 minut čtení
Bydlení

Co je indexace pojištění majetku?

Jedná se o zvýšení pojistné částky z důvodu inflace, neboli růstu cen. Pojišťovna většinou navrhne klientovi, že jeho smlouva bude aktualizována a klientova nemovitost bude pojištěna na vyšší částku. Znamená to, že v případě škody na majetku pojišťovna nevyplatí částku, kterou si klient původně ujednal ve smlouvě, ale vyšší peněžní sumu. Kvůli tomu, že pojišťovna nabídne vyšší pojistné krytí, klientovi zdraží pojistné.

Spoustu lidí však odradí fakt, že by za pojištění měli platit víc, a indexaci odmítne. To se jim však může stát osudným. Odmítnutí indexace se může majiteli nemovitosti vymstít. Ilustrujme si to na příkladu pana Pavla níže, kde je jasně vidět, proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat.

obývák

Případ pana Pavla a jeho pojištění majetku

Dejme tomu, že si pan Pavel před deseti lety koupil byt 3 + 1 v jižních Čechách za 2 miliony Kč, a na tuto částku si jej také pojistil. Za těch deset let však ceny výrazně vzrostly a nyní je hodnota tohoto bytu 4 miliony Kč. Pan Pavel však pojistné částky nijak neindexoval, tudíž je pojištěn stále na 2 miliony Kč, tzn. je pojištěn o 50 % méně, než by měl být. Takový stav se nazývá podpojištěnost a pojišťovny kvůli němu často krátí pojistné plnění.

Dejme tomu, že Pavlův byt zničí rozsáhlý požár. Škoda na vybavení bytu se vyšplhá na 1 milion Kč. Ovšem kvůli tomu, že je Pavel o 50 % podpojištěn, poskytne i jeho pojišťovna o 50 % nižší pojistné plnění. Pavlovi vyplatí pouhých 500.000 Kč, což mu rozhodně nebude stačit na to, aby dal celý byt po tak ničivém požáru do pořádku. Pavel tedy bude muset zbytek nákladů na rekonstrukci uhradit sám, nebo si na to vzít úvěr, aby byt zrenovoval do takové podoby, aby se v něm dalo opět bydlet.

Tip! Pokud jste se dostali do situace, kdy si potřebujete rychle půjčit peníze na rekonstrukci nebo cokoliv jiného, doporučujeme nejdříve porovnat aktuální nabídky trhu a ujistit se, že si vyberete tu nejvýhodnější. Zkuste to zdarma zde:
Porovnej půjčky

bytový design 2023

Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

Abyste se vyhnuli podpojištění či nadpojištění dodržujte následující zásady:

1.) Porovnání pojistných částek s aktuálními cenami nemovitostí

Jednou za 3 roky porovnávejte vaše pojistné částky ve smlouvě s aktuálními tržními cenami nemovitostí. Pokud ceny na trhu výrazně vzrostly či klesly, přizpůsobte tomu i pojistné částky. Zde je příklad toho, jak se průměrné ceny bytů změnily za poslední rok, a proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat. Zdroj: RealityMix.cz):

Město Průměrná cena bytu, březen 2022 Průměrná cena bytu, březen 2023 O kolik procent se cena změnila?
Praha 9.607.154 Kč 8.586.062 Kč -10,6 %
České Budějovice 5 620 796 Kč 4 969 511 Kč -11,6 %
Brno 7.954.034 Kč 6.471.192 Kč -18,6 %
Karlovy Vary 4.251.311 Kč 4.338.131 Kč +2 %
Hradec Králové 5.605.270 Kč 4.790.930 Kč -14,5 %
Liberec 3.987.182 Kč 4.106.426 Kč +3 %
Ostrava 3.226.906 Kč 2.562.226 Kč -20,6 %
Olomouc 4.678.071 Kč 4.344.618 Kč -7,1 %
Pardubice 5.257.189 Kč 4.814.016 Kč -8,4 %
Plzeň 5.336.336 Kč 4.557.056 Kč -14,6 %
Ústí nad Labem 2.558.382 Kč 2.092.927 Kč -18,2 %
Jihlava 4.073.900 Kč 3.798.556 Kč -6,8 %
Zlín 5.155.459 Kč 4.938.605 Kč -4,2 %

2.) Stanovení adekvátní pojistné částky

Při stanovování pojistné částky vycházejte u bytu tak, že si projdete inzeráty na prodej bytů obdobné velikosti ve vašem okolí. U stanovování pojistné částky u domu vycházejte z peněžní sumy, za kterou byste stavbu v případě jejího poničení znovu postavili.

3.) Aktualizace po rekonstrukci

Aktualizace pojistných částek se doporučuje hlavně po rekonstrukci. Modernizace bytu či domu zvýší i jeho hodnotu, čemuž by měla odpovídat i výše pojistného krytí.

4.) Komunikace s pojišťovnou

Zjistěte, jakým způsobem vaše pojišťovna komunikuje. Některé společnosti vás na nutnost aktualizace pojištění nebudou upozorňovat, tudíž si to musíte ohlídat sami. Jiné vám pošlou dopisní výzvu k navýšení částek. 

5.) Pozor na přepojištění!

Pokud si pojistíte váš dům či byt na vyšší částku, než je jeho aktuální hodnota, budete zklamáni. Pojišťovna vám v případě škody nevyplatí tuto vysokou sumu, ale bude vycházet z aktuální hodnoty nemovitosti.

pojištění majetku

Co všechno může zvýšit hodnotu nemovitosti?

  1. Jak už jsme zmínili, hodnotu vaší nemovitosti může zvýšit rekonstrukce, či jakékoliv jiné vylepšení (pořízení solárních panelů, bazénu).
  2. Na růst ceny však může mít vliv i zdražování stavebních prací a materiálů na trhu.
  3. Do ceny se může promítnout i změna okolí nemovitosti - například zlepšení dopravní dostupnosti (rozšíření metra až do blízkosti vašeho bytu), nebo rozšíření vlakové či autobusové dopravy, díky které se dá z dané lokality snadno dostat do centra města.
  4. Ceny nemovitostí rostou rovněž tehdy, pokud se dané město stane atraktivní pro život a začne se do něj stěhovat více obyvatel za prací.

rekonstrukce domu

Mějte přehled o nabídkách na trhu

Pojistný trh prochází výraznými změnami a jestliže jste si třeba před pěti lety uzavřeli pojištění majetku u jedné společnosti, je možné, že za tu dobu přišla jiná pojišťovna s mnohem propracovanějším a výhodnějším pojištěním.

Při výběru vhodné pojistky se zaměřte na několik parametrů. Především na výši pojistných částek a rozsah rizik. Rovněž si zjistěte, zda daná pojistka kryje pouze nemovitost, nebo i vnitřní vybavení domácnosti. Jaký je mezi tím rozdíl?

  • Pojištění nemovitosti kryje škody na stavební konstrukci budovy, tzn. stěnách, fasádě, oknech, dveřích, okapech, atd.
  • Pojištění domácnosti se vztahuje na poškození převážně vnitřního vybavení, tzn. nábytku, elektroniky, nátěru na stěnách, podlah a koberců, atd.

Někdy se tyto dvě pojistky můžou prolínat. Některé pojišťovny kryjí pojištění nábytkového vybavení i stavebních prvků bytu (umyvadel, sanitačního zařízení, trubek, oken). Je proto důležité najít takové pojištění, které pro vás bude nejvýhodnější.

Tip! Porovnejte si pojistné nabídky na našem online srovnání. Získáte přehled o cenách a pojistných rizicích. Navíc jsme pro vás u našich smluvních pojišťoven vyjednali slevu 30 %. Porovnej pojištění 

Mohlo by vás zajímat

světla ve skleníku
Přepis elektřiny na nového majitele
22.12.2022

Jak na přepis elektřiny na nového majitele, důvody, proč se přepisují energie a další informace potřebné při nákupu nebo prodeji nemovitosti.

levné bydlení
Levné bydlení: Jak ho v dnešní době sehnat?
20.12.2022

Kroutíte hlavou nad astronomickými cenami domů a bytů a nedokážete pochopit, jak někdo může prodávat či pronajímat obyčejný byt za cenu luxusního paláce? Najít levné bydlení není v dnešní době snadné, ale rozhodně ne nemožné. Poradíme, jak sehnat levnou…

útulná ložnice
4 snadné tipy, jak zútulnit domov
29.11.2022

Nechte se inspirovat našimi tipy, jak zútulnit domov. Poradíme vám snadné triky, které potěší vaše oko a přemění dům či byt na místo, kde se budete cítit zrelaxováni.

iptv
Co je IPTV televize a jak vybrat tu nejlepší?
27.11.2022

Už dávno neplatí, že jediným způsobem, jak přijímat televizní signál se klasická anténa na střeše domu. Variant, jak získávat audiovizuální zábavu je spousta. Existují streamovací služby, kabelové a satelitní televize. A další populární variantou je IPTV…