Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Kde a proč koupit elektromobil? Včetně seznamu nejoblíbenějších značek

1.6.2020

Popularita elektromobilů v Česku stoupá jen velmi zvolna. Přece jen, pořád se na tahle auta díváme tak trochu s nedůvěrou. Uvidíme, jestli uvedení elektromobilů Škoda na náš trh tento přístup změní. Doufejme, že ano. Protože kdo si elektromobil vyzkouší, obvykle mu docela rychle přijde na chuť a nemusí to být zrovna elektrické auto od Tesly.

Kde a proč koupit elektromobil? Včetně seznamu nejoblíbenějších značek
11 minut čtení
Energie

Konečně jsme se dočkali prvních skutečných elektromobilů Škoda. K zákazníkům vyrazila maličká CityGo a Superb s označením iV. Ale zatímco menší elektromobil od Škodovky je plnohodnotným elektrickým autem, v případě Superbu jde o tak zvaný plug-in hybrid. Tedy auto, které v sobě kombinuje spalovací motor s tím elektrickým. Možná právě to může být cesta, jak překonat předsudky. Protože ať chceme nebo nechceme, elektromobilům bude patřit budoucnost. Otázkou je jen, odkud budeme elektřinu brát.

elektromobil

Foto: Kārlis Dambrāns

Výhody a nevýhody elektromobilu

V tuto chvíli existují na trhu dva typy aut, která se dají označit jako elektromobil (a mají také nárok na speciální registrační značku začínající EL).

  • EV (Electric Vehicle) - čisté elektromobily, tedy auta mající jen elektromotor. Příkladem čistě elektrického auta je elektromobil Tesla.
  • Plug-in hybridy (PHEV) - častěji používaná varianta vozů vybavená jak klasickým spalovacím motorem, tak elektromotorem (např. Škoda Superb iV). Palubní systém auta pak volí používaný motor nebo jejich sílu kombinuje. Abychom hybrid mohli považovat za elektromobil, musí být schopen jet v čistě elektrickém režimu.

Proč koupit elektromobil?

Zážitek z jízdy elektromobilem je prostě nesrovnatelný s klasickým benzínovým motorem. Motor nemá žádnou převodovku, a tak je jízda nejen tišší, ale také mnohem plynulejší. Elektromobily jsou obvykle vybaveny nejen jedním, ale kombinací více elektrických motorů, a tak dokáží velmi efektivně přenášet svou sílu na kola. Elektromobil tak mnohem citlivěji reaguje na přání řidiče.

Kromě příjemné jízdy je tu ale ještě ekologický aspekt. Odpůrci elektromobilů rádi poukazují na to, že elektrárny stejně znečišťují ovzduší. Jistě, prozatím neumíme elektřinu vyrábět příliš čistě, ale to se postupně mění.

Pro prakticky uvažující řidiče je tu ještě jedna výhoda. V Praze, Ostravě, Plzni a několika dalších českých městech mohou auta s registrační značkou elektromobilu začínající EL možnost parkovat na zónách placeného stání zdarma. Takže s elektromobilem si klidně zaparkujete v centru Prahy na modré zóně a nezaplatíte ani korunu. Stejně tak vás nemusí trápit ekologické zóny v sousedním Německu či Rakousku.

Proč nekoupit elektromobil?

Zřejmě nejčastější námitkou, se kterou se setkáváme v souvislosti s elektromobily, je malý dojezd. Jenže ono to zdaleka tak zlé není – i průměrné elektromobily dnes zvládnou přes 250 kilometrů, takže z Prahy do Brna s nimi klidně dojedete. Přesně tolik zvládne také elektromobil Škoda CityGo iV. Přitom náklady na kilometr jsou na téhle cestě – ve srovnání s benzínovým motorem – asi třetinové. Ne náhodou se ho u nás prodalo jen za letošní leden přes 250 kusů. I když to je skutečně jen malý vůz.

Třeba takový elektromobil Tesla Model 3, který patří k nejprodávanějším elektrickým vozům na světě, zvládne téměř 500 kilometrů. Navíc právě Tesla umí využívat i rychlonabíječky, takže k alespoň částečnému dobití baterie vám postačí malá přestávka na kávu v délce třiceti minut. Pak není problém dojet s jednou zastávkou z Prahy až do Itálie.

I když byl elektromobil Tesla s rychlonabíjením první, dnes už tuto technologii zvládají téměř všechny elektromobily. Takže se špatným dojezdem to rozhodně není tak žhavé.

Nedávno proběhla médii informace o tom, že řetězec nabíjecích stanic patřící mimo jiné automobilce BMW výrazně zvýší cenu za nabíjení. Všeobecně ale provozovatelé nabíječek stále hledají nějaký model, jak udělat nabíjení co nejpohodlnějším, pro ně zároveň ekonomicky výhodným.

Tip! Pokud chcete elektromobil nabíjet přes noc doma a bojíte se zvýšených poplatků za elektřinu, porovnejte si ceny dodavatelů - můžete výrazně ušetřit!

Porovnej ceny dodavatelů

U nás v Česku ale zůstávají ceny za dobíjení elektromobilů stále velmi příznivé. Na výběr máme hned z několika řetězců, bohužel každý z nich má vlastní systém placení. Nicméně, pořád se dají občas najít dokonce nabíječky zdarma, třeba v obchodních centrech.

Pravdou ale zůstává, že s elektromobilem si musíme zvyknout na trochu jiný styl jízdy. Mít puštěnou klimatizaci naplno je někdy trochu rozmařilé – není tu motor, který by ji roztáčel. Všechny systémy auta berou energii ze stejných baterií jako motor. A tak je občas nutné se zamyslet, kde je vlastě elektřiny potřeba více. Když pak dojezd povážlivě klesá, rozhodně se vyplatí vypnout, co jen jde.

Nejoblíbenější značky elektromobilů

Když se řekne elektromobil, možná si jako první představíme Teslu, továrnu vizionáře Elona Muska. Ale na špičku se elektromobil Tesla dostal až díky začátku loňských dodávek Modelu 3. Za rok se ho prodalo skoro 100 tisíc kusů, což Teslu katapultovalo na špičku žebříčku.

Dlouhodobě se v popředí žebříčku nejprodávanějších elektromobilů drží Nissan Leaf. Ale velmi dobře se prodávají i elektromobily německých automobilek.

Do trojice nejprodávanějších aut u nás se velmi usilovně tlačí BMW se svým i3. To je elektromobil, který zaujme nejen neotřelým vzhledem, ale i tím, že je z velké části vyroben z recyklovaných materiálů. Přitom dojezd je u něj uváděn až 300 kilometrů.

Právě zvýšený dojezd pomohl přitáhnout pozornost také k elektromobilu značky Volkswagen. e-Golf totiž v nové verzi také překročil hranici 300 km dojezdu a to je více než dostatečné – ostatně ruku na srdce, jak často jezdíme delší trasy nebo kolikrát za rok ujedeme více než 300 km za den?

Skokanem roku byl ale za první čtvrtletí 2020 Renault Zoe, francouzské značce dalo přednost přes 15 procent všech nových majitelů elektromobilu.

Nejprodávanější elektromobily v roce 2019

  • Tesla Model 3 – 95 247 kusů
  • Renault Zoe – 47 408 kusů
  • Nissan LEAF – 33 155 kusů
  • BMW i3 – 32 828
  • Volkswagen e-Golf – 28 710 kusů
  • Hyundai Kona Electric – 22 667 kusů

Škoda Citigo iV a další elektromobily od Škodovky

Ani Škoda Auto nemohla zůstat dlouho pozadu, elektromobily jsou dnes prostě trendem. První a zatím jediný čistý elektromobil Škoda je malinký Citigo iV, což je ideální auto do města. Má dojezd přes 250 kilometrů, což pro většinu cest do práce, na nákup a zpět bohatě vystačí. Navíc má tenhle elektromobil podporu rychlého nabíjení, a protože ve většině nákupních center již dnes najdeme nabíječku, stačí auto připojit během nakupování. A máme vyhráno.

Další variantou pro fanoušky značky Škoda je hybridní verze Škody Superb. Ta v sobě kombinuje benzínový motor 1,4 TSI a elektromotor s výkonem 85 kW. V čistě elektrickém režimu zvládne až 62 km, což znamená, že většinu popojíždění ve městě máme skoro zadarmo. Brzy ale přibudou do nabídky Škoda Auto také hybridní verze dalších modelů. Již během letošního roku se dočkáme také částečně elektrické Octavie. Ta ujede bez benzínového motoru až 55 km.

Tip! Rozhodli jste se, že elektromobil je pro vás tím pravým? Nezapomeňte vašemu čtyřkolovému miláčku zajistit povinné ručení. To nejvýhodnější najdete online a zelenou kartu obdržíte okamžitě emailem.

Najděte nejvýhodnější povinné ručení

Nejpopulárnější elektromobily značky Tesla

Ať si říká, kdo chce, co chce, synonymem pro elektromobil je prostě Tesla. Tahle zvláštní malá automobilka se sice neustále potácí ve finančních těžkostech a na jejich vozy čekají zákazníci dlouhé měsíce. Ale i tak je milují.

Tesla totiž jako první ukázala, že elektromobil není jen nějaké řešení z nouze, ale skutečné auto. Elektromobil Tesla Model 1 působil svého času jako zjevení – velmi elegantní, nadupaný technologiemi a navíc i pořádně rychlá. Tohle, že může být elektromobil? Cena téhle luxusní limuzíny byla ale poměrně vysoká, a tak nemohla dosáhnout na špičky žebříčku. Ty dobyla až s Modelem 3. Je sice o něco menší, ale pořád má všechno, proč mají zákazníci Teslu rádi.

Kde pořídit elektromobil?

Většina z nás chodí kupovat auto ke specializovaným prodejcům jednotlivých značek. Jenže s elektromobily je to trochu jinak. Samozřejmě, že je najdeme obvykle v nabídce autosalónů. Pokud jsme u nějakého toho prodejce naší oblíbení značky nakupovali nové vozy pravidelně, asi tam zajdeme i pro elektromobil.

Ale tato auta můžeme klidně koupit i přes internet, ostatně elektromobily Tesla ani jinak objednat nejdou. U nás má elektromobily v nabídce například prodejce Alza.cz. Stejně tak ale nabízí elektromobily také dodavatelé energií, ti mají výhodu, že k nim mohou doplnit i nějaký ten balíček nabíjení. Můžeme tedy říct, že elektromobily změní automobilový svět od základů – nejen pokud jde o druh pohonu, ale také o způsob nákupu nových aut.

Mohlo by vás zajímat

thumb
Sankce a pokuty za nezaplacené povinné ručení
25.8.2020

To, že pojišťovny začaly v tomto roce opět vymáhat pokuty za jízdu bez povinného ručení, není žádnou novinkou. Jaké sankce za nezaplacené povinné ručení si takový řidič může vykoledovat?

thumb
Jak zabezpečit auto proti krádeži? Chytré tipy na různá opatření
20.8.2020

Za minulý rok bylo v České republice ukradeno 3033 automobilů. Tyto situace se týkají nejen kriminálních činů uprostřed noci ve ztemnělých uličkách, ale i krádeží za bílého dne. Co dělat, aby se to nestalo i vám a jak zabezpečit auto proti krádeži?

thumb
Jak při koupi ojetiny poznat bourané auto?
16.8.2020

Ne každý má na to, aby si pořídil nejnovější model automobilu. Anebo má, ale nechce se mu vynakládat částku, za kterou by pořídil třeba měsíční pobyt v Karibiku. Nákup ojetiny však skýtá mnohá rizika, mimo jiné i to, že auto bude bourané.

thumb
Co je povinná výbava auta a na co nezapomenout při cestě do Rakouska, Německa, Polska a na Slovensko?
12.8.2020

Povinná výbava auta je pro každý stát v Evropě bohužel mírně jiná. Pokud chcete mít jistotu, že splňujete vše potřebné, připravili jsme pro vás přehled požadavků pro jednotlivé země.