porovnej24 logo
test

Půjčka se zástavou nemovitosti: Kolik si můžete půjčit a za jakých podmínek?

7. 9. 2022 | Aktualizováno: 12. 9. 2022
|
Délka čtení: 10 min.

Pokud si potřebujete půjčit vyšší finanční obnos, jednou z možností je půjčka se zástavou nemovitosti. Ta funguje tak, že bankovní nebo nebankovní společnosti zajistíte nemovitost a ona vám na jejím základě půjčí dohodnutou částku.

Půjčka se zástavou nemovitosti je hojně skloňovaná zejména v souvislosti s hypotékami. U většiny hypoték je zástavním právem zatížená přímo nemovitost, kterou kupujete. Kromě kupované nemovitosti však můžete ručit i další nemovitostí a půjčit si peníze nejen u banky, ale i u některé z nebankovních společností. Pojďme se tedy blíže podívat na to, jak fungují bankovní i nebankovní půjčka se zástavou nemovitosti a jaké jsou její výhody a nevýhody.

Jak funguje půjčka se zástavou nemovitosti?

Na základě dobré bonity vám většina bankovních i nebankovních společností půjčí menší obnosy peněz. I dobrá bonita však může být nedostatečná v případě, že potřebujete půjčit více peněz, například na koupi bytu či domu nebo třeba na rekonstrukci. Při vyšších částkách budou společnosti vyžadovat záruku, že půjčku opravdu splatíte. Takováto záruka může spočívat v tom, že budete ručit kupovanou nemovitostí nebo další nemovitostí.

V rámci ručení nemovitostí má banka v případě, že nebudete půjčku splácet, právo nemovitost prodat a z utržených peněz pohledávku uspokojit. Banka vám následně vrátí případný rozdíl mezi utrženými penězi a výší dluhu. Většinou však až k prodání zastavené nemovitosti nedojde.

Jak vyřídit půjčku se zástavou nemovitosti?

Pokud se rozhodnete pro půjčku se zástavou nemovitosti, bude po vás banka vyžadovat:

  • aktuální výpis z katastru nemovitostí k zastavované nemovitosti

  • odhad tržní ceny zastavované nemovitosti zpracovaný odhadcem

  • pojistnou smlouvu na zastavovanou nemovitost

  • nabývací titul zástavce, například v podobě rozhodnutí o dědictví nebo kupní a darovací smlouvy

Po schválení půjčky a podpisu smlouvy je zapsáno zástavní právo banky v katastru nemovitostí. Zástava však neomezuje vlastnická práva majitele nemovitosti, takže majitel může dále nemovitost používat. Poté, co se celá půjčka splatí, banka vystaví potvrzení o zániku zástavního práce a katastrální úřad provede výmaz z katastru.

Jaké nemovitosti jsou vhodné k zástavě?

Ručit je možné různými nemovitostmi na území České republiky, podmínkou ale je, aby:

  • byly zapsány v katastru nemovitostí

  • měly přidělené popisné nebo evidenční číslo

  • nemovitost také nesmí být zatížena věcným břemenem

V první řadě je možné ručit kupovanou nemovitostí (např. chcete si koupit byt a tím samým bytem i ručíte), jedná se o nejrozšířenější způsob ručení. Ručit můžete i jinou nemovitostí, kterou jste koupili už dříve. Nemovitost, kterou ručíte, vám dokonce nemusí ani patřit, při souhlasu vlastníka nemovitosti můžete ručit i cizí nemovitostí (např. ručení domem vašich rodičů). Kromě domů a bytů můžete ručit i rekreačním objektem a komerčním objektem nebo pozemkem.

Výhody a nevýhody půjčky se zástavou nemovitosti

Jaké jsou výhody půjčky se zástavou nemovitosti?

  • možnost půjčení vyšších částek

  • možnost zastavit kupovanou nemovitost i další nemovitost

  • v případě ručení další nemovitostí možnost získat půjčku na 100 % ceny nemovitosti

  • možnost další nemovitost za několik let vyvázat

  • obvykle výhodnější podmínky, například v podobě nižší úrokové sazby

Nevýhody půjčky se zástavou nemovitosti

  • v případě nesplácení půjčky hrozí riziko ztráty nemovitosti

  • k zástavě nejsou vhodné všechny nemovitosti

Kolik peněz si můžete půjčit, pokud ručíte nemovitostí?

To, jakou částku vám banka nebo nebankovní společnost půjčí, se odvíjí od toho, jakou hodnotu zastavená nemovitost má, mnohdy se tak jedná i o částky v řádech milionů korun. U ručení kupovanou nemovitostí banky hypotéku obvykle poskytují do maximální hodnoty LTV 80 % nebo 90 %, při ručení pouze kupovanou nemovitostí je tedy třeba mít část peněz naspořenou. Hodnota kupované nemovitosti se počítá z odhadu tržní ceny nemovitosti, nikoliv z kupní ceny.

Hypotéka

Nejlepší hypotéka pro vás na míru

Tip! Za jakých podmínek byste nyní dostali hypotéku u různých bank si můžete spočítat pár kliky v naší hypoteční kalkulačce:

Zvažte sjednání pojištění schopnosti splácet!

V případě, že si sjednáte půjčku se zástavou nemovitosti, zavazujete se k jejímu řádnému splácení. Pokud byste z nějakého důvodu nemohli půjčku splácet, mohlo by dojít až k tomu, že byste o nemovitost, kterou ručíte, přišli. Na neočekávané situace, například v podobě ztráty práce, myslí pojištění schopnosti splácet. To funguje tak, že pokud nejste schopni platit splátky, pojišťovna převezme vaše závazky.

Nebankovní půjčka se zástavou nemovitosti

Jak už jsme zmínili v úvodu, půjčky se zástavou nemovitosti nabízejí jak banky, tak i nebankovní společnosti. Díky nebankovní půjčce se zástavou nemovitosti mohou získat peníze i lidé, kterým banka potřebné finance nepůjčila. Tedy například ti, kteří krátce podnikají, mají úvěry po splatnosti nebo mají negativní záznamy v registrech.

Většina nebankovních společností umožňuje ručit nejen vlastní nemovitostí, ale také nemovitostí ve vlastnictví třetí osoby, která dá žadateli o půjčku písemný souhlas. Nebankovní společnosti v případě ručení nemovitostí obvykle nezkoumají měsíční příjmy ani neřeší, na co klient peníze použije. Pokud si chcete půjčit peníze od nebankovní společnosti, doporučujeme si společnost dobře prověřit a ujasnit si, zda jste schopni splátky splácet, abyste v nejhorším případě o nemovitost nepřišli.

Půjčka se zástavou nemovitosti lidem umožňuje půjčit si i vyšší částky. Ručit je možné jak kupovanou nemovitostí, tak i další nemovitostí a půjčku si můžete sjednat u banky i u některé z nebankovních společností. Výše půjčené částky se odvíjí od hodnoty nemovitosti.

Sdílet článek

Související články

  • 18. dubna 2024|Jana Březinová
    Získat půjčku v insolvenci? Téměř nemožné a hodně riskantní

    Půjčku v insolvenci vám pravděpodobně nikdo nedá, ale když přece jen ano, bude se jednat o nabídku na hraně zákona. Dalším zadlužením navíc riskujete zrušení insolvence.

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    08. listopadu 2023|Porovnej24
    Předschválená půjčka – co to znamená?

    Předschválená půjčka: Co znamená a jak funguje? Zjistěte, jak získat předschválenou půjčku a jak může tato možnost ovlivnit vaše finanční plány. Naše informace vám pomohou lépe pochopit proces předschvalování úvěru a jeho potenciální výhody pro vaše osobní finance.

  • test
    06. listopadu 2023|Porovnej24
    Někdo si na mě vzal půjčku. Co mám dělat?

    Někdo si na mě vzal půjčku. Věta, která pravděpodobně děsí takřka každého z nás. Bohužel totiž není situace, kdy si na vaše jméno někdo vezme půjčku a vám se následně kupí dluhy, něčím zcela výjimečným. Jak se chránit před tím, aby si na vás někdo vzal půjčku a jak postupovat, pokud k tomu přece jen dojde? 

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Jak na výpočet hypotéky? Maximální částka, kolik můžu dostat, výše úroku, podmínky pro zaměstnance a OSVČ

    Chcete vlastní bydlení a je vám přitom jasné, že se bez hypotéky neobejdete. Vyzkoušejte si výpočet hypotéky v klidu doma a ujasněte si základní pojmy ještě dříve, než se vydáte do banky žádat o úvěr.

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.