Menu

Rozvod a hypotéka: Jak vyřešit vyvázání z hypotéky po rozchodu?

Aktualizováno dne 19.9.2022

Málokdo vstupuje do manželství či vztahu s obavou, že partnerství jednou skončí. Když vztah ztroskotá, pár to zasáhne nejen po emocionální, ale i finanční stránce. Zvláště pokud mají společný úvěr na bydlení. Jak se dá po peněžní stránce zvládnout rozvod a hypotéka?

Rozvod a hypotéka: Jak vyřešit vyvázání z hypotéky po rozchodu?
9 minut čtení
Hypotéky

Podle psychologů patří rozvod či rozchod k jedné z nejvíc stresujících životních situací. Celá záležitost se navíc komplikuje i nutností vyřešit otázku bydlení. Kdo z páru v bytě zůstane, a kdo se odstěhuje? Nebo půjdou pryč oba? V případě, že si pár na nemovitost vzal hypoteční úvěr, je třeba rozhodnout rovněž o tom, zda jej budou nadále splácet, nebo zvolí jiné řešení.

V případě, že se partneři rozchází či rozvádí, mají na výběr ze čtyř možností, jak naložit se svým stávajícím hypotečním úvěrem, které si představíme v následujících řádcích. Přehled vám pomůže k tomu, aby rozvod a hypotéka byly co možná nejsnažší.

rozvod a hypotéka

1.) Prodej nemovitosti a předčasné splacení úvěru

Po rozvodu mají některé páry tendenci hodit minulost za hlavu a odstěhovat se do nového bydlení. Zvláště, pokud si v budoucnu plánují najít nového partnera či dokonce založit novou rodinu. V takovém případě nemovitost prodají a získané peníze použijí k předčasnému splacení hypotéky. Má to ale háček. Ne vždy se jim podaří trefit do termínu fixace. Jestliže pár předčasně splatí úvěr mimo období fixace, banka si bude nárokovat tučný poplatek.

Co je fixace?

Fixace hypotéky je časový úsek, ve kterém má klient garantovanou určitou výši úroku. Po uplynutí této doby může banka výši úroku změnit, stejně jako klient má právo hypotéku předčasně splatit, či si ji převést k jiné bance.

Pozor na pokles ceny nemovitosti!

Existuje i další riziko, a tím je pokles ceny nemovitosti. V období ekonomické krize můžou ceny domů a bytů zlevnit. V případě, že jste váš byt koupili například za 3 miliony Kč, a v době krize jeho hodnota klesne na 2,5 milionu Kč, budete na jeho prodeji výrazně tratit. Rozvod a hypotéka se tak mohou zase o něco více prodražit.

hypotéka a rozvod

2.) Prodej nemovitosti s hypotékou

Další variantu představuje rovněž prodej nemovitosti i s hypotékou. Pokud banka shledá kupce vašeho domu či bytu dostatečně bonitním (tzn. schopným splácet váš hypoteční úvěr), lze na něj úvěr převést. Nemusí však být snadné na takového zájemce narazit. Ne všem může vyhovovat výše splátky, úroku, či délka úvěru.

Za kolik prodáte byt?

Rozvod a hypotéka také přináší průzkum prodeje nemovitostí. Pro přehled se podívejte, za kolik byste nyní prodali byt o velikosti 60 m2 v různých městech České republiky. 

Město Průměrná cena bytu, září 2022
Praha 7 345 498 Kč
České Budějovice 4 277 719 Kč
Brno 6 429 160 Kč
Karlovy Vary 3 061 684 Kč
Hradec Králové 4 632 835 Kč
Liberec 3 455 926 Kč
Ostrava 2 731 009 Kč
Olomouc 3 892 425 Kč
Pardubice 4 105 765 Kč
Plzeň 4 280 747 Kč
Ústí nad Labem 2 571 974 Kč
Jihlava 3 519 955 Kč
Zlín 4 573 856 Kč

Zdroj: Realitymix.cz

rozvod a hypotéka

3.) Rozvod a hypotéka - společné splácení

Ideální variantou, jak kauzu rozvod a hypotéka zvládnout s finanční grácií, je nadále hypotéku splácet. Bývalí partneři se tak vyhnou sankci za předčasné splacení, a navíc nepřijdou o svou nemovitost, která se jim později může hodit například pro investiční účely, nebo jako budoucí bydlení pro jejich děti.

Jak funguje společné splácení hypotéky po rozvodu?

Partneři se tak můžou odstěhovat každý do svého, nebo jeden z nich může v bytě dále přebývat, přičemž oba stále hradí svůj podíl splátky.

Nevýhody společného splácení po rozvodu

Nevýhodou tohoto řešení je finanční zatížení obou partnerů. Jestliže se každý z nich odstěhuje do svého, musí kromě nájmu či hypoteční splátky na nové bydlení hradit i původní hypotéku. Dalším úskalím jsou možné neshody partnerů. Při rozvodu se můžou vyskytnout vyhrocené emoce a nebývá snadné dopracovat se k oboustranně výhodnému řešení.

stěhování

4.) Jeden se vyváže, druhý splácí

Rozvod a hypotéka se dá vyřešit vícero způsoby. Další možností může být splácení hypotéky pouze jedním z partnerů, přičemž druhý se z placení vyváže. Převedení hypotéky pouze na jednoho z partnerů je sice bankou zpoplatněné, ovšem vychází výrazně levněji, než předčasné splacení hypotečního úvěru.

Jak vyvázání spoludlužníka z hypotéky po rozchodu provést?

Je nezbytné, aby partner, který hypotéku bude splácet, měl dostatečný příjem a banka jej vyhodnotila jako solventního. Avšak banky solventnost klienta hodnotí svými vlastními parametry a ani soudem schválená dohoda o vypořádání majetku nemusí být brána bankou v potaz. Pokud partnera, na kterého bude hypotéka převedena, vyhodnotí jako nedostatečně solventního, vyvázání spoludlužníka z hypotéky nemusí schválit.

Časté problémy při vyvázání z hypotéky po rozchodu

  • Častým problémem bývá skutečnost, že partneři si hypotéku vzali jako bezdětní, tudíž jejich výdaje a rovněž bonita byly nižší.
  • Po rozvodu musí jeden z partnerů platit výživné, tudíž jeho bonita se v očích banky snižuje.
  • V případě, že banka vyvázání spoludlužníka z hypotéky po rozchodu nepovolí, měli by partneři zvážit, zda nepočkat do konce fixačního období a převést hypotéku k jiné bance, která nebude mít tak přísné podmínky.

Doufáme, že vám naše tipy ulehčí celý průběh této nepříjemné záležitosti a rozvod a hypotéka se vám podaří vyřešit, co nejhladším způsobem!

Tip! Pokud nevíte, která banka má teď nejlepší podmínky, nezoufejte! V naší nezávislé hypoteční kalkulačce to zjistíte pár kliky:

Vyzkoušejte hypoteční kalkulačku

Mohlo by vás zajímat

světla ve skleníku
Přepis elektřiny na nového majitele
22.12.2022

Jak na přepis elektřiny na nového majitele, důvody, proč se přepisují energie a další informace potřebné při nákupu nebo prodeji nemovitosti.

levné bydlení
Levné bydlení: Jak ho v dnešní době sehnat?
20.12.2022

Kroutíte hlavou nad astronomickými cenami domů a bytů a nedokážete pochopit, jak někdo může prodávat či pronajímat obyčejný byt za cenu luxusního paláce? Najít levné bydlení není v dnešní době snadné, ale rozhodně ne nemožné. Poradíme, jak sehnat levnou…

útulná ložnice
4 snadné tipy, jak zútulnit domov
29.11.2022

Nechte se inspirovat našimi tipy, jak zútulnit domov. Poradíme vám snadné triky, které potěší vaše oko a přemění dům či byt na místo, kde se budete cítit zrelaxováni.

iptv
Co je IPTV televize a jak vybrat tu nejlepší?
27.11.2022

Už dávno neplatí, že jediným způsobem, jak přijímat televizní signál se klasická anténa na střeše domu. Variant, jak získávat audiovizuální zábavu je spousta. Existují streamovací služby, kabelové a satelitní televize. A další populární variantou je IPTV…