Podle psychologů patří rozvod či rozchod k jedné z nejvíc stresujících životních situací. Celá záležitost se navíc komplikuje i nutností vyřešit otázku bydlení. Kdo z páru v bytě zůstane, a kdo se odstěhuje? Nebo půjdou pryč oba? V případě, že si pár na nemovitost vzal hypoteční úvěr, je třeba rozhodnout rovněž o tom, zda jej budou nadále splácet, nebo zvolí jiné řešení.
V případě, že se partneři rozchází či rozvádí, mají na výběr ze čtyř možností, jak naložit se svým stávajícím hypotečním úvěrem.
1.) Prodej nemovitosti a předčasné splacení úvěru
Po rozvodu mají některé páry tendenci hodit minulost za hlavu a odstěhovat se do nového bydlení. Zvláště, pokud si v budoucnu plánují najít nového partnera či dokonce založit novou rodinu.
V takovém případě nemovitost prodají a získané peníze použijí k předčasnému splacení hypotéky.
Má to ale háček. Ne vždy se jim podaří trefit do termínu fixace. Jestliže pár předčasně splatí úvěr mimo období fixace, banka si bude nárokovat tučný poplatek.
Co je fixace?
Fixace hypotéky je časový úsek, ve kterém má klient garantovanou určitou výši úroku. Po uplynutí této doby může banka výši úroku změnit, stejně jako klient má právo hypotéku předčasně splatit, či si ji převést k jiné bance.
Pozor na pokles ceny nemovitosti!
Existuje i další riziko, a tím je pokles ceny nemovitosti. V období ekonomické krize můžou ceny domů a bytů zlevnit. V případě, že jste váš byt koupili například za 3 miliony Kč, a v době krize jeho hodnota klesne na 2,5 milionu Kč, budete na jeho prodeji výrazně tratit.
2.) Prodej nemovitosti s hypotékou
Další variantu představuje rovněž prodej nemovitosti i s hypotékou. Pokud banka shledá kupce vašeho domu či bytu dostatečně bonitním (tzn. schopným splácet váš hypoteční úvěr), lze na něj úvěr převést.
Nemusí však být snadné na takového zájemce narazit. Ne všem může vyhovovat výše splátky, úroku, či délka úvěru.
3.) Společné splácení
Ideální variantou, jak kauzu hypotéka a rozvod zvládnout s finanční grácií, je nadále hypotéku splácet. Bývalí partneři se tak vyhnou sankci za předčasné splacení, a navíc nepřijdou o svou nemovitost, která se jim později může hodit například pro investiční účely, nebo jako budoucí bydlení pro jejich děti.
Jak funguje společné splácení hypotéky po rozvodu?
Partneři se tak můžou odstěhovat každý do svého, nebo jeden z nich může v bytě dále přebývat, přičemž oba stále hradí svůj podíl splátky.
Tip! Věděli jste, že refinancováním hypotéky můžete ušetřit desítky tisíc korun? V našem srovnávači zjistíte, u které banky ušetříte nejvíc.
Najděte nejlepší refinancování
Nevýhody společného splácení po rozvodu
Nevýhodou tohoto řešení je finanční zatížení obou partnerů. Jestliže se každý z nich odstěhuje do svého, musí kromě nájmu či hypoteční splátky na nové bydlení hradit i původní hypotéku.
Dalším úskalím jsou možné neshody partnerů. Při rozvodu se můžou vyskytnout vyhrocené emoce a nebývá snadné dopracovat se k oboustranně výhodnému řešení.
4.) Jeden se vyváže, druhý splácí
Další řešení může představovat splácení hypotéky pouze jedním z partnerů, přičemž druhý se z placení vyváže. Převedení hypotéky pouze na jednoho z partnerů je sice bankou zpoplatněné, ovšem vychází výrazně levněji, než předčasné splacení hypotečního úvěru.
Jak vyvázání spoludlužníka z hypotéky po rozchodu provést?
Je nezbytné, aby partner, který hypotéku bude splácet, měl dostatečný příjem a banka jej vyhodnotila jako solventního. Avšak banky solventnost klienta hodnotí svými vlastními parametry a ani soudem schválená dohoda o vypořádání majetku nemusí být brána bankou v potaz. Pokud partnera, na kterého bude hypotéka převedena, vyhodnotí jako nedostatečně solventního, vyvázání spoludlužníka z hypotéky nemusí schválit.
Časté problémy při vyvázání z hypotéky po rozchodu
Častým problémem bývá skutečnost, že partneři si hypotéku vzali jako bezdětní, tudíž jejich výdaje a rovněž bonita byly nižší.
Po rozvodu musí jeden z partnerů platit výživné, tudíž jeho bonita se v očích banky snižuje.
V případě, že banka vyvázání spoludlužníka z hypotéky po rozchodu nepovolí, měli by partneři zvážit, zda nepočkat do konce fixačního období a převést hypotéku k jiné bance, která nebude mít tak přísné podmínky.
Mohlo by se vám také hodit:
Mobilní domy k trvalému bydlení překvapí cenou a pohodlím
5 skvělých způsobů, jak zařídit byt 1+kk
Jak sehnat levné bydlení v Praze?