porovnej24 logo
test

Jak funguje hypotéka na družstevní byt?

26. 3. 2021 | Aktualizováno: 26. 3. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Přežitek z časů dávno minulých? Kdepak, družstevní bydlení, které bylo tolik oblíbené za dob socialismu, využívá nemalé procento lidí i v současné době. Není sice tak vyhledávané jako přímé vlastnictví nemovitosti, přesto mnozí lidé na tuto možnost žití nedají dopustit. Jak funguje družstevní bydlení a jak hypotéka na družstevní byt?

Družstevní bydlení představuje jakýsi průsečík mezi nájemním a vlastním bydlením. Zatímco u vlastního bydlení je obyvatel bytu přímým majitelem, tzn. je zapsaný v katastru nemovitostí, u družstevního bydlení je to jinak. V katastru nemovitostí je zapsaný celý dům, či několik bytů. Obyvatel bytu je členem družstva, které všechny byty vlastní. Družstvo jednotlivým členům byty pronajímá, ovšem na rozdíl od klasického nájmu mají členové vlastnický podíl.

Právo a družstevní byt

Jaká jsou vaše práva, pokud žijete v družstevním bytě? Vlastnický podíl vás opravňuje k užívání bytu, ve kterém můžete bydlet, ovšem u případných stavebních úprav musíte žádat o souhlas družstvo. Rovněž pokud byste se rozhodli byt pronajímat, potřebujete schválení od ostatních členů družstva.

Co se stane při porušení pravidel užívání družstevního bytu?

Kdybyste vážným způsobem porušili pravidla užívání bytu (například prováděním stavebních úprav i přes nesouhlas družstva), můžete být z bytu vyloučeni. V takovém případě vám družstvo vyplatí vypořádací podíl, který však bývá nižší, než reálná cena bytu.

Hypotéka na družstevní byt a další typy financování

Hlavním důvodem, proč je toto bydlení atraktivní, je jeho nižší pořizovací cena. Družstevní byt totiž můžete pořídit i o 20 až 30 % levněji, než byt v osobním vlastnictví. Přestože se jedná o levnější variantu, ne každý má na bankovním účtu tolik peněz, aby mohl bydlení pořídit ze svých úspor. Zájemci o družstevní bydlení mají tyto možnosti financování:

1.) Hypotéka na družstevní byt se zástavou jiné nemovitosti

Protože u tohoto typu bydlení je majitelem bytové družstvo, nejde při žádosti o hypotéku ručit družstevním bytem. Z toho důvodu musí žadatel ručit jinou nemovitostí. Podmínkou je, aby cena této nemovitosti byla stejná či vyšší, než cena družstevního bytu.

2.) Hypotéka na družstevní byt s plánovaným převodem do osobního vlastnictví

U družstevního bydlení existuje možnost převést byt do osobního vlastnictví. Vše záleží na typu družstva a na jeho postoji k tomuto kroku. Existují družstva, která jsou k možnosti převedení do osobního vlastnictví velmi otevřená.

Naproti tomu jiná družstva tento počin vnímají jako něco velmi neobvyklého a případné převedení by u nich bylo komplikovanou záležitostí. Nejvhodnější je vstoupit do takového družstva, které vám dá písemný příslib toho, že byt později budete moct převést do osobního vlastnictví.

Tato situace se nejčastěji řeší tzv. předhypotečním úvěrem. Tento typ financování nevyžaduje ručení nemovitostí, avšak je úročen vyšším úrokem. Je určen pouze pro dočasné účely – jakmile klient získá družstevní byt do osobního vlastnictví, nahradí tento úvěr klasickou hypotékou, která obvykle mívá nižší úroky.

Hypotéka

Nejlepší hypotéka pro vás na míru

Tip! Zajímá vás, která banka právě teď poskytuje hypotéku za nejvýhodnějších podmínek? Zdarma vyzkoušejte porovnávač hypoték a obratem zjistěte, jak si vedou jednotlivé nabídky.

3.) Kombinace úvěrů

V případě, že klient nemá možnost ručit jinou nemovitostí, ani se nerýsuje možnost převodu bytu do osobního vlastnictví, je nucen sáhnout po nejdražší variantě. Tou je kombinace více úvěrů.

Pro financování družstevního bytu může využít například překlenovací úvěr ze stavebního spoření, či několik spotřebitelských úvěrů, které pokryjí pořizovací cenu bytu. Některé banky a nebankovní společnosti umožňují vzít si půjčku na bydlení, jejíž výše se obvykle pohybuje od 500 000 do 700 000 Kč. Kombinací dvou či více těchto půjček může klient dosáhnout na pořizovací cenu družstevního bytu.

Sdílet článek

Související články

  • 18. dubna 2024|Jana Březinová
    Získat půjčku v insolvenci? Téměř nemožné a hodně riskantní

    Půjčku v insolvenci vám pravděpodobně nikdo nedá, ale když přece jen ano, bude se jednat o nabídku na hraně zákona. Dalším zadlužením navíc riskujete zrušení insolvence.

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    08. listopadu 2023|Porovnej24
    Předschválená půjčka – co to znamená?

    Předschválená půjčka: Co znamená a jak funguje? Zjistěte, jak získat předschválenou půjčku a jak může tato možnost ovlivnit vaše finanční plány. Naše informace vám pomohou lépe pochopit proces předschvalování úvěru a jeho potenciální výhody pro vaše osobní finance.

  • test
    06. listopadu 2023|Porovnej24
    Někdo si na mě vzal půjčku. Co mám dělat?

    Někdo si na mě vzal půjčku. Věta, která pravděpodobně děsí takřka každého z nás. Bohužel totiž není situace, kdy si na vaše jméno někdo vezme půjčku a vám se následně kupí dluhy, něčím zcela výjimečným. Jak se chránit před tím, aby si na vás někdo vzal půjčku a jak postupovat, pokud k tomu přece jen dojde? 

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Jak na výpočet hypotéky? Maximální částka, kolik můžu dostat, výše úroku, podmínky pro zaměstnance a OSVČ

    Chcete vlastní bydlení a je vám přitom jasné, že se bez hypotéky neobejdete. Vyzkoušejte si výpočet hypotéky v klidu doma a ujasněte si základní pojmy ještě dříve, než se vydáte do banky žádat o úvěr.

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.