porovnej24 logo
test

Krádež peněz z účtu: Jak se bránit a jak pomůže banka?

12. 8. 2021 | Aktualizováno: 13. 8. 2021
|
Délka čtení: 11 min.

Zvykli jsme si žít v poměrně bezpečné době. Téměř každé nebezpečí je do pár minut zažehnáno rychlým telefonátem na policii. Pokud by se vám přece jen někdo pokusil sáhnout na peníze, obsah vaší peněženky jej zřejmě příliš nepotěší, protože drtivá vašich peněz spočívá bezpečně na vašem bankovním účtu. Jsou tam vaše finance opravdu nedotknutelné? Může se i v dnešní době povést krádež peněz z bankovního účtu?

Americký turista Ben Tedesco před pár lety zažil při návštěvě Vídně nemilé překvapení. Při zasouvání karty do otvoru v bankomatu si všiml, že kryt zařízení není stabilně upevněn a na jeho okrajích jsou rozpoznatelné nepatrné stopy lepidla. Uchopil kryt a k jeho velkému údivu mu zůstal v ruce - byl totiž nasunutý na originální otvor pro čtení debetní nebo kreditní karty. Uvnitř falešného krytu objevil zvláštní drátky. Jednalo se o skimmovací zařízení, což je jeden ze způsobů, jak na krádež peněz z účtu.

falešný bankomat

Krádež peněz z účtu pomocí Skimmingu

Je to metoda spočívající v umístění speciálního zařízení na bankomatu, které dokáže přečíst údaje z magnetického proužku platební karty. Skimmovací zařízení bývá doprovázeno nenápadnou kamerkou či falešnou klávesnicí, která zachytí váš PIN. Na základě těchto údajů je zloděj schopen vyrobit si kopii karty, díky které si peníze z vašeho konta vybere.

Jak rozpoznat skimmovací zařízení?

Většinou se vyskytuje na otvoru, kam se zasouvá karta. Když jej uchopíte, většinou se trochu viklá, či jde odstranit úplně. Dalším podezřelým symptomem je neobvykle úzká štěrbina na kartu, protože skimmovací zařízení bývá  nasazeno na originální nástavec. Pokud takto postižený bankomat objevíte, uvědomte policii a z bankomatu nevybírejte, aby nedošlo ke krádeži peněz z účtu.

email

Phishing

Vizuální kontrolou bankomatů vyzrajete na skimmovací zloděje, ovšem to je pouze jeden ze způsobů, jak vám někdo může zcizit peníze z účtu. V bezpečí nejste ani v teple vašeho domova, kde se můžete stát obětí phishingu.

Tato metoda je založena na emailech, kdy se podvodník vydává za klientovu banku a v emailu jej pod nejrůznější záminkou vyzývá, aby klikl na odkaz, který vypadá jako jeho internetové bankovnictví. Klient zadá své přihlašovací údaje k internet bankingu, které podvodník zneužije.

Email se může týkat:

  • neuskutečněný bankovní převod

  • oznámení výpadku v internetovém bankovnictví

  • jakéhokoliv další téma, které má vzbudit dojem, že se klienta snaží kontaktovat jeho banka

Při kliknutí na odkaz se sice zobrazí celkem věrohodně vypadající webová stránka s logem dané banky, ovšem pozornému oku neuniknou drobné detaily, jako je například jiný grafický design, než jaký používá jejich banka. Usvědčujícím důkazem je url adresa - ve svém názvu sice obsahuje název banky, ale ve velmi zvláštní formaci, například: www.komercni-banka123.cz.

Rada odborníka: Tyto emaily zásadně ignorujte! Žádná banka nemá potřebu vyzývat své klienty k tomu, aby zadali své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Pokud jste na pochybách, zatelefonujte do své banky, kde vám potvrdí, že takový email nerozesílali a pravděpodobně přidají varování na krádež peněz z účtu.

malware

Malware

Dalším způsobem, jak někdo může zaútočit na vaše pracně nastřádané peníze, je prostřednictvím počítačového programu, který se může do vašeho počítače dostat nejrůznějšími cestami. Tato věta vás možná vyděsí, avšak dobrou zprávou je, že útočník k tomu potřebuje vaši aktivní spolupráci.

Čeho se vyvarovat?

Lidé si většinou nevědomky zavirují počítač kliknutím na přílohu v emailu, či stažením určité aplikace. Takový email má většinou podobu osobního přání - jedná se například o valentýnské blahopřání od neznámého člověka, který vás nabádá k otevření přílohy.

Nebo o email, který si opět hraje na nějakou známou firmu (vaši banku či oblíbený e-shop), zasílající vám zajímavou aplikaci, po jejímž stažení si zamoříte počítač virem.

Jak proti viru bojovat?

Řešení na tyto situace není složité - stačí si nainstalovat kvalitní antivirový program a používat selský rozum. Přemožte zvědavost a neklikejte na blahopřání od naprosto neznámého člověka - proč by vám někdo cizí něco posílal?

Pokud se jedná o email, který se vydává za zprávu od nějaké známé firmy, vyhledejte si v historii vaší emailové schránky, jakou mají podobu tyto firemní rozesílky. Při porovnání s podezřelým emailem si všimnete, že něco „nesedí“ a dotyčný email má trochu jiný design, font písma a styl komunikace. V tomto případě by se vám před očima měla ukázat červená vlaječka s nápisem "krádež peněz z účtu".

bankéř

Jak pomůže banka?

Možná se vám orosilo čelo při představě, že vám někdo vykrade účet a vy skončíte na ulici bez jediné koruny, vydělávající si na živobytí hraním na harmoniku. Tak zlé to zase nebude, protože banky většinou za dané případy přijímají odpovědnost.

Krádež peněz z účtu bez vašeho zapřičinění

Pokud vám někdo ukradne peníze způsobem, který jste nemohli ovlivnit (například prostřednictvím skimmovacího zařízení), většinou škodu klientovi automaticky nahradí. Některé banky vrátí ukradené peníze do pár dnů, jiné do jednoho měsíce.

Nejrůznější banky mají také různá bezpečnostní opatření - pokud například zjistí, že jste si vybrali neobvykle velkou částku na neobvyklém místě, zatelefonují vám a ujistí se, zda jste to opravdu vy, kdo si zrovna chce vybrat padesát tisíc z bankomatu v Mexiku.

Krádež peněz z účtu vaší vinou

Jiná situace ovšem nastává, pokud jste si situaci zavinili sami. To se týká například případů, kdy se necháte obelstít phisingovým emailem, ve kterém zlodějům vlastně sami sdělíte své údaje do internetového bankovnictví. V takových případech se banka může cukat a vymlouvat na to, že jste si situaci zavinili sami.

Pokud banka rozhodne ve váš neprospěch, nenechte se neúspěchem odradit a obraťte se na bankovního ombudsmana. Jedná se o člověka, který by měl být v každém bankovním institutu a jeho úlohou je hájit zájmy klientů. Je pravděpodobné, že se postaví na vaši stranu a pomůže vám peníze od banky vymoct.

Prevence proti krádeži peněz z účtu

Ovšem nejlepší obranou je jednoznačně prevence. Peníze na vašem účtu ochráníte i díky těmto opatřením:

1.) Vaše finance si rozložte na více míst

Tím samozřejmě nemyslíme, abyste si začali ukládat úspory tzv. „do štrozoku,“ jak naši předkové nazývali úschovu peněz do matrace postele. Na bankovním účtu mějte jen nejnutnější prostředky a zbytek uložte na spořicí účet či na sekundární bankovní konto.

2.) Při platbě na internetu používejte Pay Pal

Možná jste milovníci levných nákupů na asijských eshopech a dobře děláte, protože ceny jsou tam skutečně výhodné. Ovšem při platbě se nevyplatí používat přímo vaši kartu, protože nikdy nevíte, jaký vykutálený obchodníček zrovna sedí na druhém konci světa a plánuje napadení vašeho účtu.

Založte si Pay Pal, což je vlastně taková internetová peněženka. Vložíte si do ní určitý finanční obnos, za který nakupujete, dejme domu dva tisíce. V případě zneužití přijdete pouze o ony dva tisíce, nikoliv o veškerou částku na vašem bankovním účtu.

3.) Kontrolujte si pravidelně vaše výpisy

Ten, kdo má přehled o svých výdajích a zůstatku na kontu, si mnohem dříve všimne podezřelých odchozích plateb než někdo, kdo do internetového bankovnictví nahlédne dvakrát za rok.

4.) Antivirus

Zabezpečte si váš počítač kvalitními antivirovými programy, které nedají pokoutnému malware šanci.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.