Menu

Jak si nenechat ukrást peníze z bankovního účtu

26.10.2017
Jak si nenechat ukrást peníze z bankovního účtu
10 minut čtení
Spoření

Zvykli jsme si žít v poměrně bezpečné době.  Téměř každé nebezpečí je do pár minut zažehnáno rychlým telefonátem na policii. Pokud by se vám přece jen někdo pokusil sáhnout na peníze, obsah vaší peněženky jej zřejmě příliš nepotěší, protože drtivá vašich peněz spočívá bezpečně na vašem bankovním účtu. Jsou tam vaše finance opravdu nedotknutelné?

Americký turista Ben Tedesco zažil při své návštěvě Vídně nemilé překvapení. Při zasouvání karty do otvoru si všiml, že kryt zařízení není stabilně upevněn a na jeho okrajích jsou rozpoznatelné nepatrné stopy lepidla. Uchopil kryt a k jeho velkému údivu mu zůstal v ruce - byl totiž nasunutý na originální otvor pro čtení karty.

Uvnitř falešného krytu objevil zvláštní drátky. Jednalo se o skimmovací zařízení, což je jeden ze způsobů, jak zcizit prostředky z něčího účtu. 

  

Zdroj: www.youtube.com/Finding an ATM skimmer in Vienna

Skimming

Je to metoda spočívající v umístění speciálního zařízení na bankomatu, které dokáže přečíst údaje z magnetického proužku platební karty. Skimmovací zařízení bývá doprovázeno nenápadnou kamerkou či falešnou klávesnicí, která zachytí váš PIN. Na základě těchto údajů je zloděj schopen vyrobit si kopii karty, díky které si peníze z vašeho konta vybere. Jak skimmovací zařízení rozpoznat?

Většinou se vyskytuje na otvoru, kam se zasouvá karta. Když jej uchopíte, většinou se trochu viklá, či jde odstranit úplně. Dalším podezřelým symptomem je neobvykle úzká štěrbina na kartu, protože skimmovací zařízení bývá  nasazeno na originální nástavec. (viz fotografie skimmovacího zařízení vpravo). 

Zdroj: www.policie.cz

Pokud takto postižený bankomat objevíte, uvědomte policii a ze zařízení nevybírejte.

Tip: Uložte peníze na bezpečnější místo - spořicí účet! Náš srovnávač vám ukáže, který z nich je nejvýhodnější.

Phishing

Vizuální kontrolou bankomatů vyzrajete na skimmovací zloděje, ovšem to je pouze jeden ze způsobů, jak vám někdo může zcizit peníze z účtu. V bezpečí nejste ani v teple vašeho domova, kde se můžete stát obětí phishingu. Tato metoda je založena na e-mailech, kdy se podvodník vydává za klientovu banku a v e-mailu jej pod nejrůznější záminkou vyzývá, aby klikl na odkaz, který vypadá jako jeho internetové bankovnictví. Klient zadá své přihlašovací údaje k internet bankingu, které podvodník zneužije. E-mail se může týkat neuskutečněného bankovního převodu, oznámení výpadku v internetovém bankovnictví či jakéhokoliv dalšího tématu, které má vzbudit dojem, že se klienta snaží kontaktovat jeho bankovní ústav. Při kliknutí na odkaz se sice zobrazí celkem věrohodně vypadající webová stránka s logem dané banky, ovšem pozornému oku neuniknou drobné detaily, jako je například jiný grafický design, než jaký používá jejich banka. Usvědčujícím důkazem je url adresa - ve svém názvu sice obsahuje název banky, ale ve velmi zvláštní formaci, například: www.komercni-banka123.cz.

Tyto e-maily zásadně ignorujte, protože žádná banka nemá potřebu vyzývat své klienty k tomu, aby zadali své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Pokud jste na pochybách, zatelefonujte do své banky, kde vám potvrdí, že takový e-mail nerozesílali.

Malware

Dalším způsobem, jak někdo může zaútočit na vaše pracně nastřádané peníze, je prostřednictvím počítačového programu, který se může do vašeho počítače dostat nejrůznějšími cestami. Tato věta vás možná vyděsí, avšak dobrou zprávou je, že útočník k tomu potřebuje vaši aktivní spolupráci.

Lidé si většinou nevědomky zavirují počítač kliknutím na přílohu v e-mailu, či stažením určité aplikace. Takový e-mail má většinou podobu osobního přání - jedná se například o valentýnské blahopřání od neznámého člověka, který vás nabádá k otevření přílohy. Nebo o e-mail, který si opět hraje na nějakou známou firmu (vaši banku či oblíbený e-shop), zasílající vám zajímavou aplikaci, po jejímž stažení si zamoříte počítač virem.

Řešení na tyto situace není složité - stačí si nainstalovat kvalitní antivirový program a používat selský rozum. Přemožte zvědavost a neklikejte na blahopřání od naprosto neznámého člověka - proč by vám někdo cizí něco posílal? Pokud se jedná o e-mail, který se vydává za zprávu od nějaké známé firmy, vyhledejte si v historii vaší e-mailové schránky, jakou mají podobu tyto firemní rozesílky. Při porovnání s podezřelým e-mailem si všimnete, že něco „nesedí“ a dotyčný e-mail má trochu jiný design, font písma a styl komunikace.

Jak pomůže banka?

Možná se vám orosilo čelo při představě, že vám někdo vykrade účet a vy skončíte na ulici bez jediné koruny, vydělávající si na živobytí hraním na harmoniku. Tak zlé to zase nebude, protože banky většinou za dané případy přijímají odpovědnost.

Pokud vám někdo ukradne peníze způsobem, který jste nemohli ovlivnit (například prostřednictvím skimmovacího zařízení), většinou škodu klientovi automaticky nahradí. Některé banky vrátí ukradené peníze do pár dnů, jiné do jednoho měsíce. Nejrůznější banky mají také různá bezpečnostní opatření - pokud například zjistí, že jste si vybrali neobvykle velkou částku na neobvyklém místě, zatelefonují vám a ujistí se, zda jste to opravdu vy, kdo si zrovna chce vybrat padesát tisíc z bankomatu v Mexiku.

Jiná situace ovšem nastává, pokud jste si situaci zavinili sami. To se týká například případů, kdy se necháte obelstít phisingovým e-mailem, ve kterém zlodějům vlastně sami sdělíte své údaje do internetového bankovnictví. V takových případech se banka může cukat a vymlouvat na to, že jste si situaci zavinili sami. Pokud banka rozhodne ve váš neprospěch, nenechte se neúspěchem odradit a obraťte se na bankovního ombudsmana. Jedná se o člověka, který by měl být v každém bankovním institutu a jeho úlohou je hájit zájmy klientů. Je pravděpodobné, že se postaví na vaši stranu a pomůže vám peníze od banky vymoct.

Ovšem nejlepší obranou je jednoznačně prevence. Peníze na vašem účtu ochráníte i díky těmto opatřením:

  • Vaše finance si rozložte na více míst. Tím samozřejmě nemyslíme, abyste si začali ukládat úspory tzv. „do štrozoku,“ jak naši předkové nazývali úschovu peněz do matrace postele. Na bankovním účtu mějte jen nejnutnější prostředky a zbytek uložte na spořicí účet či na sekundární bankovní konto.
  • Při platbě na internetu používejte Pay Pal. Možná jste milovníci levných nákupů na asijských e-shopech a dobře děláte, protože ceny jsou tam skutečně výhodné. Ovšem při platbě se nevyplatí používat přímo vaši kartu, protože nikdy nevíte, jaký vykutálený obchodníček zrovna sedí na druhém konci světa a plánuje napadení vašeho účtu. Založte si Pay Pal, což je vlastně taková internetová peněženka. Vložíte si do ní určitý finanční obnos, za který nakupujete, dejme domu dva tisíce. V případě zneužití přijdete pouze o ony dva tisíce, nikoliv o veškerou částku na vašem bankovním účtu.
  • Kontrolujte si pravidelně vaše výpisy. Ten, kdo má přehled o svých výdajích a zůstatku na kontu, si mnohem dříve všimne podezřelých odchozích plateb než někdo, kdo do internetového bankovnictví nahlédne dvakrát za rok.
  • Zabezpečte si váš počítač kvalitními antivirovými programy, které nedají pokoutnému malware šanci.

 

Mohlo by vás zajímat

thumb
Vyplatí se prodloužená záruka ke zboží?
21.10.2020

Půl roku si usilovně šetříte na extrémně drahý produkt. „To ale bude kvalita, vydrží mi to alespoň pět let.“ Myslíte si, když vyskládáváte velký počet bankovek u pokladny. A poté se onen zázrak pokazí přesně týden po záruční lhůtě. Určitým opatřením proti…

thumb
10 tipů, jak efektivně ušetřit peníze z výplaty a nestrádat
20.10.2020

Peníze jsou běžnou součástí našich životů, a abychom je mohly efektivně využívat, musíme s nimi také umět hospodařit. Jestli se vám nedaří za měsíc uspořit skoro nic, možná nastal čas na změnu přístupu. Připravili jsme pro vás osvědčené triky na šetření…

thumb
Rozumná půjčka? Využijte předvánoční akce bank.
19.10.2020

Nákup vysněných vánočních dárků u někoho naráží na finanční limity. Banky na toto volání slyší a klientům vycházejí vstříc s nabídkou výhodnějších předvánočních půjček. Vše má ale jasně daná pravidla a výhodnější předvánoční půjčka je dostupná jen při…

thumb
Vánoční dárky pro muže: 15 zaručených tipů, co nezklamou
16.10.2020

Krásnou součástí Vánoc je, že můžeme obdarovat své blízké a udělat jim radost. Připravili jsme pro vás inspiraci na dárky, kterými jistě potěšíte muže ve svém okolí.