Menu

Silniční daň: Kdo ji musí platit a kdo je osvobozen? Časté dotazy a odpovědi

Aktualizováno dne 29.6.2023

Silniční daň byla dlouhou dobu strašákem a významným výdajem podnikatelů. V této oblasti došlo v roce 2022 k důležitým změnám. Dnes už pro značnou část podnikatelů představuje silniční daň minulost. Podívejte se, koho se změny dotkly.

Silniční daň: Kdo ji musí platit a kdo je osvobozen? Časté dotazy a odpovědi
9 minut čtení
Povinné ručení

Silniční daň je upravena v zákoně č. 16/1993 Sb. (Zákon České národní rady o dani silniční). V roce 2022 však byla přijata novelizace (zákon č. 142/2022 Sb.), která má významný vliv na výše uvedený zákon. Tato novelizace nabývá účinnost 1.7.2022. Má ale zpětnou účinnost k 1.1.2022. Používá se proto na celé zdaňovací období 2022.

Co je silniční daň?

Co je to silniční daň a týká se i mě? To je poměrně častá otázka, která napadne dříve nebo později každého podnikatele, který ke své práci používá nebo plánuje používat vozidlo.

Tato daň představuje daň přímou, tedy daň přímo směrovanou na určitý daňový subjekt. Stejně jako jiné daně jde o platbu do státního rozpočtu.

Změny od roku 2022

Silniční daň se dříve vztahovala na vozidla, která se používala na podnikání. Od roku 2022 je však rozsah vozidel, za které je povinnost platit silniční daň, značně zúžená. Není podstatné, jestli vozidlo vlastníte jako podnikatel nebo jako soukromá osoba. Nákladní auta platí tuto daň vždy bez ohledu na způsob použití.

silnice

Kdo platí silniční daň?

Poplatníkem daně je provozovatel vozidla uvedený v technickém průkazu. Vychází se z informace uvedené k 1. dni zdaňovacího období, nebo podle první registrace vozidla, pokud k registraci došlo až po zahájení zdaňovacího období.

Věděli jste, že... pokud osoba uvedená v technickém průkazu zemřela, zanikla, byla zrušena, platí silniční daň ten, kdo vozidlo užívá?

Silniční daň 2023

  1. března 2022 schválila vláda podstatnou změnu na poli silničních daní. Z velké části byla silniční daň zrušena. Změna se promítla už do daňového přiznání k silniční dani podávaného k 31.1.2023.

I přes používání vozidel pro podnikání byla silniční daň zrušena pro:

  • osobní vozy,
  • autobusy,
  • dodávky do 12 tun.

Pozor! Jakékoliv změny v platbě silniční daně nemají vliv na povinnost platit povinné ručení.

Silniční daň i nadále platí:

  • nákladní auta kategorie N s karoserií BA, BB,
  • tahače návěsů,
  • silniční tahače,
  • přívěsy.

Zjednodušeně se dá říct, že se silniční daň platí z vozidel s největší povolenou hmotností 12 tun a více a jejich přípojná vozidla s největší povolenou hmotností 12 tun a více.

Tip! Bez ohledu na to, zda musíte platit silniční daň nebo jste od ní osvobozeni, jedna věc je jistá – povinné ručení je nutností pro všechny motoristy. S naším srovnávačem povinného ručení můžete najít ideální poměr ceny a parametrů, který vyhovuje vašim potřebám. Neztrácejte čas a peníze za předražené nabídky.

Najděte si nejlepší povinné ručení

výhled na hory ze silnice

Sazby silniční daně

Oproti dřívějším obdobím došlo k poklesu ročních sazeb eurovinety. Kdy se platí silniční daň? Po novelizaci odpadá povinnost hradit čtvrtletní zálohy daně. Silniční daň se nyní může platit jedinou roční částkou. Datum pro podání a zaplacení silniční daně je 31.1.

Sazby silniční daně jsou uvedené v příloze novelizace zákona o silniční dani. Níže uvádíme vybrané příklady:

Počet náprav

Největší povolená hmotnost v tunách

Výše daně

Kategorie N s karoserií BA (nákladní automobil) nebo BB (skříňový automobil)

2

do 12

0

2

12-13

800

2

nad 15

7.200

3

do 15

0

3

15-17

1.400

3

nad 23

9.000

4 a více

do 23

0

4 a více

23-25

3.800

4 a více

nad 29

14.000

Kategorie N s karoserií BC (tahač návěsu) nebo BD (silniční tahač)

2

do 16

0

2

16-18

400

2

23-25

4.600

2

nad 33

18.400

3 a více

nad 40

24.000

Vozidlo kategorie O

 

do 12

0

 

nad 12

3.600

Rozdělení vozidel do jednotlivých kategorií najdete ve vyhlášce č. 341/2014 Sb. (Vyhláška o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích). Ve zjednodušené podobě si o členění vozidel přečtěte v našem článku.

Jak se registrovat?

Novelou zákona odpadla povinnost provést registraci k silniční dani. Poplatníka nečeká ani další administrativa v souvislosti se zrušením registrace. Na úřadě se nyní ani nenahlašuje, ani neodhlašuje. Nevydává se rozhodnutí o zrušení registrace. Nezapomeňte však na placení povinného ručení na náklaďák.

Od 1. ledna 2025 budou mít všichni poplatníci silniční daně povinnost podat přiznání elektronicky.

Nová podoba silniční daně představuje značné zjednodušení. Za osobní a nákladní automobily s maximální hmotností nepřevyšující 12 tun se nejen že neplatí daň, ale ani se v daňovém přiznání neuvádí. A je jedno, jestli jde o vozidla pro soukromé použití nebo pro podnikatelské účely.

Mohlo by vás zajímat

zadní mlhovky
Mlhovky - víte, kdy je použít? Řidiči za volantem často při zapínání světel chybují
18.10.2023

Mlhovky - víte, kdy je použít? Moderní auta jsou vybavena nejrůznějšími druhy světel. Zatímco některá jsou jen doplňkem zvyšujícím komfort na palubě, bez jiných se na českých silnicích jednoduše neobejdete. Problémem je, že ne všichni řidiči je…

jaká je pokuta za parkování na invalidech
Pokuta za stání na invalidech, přechodu pro chodce nebo v zákazu stání. Co vám hrozí?
16.10.2023

Nedostatek parkovacích míst vede řidiče k různým pokusům o odstavení auta. S myšlenkou “na těch pár minut to snad nevadí” nechávají auto v zákazu stání, na méně frekventovaném přechodu pro chodce a vyhrazených stáních. V dnešním článku se podíváme na…

kdy potřebujete řidičský průkaz a1
Řidičský průkaz A1: Vstupenka do světa motorek
9.10.2023

Řidičský průkaz A1 je jen malý kousek plastu založený v peněžence. Pro svého vlastníka ale představuje velkou životní změnu. Je to první krok na cestě k samostatnosti a svobodě na dvou kolech.

evropský den bez aut
Evropský den bez aut: Proč je tento den tak důležitý pro naše města?
22.9.2023

Každý rok se mnoho evropských měst zapojuje do oslav Evropského dne bez aut. Tento den je nejen symbolem snahy o ekologičtější města, ale také připomínkou významu alternativních dopravních prostředků.