Podle odhadu má průměrná mzda v roce 2020 činit 34 835 Kč. To bude mít vliv na výši minimálních záloh u zdravotního a sociálního pojištění.
Podnikání na hlavní činnost
V případě, že je podnikání vaší hlavní výdělečnou činností, budou se na vás vztahovat následující pravidla.
Sociální pojištění
Pro stanovení záloh na sociální pojištění 2020 je důležitý daňový základ. Vyměřovací základ se stanovuje jako jedna polovina jeho dvanáctiny, pokud jste výdělečnou činnost provozovali po celý rok. V takovém případě činí sazba za pojištění 29,2 %. Je-li vyměřovací základ nižší než minimální vyměřovací základ, budete platit jen minimální zálohu.
V případě, že nepodnikáte celý rok, násobí se minimální vyměřovací základ počtem měsíců, po které výdělečná činnost trvala.
Příští rok bude minimální výše záloh na sociálním pojištění ve výši 2 544 Kč.
Zdravotní pojištění
Vyměřovací základ pro výpočet zdravotního pojištění je dán polovinou dosažených příjmů po odečtení výdajů. Sazba zdravotního pojištění je pro rok 2020 13, 5 %. Toto číslo se vynásobí částkou vyměřovacího základu, který je limitován minimálním vyměřovacím základem, odvozeným od průměrné měsíční mzdy 34 835 Kč. Tudíž polovina průměrné měsíční mzdy činí po zaokrouhlení 17 418 Kč.
Výši minimální zálohy tudíž vypočítáme tímto způsobem: 17 418 × 13,5 = 2351,43. Minimální výše záloh pro zdravotní pojištění tudíž činí 2352 Kč.
Minimální zálohy pro OSVČ, pro něž je podnikání vedlejší činností obživy
Sociální pojištění
Pokud podnikáte při zaměstnání, studiu, v důchodu, na mateřské nebo při pobírání rodičovského příspěvku, máte stanovenou vedlejší výdělečnou činnost. Minimální zálohy se v tomto případě vypočítají jako 29,2 % z jedné desetiny průměrné mzdy, tedy z částky 2 484 Kč po zaokrouhlení. V příštím roce tedy bude minimální záloha: 2 484 x 0,292 = 1 018 Kč po zaokrouhlení.
Pokud vedlejší činnost trvala celý rok, je roční minimální vyměřovací základ 41 808 Kč. U kratší doby se opět vyměřovací základ násobí počtem měsíců, ve kterých činnost trvala.
Zdravotní pojištění
V případě, že je podnikání vedlejším zdrojem vašeho příjmu, se na vás pravidla o minimálním vyměřovacím základu nevztahují. Zálohy na zdravotní pojištění se platí až od druhého roku podnikání na vedlejší činnost (zálohy se budou vyměřovat ze zisku dosaženého v předchozím roce).
Zaměstnanci, kteří si přivydělávají podnikáním, nemusí zálohy platit vůbec. Pojistné se vypočítává z dosaženého zisku a člověk jej doplatí jednorázově po podání přehledu o příjmu.
Paušální daň
Vláda do budoucna chystá užitečné vylepšení pro drobné podnikatele. Uvažuje se, že by od roku 2021 mohla začít platit paušální daň. Jejím cílem by bylo usnadnit život drobným podnikatelům, jejichž obrat je nižší, než 1 milion korun ročně. Podnikatelé by platili pevnou měsíční částku a odpadly by jim tak starosti s každoročním podáváním daňového přiznání.
Měsíční daň by byla ve výši 5500 Kč. Částka má zahrnovat zdravotní pojištění (asi 2 400 Kč), sociální pojištění (asi 3 000 Kč) a daň z příjmu (100 Kč). Odpadne tak složité vypisování a odesílání Přehledů o příjmech a výdajích na zdravotní pojištění a ČSSZ.
Tento krok by mnoha lidem výrazně usnadnil podnikatelskou činnost.
Tip! Chcete si i vy usnadnit vaši finanční situaci? Díky našemu portálu získáte okamžitý přehled o nabídkách na finančním trhu. Porovnáním cen můžete ušetřit nemalé peníze. Vyzkoušejte například naše srovnání povinného ručení. Autopojištění tak můžete získat už od 1900 Kč. Získat povinné ručení od 1900 Kč