Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Tipy na úsporné osvětlení - jak svítit levně a stylově?

17.1.2020

Možná žijete v domnění, že vaše domácí osvětlení je energeticky šetrné a nevysaje vám moc elektřiny ze zásuvky (a peněz z peněženky). Jste si však jistí, že máte ve svém domově skutečně to nejúspornější osvětlení, jaké na trhu existuje?

Tipy na úsporné osvětlení - jak svítit levně a stylově?
10 minut čtení
Energie

Typy zářivek a žárovek

Úsporné osvětlení, které je v současné době zákazníkům dostupné na trhu, můžeme rozdělit do 3 skupin podle technologie, která je v nich použita.

  • Halogenové zářivky jsou typ osvětlení, do kterého se přidávají halové prvky (halogenu, například bromu nebo jódu). Dosahují vyšší teploty, než běžné žárovky, tudíž mají vyšší účinnost svícení. Spotřebují zhruba o 30 % méně energie, než klasické žárovky. V současné době jsou však z obchodů vytlačovány, protože existují mnohem úspornější typy svítidel.
  • Kompaktní zářivky představovaly před několika lety revoluci v šetření elektřiny. Fungují na principu trubek naplněných rtuťovými složkami, kterými prochází elektrický proud, čímž se aktivuje záření. Oproti klasickým žárovkám spotřebovávají zhruba o 60 až 80 % méně elektřiny a mají delší životnost. Postupem času však začaly být vytlačovány LED žárovkami.
  • LED žárovky jsou nejúspornějším typem svítidel, dostupných na současném trhu. Jsou zhruba sedmkrát úspornější než klasické žárovky, a vydrží až padesátkrát delší dobu, než klasická svítidla. Fungují na principu elektroluminiscence, který dokáže přeměňovat elektrický proud přímo na světlo. Základem takového osvětlení jsou LED diody, tvořené dvouvrstvými polovodiči. Při přesunu elektronů z jedné vrstvy na druhou vzniká světlo.

Přehledná tabulka ukazuje efektivitu různých druhů žárovek.

Typ svítidla Příkon Životnost Úspora elektřiny
Klasická žárovka 40 W 1000 hodin 0 %
Halogenová žárovka 20 až 28 W 2000 - 3000 hodin 30 %
Kompaktní zářivka 9 až 10 W až 20 000 hodin 75 %
LED žárovka 7 až 8 W až 45 000 hodin 80 %

Zdroj: SEVEn, nazeleno.cz

Tip! Chcete na elektřině ušetřit až 9000 ročně? Najděte si u nás levnějšího poskytovatele energie a ušetřete. Najít levnějšího dodavatele elektřiny

úsporné žárovky

Úsporné druhy osvětlení

To, že je LED osvětlení tím nejšetrnějším typem svítidla, jste už možná věděli. Ovšem když vkročíte do obchodu se svítidly, možná budete zmateni tou širokou nabídkou lamp, lustrů a žárovek, z nichž všechny vypadají jako neviňátka, která by vám ze zásuvky nevysála ani o trochu elektřiny navíc.

Pročesali jsme trh a zjistili, jaké úsporné vychytávky stojí za to koupit.

světlo s čidlem pohybu

Světlo s čidlem

Patříte k těm lidem, kteří věčně zapomínají zhasnout světlo, nebo máte děti, které nemůžete pořád kontrolovat, zda při odchodu do školy pozhasínaly světla na chodbě a v koupelně? Právě pro vás bude užitečné světlo s čidlem. Funguje na principu zaznamenání pohybu – tzn. zaregistruje, že se kolem někdo vyskytuje a rozsvítí se. Díky tomu si můžete být jistí, že světla budou v provozu jen tehdy, když je někdo bude skutečně využívat. Jak taková svítidla fungují?

Většina z nich umožňuje nastavit si dobu svícení, tzn. jak dlouho po zaznamenání pohybu bude světlo rozsvíceno. Tato doba se většinou pohybuje od 5 sekund do 15 minut. Propracovanější svítidla umožňují rovněž nastavení dosahu SENS, neboli vzdálenostního dosahu, od kterého svítidlo zaregistruje pohyb. Většinou si můžete zvolit dosah 2 metry až 10 metrů. Toto úsporné osvětlení rovněž umožňuje nastavit hodnotu soumraku/svítání. Jinými slovy řečeno, lze nastavit tak, aby svítilo pouze tehdy, pokud je kolem něj tma či šero. Tím pádem se světlo nebude spínat přes den.

Cenové rozpětí: světlo do koupelny, na chodbu či do venkovních prostor lze pořídit od 345 Kč 

Tip! Podívejte se na internetové obchody s elektronikou a svítidly, ve kterých vám za nákup vrátí peníze:
* Datart.cz - 3,95 % zpět
* Philips.cz - 5% zpět
* LightInTheBox.com - 10% zpět

smart house světla

Svítidla s nastavitelnou intenzitou záření

Při výběru lampy zvolte takovou, která umožňuje měnit intenzitu svého záření. Díky tomu přizpůsobíte sílu světla vašim běžným denním potřebám a zároveň ušetříte peníze na elektrické energii. 

Existují dva typy takových svítidel. Některá z nich umožňují nastavit si maximálně 2 - 3 stupně světla, tudíž vaše možnosti volby osvětlení jsou omezené. Výhodnější je pořídit si lampu s otáčecím knoflíkem, při jehož otáčení je možné nastavit si mnohem širší spektrum odstínů světla. 

Tento typ nastavení mají malé stolní lampičky i velké stojací lampy. Tyto větší lampy je možné používat i namísto lustru. Když u nich knoflíkem otočíte na nejvyšší stupeň, dokážou se intenzitou svého osvětlení vyrovnat stropnímu svítidlu. Na rozdíl od klasického lustru si však můžete pohodlně měnit intenzitu světla v závislosti na vašich běžných činnostech. Díky tomu budete šetřit nejen vaše peníze, ale i oči, které nebudou unavené příliš intenzivním světlem.

Cenové rozpětí: stolní lampička od 400 Kč, velká stojací lampa od 1000 Kč

solární světla

Solární osvětlení

Tato svítidla umožňují ušetřit hned dvakrát. Díky pohonu na sluneční energii za jejich provoz nezaplatíte vůbec nic, a navíc vydrží dlouho svítit díky tomu, že jsou vybaveny LED diodami. Solární svítidla jsou vybavena nekrystalickým solárním panelem, který dokáže proměnit sluneční světlo v elektrickou energii. Tato elektrická energie se hromadí ve svítidle, které se však nerozsvítí, dokud nenastane tma. Lampa je vybavena senzorem, který rozpozná, zda se už venku setmělo, a až tehdy začne svítit.

V současné době najdete v obchodech především solární svítidla do zahrady a venkovních prostor. V omezeném množství se nabízí i lampy do interiéru, ale u těch se dá očekávat nižší doba a intenzita svícení kvůli tomu, že uvnitř domu lampa nebude mít k dispozici tolik slunečního záření, jako na zahradě.

Cenové rozpětí: od 180 Kč 

led pásky

LED pásky

Dalším způsobem, jak ušetřit nejen na elektřině, ale i na pořizovací ceně svítidla, jsou LED pásky. Jedná se o ohebný pás, do kterého jsou zasazeny LED diody. Z vizuálního hlediska to vypadá jako řada malých světýlek, kterými lze osvětlit například chodbu, schody, kuchyňskou linku a další prostory. Výhodou je, že LED pásky lze zastřihnout, tudíž jejich délku můžete přizpůsobit vašemu interiéru. 

Tyto pásky jsou energeticky velmi úsporné, a navíc pěkně vypadají. Můžete je pořídit v různých barvách i tónech osvětlení, což váš interiér oživí mnohem víc, než klasická lampa. 

Tip! LED osvětlení a pásky můžete nakoupit výhodně a navíc získat i peníze zpět za nákup díky cashbacku na LEDsolution.cz 

Cenové rozpětí: LED pásky pořídíte už od 40 Kč za metr

Mohlo by vás zajímat

thumb
Polsko: Baltské moře, nejstarší solný důl na světě a další kouzelná místa, která prostě musíte vidět
3.8.2020

Připravili jsme pro vás další inspiraci na levnou dovolenou. Tentokrát vám přiblížíme našeho severního souseda Polsko a jeho moře zároveň.

thumb
15 nejkrásnějších míst Slovenska: Inspirace na levnou dovolenou v zahraničí
31.7.2020

Připravili jsme pro vás sérii tipů na výlet a strávení krásné dovolené na Slovensku. Nechybí mezi nimi známé hrady, historická místa ani přírodní památky. Jistě si mezi nimi vyberete inspiraci pro své vlastní výlety.

thumb
Dovolená v těhotenství – na co si dát pozor a co nepodcenit?
30.7.2020

Chcete si užít odpočinku na pláži ještě před tím, než se váš život změní v kolotoč přebalování a kojení vašeho budoucího potomka? Možná máte obavy, zda nebude cestování s bříškem nepohodlné. A co teprve pravidla leteckých společností pro tento typ…

thumb
Vybrali jsme 10 českých minipivovarů s nejlepším venkovním posezením. Nechte se inspirovat.
29.7.2020

Kdo nevyzkoušel pivo z alespoň jednoho minipivovaru, se nemůže prohlašovat za pivaře. A pokud spíše pijete pivo jen na chuť ve svém oblíbeném podniku, pak byste se neměli bát podstoupit tento chuťový zážitek.