Menu

Velikonoce v Anglii: Jak a kde je nejlépe oslavit?

Aktualizováno dne 23.3.2022

Konečně se můžeme trochu více rozletět a Velikonoce netrávit doma. Vydejte se do Anglie, která nabízí tak trošinku jiné pojetí tradičních křesťanských svátků. Velikonoce v Anglii jsou plné čokoládových vajíček a velikonočních zajíců.

Velikonoce v Anglii: Jak a kde je nejlépe oslavit?
12 minut čtení
Cestovní pojištění

Nečekejte tradiční českou pomlázku a nehledejte kraslice. Velikonoce v Anglii a vajíčka k sobě sice patří, ale zcela v jiném pojetí. Zažít velikonoční zábavu na britských hradech nebo rovnou v metropoli Londýně, může být nevšední zážitek. Do oslav se totiž zapojuje celá země včetně královské rodiny. K jejich tradičním pojetí velikonoc patří návštěva bohoslužby, ale také lov velikonočních vajíček. Co dalšího k Velikonocům v Anglii patří a kam se vypravit?

hot cross buns

Co znamenají Velikonoce pro Angličany

I v Anglii se ve velikonočních svátcích mísí dvě tradice. Tou první je křesťanský význam Velikonoc a tedy připomenutí ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Zároveň jsou Velikonoce tradičním svátkem, kdy Angličané oslavují příchod jara a probouzení přírody.

Stejně jako v Čechách se zdobí domy a připravují stoly plná jídla. K tradičním pokrmům patří hot cross buns, typické velikonoční buchty, nebo chocolate cup cake nest, což je sladký cup cake zdobený jako ptačí hnízdo s vajíčky.

Tip! Vyzkoušejte si upéct anglickou pochoutku hot cross buns u vás doma.

Velikonoce

Kdy jsou Velikonoce v Anglii?

Velikonoce v Anglii připadají na stejné období, jako v Čechách. Datum svátků se řídí křesťanskou tradicí a tedy i dny, na které připadá úmrtí a zmrtvýchvstání Krista. Velikonoce patří k pohyblivým svátkům a slaví se první neděli po prvním jarním úplňku. V Anglii je pak hlavním dnem Velikonoc velikonoční neděle. V roce 2022 tak budou Angličané slavit Velikonoce 17. dubna.

Tip! Na cestách se vyplatí platit mezinárodní kreditní kartou. Součástí služeb kreditních karet bývají různé asistenční služby, cestovní pojištění, ale hlavně nevyužíváte vlastní peníze, ale peníze banky. A pozor, půjčovny aut a hotely při rezervaci často vyžadují kreditní kartu pro blokaci zálohy.

Easter egg hunt

Jak se slaví Velikonoce v Anglii

Anglické tradiční oslavy Velikonoc se od těch Českých poněkud liší. Angličané nechodí na pomlázku a anglické ženy nechystají malované kraslice. I když velikonoční vajíčko patří i k anglickým Velikonocím. Tradiční jsou Easter Eggs, což jsou čokoládová velikonoční vajíčka. Vajíčka schovávají dospělí v zahradě a děti si je musí najít. Akce se nazývá hon na vajíčka, Easter egg hunt, a pořádají je rodiny, ale i různé organizace.

Tip! Ubytování v Anglii na je dobré zajistit si dopředu, a to nejen na Velikonoce. Ideální je to přímo on-line s cashbackem:

* Booking.com – 4 % zpět
* Hotels.com – až 4 % zpět
* Agoda.com – až 2 % zpět

Easter Duck Race

10 míst, kde zažijete skvělé velikonoční svátky

Například k Anglickým velikonočním tradicím patří i závod gumových kačenek, Easter Duck Race, které se hodí do místní řeky a závodí, nebo příprava velikonočních kloboučků, Easter bonnets, které zobrazují jarní náměty. Podíváme se, jaké velikonoční akce se konají na vybraných deseti místech.

Cadbury Easter Egg Hunt

1.) Cadbury Easter Egg Hunt

Hon na vajíčka, který je pořádán britskou památkovou organizací National Trust. Nehledají se přímo vajíčka, ale indicie, které vám pomohou vyřešit hádanku. Hra probíhá na různých památkách a konečnou odměnou je velké čokoládové vejce Cadbury.

Nejdelší lov vajíček v Essexu

2.) Nejdelší lov vajíček v Essexu

Lov probíhá po celé délce železnice z Ongaru do Coopersale a na cestě bude ukryto celkem 131 579 vajíček. Vajíčka zde ukryl zajíček Bertie.

Lov vajíček

3.) Královská botanická zahrada, Edinburgh

I zde probíhá lov vajíčky, které ukryl velikonoční králík. Zde ale lovíme rovnou zlaté vejce.

Easter Egg Hunt Hever

4.) Hrabství Kent a lov v prostorách zahrad hradu Hever

V zahradách anglického hradu Hever probíhá lov velikonočních vajíček a další velikonoční zábava pro malé návštěvníky.

Velikonoce v Anglii

5.) Tajemné zahrady The Lost Gardens of Heligan

Zahrady panství Heligan mají neopakovatelnou atmosféru, kterou jim propůjčila pohnutá historie dvacátého století. Lov velikonočních vajíček je zde tak trochu dobrodružstvím.

Tip! Nezapomeňte sjednat si dobré cestovní pojištění pro Velikonoce v Anglii, které vám zajistí klid i při nepříjemných situacích.

Již od 7 Kč na den

Jižní Wales velikonoce

6.) Jižní Wales a lov vajíček na pláži

Už jste někdy slavili Velikonoce na pláži? V Mumbles Pier zažijete lov velikonočních vajíček, u kterého uslyšíte šumění moře.

Velikonoce

7.) Velikonoční zábava ve stínu kamenného hradu Drogo, Devon

Impozantní historická stavba vnese do tradičního velikonočního lovu romantickou atmosféru a dotek historie.

Lov velikonočních vajíček v Battersea Park Zoo

8.) Lov velikonočních vajíček v Battersea Park Zoo, Londýn

Dětská zoo Battersea každoročně pořádá lov velikonočních vajíček ukrytých v prostorách zahrady.

Lov velikonočních vajíček

9.) Katedrála svatého Pavla, Londýn

I když nejste ortodoxní věřící, jsou velikonoční bohoslužby v katedrále svatého Pavla je monumentálním zážitkem.

Tip! Dalších 14 tipů na zajímavá místa v Londýně, která rozhodně musíte vidět.

Trafalgarské náměstí

10.) Trafalgarské náměstí a pašijové hry

Na jednom z nejznámějších londýnských náměstí probíhají na Velký pátek pašijové hry, které znázorňují poslední cestu a umučení Ježíše Krista. V centru moderní metropole je to silný zážitek.

Tip! Zůstávali jste během pandemie spíše doma a nějak jste zapomněli, jak se efektivně sbalit na cesty? Připomeňte si, jak sbalit kufr do letadla, aby vás letenka nestála zbytečně hodně.

Milujete Eurovíkendy a hledáte další tipy? Podívejte se, kam všude můžete vyrazit na prodloužený víkend nejen o Velikonocích. Cestovatelské podmínky se v posledních týdnech výrazně zlepšily, přesto před cestou do Velké Británie doporučujeme sledovat aktuální podmínky.

Mohlo by vás zajímat

vypínač
10 neuvěřitelně snadných tipů, jak ušetřit za elektřinu
1.12.2022

Jste pokaždé v šoku, když vám přijde vyúčtování za elektřinu a z obálky na vás vykoukne vysoký nedoplatek? Možná si umiňujete, že v příštím zúčtovacím období vaši spotřebu snížíte. Nebojte, nemusíte se výrazně uskromňovat, abyste uspořili. Způsoby, jak…

řízení v opilosti
Jaká vás čeká pokuta za alkohol za volantem?
30.11.2022

Za volant jedině bez alkoholu a drog v krvi. V České republice platí nulová tolerance alkoholu při řízení. Pokud policejní kontrola zjistí, že jste pili, čeká vás pokuta za alkohol za volantem. Jak vysoká a jaké jsou další sankce?

útulná ložnice
4 snadné tipy, jak zútulnit domov
29.11.2022

Nechte se inspirovat našimi tipy, jak zútulnit domov. Poradíme vám snadné triky, které potěší vaše oko a přemění dům či byt na místo, kde se budete cítit zrelaxováni.

dopravní nehoda v zimě
Nejčastější dopravní nehody během svátků vánočních
28.11.2022

Vánoce jsou časem klidu, pohody a radosti. Vánoční pohodu však mohou narušit dopravní nehody, k jejichž nárůstu dochází právě v období svátků. Důvodem jsou často takzvaní sváteční řidiči, alkohol za volantem a v případě vánočních svátků i námraza na…