Menu

Velikonoce v Německu: Nejhezčí trhy, tradiční recepty a zajímavé zvyklosti

Aktualizováno dne 23.3.2022

Naši západní sousedé slaví velikonoční svátky podobně jako my Češi. Velikonoce v Německu jsou plné dobrého jídla, jarní výzdoby, ale také barevných vajíček. Podívejme se na odlišné zvyklosti, skvělé velikonoční recepty a tipy na pověstné trhy.

Velikonoce v Německu: Nejhezčí trhy, tradiční recepty a zajímavé zvyklosti
11 minut čtení
Cestovní pojištění

Němci jsou známí svou přesností a láskou k pořádku. Patří k tomu i úcta k tradicím a největším křesťanským svátkům. Velikonoce v Německu tak nesou jasnou symboliku křesťanství, ale také odkazy na probouzející se jarní přírodu. Spousta zvyků je obdobných jako u nás v Čechách. Jsou tady ale také zvyky, které našince překvapí. A stejně jako k jiným velkým svátkům i k Velikonocům patří v Německu pořádání trhů, na které Češi s oblibou jezdí.

Pozor! I když se covidová situace neustále zlepšuje, je pro cestování nezbytné sledovat podmínky jednotlivých států. V Německu totiž stále platí jistá omezení.

Velikonoce Německo

Jak se slaví Velikonoce v Německu

I v Německu připadají Velikonoce na první neděli po jarním úplňku. Tento rok je to tedy 17. duben. Velikonoce v Německu jsou plné tradic a víry. Patří k nim jarní výzdoba, německá velikonoční vajíčka a stoly plné typických velikonočních dobrot. Věřící chodí na velikonoční bohoslužby. Na pomlázku, ale v Německu muži nechodí. Chybí také polévání vodou.

Německo tradice

Zajímavé zvyklosti

Tak jako v anglosaských zemích, se vajíčka hledají v trávě. Zajímavostí je házení vajíček přes střechu domu, což má dům ochránit od zásahu blesku. O Velikonocích můžete vidět spoustu ohňů, které symbolizují vyhnání zimy, přivítání slunce a očištění od všeho negativního. Úchvatným zážitkem je velikonoční jízda Lužických Srbů, kdy muži ve fracích a cylindrech a nazdobených krojích oznamují zprávu o zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Hefezopf

Nejlepší německé recepty

Německá kuchyně je té české velice blízká. Na velikonočním stole nechybí beránek, mazanec, vajíčka na nejrůznější způsoby a pečené jehněčí maso. Na Zelený čtvrtek nechybí na stole špenát nebo zeleninový salát. Velký pátek se neobejde bez postní ryby a Bílá sobota bez pečení beránka a tradičního velikonočních pečiva.

Tip! Velikonoce jsou skvělou příležitostí k pořízení nové výbavy do kuchyně. Na těchto portálech seženete krásné kousky a ještě vám vrátí nějakou tu korunu zpět.

* 4home.cz – 4 % zpět
* Bonami.cz – 3 % zpět
* Hospodynkam.cz – 10 % zpět

Velikonoční trhy v Německu

11 tipů na nejhezčí trhy

Německo je doslova pověstné svými vyladěnými trhy. Ty nejkrásnější se odehrávají před Velikonocemi a Vánocemi. A my na ně velice rádi vyrážíme.

1.) Berlín

Hlavní město Německa velikonocemi žije. Pro své obyvatele i návštěvních na Velikonoce připravuje spoustu atrakcí. A k nim patří i nádherné trhy.

2.) Drážďany

Na trhy do Drážďan míří Češi po celý rok. Je to krásné město, které nemáme daleko. Vyloženě vybízí k výletu, kde praktické nákupy můžeme spojit s procházkou po velikonočním trhu či památkách

3.) Norimberk

Druhé největší město Bavorska je každý rok halí do velikonoční nálady. Na náměstích jsou stovky stánků s tradičním zbožím.

4.) Mnichov

Největší velikonoční trhy v Mnichově se tradičně konají na Viktualienmarktu. Uvidíte zde stánky s tradičními malovanými vajíčky, kočičkami a velikonoční výzdobou. Zajímavostí bývají foukaná pštrosí vejce.

Tip! Velikonoce v Německu jsou příležitostí, jak si pár dní odpočinout. Zařiďte si vše dopředu, včetně ubytování, a užijte si opravdový klid. Na těchto portálech můžete mít ubytování s příjemným cashbackem.

* Booking.com – 4 % zpět
* Hotels.com – až 4 % zpět
* Agoda.com – až 2 % zpět

 Hrnčířský trh

5.) Görzke

Hrnčířský trh v malém vesnici v německém Brandernburgu je vyhlášený po celém Německu.

Chorin

6.) Chorin

Chcete zažít tak trochu jiný velikonoční trh? Vydejte se do Chorinu na velikonoční trh v cisterciáckém klášteře.

7.) Storkow

Velikonoční trh středověkých řemesel je součástí velkých velikonočních slavností. 

8.) Koblenz

Velikonoční trhy a ohňová show se odehrávají přímo v pevnosti Ehrenbreitstein. Ta jim propůjčuje neopakovatelnou atmosféru.

zlatý déšť

9.) Ammerbuch-Poltringen

Tradiční velikonoční umělecký a řemeslný trh, který je pořádán v místním katolickém komunitním centru.

10.) Treuchtlingen

Oblíbené oslavy Velikonoc v Německu najdete i v bavorském městečku. Nechybí velikonoční trh i hudební zábava.

11.) Hamburk

Město na Labi se každý rok zapojuje do velikonočních oslav vyhlášeným řemeslným trhem.

Tip! I při krátké cestě do Německa se vyplatí kvalitní cestovní pojištění. Spočítejte si, na kolik vás vyjde.

Již od 7 Kč na den

Na Velikonoce můžete vyrazit i do dalších zemí. Tak trochu jiné Velikonoce zažijete v Anglii. A pokud vám velikonoční tradice nic neříkají, vypravte se na prodloužený víkend do termálních lázní.

Mohlo by vás zajímat

asie
Kdy vyrazit do Asie? Co s sebou a jaká místa navštívit?
8.3.2023

Cestování do Asie může být vzrušující a obohacující zážitek. Vyžaduje již ale určité plánování, abyste si cestu náležitě užili. Chcete se vydat do Pekingu, Thajska nebo Indie? Čtěte dál.

Chorvatsko Dubrovník
Dovolená v Chorvatsku 2023. Díky přijatému euru vás vyjde dráž
6.3.2023

V létě je tradičně vyhledávána mezi českými turisty dovolená v Chorvatsku. Mezi hlavní důvody patřila přijatelná cena a relativně snadná dostupnost. Bude to platit i letos?

punkevní jeskyně
Punkevní jeskyně – Macocha, Balcarka, Pustý Žleb a další místa v ČR
22.2.2023

Venku bláto, občas déšť a jaro zatím daleko. Přesto chcete s dětmi ven a něco příjemného zažít. Vyrazte do jeskyně. V létě zase fungují jako místo na krátké ochlazení. Na Moravě jsou volbou číslo jedna Punkevní jeskyně.

wellness ve dvou
Ty nejlepší wellness pobyty v Čechách, na Moravě i za hranicemi
20.2.2023

Hotelů, které se honosí nabídkou wellness, je mnoho. Nezřídka to znamená, že jedinou součástí nadstandardního vybavení je vířivka. Podívejte se na tipy na wellness pobyty, ze kterých si odnesete jedinečný zážitek.