Menu

Velikonoce v Německu: Nejhezčí trhy, tradiční recepty a zajímavé zvyklosti

Aktualizováno dne 23.3.2022

Naši západní sousedé slaví velikonoční svátky podobně jako my Češi. Velikonoce v Německu jsou plné dobrého jídla, jarní výzdoby, ale také barevných vajíček. Podívejme se na odlišné zvyklosti, skvělé velikonoční recepty a tipy na pověstné trhy.

Velikonoce v Německu: Nejhezčí trhy, tradiční recepty a zajímavé zvyklosti
11 minut čtení
Cestovní pojištění

Němci jsou známí svou přesností a láskou k pořádku. Patří k tomu i úcta k tradicím a největším křesťanským svátkům. Velikonoce v Německu tak nesou jasnou symboliku křesťanství, ale také odkazy na probouzející se jarní přírodu. Spousta zvyků je obdobných jako u nás v Čechách. Jsou tady ale také zvyky, které našince překvapí. A stejně jako k jiným velkým svátkům i k Velikonocům patří v Německu pořádání trhů, na které Češi s oblibou jezdí.

Pozor! I když se covidová situace neustále zlepšuje, je pro cestování nezbytné sledovat podmínky jednotlivých států. V Německu totiž stále platí jistá omezení.

Velikonoce Německo

Jak se slaví Velikonoce v Německu

I v Německu připadají Velikonoce na první neděli po jarním úplňku. Tento rok je to tedy 17. duben. Velikonoce v Německu jsou plné tradic a víry. Patří k nim jarní výzdoba, německá velikonoční vajíčka a stoly plné typických velikonočních dobrot. Věřící chodí na velikonoční bohoslužby. Na pomlázku, ale v Německu muži nechodí. Chybí také polévání vodou.

Německo tradice

Zajímavé zvyklosti

Tak jako v anglosaských zemích, se vajíčka hledají v trávě. Zajímavostí je házení vajíček přes střechu domu, což má dům ochránit od zásahu blesku. O Velikonocích můžete vidět spoustu ohňů, které symbolizují vyhnání zimy, přivítání slunce a očištění od všeho negativního. Úchvatným zážitkem je velikonoční jízda Lužických Srbů, kdy muži ve fracích a cylindrech a nazdobených krojích oznamují zprávu o zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Hefezopf

Nejlepší německé recepty

Německá kuchyně je té české velice blízká. Na velikonočním stole nechybí beránek, mazanec, vajíčka na nejrůznější způsoby a pečené jehněčí maso. Na Zelený čtvrtek nechybí na stole špenát nebo zeleninový salát. Velký pátek se neobejde bez postní ryby a Bílá sobota bez pečení beránka a tradičního velikonočních pečiva.

Tip! Velikonoce jsou skvělou příležitostí k pořízení nové výbavy do kuchyně. Na těchto portálech seženete krásné kousky a ještě vám vrátí nějakou tu korunu zpět.

* 4home.cz – 4 % zpět
* Bonami.cz – 3 % zpět
* Hospodynkam.cz – 10 % zpět

Velikonoční trhy v Německu

11 tipů na nejhezčí trhy

Německo je doslova pověstné svými vyladěnými trhy. Ty nejkrásnější se odehrávají před Velikonocemi a Vánocemi. A my na ně velice rádi vyrážíme.

1.) Berlín

Hlavní město Německa velikonocemi žije. Pro své obyvatele i návštěvních na Velikonoce připravuje spoustu atrakcí. A k nim patří i nádherné trhy.

2.) Drážďany

Na trhy do Drážďan míří Češi po celý rok. Je to krásné město, které nemáme daleko. Vyloženě vybízí k výletu, kde praktické nákupy můžeme spojit s procházkou po velikonočním trhu či památkách

3.) Norimberk

Druhé největší město Bavorska je každý rok halí do velikonoční nálady. Na náměstích jsou stovky stánků s tradičním zbožím.

4.) Mnichov

Největší velikonoční trhy v Mnichově se tradičně konají na Viktualienmarktu. Uvidíte zde stánky s tradičními malovanými vajíčky, kočičkami a velikonoční výzdobou. Zajímavostí bývají foukaná pštrosí vejce.

Tip! Velikonoce v Německu jsou příležitostí, jak si pár dní odpočinout. Zařiďte si vše dopředu, včetně ubytování, a užijte si opravdový klid. Na těchto portálech můžete mít ubytování s příjemným cashbackem.

* Booking.com – 4 % zpět
* Hotels.com – až 4 % zpět
* Agoda.com – až 2 % zpět

 Hrnčířský trh

5.) Görzke

Hrnčířský trh v malém vesnici v německém Brandernburgu je vyhlášený po celém Německu.

Chorin

6.) Chorin

Chcete zažít tak trochu jiný velikonoční trh? Vydejte se do Chorinu na velikonoční trh v cisterciáckém klášteře.

7.) Storkow

Velikonoční trh středověkých řemesel je součástí velkých velikonočních slavností. 

8.) Koblenz

Velikonoční trhy a ohňová show se odehrávají přímo v pevnosti Ehrenbreitstein. Ta jim propůjčuje neopakovatelnou atmosféru.

zlatý déšť

9.) Ammerbuch-Poltringen

Tradiční velikonoční umělecký a řemeslný trh, který je pořádán v místním katolickém komunitním centru.

10.) Treuchtlingen

Oblíbené oslavy Velikonoc v Německu najdete i v bavorském městečku. Nechybí velikonoční trh i hudební zábava.

11.) Hamburk

Město na Labi se každý rok zapojuje do velikonočních oslav vyhlášeným řemeslným trhem.

Tip! I při krátké cestě do Německa se vyplatí kvalitní cestovní pojištění. Spočítejte si, na kolik vás vyjde.

Již od 7 Kč na den

Na Velikonoce můžete vyrazit i do dalších zemí. Tak trochu jiné Velikonoce zažijete v Anglii. A pokud vám velikonoční tradice nic neříkají, vypravte se na prodloužený víkend do termálních lázní.

Mohlo by vás zajímat

Aquapark
10 x nejlepší aquapark, Slovensko
16.5.2022

Slovensko patří k nejnavštěvovanějším destinacím, které Češi volí pro svou dovolenou. Důvodů je hned několik. Nádherná příroda, absence jazykové bariéry a skvělá dostupnost. Mnoho cestovatelů zde kromě hor a národních parků navštíví alespoň jeden aquapark…

odbavení zavazadel
Zakázané předměty v odbaveném zavazadle a příruční tašce
13.5.2022

Podle statistik každý den po celém světě vzlétne zhruba 100 tisíc letadel a den co den letadlem cestuje okolo 6 milionů lidí. Čeká i vás v blízké době cesta letadlem, ať už za prací, nebo za dovolenou? Pak vás možná zajímá, jaké jsou zakázané předměty v…

mimino
Pas pro miminko: Kde a jak přesně ho zařídit?
11.5.2022

Z posledních zpráv z roku 2022 vyplývá, že Češi letos plánují za letní dovolenou utratit okolo 15 500 Kč a mezi nejprodávanější destinace dovolených pro letošní rok patří Řecko následované Tureckem, Egyptem, Bulharskem, Chorvatskem a Tuniskem. Chystáte se…

cestovní pas
Vyřízení pasu pro děti i dospělé: Co vše si připravit a kam jít?
9.5.2022

Hlavní sezóna dovolených se nezadržitelně blíží a řada lidí už nyní prochází nabídky cestovních kanceláří a vybírá destinaci. Chystáte se i vy letos do zahraničí? Pokud nemáte pas nebo je váš pas propadlý, pak vás možná čeká vyřízení pasu.