Menu

Co vidět ve Slovinsku? 10 míst, která byste rozhodně měli navštívit

Aktualizováno dne 28.6.2022

Pokud plánujete dovolenou, ale nevíte, kam vyrazit, pak určitě zvažte návštěvu chorvatského souseda. A co vidět ve Slovinsku? Uchvátí vás nádherná příroda, jedinečná atmosféra i historické památky.

Co vidět ve Slovinsku? 10 míst, která byste rozhodně měli navštívit
13 minut čtení
Cestovní pojištění

Dovolená ve Slovinsku se jednoznačně řadí mezi dovolené, na které jistě budete rádi vzpomínat a možná vás i překvapí, kolik toho tato malá zem nabízí! Nechte se inspirovat tipy na místa, co vidět ve Slovinsku a možná ho i navždy vyměníte za tradiční dovolenou v Chorvatsku.

strunjan slovinsko

Slovinsko: Moře a počasí

3 různá podnebí

I přes to, že je Slovinsko opravdu velmi malou zemí, setkáte se zde s třemi podnebími. Na většině území Slovinska najdete kontinentální podnebí, tedy stejné jako u nás, ikdyž v létě teplejší. Na alpské podnebí pak nenarazíte nikde jinde než v místních Julských Alpách, kde vás díky němu čekají delší zimy a skvělé podmínky na lyžování. Posledním, třetím slovinským podnebím, je středomořské na březích Jadranského moře.

Slovinsko - moře a přímořská letoviska

Slovinsko sice nenabízí stovky kilometrů pláží, ale i tak stojí jeho 43 km dlouhé pobřeží za návštěvu. Podle cestovatelů ze všech koutů světa, kteří hodnotí jednotlivé turistické body na portéle TripAdvisor.com, jsou nejlepší následující pláže (seřazené od nejlépe hodnocených po méně):

 • Plaža Portorož (pláž Portorož), Portorož
 • Plaža Svetilnik (pláž Maják), Izola
 • Mesečev zaliv (Měsíční záliv), Portorož
 • Mestna plaža Koper (Městská pláž v Koperu), Koper
 • Plaža Žusterna, Koper

Slovinsko - kdy jet?

Že nejste ze 3 podnebí moudří? Pokud chcete trávit dovolenou u moře ve Slovinsku, rozhodněte se na základě průměrných teplot moře, přičemž nejteplejší na vás čeká v srpnu.

Měsíc v roce Průměrná teplota moře
leden 10 °C
únor 12 °C
březen 14 °C
duben 16 °C
květen 20 °C
červen 22 °C
červenec 26 °C
srpen 27 °C
září 23 °C
říjen 20 °C
listopad 17 °C
prosinec 13 °C

dálnice slovinsko

Letadlem, vlakem, autobusem nebo autem do Slovinska

Autem do Slovinska

Nebudeme si nic nalhávat, auto je nejlepší formou cestování do Slovinska. Z Prahy na nejbližší pláž dojedete už za 8 hodin. Případně můžete cestovat formou road tripu, kdy si postupně se zastávkami projedete celou zem. Všechno o slovinských dálničních známkách se potom dozvíte z našeho průvodce zde.

Autobusem do Slovinska

K cestování autobusem můžete zvolit například firmu Flixbus, která vám za každý nákup přes cashback navíc vrátí i část peněz zpět. Z Prahy se s nimi můžete svést do následujících slovinských destinací:

 • Bled
 • Koper
 • Lublaň
 • Maribor
 • Novo mesto
 • Portorož
 • Ptuj

Vlakem do Slovinska

Momentálně mají k dispozici spojení s přestupem jen České dráhy. Vlakem můžete do Slovinska vyrazit jak z Prahy a Brna, tak i Pardubic. Na trase Praha - Ljubljana strávíte cca 12 hodin, čekají vás na ní dva přestupy (Vídeň a Villach) a zaplatíte okolo 1500 Kč. 

Letadlem do Slovinska

Ani letadlem se do Slovinska nedostanete na přímo. Běžně se přestupuje v některém z velkých německých měst (Frankfurt, Mnichov), cesta trvá okolo 3,5 hodin a průměrně stojí cca 5000 Kč.

Tip! Než se na cestu do Slovinska vydáte, nezapomeňte si pořídit cestovní pojištění. Sjednat ho můžete online a už za 7 Kč na den.

Najděte nejvýhodnější cestovní pojištění

slovinsko

Co vidět ve Slovinsku?

Slovinsko vám učaruje svými nekonečnými možnostmi. Užijete si zde totiž absolutně vše od raftování v horské bílé vodě, výšlapů na dramatické kopce, ochutnávek vína ve vinných oblastech, pozorování vzácných dračích mláďat v obrovských jeskynních komplexech, objevování historických měst až po válení se na místních plážích.

bled slovinsko

1.) Bled

V tomto městečku na vás čeká hned několik skvělých atrakcí:

 • Bledské jezero - patří k nejnavštěvovanějším místům Slovinska, která musíte vidět. Rozhodně se nechte převézt na ostrůvek uprostřed jezera, na kterém se nachází malebný kostelík. Toto nádherné jezero vzniklo z ledovce a nachází se na severozápadě Slovinska.
 • Blejski grad - Bledský hrad tyčící se nad Bledským jezerem patří mezi nejstarší hrady na Slovinsku a je z něj krásný výhled na zmíněný ostrůvek uprostřed jezera. Navíc si hrad můžete prohlédnout i zevnitř a nasát tak trochu slovinské historie.

 • Titova vila - Rezidence (převážně) milovaného jugoslávského prezidenta Tita dnes nabízí úžasné ubytovací možnosti s výhledem na Bledské jezero.

dovolená ve slovinsku

2.) Soteska Vintgar

Soutěska smaragdové řeky, jak se jí občas přezdívá, rozhodně také patří k úkazům, co byste měli vidět na Slovinsku. Vzhledem k její vzdálenosti zhruba 4 km od Bledského jezera, se k ní dá i snadno dojít, takže můžete navštívit více divů během jednoho dne.

Tip! Do soutěsky se doporučuje vstup v trekové obuvi. Tu si můžete pořídit i přes cashback v obchodech jako jsou:

* 4camping.cz - až 8 % z nákupu zpět
* D-sport.cz - až 5 % z nákupu zpět
* Huskycz.cz - až 10 % z nákupu zpět

co vidět ve slovinsku

4.) Postojenské jeskyně

Často je Postojna jama považovaná za nejkrásnější jeskynní systém na světě a další z divů Slovinska, které stojí za to vidět. Jeho celková délka je 24,3 km, ale pro veřejnost jsou přístupné jen ty nejzajímavější části. Jako třešnička na dortu je skoro 4 km dlouhá projížďka podzemním vláčkem.

hrad ve Slovinsku

5.) Grad Predjama

Predjamský hrad se nachází jen pár kilometrů od Podstojenských jeskynní. Najdete jej na 123 m vysokém útesu a za ním vás čeká síť tajných jeskynní z nichž se rytíř Erazem z Predjamy vydával loupit. Díky přidruženým jeskyním patří mezi 10 nejvíce zajímavých hradů světa.

slovinsko

6.) Triglavský národní park

Další z přírodních krás, které jednoznačně musíte na Slovinsku vidět, je Triglavský národní park. Ten je pojmenovaný po nejvyšší hoře Slovinska. V tomto národním parku najdete krásné řeky, soutěsky a vodopády. Jeho plocha 832 km² sousedí s hranicemi s Itálií a Rakouskem.

jezera ve slovinsku

7.) Bohinjské jezero

Toto jezero je jedno ze dvou největších Slovinských jezer a láká turisty nejen svou rozlohou, ale samozřejmě svou krásou. Jedná se o ledovcové jezero v Julských Alpách. Pokud vás voda omrzí, můžete se vypravit na túru.

Tip! Rozhodně si s sebou vemte v létě k jezeru plavky. V krásně čisté vodě si mimo Slovinsko totiž jen tak nezaplavete. Aktuální slevové kupóny na ně a další dovolenkové vybavení si můžete stáhnout ZDE.

jeskyně ve slovinsku

8.) Škocjanské jeskyně

Druhá slavná jeskyně Slovinska se nachází v oblastním národním parku Škocjanske jame. Jeskyně je dlouhá skoro 6 km a v celém jeskynním komplexu se nachází celkem 26 podzemních vodopádů.

dovolená ve slovinsku

9.) Triglav

Výstup na nejvyšší horu Slovinska je řekněme středně těžkou horskou turistikou. Pokud se pro něj rozhodnete, tak si jej raději rozdělte do dvou dnů. Ale věřte nám, že výhled z této hory ve vás zanechá nezapomenutelný dojem.

moře ve slovinsku

10.) Piran

Městečko Piran se nachází na jihozápadě Slovinska a nadchne vás svou skoro až italskou romantikou a scéničností. Toto přímořské městečko vás jistě okouzlí a můžete si užít i promenádu podél pobřeží.

Ať už si ke své slovinské dovolené zvolíte jakoukoliv oblast, přejeme, ať vám vyjde krásné počasí a odnesete si řadu příjemných zážitků. A ať navštívíte ty oblasti, co chcete opravdu na Slovinsku vidět.

Mohlo by vás zajímat

cestovní kufr na letišti
Pojištění zavazadel na dovolené: Všechno, co jste o něm chtěli vědět!
28.6.2022

Ne každý do ciziny vyráží polehku. Někdo si zkrátka neumí představit dovolenou bez svého dronu, nebo drahého fotoaparátu. Jiný by si zas svůj pobyt neužil bez vědomí, že má v kufrech k dispozici polovinu své šatní skříně. Je to vaše dovolená, tudíž máte…

Florencie
Co vidět ve Florencii? Kdy ideálně jet? Kolik stojí letenky?
27.6.2022

Chystáte se na dovolenou do Florencie? Pak si možná podobně jako další cestovatelé, kteří se rozhodli právě pro toto nádherné italské město, pokládáte otázku, co vidět ve Florencii. Asi už správně tušíte, že v našem článku najdete odpověď.

Gdaňsk
Gdaňsk: Co vidět? Kam za nejkrásnějšími plážemi? Kde se najíst jako král?
23.6.2022

Když se řekne dovolená u moře v Polsku, mnoha lidem se vybaví město Gdaňsk. Co vidět v tomto polském městě, jež je vyhledávané českými turisty, kteří chtějí trávit volno u moře, ale zároveň nechtějí cestovat příliš daleko?

Malta
Co vidět na Maltě? Kde si užít moře a kde potkat Pepka Námořníka?
21.6.2022

Myslíte si, že Malta je jen další ostrov ve Středozemním moři? Pak vás překvapíme. Souostroví Malty, je protkáno historií a přírodními krásami. Je toho tolik, co vidět na Maltě. Vybrali jsme pro vás 11 top míst, které během dovolené musíte navštívit.