Menu

Životní pojištění 2021 a pojišťovny, které jste si oblíbili

16.12.2020

Životní pojištění si zažilo poměrně mnoho změn. Do výrazného povědomí se nejprve vepsalo tolik oblíbené investiční životní pojištění, které se jako na houpačce brzy posunulo do negativního spektra. Zjistěte, jaké novinky investiční životní pojištění 2021 možná přinese a komu se životní pojištění vyplatí.

Životní pojištění 2021 a pojišťovny, které jste si oblíbili
11 minut čtení
Životní pojištění

Životní pojištění je dostupné na trhu v několika podobách. V zásadě se dělí na pojištění bez rezervotvorné složky, což je rizikové životní pojištění. A na druhé straně je pojištění s rezervotvornou složkou, např. kapitálové a investiční životní pojištění.

Důležité je uvědomit si, že hlavním smyslem životního pojištění 2021 je zajistit klienta proti následkům zhoršení zdravotního stavu z důvodu úrazu nebo nemoci. Ačkoliv se u investičního životního pojištění klientovi vyplácí peníze nejen v případě pojistné události, ale i při „dožití“ konce smlouvy, není hlavním smyslem pojištění ani v jednom případě tvorba finanční rezervy.

životní pojištění

Komu se nejvíce životní pojištění vyplatí?

Komu se tedy vyplatí uzavřít životní pojištění 2021? K získání odpovědi stačí odpovědět na několik jednoduchých otázek:

 • Pečujete o někoho, kdo je na vás finančně závislý? Např. děti, rodiče.
 • Splácíte hypotéku, nebo jiné úvěry?
 • Chybí vám dostatečná finanční rezerva?

Z výše uvedeného je jasné, že živitelům rodiny by životní pojištění chybět nemělo. Jejich smrt nebo vážný zdravotní problém či úraz by mohly pro ostatní členy domácnosti znamenat značné finanční komplikace.

Ani mladí lidé bez partnera, bez dětí a bez finančních závazků by neměli nad životním pojištěním mávnout rukou. Položte si otázku, zda by váš vážný úraz s trvalými následky mohl způsobit někomu dalšímu finanční potíže. Příjmy z invalidního důchodu jsou nízké. Bude tento příjem stačit na nákup potřebného vybavení a případné platby ošetřovatelům?

Tip! Zajímá vás, kde teď dostanete nejvýhodnější životní pojištění? Zjistěte to pár kliky v našem nezávislém porovnávači pojišťoven:

najděte nejvýhodnější životní pojištění

životní pojištění

Novinky z životního pojištění 2021

Dostanete vložené prostředky na důchod?

Investiční životní pojištění bylo mnohdy předmětem diskuzí a je stále kontroverzní. Cílem poslaneckého návrhu je přelít prostředky do spoření na důchod místo vkládání do investičního životního pojištění. Většina lidí si na penzi v rámci penzijního připojištění spoří stále jen málo a je potřeba zvýšit jejich motivaci.

Životní pojištění 2021 bez snížení daňového základu?

Tím, že v sobě investiční životní pojištění zahrnuje i část rezervotvornou, která prostředky uchovává až do důchodového věku, je státem prozatím podporováno v podobě daňových úlev. Aktuálně je možné snížit daňový základ díky životnímu pojištění o 24 000 Kč ročně. Stát chce dále v takové výši podporovat životní pojištění jen pokud bylo sjednáno do konce roku 2020. Na životní pojištění 2021 by se tato výhoda již nevztahovala.

Odklon od investičního životního pojištění

Důvodů pro odklon od investičního životního pojištění je více. U některých produktů životního pojištění nebylo jasné, jak jsou vložené peněžní prostředky investovány a vytvořená rezerva dosahovala i negativních hodnot. Hlavním argumentem odklonu od investičního životního pojištění jsou různorodé poplatky a přístup prodejců motivovaných provizí za prodej tohoto produktu. Zatím ale není jisté, jestli životní pojištění 2021 o tuto podporu státu opravdu přijde.

Penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření nyní umožňuje také snížení daňového základu až o 24 000 Kč ročně, tedy maximální daňová úspora je 3 600 Kč (15 % z 24 000 Kč). Podle návrhu by se dočkalo značné podpory. Maximální daňový odpočet se má zvýšit na 48 000 Kč ročně. Maximální úspora na dani se dříve dosahovala při vkladu 2 000 Kč měsíčně do životního pojištění a 3 000 Kč do penzijního připojištění. Nyní by se maxima dosáhlo při platbě 5 000 Kč měsíčně na penzijko.

Tip! Chcete zjistit, kde si můžete nejlépe zhodnotit peníze na stáří? Porovnejte nabídky penzijního spoření od různých institucí:
Porovnej penzijní spoření

allianz 2021

Nejoblíbenější pojišťovny

Na trhu je k dispozici poměrně široká nabídka životního pojištění, a to jak s investiční složkou, tak i bez ní. Zvažte předem, jaká rizika je pro vás důležité pokrýt, popřemýšlejte o genetické zátěži v rodině, rozhodně při sjednávání nezatajujte nemoci. Životní pojištění neberte jako něco, co si jednou sjednáte a necháte dalších deset let beze změny. Je vhodné ho čas od času přezkoumat a přizpůsobovat aktuální situaci v rodině.

Čím jsou zajímavé nabídky na životní pojištění 2021?

Jméno pojišťovny Název produktu životního pojištění 2021 Výhody životního pojištění Nevýhody životního pojištění
Allianz Život Kvalitní krytí vážných rizik invalidity a trvalých následků úrazu.
Výhodné pojištění pro nekuřáky.
Dvojnásobné plnění v případě hospitalizace na specializovaném lůžku ARO/JIP, připojištění pro boj s rakovinou.
Není nastavena minimální výše běžného pojistného.
Vstupní věk - min. 15 let, dítě 0, max. 70 let, výstupní věk - 80 let.
Dražší pojištění i pro příležitostné kuřáky.
Uniqa Domino Pojištění až 2 dospělých osob a až 6 dětí do 26 let v jedné smlouvě.
Zajištění všech hlavních rizik a široká nabídka připojištění.
Pojištění až do 75 let věku.
 
Generali Můj život Pojištění přebírá čekací doby na velká rizika od předchozí pojišťovny.
Vstupní věk - min. 18 let, max 96 let, výstupní věk - 99 let.
Pojistí celou řadu rizikových sportů. Vhodné pro aktivní sportovce.
Minimální výše běžného pojistného: 300 Kč / měsíčně.
Nižší maximální pojistné částky pro invaliditu 1. a 2. stupně.
AXA   Jedno z nejlepších pojištění invalidity na českém trhu.
Rychlý nástup progresivního plnění u trvalých následků úrazu.
Méně vhodné pro lidi vykonávající rizikovější sport.
Kooperativa Flexi FLEXI životní pojištění je jedno z nejznámějších životních pojištění v ČR.
Minimální výše běžného pojistného - 300 Kč / měsíčně.
 
NN NN Blue Minimální pojistná doba - 10 let.
Minimální výše běžného pojistného - 500 Kč / měsíčně.
Vstupní věk - min 0 let, max. 70 let, výstupní věk - 80 let.
 
ČSOB Forte Kvalitní pojištění invalidity pro všechny stupně.
Bez výluky psychických onemocnění.
Odměny za věrnost. Za každých 5 let trvání pojištění ČSOB připíše 10 % z rizikového pojistného. Vstupní věk - min. 14 let, max. 65 let, výstupní věk - 70 let.
Minimální výše běžného pojistného - 500 Kč / měsíčně.
 

Vyzkoušejte si srovnávače životního pojištění. Některé vám dokáží navrhnout, na jaké částky je vhodné se pojistit. Podívejme se aspoň na jeden příklad nastavení pojistných limitů:

 • věk pojištěného 30 let
 • 1 dítě
 • hrubý měsíční příjem 35 000 Kč

Doporučené nastavení:

 • smrt: 500 000 Kč
 • invalidita 2. a 3. stupně: 1 550 000 Kč
 • trvalé následky úrazu: 400 000 Kč
 • diagnostika závažné nemoci: 200 000 Kč
 • denní dávka při pracovní neschopnosti: 200 Kč

Tip! Zdarma vyzkoušejte srovnávač životních pojištění a najděte takové, které bude odpovídat vašim potřebám:
Porovnej životní pojištění

Nejdražší položky v životním pojištění bývají pojištění invalidity a závažná onemocnění. Pamatujte také, že životní pojištění sjednané v nižším věku cenově výhodnější. Bývá vhodné dát si čas a projít si několik nabídek životního pojištění. Budete pak schopni lépe vystihnout, co od pojištění přesně čekáte.

Mohlo by vás zajímat

životní pojištění
Životní pojištění se spořením: Přehled všech nabídek trhu
19.1.2022

Životní pojištění je praktické pojištění, které poskytuje finanční ochranu pro rodinu pojištěného. Důležité je především v případě, kdy na příjmu (nebo na jeho podstatné části) takto pojištěné osoby je závislá celá rodina. Negativně se nám zapsalo v…

životní pojistka
Jak odstoupit od pojistné smlouvy životního pojištění?
14.1.2022

Nejčastějším důvodem, proč se lidé rozhodnou odstoupit od pojistné smlouvy životního pojištění, je skutečnost, že nemají dostatek financí, aby každý měsíc sjednanou částku posílali pojišťovně. Podle posledních údajů z roku 2021 průměrné pojistné v ČR činí…

sjednání životního pojištění
Jaká pravidla platí pro rozložení odměny v životním pojištění?
12.1.2022

Věděli jste, že podle statistik z roku 2020 má v České republice sjednanou životní pojistku 46 % lidí? A víte, že v roce 2016 došlo ke zpřísnění podmínek pro finanční poradce, kteří životní pojištění nabízejí? Jaká pravidla platí pro rozložení odměny v…

ruce seniora
Dlouhodobá péče o seniory: Pojištění, příspěvky od státu a další důležité informace
26.10.2021

Všichni jednou zestárneme. A je možné, že budeme potřebovat větší či menší pomoc blízkých. Státní sociální politika s tím počítá a má nástroje, které podporují lidi, pro něž se dlouhodobá péče o seniory stala součástí života. Lze se ale pro takový případ…