Menu

Životní pojištění: Investiční nebo rizikové? Jaký je v tom rozdíl?

Aktualizováno dne 11.2.2021

Před tím, než uzavřete životní pojištění, je dobré ujasnit si několik faktů. Proč životní pojištění uzavíráte a v čem vám má pomoci. Hodí se pro vás více rizikové nebo investiční životní pojištění? Chcete rezervu na stáří nebo jen chcete zajistit rodinu v krizové situaci.

Životní pojištění: Investiční nebo rizikové? Jaký je v tom rozdíl?
6 minut čtení
Životní pojištění

Úkolem dobře sjednané smlouvy na životní pojištění je zajistit vaše nejbližší pro případ nepříjemné situace. Může dojít k vašemu úmrtní nebo stavu, kdy nejste schopni vydělávat. Rodinu pak, kromě smutné ztráty jednoho z členů, může zasáhnout i finanční krize spojená s výpadkem vašich příjmů. Životní pojištění pomůže tuto krizi překonat. Investiční životní pojištění, na rozdíl od rizikové varianty, navíc umožňuje vytvořit si také rezervu na stáří. Obě varianty dnes nabízí většina oblíbených pojišťoven.

životní pojištění

Co je investiční životní pojištění?

Investiční životní pojištění má za cíl finanční zajištění rodiny pro případ neblahých událostí a zároveň vytvoření finanční rezervy, kterou obdržíte po uplynutí sjednané smluvní doby.

Část pravidelné splátky investičního životního pojištění je využita na náklady spojené se zajištěním rizik a zbytek je investován. Otevřeně je třeba říci, že investice jsou podnik s nejistým výsledkem. Je možné získat zajímavý výnos, ale také utrpět nemalou ztrátu.

životní pojištění

Investiční životní pojištění a jeho klady a zápory

Klady investičního životního pojištění

  • zajistí rodinu v případě vašeho úmrtí
  • zajistí doplnění rodinného rozpočtu v případě vašeho úrazu, nemoci, invalidity
  • umožní vytvořit si rezervu na stáří

Zápory investičního životního pojištění

  • nejistá výše konečné výplaty v případě dožití
  • při zrušení pojistky v prvních letech je výplata nulová

táta s dcerou

Co je rizikové životní pojištění?

Rizikové životní pojištění umožňuje pojistit se proti velkému množství rizik. Základem je pojištění pro případ smrti, ale pojistit se lze i proti riziku úrazu, vážného onemocnění či invalidity. Jakmile vás pak postihne nějaká nehoda, pojišťovna vám, či v případě vaší smrti vašim blízkým, vyplatí pojistné plnění. Částku, která má pomoci překonat těžké období.

operace

Rizikové životní pojištění a jeho klady a zápory

Klady rizikového životního pojištění

  • zajistí rodinu v případě vašeho úmrtí
  • zajistí doplnění rodinného rozpočtu v případě vašeho úrazu, nemoci, invalidity

Zápor rizikového životního pojištění

  • po ukončení pojistné smlouvy (dožití) nedostanete od pojišťovny žádnou výplatu

do práce s maskou

Pro koho je vhodné investiční životní pojištění a kdo raději zvolí rizikovou variantu?

Rizikové životní pojištění je určeno klientům, kteří mají rodinu, partnera nebo si vzali hypotéku či vyšší půjčku. Vůbec nemusíte mít nebezpečné povolání, nehoda vás může potkat kdekoliv. Uzavřením pojistky si kupujete jistotu, že v případě nepříjemných událostí vyplatí pojišťovna peníze, které pomohou vyřešit finanční otázky.

Investiční životní pojištění je pak vhodné především pro klienty, kteří se nebojí investičních rizik. V případě pozitivního vývoje, můžete získat zajímavý výnos. Zároveň přijímáte riziko, že může dojít i výrazné ztrátě.

Tip! Zkuste si spočítat cenu životní pojistky, pomůže vám to s jejím optimálním nastavením i rozhodováním.

Spočítejte životní pojištění

Před uzavřením smlouvy na životní pojištění tedy dobře zvažte, zda jste ochotni přistoupit na jistou míru investičního rizika a s tím spojené případné ztráty. Pokud raději sázíte spíše na jistotu, určitě zvolte rizikové životní pojištění.

Mohlo by vás zajímat

zubní kaz
Nemáte náhodou zubní kaz? Dentální problémy na dovolené vás můžou vyjít na tisíce korun.
16.4.2021

I ti, kteří se o svůj chrup starají důsledně, můžou být překvapeni náhlou zubní příhodou. Pokud k ní navíc dojde v cizině, může bolet nejen vás, ale i váš finanční rozpočet. Jak tomu předejít a za včasu rozpoznat zubní kaz?

daně
Daňové přiznání 2021: Velký průvodce
19.2.2021

Daňové přiznání je každoroční strašák podnikatelů i zaměstnanců, kteří najednou od zaměstnavatele zjistí, že si ho letos budou podávat sami. S online dokumentem, který si hlídá chyby v zadání je to o poznání jednodušší. Stačí jen mít při ruce potřebná…

daňové přiznání
Jak vyplnit daňové přiznání zdarma online?
15.2.2021

Pomalu se blíží doba, kdy bude nutné podat daňové přiznání za rok 2020. Zapomeňte na papírové formuláře a cesty na finanční úřad. Existuje rychlejší a pohodlnější cesta. Zpracovali jsme pro vás návod, jak vyplnit daňové přiznání online.

wingwalking
15 × nejšílenější extrémní sporty světa
10.2.2021

Pokud se vás někdo zeptá, jaké extrémní sporty světa znáte, možná si řeknete bungee jumping nebo jízdu v peřejích na raftech. Víte však o tom, že existuje mnohem víc sportů, které nejsou jen extrémní, ale třeba i bizardní a pořádně nebezpečné? Dnes vám…