Menu

Životní pojištění: Investiční nebo rizikové? Jaký je v tom rozdíl?

Aktualizováno dne 11.2.2021

Před tím, než uzavřete životní pojištění, je dobré ujasnit si několik faktů. Proč životní pojištění uzavíráte a v čem vám má pomoci. Hodí se pro vás více rizikové nebo investiční životní pojištění? Chcete rezervu na stáří nebo jen chcete zajistit rodinu v krizové situaci.

Životní pojištění: Investiční nebo rizikové? Jaký je v tom rozdíl?
6 minut čtení
Životní pojištění

Úkolem dobře sjednané smlouvy na životní pojištění je zajistit vaše nejbližší pro případ nepříjemné situace. Může dojít k vašemu úmrtní nebo stavu, kdy nejste schopni vydělávat. Rodinu pak, kromě smutné ztráty jednoho z členů, může zasáhnout i finanční krize spojená s výpadkem vašich příjmů. Životní pojištění pomůže tuto krizi překonat. Investiční životní pojištění, na rozdíl od rizikové varianty, navíc umožňuje vytvořit si také rezervu na stáří. Obě varianty dnes nabízí většina oblíbených pojišťoven.

životní pojištění

Co je investiční životní pojištění?

Investiční životní pojištění má za cíl finanční zajištění rodiny pro případ neblahých událostí a zároveň vytvoření finanční rezervy, kterou obdržíte po uplynutí sjednané smluvní doby.

Část pravidelné splátky investičního životního pojištění je využita na náklady spojené se zajištěním rizik a zbytek je investován. Otevřeně je třeba říci, že investice jsou podnik s nejistým výsledkem. Je možné získat zajímavý výnos, ale také utrpět nemalou ztrátu.

životní pojištění

Investiční životní pojištění a jeho klady a zápory

Klady investičního životního pojištění

  • zajistí rodinu v případě vašeho úmrtí
  • zajistí doplnění rodinného rozpočtu v případě vašeho úrazu, nemoci, invalidity
  • umožní vytvořit si rezervu na stáří

Zápory investičního životního pojištění

  • nejistá výše konečné výplaty v případě dožití
  • při zrušení pojistky v prvních letech je výplata nulová

táta s dcerou

Co je rizikové životní pojištění?

Rizikové životní pojištění umožňuje pojistit se proti velkému množství rizik. Základem je pojištění pro případ smrti, ale pojistit se lze i proti riziku úrazu, vážného onemocnění či invalidity. Jakmile vás pak postihne nějaká nehoda, pojišťovna vám, či v případě vaší smrti vašim blízkým, vyplatí pojistné plnění. Částku, která má pomoci překonat těžké období.

operace

Rizikové životní pojištění a jeho klady a zápory

Klady rizikového životního pojištění

  • zajistí rodinu v případě vašeho úmrtí
  • zajistí doplnění rodinného rozpočtu v případě vašeho úrazu, nemoci, invalidity

Zápor rizikového životního pojištění

  • po ukončení pojistné smlouvy (dožití) nedostanete od pojišťovny žádnou výplatu

do práce s maskou

Pro koho je vhodné investiční životní pojištění a kdo raději zvolí rizikovou variantu?

Rizikové životní pojištění je určeno klientům, kteří mají rodinu, partnera nebo si vzali hypotéku či vyšší půjčku. Vůbec nemusíte mít nebezpečné povolání, nehoda vás může potkat kdekoliv. Uzavřením pojistky si kupujete jistotu, že v případě nepříjemných událostí vyplatí pojišťovna peníze, které pomohou vyřešit finanční otázky.

Investiční životní pojištění je pak vhodné především pro klienty, kteří se nebojí investičních rizik. V případě pozitivního vývoje, můžete získat zajímavý výnos. Zároveň přijímáte riziko, že může dojít i výrazné ztrátě.

Tip! Zkuste si spočítat cenu životní pojistky, pomůže vám to s jejím optimálním nastavením i rozhodováním.

Spočítejte životní pojištění

Před uzavřením smlouvy na životní pojištění tedy dobře zvažte, zda jste ochotni přistoupit na jistou míru investičního rizika a s tím spojené případné ztráty. Pokud raději sázíte spíše na jistotu, určitě zvolte rizikové životní pojištění.

Mohlo by vás zajímat

thajsko
Vánoční svátky pod palmami: Proč zvolit Thajsko jako zimní útočiště?
6.12.2023

Vánoční svátky jsou obdobím, kdy mnozí lidé touží po úniku z chladného a šedého zimního počasí do exotického ráje, kde mohou slavit pod palmami a na bílých písečných plážích. Jednou z atraktivních destinací pro zimní útočiště je Thajsko.

Světový den bez tabáku
Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
31.5.2023

Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když…

lyžování v čechách
Hory kolem Prahy: 9 míst, kam si zvládnete zajet po práci zalyžovat
12.12.2022

Není pokaždé jednoduché utrhnout se na celý víkend a vyrazit do Krkonoš. A dovolená v Alpách je skvělá, ale kolikrát za zimu se povede? Jestli jako my milujete lyžování, pojďte se s námi podívat na hory kolem Prahy. Dojedete tam i po práci.

lyžování v čr
10 tipů na nejlepší hory v ČR na lyžování
5.12.2022

Netrpělivě čekáte na první letošní lyžovačku? Počasí zatím moc sněhu nepřineslo, ale už teď můžete začít vybírat, kam vyrazíte. Máme pro vás tipy na nejlepší hory v ČR, kde si zalyžujete na sjezdovkách a projedete se i bílou stopou.