Menu

Životní pojištění se spořením: Přehled všech nabídek trhu

Aktualizováno dne 24.1.2022

Životní pojištění je praktické pojištění, které poskytuje finanční ochranu pro rodinu pojištěného. Důležité je především v případě, kdy na příjmu (nebo na jeho podstatné části) takto pojištěné osoby je závislá celá rodina. Negativně se nám zapsalo v paměti životní pojištění se spořením, které se hlava nehlava nabízelo od devadesátých let.

Životní pojištění se spořením: Přehled všech nabídek trhu
8 minut čtení
Životní pojištění

Od životního pojištění totiž neočekáváme pouze základní pojistnou ochranu, ale i zisk. Musíme si však uvědomit, že u životního pojištění je zisk až vedlejší přínos. Nemělo by rozhodně jít o primární prostředek, jak naložit s úsporami a očekávat jejich zhodnocení. Životní pojištění se spořením by se i přes spořící složku mělo vnímat především jako produkt pro zajištění sebe i blízkých. Jak tedy funguje životní pojištění se spořením?

Životní pojištění

Životní pojištění

Životní pojištění asi není třeba dlouze představovat. Prostřednictvím tohoto pojištění kryjete rizika úrazu, nemoci a zajišťujete prostřednictvím něj jak sebe, tak vaši rodinu nebo blízké. Kupujete si tak jistotu, že vám a vaší rodině pojišťovna pomůže pokrýt finanční výdaje v souvislosti s vaším úrazem nebo dokonce smrtí. Jak si správně nastavit životní pojištění? Přečtěte si naše rady.

Tip! Podívejte se, jaké výhody má životní pojištění pro vás i pro vaše blízké. U nás naleznete odpovědi na otázky jako: Jak nastavit životní pojištění? Pro koho je? Anebo proč ho vůbec mít.

Spočítejte si životní pojištění

nemocniční postel

Typy životního pojištění

V základní podobě, kde pojištění poskytuje pouze pojistnou ochranu jde o rizikové životní pojištění. V něm není zahrnuto nic více, než právě pojištění. Pokud se nic nestane, po jeho ukončení nic nedostanete. Na druhou stranu při jeho zrušení o žádné další peníze nepřijdete. Toto pojištění se využívá při zajišťování úvěru.

Mezi nejběžnější druhy životního pojištění patří:

Oproti úrazovému pojištění kryje životní pojištění nejen úraz, ale i nemoci a v souvislosti s tím i invaliditu.

Životní a úrazové pojištění

Životní pojištění se spořením

Životní pojištění se spořením je takové, které kromě složky rizikové (pojistné) zahrnuje i rezervotvornou složku. Obvykle je s tímto typem pojištění spojena vyšší měsíční platba než kolik byste zaplatili u životního pojištění pouze s rizikovou složkou.

Investiční životní pojištění investuje část vašich prostředků, které nenasměrujete na pojistnou část, do podílových fondů. Za zhodnocení v těchto podílových fondech pojišťovna neručí. Můžete tak své prostředky příjemně zhodnotit, ale můžete také významně prodělat. Tento typ pojištění bývá také spojen s poplatky za správu a odkupy investic. Ideální je, abyste se o vaše investované prostředky zajímali a sledovali vývoj investic.

Investiční složku investičního životního pojištění si můžete zvolit jednorázovou (v podobě mimořádného pojistného), nebo ji sjednat s pravidelnou investiční složkou. Rozložení prostředků je možné v průběhu pojištění měnit i podle míry podstupovaného rizika.

Kapitálové životní pojištění je to, co nejčastěji chápeme pod pojmem životní pojištění se spořením. Část vložených prostředků se u něj zhodnocuje tzv. technickou úrokovou mírou. Prostředky se vyplácí ale až v případě vašeho dožití. Míra zhodnocení je garantovaná a vy se po sjednání pojištění nemusíte už o nic starat. Při předčasném vypovězení o prostředky z velké části přijdete.

život na vozíčku

Nejvýhodnější životní pojištění se spořením

Jak se vyznat v nabídce a vybrat nejvýhodnější životní pojištění se spořením? Ideální je porovnat si nabídky ve srovnávači pojištění. Pojišťovací poradci se orientují na jednu společnost, jejíž produkty podporují. Pro váš přehled a srovnání bude nejlepší začít se srovnávačem. Cenově se právě se srovnávači dostanete na velmi zajímavé ceny.

  Rizikové životní pojištění Investice Kapitálové životní pojištění
Allianz pojišťovna trvalé následky úrazu až do výše 800 % Investiční fondy  
MetLife až 6 dalších osob v rámci jedné smlouvy Investiční strategie  
Uniqa pojišťovna v rámci jedné smlouvy až 8 pojištěných osob Vývoj fondů  
Generali pojišťovna webová aplikace pro stanovení diagnóz Fond fondů vyvážený, Dynamický fond fondů, Fond konzervativní úroková sazba za 2. pololetí 2021 byla navýšena na 1,5 % p. a.
Kooperativa zdarma včetně pojištění rizikových sportů Přehled fondů Podíly na zisku z let minulých

Mějte na paměti, že životní pojištění neslouží primárně ke spoření. Jde o pokrytí neblahých událostí, které vás v životě potkají. Životní pojištění se spořením nabízí příjemnou tečku v případě, že se dožijete stanovené doby.

Mohlo by vás zajímat

vánoční plánovač
Plánovač na pohodové Vánoce: Kdy nakoupit dárky, vyzdobit dům, naporcovat kapra, aj.
28.9.2022

Pohodové Vánoce? Na televizních obrazovkách a sociálních sítí vidíme, jak celá rodina sedí v klidu s usměvavými dětmi na sedačce, nebo si u perfektně ozdobeného stolu v širokém rodinnému kruhu dávají kapra s bramborovým salátem a pod stromečkem je hromada…

pohřeb
Kolik stojí pohřeb a jednotlivé položky s ním spojené?
13.4.2022

Ve chvíli, kdy vám někdo blízký zemře, musíte nejen zařídit pohřeb, ale obejít také několik úřadů a institucí. Samotné zařízení pohřbu je nejen psychicky, ale i finančně náročnou záležitostí. Kolik stojí pohřeb?

Zaměstnanecké benefity
Zaměstnanecké benefity 2022: Výhody, po kterých se vyplatí sáhnout
21.3.2022

Uvažujete v blízké době o změně práce, nebo si chcete u stávajícího zaměstnavatele vyjednat lepší podmínky? Zaměřme se na to, jaké zaměstnanecké benefity 2022 jsou nejčastější a jaká jsou pozitiva a úskalí jednotlivých výhod.

epilepsie
Kdy může epileptik řídit auto?
21.2.2022

Kdy může epileptik řídit auto? Otázka, kterou si často pokládají lidé, kterým byla diagnostikovaná epilepsie. V následujících řádcích vám zodpovíme tuto otázku a přiblížíme vám také, kdy mohou za volant usednout senioři a v jakých případech vám hrozí…