Menu

Ztráta občanského průkazu: Co dělat? Kde ztrátu nahlásit? Kolik zaplatím?

Aktualizováno dne 8.4.2022

Člověku se na moment zastaví dech a šokovaně zírá do peněženky, která je sice napěchovaná penězi, ale chybí v ní jeden z nejdůležitějších dokumentů. Ztráta občanského průkazu sice není příjemná, ale pokud znáte vhodný postup pro tuto situaci, nemusí to být konec světa.

Ztráta občanského průkazu: Co dělat? Kde ztrátu nahlásit? Kolik zaplatím?
14 minut čtení
Životní styl

Občas stačí minuta nepozornosti a zapomenutá peněženka na baru i ztráta občanského průkazu je tu. Na absenci občanky většinou ale přijdete až o několik hodin později, kdy zoufale přemítáte, kde jste jej mohli nechat. Než jeho ztrátu nahlásíte, zaměřte se na tyto kroky, které vám můžou dopomoct k jeho nalezení.

ztráta občanky

Co dělat, když ztratím občanku?

1.) Zachovejte klid

Projděte si v duchu všechny situace z dnešního (nebo předešlého) dne, kdy jste peněženku používali. Zaměřte se na neobvyklé situace, protože ty většinou stojí za většinou ztrát - nebyli jste náhodou u lékaře, na úřadě nebo na poště, kde jste peněženku a doklady vytahovali? Pokud ano, obejděte tyto instituce a poptejte se, zda někdo váš průkaz nenašel u přepážky.

2.) Prohledejte kapsy

Ztráta občanského průkazu může být zapříčiněna tím, že jste si tento dokument v roztržitosti strčli do kapsy bundy, nebo do boční kapsy kabelky nebo batohu. 

3.) Vyzkoušejte sílu sociálních sítí.

Přidejte se do lokálních skupin na Facebooku (například Letenská parta, Olomoučáci, Brňáci, atd.). V těchto skupinách se často objevují oznámení lidí, kteří našli na ulici něčí doklady.

Tip! Ztratili jste celou peněženku? Pořiďte si novou ve svém oblíbeném obchodě a dostaňte až 50 % zpět! Cashbacky na peněženky teď najdete například na:
* AboutYou.cz - až 15 % z nákupu zpět
* Eobuv.cz - až 8 % z nákupu zpět
* ZOOT.cz - až 8 % z nákupu zpět

ztráta občanského průkazu

Ztráta občanského průkazu - kde ji nahlásit?

Pokud výše zmíněné rady nepomůžou a váš doklad nemůžete nikde najít, je potřeba začít jednat. Tuto skutečnost musíte nahlásit na příslušném úřadě, aby byl doklad zneplatněn a nikdo jej nemohl zneužít (o krádeži identity se dočtete v poslední části tohoto článku). Úřady bývají otevřené bohužel jen v pracovní dny a to jen v úřední hodiny. O víkendu tak budete mít smůlu.

Místa, kde nahlásit ztrátu občanského průkazu

Kde se hlásí ztráta občanského průkazu? Můžete tak učinit na jakémkoliv obecním úřadě obce s rozšířenou působností, nebo na matričním úřadě. Pokud se nacházíte v Praze, ztrátu lze nahlásit na kterémkoliv úřadě městské části 1 až 22. V případě, že vám byl průkaz ukraden, existuje možnost nahlášení na policii.

Pokud nejste v hlavním městě, zřejmě využijete možnosti nahlášení na obecním úřadě obce z rozšířenou působností. Kde takový úřad najít? V České republice se jich nachází celkem 205. Tabulka uvádí obce s rozšířenou působností ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Seznam těchto obcí ve zbytku republiky naleznete zde.

Kraj Okres Obce s rozšířenou působností
Středočeský Benešov Benešov, Vlašim, Votice
Beroun Beroun, Hořovice
Kladno Kladno, Slaný
Kutná Hora Kutná Hora, Čáslav,
Mělník Mělník, Kralupy nad Vltavou, Neratovice
Mladá Boleslav Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště
Nymburk Nymburk, Poděbrady, Lysá nad Labem
Praha-východ Říčany, Brandýs nad Labem
Praha-západ Černošice
Příbram Dobříš, Příbram, Sedlčany
Rakovník Rakovník
Jihomoravský Blansko Blansko, Boskovice
Brno-město Brno (Dominikánské náměstí 1)
Brno-venkov Ivančice, Pohořelice, Kuřim, Rosice, Šlapanice, Tišnov, Židlochovice
Břeclav Břeclav, Hustopeče, Mikulov,
Hodonín Hodonín, Kyjov, Veselí nad Moravou
Vyškov Bučovice, Slavkov u Brna, Vyškov
Znojmo Znojmo, Moravský Krumlov

Nahlášení ztráty občanského průkazu online

Do nedávna tato možnost ještě neexistovala, nyní však můžete zprocesovat nahlášení ztráty občanského průkazu online na obecním úřadě obce s rozšířenou působností. Elektronické nahlášení musí obsahovat:

  • jméno a příjmení
  • datum narození
  • trvalý pobyt

Bližší informace a pravidelné aktualizace k digitalizaci najdete na webových stránkách Ministerstva vnitra.

"Od 2. srpna 2023 bude možno ohlásit ztrátu, odcizení nebo nebezpečí zneužití občanského průkazu rovněž prostřednictvím elektronické apllikace pro ohlašování ztráty, odcizení nebo nebezpečí zneužití občanského průkazu. (Bude se jednat o samoobslužný portál)," uvádí Ministerstvo vnitra.

Co se stane po nahlášení ztráty?

Na úřadě zaznamenají ztrátu vašeho průkazu do své evidence. Tento neplatný průkaz je zanesen do databáze Ministerstva vnitra, aby se předešlo jeho zneužití. Po nahlášení vám vydají potvrzení o občanském průkazu. Toto potvrzení slouží jako dočasný občanský průkaz, než vám vydají novou občanku. Jedná se sice o dočasnou náhradu za občanský průkaz, ovšem neobsahuje vaši fotografii a další potřebné náležitosti, tudíž s ním nemůžete dělat takové úkony, kde je nutné průkaz mít, například:

  • vyzvednutí doporučeného dopisu na poště
  • vycestování do zahraničí

Co dělat, když se ztracená občanka znovu najde?

A co můžete dělat, když poté váš ztracený občanský průkaz najdete? V tom případě už jej nemůžete začít znovu používat, protože nahlášením jeho ztráty se tento průkaz stává neplatným.

ztráta občanského průkazu

Kolik stojí občanský průkaz?

Vydání občanky do 30 dnů

Při ztrátě průkazu máte povinnost zažádat si o vyřízení nového do 15 pracovních dnů. Běžná lhůta pro jeho vydání je 30 dnů a zaplatíte za něj poplatek 200 Kč. Návštěva úřadu vás spíš ujistí v názoru, že jde o pokutu.

Expresní vydání občanky

Co když ale nemůžete čekat tak dlouho? Například v situaci, kdy co nevidět odjíždíte na zahraniční dovolenou, pro vás měsíční čekací lhůta bude příliš dlouhá. V takovém případě můžete požádat o vyřízení ve zkrácené lhůtě, avšak připlatíte si za to. Vyřízení občanského průkazu do 5 pracovních dnů vás vyjde na 500 Kč, a za vybavení do 24 hodin zaplatíte 1000 Kč.

Občanský průkaz - ceník

Všechny ceny za vydání nového občanského průkazu najdete v této tabulce:

Položka Cena
Cena za vydání občanského průkazu ve lhůtě 30 dnů 200 Kč
Vydání občanského průkazu ve lhůtě 5 dnů 500 Kč
Vydání občanského průkazu ve lhůtě 24 hodin 1000 Kč
Opakovaná ztráta občanského průkazu až 10 000 Kč

Tip! Ztratili jste spolu s doklady i vyšší částku peněz, která vám nyní chybí? Tuto nemilou situaci můžete vyřešit půjčkou. Různé nabídky bank a dalších finančních institucí porovnáte jedním klikem zde:Najděte nejvýhodnější půjčku

peněženka

Ztráta občanky a krádež identity

S jakými problémy se můžete setkat?

Proč byste měli ztrátu tohoto dokumentu nahlásit do nejdřív? Na vaši občanku si totiž někdo může:

  • vzít úvěr
  • založit firmu
  • spáchat trestnou činnost

Spousta úvěrových společností totiž umožňuje sjednání půjčky přes internet, tudíž podvodníkovi stačí nahrát fotku vašeho občanského průkazu a vyplnit údaje o půjčce. Takto jsou poskytovány především půjčky nižších rozsahů (do 20 000 Kč). U vyšších částek je většinou potřeba osobní schůzka, nebo doložení dvou dokladů totožnosti.

Přestože se online půjčování týká spíše menších objemů půjček, podvodník vás může dostat do problémů tím, že si půjčí menší částky u několika firem, tudíž výsledný dluh výrazně naroste.

Tuto situaci poznáte tak, že vám za pár měsíců od ztráty průkazu začnou chodit dopisy s výzvami ohledně uhrazení dluhu z půjčky, kteriu jste si  nikdy nevzali. V takovém případě je důležité vaši nevinu dokázat povrzením o ztrátě občanského průkazu, který vám  vystavil příšlušný úřad tehdy, když jste mu ztrátu nahlašovali.

Co dělat?

V případě, že se vám taková situace stane, začněte s úvěrovou firmou komunikovat co nejdříve a předložte důkazy, že jste si půjčku nevzali. Ukažte jim potvrzení o ztrátě občanského průkazu a obraťte se na policii s podáním trestního oznámení na neznámého pachatele.

V tomto případě máte poměrně široký prostor pro argumentaci - úvěrová firma by musela dokázat, že o půjčku bylo zažádáno z vašeho emailu nebo vaší IP adresy. Policie má rovněž šanci pachatele dopadnout díky bankovnímu účtu, který uvedl v žádosti o půjčku.

Mohlo by vás zajímat

flexibilní půjčka home credit
Flexibilní půjčka: Rychlé a pohodlné řešení vašich neočekávaných výdajů
26.1.2024

V dnešní zrychlené době je flexibilita klíčovým prvkem v mnoha aspektech našeho života, finanční služby nevyjímaje. Flexibilní půjčka představuje moderní řešení, které dokáže vyhovět proměnlivým potřebám klientů. Tento článek vám přiblíží, proč je tak…

ramadan
Ramadán v každodenním životě: Jak se slaví tento svatý měsíc v muslimském světě?
10.1.2024

Ramadán je svatý měsíc v islámském kalendáři, který má zásadní význam pro muslimy po celém světě. Během tohoto měsíce provádí muslimové postní zvyklosti a věnují se náboženským aktivitám. V tomto článku se podíváme na to, jak Ramadán může ovlivnit…

co dělat v Praze v zimě
Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!
8.1.2024

Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

7 divů světa
7 divů světa v průběhu staletí: Starověké vs. moderní
13.12.2023

V průběhu dějin lidstva byla architektura svědkem mnoha ohromujících úspěchů a mistrovských děl. V našem článku vás provedeme dvěma érami, které zanechaly nezapomenutelné stopy. Navštívíme spolu starověké a moderní divy světa.