Menu

Ztráta občanského průkazu: Co dělat? Kde ztrátu nahlásit? Kolik zaplatím?

Aktualizováno dne 8.9.2020

Člověku se na moment zastaví dech a šokovaně zírá do peněženky, která je sice napěchovaná penězi, ale chybí v ní jeden z nejdůležitějších dokumentů. Ztráta občanského průkazu sice není příjemná, ale pokud znáte vhodný postup pro tuto situaci, nemusí to být konec světa.

Ztráta občanského průkazu: Co dělat? Kde ztrátu nahlásit? Kolik zaplatím?
11 minut čtení
Životní styl

Občas stačí minuta nepozornosti, a váš občanský průkaz z peněženky zmizí neznámo kam. Na jeho absenci většinou přijdete až o několik hodin později, kdy zoufale přemítáte, kde jste jej mohli nechat. Než jeho ztrátu nahlásíte, zaměřte se na tyto kroky, které vám můžou dopomoct k jeho nalezení.

ztráta občanky

Co dělat při ztrátě občanského průkazu?

  • Projděte si v duchu všechny situace z dnešního (nebo předešlého) dne, kdy jste peněženku používali. Zaměřte se na neobvyklé situace, protože ty většinou stojí za většinou ztrát - nebyli jste náhodou u lékaře, na úřadě nebo na poště, kde jste peněženku a doklady vytahovali? Pokud ano, obejděte tyto instituce a poptejte se, zda někdo váš průkaz nenašel u přepážky.
  • Prohledejte kapsy. Ztráta občanského průkazu může být zapříčiněna tím, že jste si tento dokument v roztržitosti strčli do kapsy bundy, nebo do boční kapsy kabelky nebo batohu.
  • Vyzkoušejte sílu sociálních sítí. Přidejte se do lokálních skupin na Facebooku (například Olomoučáci, Brňáci, atd.). V těchto skupinách se často objevují oznámení lidí, kteří našli na ulici něčí doklady. 

Tip! Ztratili jste celou peněženku? Pořiďte si novou ve svém oblíbeném obchodě a dostaňte až 50% zpět! Podívejte se na cashback 

ztráta občanského průkazu

Kde oznámit ztrátu občanského průkazu?

Pokud výše zmíněné rady nepomůžou a váš doklad nemůžete nikde najít, je potřeba začít jednat. Tuto skutečnost musíte nahlásit na příslušném úřadě, aby byl doklad zneplatněn a nikdo jej nemohl zneužít (o krádeži identity se dočtete v poslední části tohoto článku). Úřady bývají otevřené bohužel jen v pracovní dny a to jen v úřední hodiny. O víkendu tak budete mít smůlu.

Kde se hlásí ztráta občanského průkazu? Můžete tak učinit na jakémkoliv obecním úřadě obce s rozšířenou působností, nebo na matričním úřadě. Pokud se nacházíte v Praze, ztrátu lze nahlásit na kterémkoliv úřadě městské části 1 až 22. V případě, že vám byl průkaz ukraden, existuje možnost nahlášení na policii. Online nahlášení není možné.

Pokud nejste v hlavním městě, zřejmě využijete možnosti nahlášení na obecním úřadě obce z rozšířenou působností. Kde takový úřad najít? V České republice se jich nachází celkem 205. Tabulka uvádí obce s rozšířenou působností ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Seznam těchto obcí ve zbytku republiky naleznete zde.

 

Kraj Okres Obce s rozšířenou působností
Středočeský Benešov Benešov, Vlašim, Votice
  Beroun Beroun, Hořovice
  Kladno Kladno, Slaný
  Kutná Hora Kutná Hora, Čáslav,
  Mělník Mělník, Kralupy nad Vltavou, Neratovice
  Mladá Boleslav Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště
  Nymburk Nymburk, Poděbrady, Lysá nad Labem
  Praha-východ Říčany, Brandýs nad Labem
  Praha-západ Černošice
Jihomoravský Brno-město Brno (Dominikánské náměstí 1)
  Brno-venkov Ivančice, Pohořelice, Kuřim, Rosice, Šlapanice, Tišnov, Židlochovice
  Břeclav Břeclav, Hustopeče, Mikulov,
  Hodonín Hodonín, Kyjov, Veselí nad Moravou
  Vyškov Bučovice, Slavkov u Brna, Vyškov
  Znojmo Znojmo, Moravský Krumlov
  Blansko Blansko, Boskovice

Na úřadě zaznamenají ztrátu vašeho průkazu do své evidence. Tento neplatný průkaz je zanesen do databáze Ministerstva vnitra, aby se předešlo jeho zneužití. Po nahlášení vám vydají potvrzení o občanském průkazu. Toto potvrzení slouží jako dočasný občanský průkaz, než vám vydají novou občanku. Jedná se sice o dočasnou náhradu za občanský průkaz, ovšem neobsahuje vaši fotografii a další potřebné náležitosti, tudíž s ním nemůžete dělat takové úkony, kde je nutné průkaz mít (například vyzvednutí doporučeného dopisu na poště, nebo vycestování do zahraničí). 

A co můžete dělat, když poté váš ztracený občanský průkaz najdete? V tom případě už jej nemůžete začít znovu používat, protože nahlášením jeho ztráty se tento průkaz stává neplatným.

Tip! Slevové kupóny na pořízení nové peneženky a třeba i něčeho dalšího pro radost můžete využít v oblíbených obchodech jako je:

* 10% v Bonprix.cz
* 20% v Bibloo.cz
* 15% v Kabelečky.cz
VŠECHNY SLEVY A CASHBACK

ztráta občanského průkazu

Kolik stojí občanský průkaz?

Při ztrátě průkazu máte povinnost zažádat si o vyřízení nového do 15 pracovních dnů. Běžná lhůta pro jeho vydání je 30 dnů a zaplatíte za něj poplatek 100 Kč. Návštěva úřadu vás spíš ujistí v názoru, že jde o pokutu.

Co když ale nemůžete čekat tak dlouho? Například v situaci, kdy co nevidět odjíždíte na zahraniční dovolenou, pro vás měsíční čekací lhůta bude příliš dlouhá. V takovém případě můžete požádat o vyřízení ve zkrácené lhůtě, avšak připlatíte si za to. Vyřízení občanského průkazu do 5 pracovních dnů vás vyjde na 500 Kč, a za vybavení do 24 hodin zaplatíte 1000 Kč.

Ceny poplatků a pokut:

Cena za vydání občanského průkazu ve lhůtě 30 dnů 100 Kč      
Vydání občanského průkazu bez strojově čitelných údajů ve lhůtě 14 dnů s platností 1 měsíc (lze pouze v případě voleb) 100 Kč                 
Vydání občanského průkazu ve lhůtě 5 dnů 500 Kč
Vydání občanského průkazu ve lhůtě 24 hodin 1000 Kč
Opakovaná ztráta občanského průkazu až 10 000 Kč

ztráta občanského průkazu

Ztráta občanského průkazu a krádež identity

Proč byste měli ztrátu tohoto dokumentu nahlásit do nejdřív? Na vaši občanku si totiž někdo může vzít úvěr, založit firmu, nebo spáchat trestnou činnost. Spousta úvěrových společností totiž umožňuje sjednání půjčky přes internet, tudíž podvodníkovi stačí nahrát fotku vašeho občanského průkazu a vyplnit údaje o půjčce. Takto jsou poskytovány především půjčky nižších rozsahů (do 20 000 Kč). U vyšších částek je většinou potřeba osobní schůzka, nebo doložení dvou dokladů totožnosti.

Přestože se online půjčování týká spíše menších objemů půjček, podvodník vás může dostat do problémů tím, že si půjčí menší částky u několika firem, tudíž výsledný dluh výrazně naroste.

Tuto situaci poznáte tak, že vám za pár měsíců od ztráty průkazu začnou chodit dopisy s výzvami ohledně uhrazení dluhu z půjčky, kteriu jste si  nikdy nevzali. V takovém případě je důležité vaši nevinu dokázat povrzením o ztrátě občanského průkazu, který vám  vystavil příšlušný úřad tehdy, když jste mu ztrátu nahlašovali.

V případě, že se vám taková situace stane, začněte s úvěrovou firmou komunikovat co nejdříve a předložte důkazy, že jste si půjčku nevzali. Ukažte jim potvrzení o ztrátě občanského průkazu a obraťte se na policii s podáním trestního oznámení na neznámého pachatele. V tomto případě máte poměrně široký prostor pro argumentaci - úvěrová firma by musela dokázat, že o půjčku bylo zažádáno z vašeho e-mailu nebo vaší IP adresy. Policie má rovněž šanci pachatele dopadnout díky bankovnímu účtu, který uvedl v žádosti o půjčku.

Mohlo by vás zajímat

transparentní peníze
Transparentní účet: Vše, co potřebujete vědět
29.7.2021

Slova transparentní účet slýcháme nejčastěji ve spojení s různými nadacemi, spolky či politickými stranami. Možná vás pak překvapí, že založení transparentního účtu není složité a má širší využití než jen v politické kampani. Zjistili jsme, jak si ho…

dovolená autem
Havarijní pojištění lze sjednat i jen na dovolenou s autem
28.7.2021

Nastalo léto a čas dovolených, kdy se více cestuje do neznámých míst a tím se zvyšuje pravděpodobnost dopravní nehody. Věděli jste, že lze uzavřít i jen krátkodobé např. měsíční havarijní pojištění na dovolenou?

společný účet
Jaké výhody přináší rodinný účet a která banka má nejlepší podmínky?
27.7.2021

Vadí vám neustálé domlouvání, kdo to tentokrát zaplatí? Z kterého konta budete odesílat pravidelné platby? Uvažujete, že jeden rodinný účet by byl ideální? Podívejme se, jaké jsou výhody a nevýhody společného účtu. A mrkneme se i na banky, kde takový účet…

pojištění telefonu
Pojištění telefonu a další zbytečná pojištění, za která lidé vyhazují peníze
26.7.2021

Některé pojistky jsou jako záchranný kruh, který v případě neštěstí odvrátí hrozící finanční problémy. Ovšem jiná jsou bohužel jen načančanou zbytečností s okázalým názvem a minimální užitnou hodnotou. Které pojistky vám pomůžou a které jsou jako…