Menu

Povinné ručení od 1009 Kč

Nejlevnější povinné ručení! Bleskové online srovnání pojištění auta!
 • Průměrně ušetříte 2100 Kč
 • Do 1 minuty porovnáte 10 pojišťoven
 • Zelenou kartu obdržíte hned emailem

Srovnejte ceny povinného ručení ZDE

0 lidí právě porovnává povinná ručení
0 řidičů zde bylo za poslední měsíc
0 Kč jsme vám ušetřili minulý měsíc

Online povinné ručení od Allianz, ČPP, ČSOB a dalších...

Hodnocení klientů

Recenze nejsou ověřené. Informace o recenzích

profilePhotoUrl

Zbyněk

·   12.7.2024

Byl jsem spokojen, operátorka mi potvrdila, že moje stávající poj...
číst celou recenzi

profilePhotoUrl

Magda Krasna

·   12.7.2024

Se službami Porovnej24.cz mám velmi dobré zkušenosti. Díky této ...
číst celou recenzi

profilePhotoUrl

Ivana Mark

·   10.7.2024

Slečna nebo paní se mi věnovala a našla řešení. Děkuji.

profilePhotoUrl

Ladislav Smíšek

·   10.7.2024

Vždy rychlé a levné vyřízení povinného ručení.

profilePhotoUrl

Stanislav VACULÍK

·   09.7.2024

Vstřícnost a ochota.

profilePhotoUrl

Kristýna Eindhoven

·   02.7.2024

Již poněkolikáté. Za mě doporučuji.

profilePhotoUrl

Zdeněk Procházka

·   02.7.2024

ok

profilePhotoUrl

Milos Bures

·   29.6.2024

Byl jsem velice spokojen, pán se mě příkladně věnoval a s pojist...
číst celou recenzi

profilePhotoUrl

Jiri Kosatko

·   24.6.2024

Velice milé a příjemné jednání.

Zobrazit další recenze

Co je povinné ručení

Na co se vztahuje povinné ručení a na co ne?

Pojďme si nyní odpovědět na otázku, co je povinné ručení a jaký má na trhu smysl. Řada lidí tápe nejen v rozdílech mezi povinným ručením a havarijním pojištěním, ale i v rozsahu služeb, které lze v rámci povinného ručení využívat. Povinné ručení si můžete sjednat dohromady s havarijním pojištěním.

Povinné ručení (oficiálně nazýváno pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla) je pojištění, které řidiče kryje pro případy, když svým automobilem způsobí škodu (újmu na zdraví či majetku) někomu jinému. Říká se mu tj. zákonné pojištění vozidla, protože jej musí mít ze zákona každé auto. Povinné ručení je povinné v ČR i v zahraničí! Důležité jsou rovněž limity pojistného plnění. Pojištěnce totiž kryjí před škodou jen do jejich sjednané výše.

Vztahuje se na následující situace:

 • Škoda na zdraví nebo životě
 • Majetková škoda
 • Škoda, mající povahu ušlého zisku
 • Náklady na právní zastoupení při uplatňování nároků z povinného ručení, v případě prodlení pojistitele nebo neoprávněného odmítnutí či krácení pojistného plnění pojišťovnou

Co naopak povinné ručení nekryje?

Povinné ručení je na některé situace krátké a nevztahuje se na ně ani doplňkové havarijní pojištění. Když budete vědět, které to jsou, můžete se jim snadno vyhnout. Například:

 • Řízení pod vlivem alkoholu a jiných omamných látek
 • Škody, způsobené nevhodným používáním automobilu (Třeba když vůz přetížíte nad jeho nosnost. Nebo vyvezete automobil s nízkým podvozkem do terénu, který by dal zabrat i teréňáku)
 • Škody, vzniklé střetem dvou vozidel, které jsou ve vlastnictví jednoho majitele, pokud se nejednalo o dva různé provozovatele vozidla (provozovatel je osoba, která je zapsaná v registru vozidel a je oprávěna k užívání vozidla).
 • Škoda, vzniklá mezi vozidly jízdní soupravy tvořené motorovým a přípojným vozidlem
 • Jízda s vozidlem, které nesplňuje normy STK
 • Jízda bez řidičského oprávnění

Je to vše? Mělo by být, ale mějte na paměti, že výluky se můžou u různých pojišťoven mírně lišit. Chcete vědět jak? Sjeďte na této stránce dolů do sekce Může se hodit, kde jsme pro vás shromáždili pojistné podmínky jednotlivých pojišťoven. Povinné ručení je u nás bez starostí.

Pojištění a hypotéky patří mezi finanční produkty, které se vyplatí mít. Pojištění člověka chrání před osobním bankrotem a investice do nemovitostí naopak získaný majetek zhodnocují.

Jak vám povinné ručení pomůže při nehodě?

Součásti povinného ručení jsou asistenční služby pro pojistné události, které se hodí zejména v zahraničí. A to je dobře, protože v situaci, kdy nabouráte, je klidný hlas na telefonu tím, co má šanci proměnit tento hororový zážitek ve snesitelnější moment.

Kromě užitečných instrukcí vám mohou pomoct i jinak, a to užitečnými servisními službami. Jaké to jsou?

 • Příjezd automechanika a oprava vozidla na místě
 • Odtah vozidla do 3,5 t a převoz do autoservisu
 • Úschova nepojízdného vozidla
 • Zapůjčení náhradního vozidla
 • Poskytnutí ubytování


Rozsah asistenčních služeb se opět může u jednotlivých pojišťoven lišit, tudíž až si u nás porovnáte ceny a vyberete nejvýhodnější cenu a pojišťovnu, nahlédněte do pojistných podmínek, zda kryjí u vybraného povinného ručení ideálně všechny výše zmiňované služby. Do online srovnání stačí zadat údaje o sobě.

Co ovlivňuje cenu povinného ručení?

Povinné ručení online vybízí ke sjednání nejlevnější pojistky. Mnozí řidiči budou mít nicméně výrazně vyšší cenu i na webu. Cena povinného ručení je v ČR závislá zejména na:

 • Věk řidiče. Pojišťovna dává nejvyšší ceny těm klientům, kteří jsou nejrizikovější. Podle policejních statistik nejčastěji bourají řidiči ve věkové skupině 18 - 26 let, tudíž má tato skupina klientů obvykle nejdražší povinné ručení.
 • Řidičská zkušenost (bonus). Dalším výrazným parametrem je beznehodovost, neboli bonus. Bonus je vyjádřen počtem měsíců, po které má řidič uzavřené povinné ručení. Čím více měsíců má člověk uzavřené povinné ručení (a čím delší je tudíž jeho řidičská zkušenost), tím levnější cenu může získat. Pokud nabourá, bonus se mu snižuje (většinou o 24 - 36 měsíců za jednu autonehodu).
 • Bydliště řidiče. Z policejních statistik vyplývá, že nejvyšší nehodovost bývá v Praze a dalších velkých městech. Proto se v nich můžete dočkat vyššího účtu za povinné ručení.
 • Technické parametry automobilu. Pojišťovny se nejvíce orientují podle obsahu a výkonu motoru, ovšem mnohé začínají brát v potaz širší škálu parametrů, jakými je třeba hmotnost vozidla a jeho stáří.
 • Roční nájezd. Pojišťovny vychází z toho, že řidič, který se na vozovce vyskytuje méně často, má nižší šanci autonehody než ten, který jezdí dennodenně, proto jsou řidiči s nižším nájezdem u některých společností (například Allianz) cenově zvýhodňování.

Nejoblíbenější pojišťovny

Nejoblíbenější pojišťovnou je dle našich dat pro povinné ručení pojišťovna Kooperativa. Následuje Generali Česká pojišťovna, Allianz, ČSOB a UNIQA.

Co kryje povinné ručení za vás

 • Škody na cizím vozidle
 • Výdaje na odstranění dopravní nehody
 • Trvalé zdravotní následky
 • Škody na s ušlém zisku
 • Škody na majetku

Zadáte údaje o sobě, nezávazně, zdarma – během 2 minut

Vyberete nejlepší nabídku za online cenu – z 8 pojišťoven

Objednávku dokončíte online, smlouvu obdržíte emailem

Náš specialista ověří bonus a nabídne neveřejnou slevu

Získejte povinné ručení s až 75% slevou!

Kalkulačka povinného ručení

Připojištění k pojištění auta

Většina řidičů považuje povinné ručení vozidla a vleku pouze jako ochranu před škodami, kterou způsobí ostatním účastníkům provozu. Věděli jste, že povinné ručení může krýt i škody na vašem vlastním vozidle? Stačí si vhodně nakombinovat připojištění k povinnému ručení, jakmile vyplníte údaje o sobě. Povinné ručení si můžete v našem kalkulátoru spojit také s plnohodnotným havarijním pojištěním.

Pro jaká rizika se můžete pojistit?

 • Pojištění živelné pohromy vás ochrání pro případ, kdy „zasáhne vyšší síla“ (například dojde k poškození vozu vlivem povodně, krupobití, požáru, atd.).
 • Pojistit se můžete i pro případ srážky se zvěří, která kryje nehodu s divoce žijícími živočichy (například jeleny, zajíci, atd.). Pojistka se nevztahuje na střet se psem, krávou a ostatními domácími zvířaty.
 • Užitečné je i pojištění čelního skla, ať už z důvodu finanční náročnosti jeho výměny, tak i kvůli obtížnější dohledatelnosti viníka. Pokud vám odlétnutý kamínek poškodí sklo, je těžké zjistit, od čího kola odlétl.
 • V dnešní době má člověk strach nechat svoje auto bez dohledu. Vyzrajte na nenechavé zloděje a sjednejte si připojištění krádeže automobilu.
 • Nehoda vám může způsobit škodu na automobilu i na zdraví a osobních věcech. Pro tyto případy slouží úrazové pojištění a pojištění zavazadel.

Ceník povinného ručení online

Připojištění k povinnému ručení nemusí být vůbec drahé. Některá připojištění jsou zahrnuta v základní nabídce našeho srovnávače, jiná si klient může připojistit za poměrně nízkou cenu, která se většinou pohybuje v řádu nižších stokorun. Provozem vozidla můžete způsobit astronomické škody. Vyplatí se platit takovou cenu za pojištění a žít v klidu a pohodě?

Objem v cm3 Běžná cena Naše cena Vaše úspora
do 1 000 cm3 1 561 Kč 971 Kč 590 Kč
1 000 - 1 350 cm3 2 156 Kč 1 432 Kč 724 Kč
1 350 - 1 850 cm3 2 359 Kč 1 628 Kč 731 Kč
1 850 - 2 500 cm3 3 192 Kč 1 688 Kč 1 555 Kč
nad 2 500 cm3 4 385 Kč 2 292 Kč 2 093 Kč

V případě nejasností se nás nebojte zeptat. Asistenční služby jsou v ceně i při nákupu u nás. O povinném ručení víme vše! Sjednejte si výhodnější pojistku ještě dnes.

Poslední uzavřené pojistky zákazníků

Pojištění vozidel
Pojištění vozidel
Adrian H., Brno
Škoda Superb
2 181 Kč/rok
Pojištění vozidel
Pojištění vozidel
Milan V., České Budějovice
Citroën C4
3 214 Kč/rok
Pojištění vozidel
Pojištění vozidel
Lenka H., Ostrava
Citroën C3
2 430 Kč/rok
Pojištění vozidel
Pojištění vozidel
Jaroslav �., České Budějovice
Kia Soul
7 357 Kč/rok
Pojištění vozidel
Pojištění vozidel
Adrian H., Brno
Škoda Superb
2 181 Kč/rok
Pojištění vozidel
Pojištění vozidel
Milan V., České Budějovice
Citroën C4
3 214 Kč/rok
Pojištění vozidel
Pojištění vozidel
Lenka H., Ostrava
Citroën C3
2 430 Kč/rok
Pojištění vozidel
Pojištění vozidel
Jaroslav �., České Budějovice
Kia Soul
7 357 Kč/rok

FAQ - Nejčastěji kladené dotazy

Co je povinné ručení?

Povinné ručení je zkrácené označení pro pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Toto pojištění patří mezi zákonná pojištění a povinnost mít sjednané povinné ručení je stanovena v Zákoně č. 168/1999 Sb. “Zákon o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla)”. Dokladem o sjednání povinného ručení je zelená karta.

Povinné ručení je ze zákona povinné pro vozidla zapsaná v registru silničních vozidel. Výjimkou je pouze doba, kdy je vozidlo v registru silničních vozidel zapsáno jako vyřazené z provozu, vyvezené do jiného státu, nebo zaniklé, a doby, kdy je vozidlo odcizené, nebo kdy jsou státní poznávací značky odloženy do depozitu. Vztahuje se tedy i na vozidla, která nejsou přímo v provozu, ale která jsou pouze ponechána na pozemní komunikaci.

Co kryje povinné ručení?

Z povinného ručení se řeší vypořádání v případech, kdy vaše vozidlo způsobí nějakou škodu na jiném vozidle, nebo majetku či újmu osobě. Vypořádání těchto škod hradí vaše pojišťovna. Přitom je jedno, zda za volantem sedíte vy jako majitel či kdokoliv jiný.

Slouží tedy ke krytí nákladů na opravu vozidla poškozeného. Dále pak po pojišťovně můžete chtít, aby uhradila tyto škody podle občanského zákoníku:

 • újmu vzniklou ublížením na zdraví nebo usmrcením,
 • účelně vynaložené náklady spojené s péčí o zdraví zraněného zvířete a způsobenou škodu vzniklou poškozením, zničením nebo ztrátou věci, jakož i škodu vzniklou odcizením věci, pozbyla-li fyzická osoba schopnost ji opatrovat,
 • ušlý zisk,
 • účelně vynaložené náklady spojené s právním zastoupením při uplatňování nároků podle písmen a) až c).

Toto pojištění však nehradí poškození vozidla viníka, pro tyto případy bývá vhodné uzavřít havarijní pojištění.

Kdy vypovědět povinné ručení?

Výpověď povinného ručení se nejčastěji řeší ke konci pojistného období. Povinné ručení se uzavírá obvykle s ročním obnovením. Právě k tomuto výročí vaší smlouvy je možné povinné ručení vypovědět. Pojišťovně musíte výpověď doručit nejpozději 6 týdnů před koncem pojistného období. Pojištění zaniká s koncem pojistného období.

Vypovědět je také možné zcela nově sjednanou smlouvu. Výpověď je třeba doručit do 2 měsíců od sjednání. Pojištění je zrušeno do 8 dnů.

Povinné ručení se ruší v den oznámení pojišťovně při převodu vozidla na jiného vlastníka, nebo odhlášením z registru. Při krádeži se pojištění ruší ke dni nahlášení na policii, i tak musíte doručit výpověď na pojišťovnu.

Vypovědět můžete pojištění při změně ceny pojistného, a to do 1 měsíce od jejího ohlášení. Pojištění je v takovém případě zrušeno ke konci pojistného období. Pokud vznikla pojistná událost, do 3 měsíců od jejího ohlášení můžete podat výpověď povinného ručení. Zrušeno je 1 měsíc od oznámení.

Pokud to pojišťovna umožňuje, můžete smlouvu vypovědět i v průběhu trvání pojištění. Obvykle ale pojišťovna tento krok sankcionuje.

Kdy se platí povinné ručení?

Nejprve je důležité odlišit dva pojmy. Datum sjednání pojistné smlouvy a datum počátku pojištění jsou dvě rozdílné věci. Smlouvu je možné uzavřít (sjednat) i několik měsíců před samotným počátkem pojištění. Počátek pojištění však nejde sjednat na datum dřívější než od aktuálního data, nelze tak sjednávat pojištění se zpětnou platností.

Pokud si sjednáváte pojištění online s platností pojištění od téhož dne, musíte provést úhradu pojistného obvykle do 15 dnů. Pokud pojistné v uvedené lhůtě zaplatíte, pojištění se vztahuje i na dobu před uhrazením pojistného a platí tedy od data uvedeného v pojistné smlouvě jako datum počátku pojištění.

Frekvenci plateb pojistného si můžete obvykle volit měsíční, čtvrtletní, pololetní nebo roční. Za roční úhradu bývá poskytována sleva na pojistném.

Povinné ručení: Co je potřeba?

Ke sjednání povinného ručení budete potřebovat k ruce dva zásadní dokumenty, a to občanský průkaz a velký technický průkaz od pojišťovaného vozidla. Občanský průkaz je nutný k vyplnění údajů o majiteli vozidla a velký technický průkaz k vyplnění potřebných informací o vozidle jako např. objem motoru, výkon, celkovou hmotnost a datum první registrace vozidla.

Povinné ručení je ale možné sjednat i bez uvedení některých údajů jako je např. státní poznávací značka. Značky jsou vydávány až po předložení platného povinného ručení. Pojistnou smlouvu tedy můžete sjednat i bez technického průkazu či SPZ.

Pro sjednání pojištění v takovém případě bude důležitý VIN kód, který se uvede na zelenou kartu místo SPZ. Po vydání SPZ a technického průkazu je potřeba údaje do registru doplnit a nechat si vystavit novou zelenou kartu s platnou registrační značkou.

Kde sjednat povinné ručení?

Povinné ručení můžete sjednat na pobočce vámi vybrané pojišťovny. Na pobočce budete mít k ruce obchodníka, který vám vysvětlí detaily právě jejich produktu. Nevýhodou je, že nemáte k dispozici srovnání s konkurencí. Srovnání získáte jedině další návštěvou jiné pojišťovny. V současné situaci pandemie koronaviru se omezily osobní kontakty a návštěvy poboček. Proto se klade důraz spíše na sjednávání pojištění telefonicky, ale také online.

Pojišťovny se snaží klientům vyjít vstříc a zjednodušily vlastní procesy sjednávání pojištění online. Stále ale i v takovém případě chybí srovnání s konkurencí. Proto hrají důležitou roli srovnávače, které v jeden okamžik srovnají několik nabídek. Podívejte se na náš seznam pojišťoven, ve kterých si můžete sjednat povinné ručení. Pojišťovny oprávněné poskytovat povinné ručení jsou vedeny v České kanceláři pojistitelů (ČKP).

Co se stane když nezaplatím povinné ručení?

V pojistné smlouvě jsou nastaveny lhůty pro zaplacení pojistného. Lhůta pro zaplacení musí být minimálně 1 měsíc. Pokud ve stanovené lhůtě nedojde k úhradě povinného ručení, pojištění odpovědnosti zaniká dnem následujícím po uplynutí této lhůty.

I v případě, že došlo k zániku pojištění z důvodu nezaplacení pojistného, nezaniká povinnost uhradit toto dlužné pojistné. K dlužné částce obvykle přibude i penále a s postupem času tento dluh roste. Na pojišťovnu je potřeba vždy v takovém případě podat výpověď podle stanovených lhůt. Přestat jen tak platit pojistné se prostě nevyplácí.

Kdo platí povinné ručení? Vlastník nebo provozovatel?

Provozovatel vozidla je osoba, která má právo vozidlem disponovat a obvykle je zapsaný v malém technickém průkazu. Osoba, která uzavírá a podepisuje smlouvu o povinném ručení se nazývá pojistník. Ve většině případů je pojistník majitelem vozidla. Vlastník je také vždy zapsaný ve velkém technickém průkazu.

Smlouvu o pojištění odpovědnosti za škodu tedy uzavírá vlastník nebo spoluvlastník tuzemského vozidla. Povinné ručení může samozřejmě zaplatit kdokoliv, povinnost platit povinné ručení má ale vlastník. Pokud není uhrazeno, penále se počítá vlastníkovi.

Kdy zaniká povinné ručení?

Zánik povinného ručení je definován v Zákoně č. 168/1999 Sb. Podle něj zaniká pojištění ve chvíli, kdy pojistník, nebo jeho dědic nebo právní zástupce, pojišťovně oznámí, že prodal, daroval vůz, nebo jinak vůz změnil vlastníka. Při prodeji automobilu musí tedy prodávající písemně (původní vlastník) pojišťovně oznámit, že došlo k převodu vozidla a tedy ke zrušení povinného ručení. Pokud pojistník pojišťovně prodej neoznámí, platí povinné ručení i nadále.

K zániku pojištění dochází i při vyřazení vozidla z evidence. Může se jednat o trvalé nebo i dočasné vyřazení vozidla z evidence. Povinnost sdělit tuto skutečnost má opět vlastník. K zániku dochází dnem vyřazení vozidla z evidence.

Pojištění dále zaniká odcizením vozidla. Pokud není možné zjistit, kdy bylo vozidlo odcizeno, platí den, kdy to bylo nahlášeno Policii ČR. Pojišťovně opět musí zrušení nahlásit vlastník.

Zánik vás čeká také při neplacení, výpovědí, uplynutím času. Pokud pojišťovna dlužníka urguje, ten neodpovídá a pojišťovna jej na vypovězení pojištění upozorní, zánik povinného ručení nastává dnem následujícím po uplynutí lhůty.

Kdy změnit povinné ručení?

Stane se, že po sjednání povinného ručení se vám tento krok rozleží v hlavě. Smlouvu na povinné ručení můžete bez problémů vypovědět bez udání důvodu 2 měsíce po jejím uzavřením. Pokud jste povinné ručení již zaplatili, pojišťovna vám peníze vrátí. I nadále však platí, že automobil zapsaný v registru vozidel nesmí zůstat jediný den bez sjednaného povinného ručení.

Povinné ručení se každý rok automaticky prodlužuje. I tento termín je důležitý, pokud chcete změnit pojišťovnu. Výpověď pojišťovně musíte poslat minimálně 6 týdnů před koncem pojistného období. Rozhodně tento krok nenechávejte na poslední chvíli.

Pojišťovnu můžete změnit i po pojistné události. Až 3 měsíce od doby, kdy jste nehodu pojišťovně nahlásili, můžete podat výpověď. Zaplacené pojistné vám pojišťovna i v tomto případě vrátí.

Další možnost, kdy můžete provést změnu pojišťovny, je po zdražení povinného ručení a změně podmínek. Na informování pojišťovny máte 1 měsíc od chvíle, kdy jste se o změně dozvěděli.

Kde je nejlevnější povinné ručení?

Při hledání nejlevnějšího povinného ručení se rozhodně nevyplatí skočit po první nabídce, kterou obdržíte. V takovou chvíli je důležité srovnávat a získat další nabídky. Toho můžete docílil návštěvou poboček dalších pojišťoven, nebo jejich online kalkulátorů, nebo srovnávače, které srovnají nabídky dostupných pojištění.

Berte ale také v úvahu, že nejlevnější povinné ručení nemusí být to pravé. Některá povinná ručení zahrnují např. pojištění skel, širokou nabídku asistenčních služeb. Na něčem možná v takovou chvíli ušetříte, ale je možné, že hned poté si budete potřebovat sjednat na pokrytí těchto rizik i doplňkové pojištění.

Pokud hledáte levnější pojištění, nezapomeňte na uvedení bonusů při sjednávání povinného ručení. Zvažte i roční frekvenci placení - za to některé pojišťovny udělují slevy.

Kdy zaplatit povinné ručení při koupi ojetého vozu?

I u ojetého automobilu platí hlavní zásada: bez sjednaného povinného ručení s autem ani nevyjíždějte, a to platí i pro cestu z bazaru. Už při cestě z bazaru jste účastníkem provozu. Pokud byste měli to štěstí a kontrolovala by vás policie, neměli byste zelenou kartu. Povinné ručení bude tedy první věc, kterou budete u nového vozidla vyřizovat.

Ze zákona máte povinnost mít automobil pojištěný už v okamžiku přechodu vlastnických práv, to znamená už ve chvíli podpisu kupní smlouvy nebo darovací smlouvy musíte mít sjednáno povinné ručení. Původní majitel musí vozidlo od povinného ručení odhlásit před podpisem smlouvy tak, abyste jej vy mohli při podpisu smlouvy k povinnému ručení přihlásit.

Při vyřizování zápisu do registru silničních vozidel se budete muset také prokázat zelenou kartou nebo dokladem, že je vůz pojištěný. Nezapomeňte také, že zápis do registru musíte stihnout do 10 dnů od koupě vozidla.

Kde zjistit bonus?

Bonus v povinném ručení ukazuje, zda jezdíte bez nehod. Bonus se vztahuje k pojistníkovi a každá pojišťovna při sjednávání povinného ručení zohledňuje dosavadní bezeškodní průběh pojištění. Za bezeškodní průběh čeká pojistníka sleva.

Výpočet je dán dosavadní délkou pojištění a počtem nehod způsobených pojistníkem. Tato informace se vztahuje na rodné číslo, resp. IČO. Za každých 12 měsíců, kdy na vaše auto platíte povinné ručení a nezpůsobíte žádnou nehodu, získáváte obvykle slevu 5 % z povinného ručení. Záleží na každé pojišťovně, jak počítá výši slevy. Maximální celková sleva je 60 %.

Abyste zjistili, na jaký bonus máte nárok, můžete požádat o tuto informaci vaši pojišťovnu. Pojišťovna vám je povinná tuto informaci vystavit, pokud u ní ukončujete smlouvu.

Co znamená spoluúčast u pojištění auta?

Spoluúčast představuje částku, kterou se podílíte na vyřízení pojistné události. Společně s pojišťovnou se podílíte na úhradě vzniklé škody.

Spoluúčast může být uvedena v procentech, nebo přímo numericky částkou. Pokud je sjednána spoluúčast ve výši 5 % a vy způsobíte dopravní nehodu ve výši 100 000 Kč, pak se na nehodě podílíte jen částkou 5 000 Kč a při dopravní nehodě máte povinnost tuto částku uhradit.

Spoluúčast nebývá běžně součástí povinného ručení, ale některé pojišťovny ji nabízí. Sjednání spoluúčasti pojištění poměrně významně zlevňuje.

Na co se nevztahuje pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla?

Povinné ručení se nevztahuje na:

 • škody, které vznikly před počátkem nebo po konci pojištění,
 • újmu, kterou utrpěl řidič vozidla, které újmu způsobilo,
 • škodu na vozidle, jehož provozem byla škoda způsobena, tak i na věcech přepravovaných tímto vozidlem,
 • újmu vzniklou manipulací s nákladem stojícího vozidla,
 • újmu vzniklou provozem vozidla při teroristickém činu nebo válečné události.

Pojištění se také nevztahuje na škodní události, které byly způsobeny úmyslně osobou, která uplatňuje právo na pojistné plnění, ani v případě požití alkoholu, nebo pokud viník uvedl při sjednávání nepravdivé nebo hrubě zkreslené podstatné údaje týkající se pojistné smlouvy nebo pojistné události. Další výluky jsou uvedeny v zákoně, pojistné smlouvě a pojistných podmínkách.

8 pojišťoven ve srovnání, neveřejné slevy

35 specialistů na telefonu ověří Vaše bonusy

5 000 poradců u nás využívá stejný systém

Zelená karta obratem v emailu, originál poštou

Může se hodit

Porovnej24 v médiích

Máte pocit, že už jste o nás slyšeli? Můžete si ověřit, jak si vedeme v očích jiných:

Jaká auta Češi nejčastěji pojišťují

Nejčastějším důvodem, proč lidé míří na náš porovnávač, je pojištění jejich vozu Škoda Octavia. Je vidět, že národní hrdost se v nás nezapře a s oblibou saháme po této typicky české značce. Na druhé příčce se umístil Ford Focus a třetím automobilem, který si naši klienti nejčastěji pojišťují, je Fiat Punto. Vyberte si povinné ručení podle značky: