Zpět na všechny pojmy
Distribuční sazbu elektřiny má každý odběratel přiřazenou podle toho, jaké používá spotřebiče a kolik elektrické energie jimi spotřebovává. Distribuční sazba elektřiny je vybraný produkt, který si zákazník vybírá pro své odběrné místo a je dán cenou a podmínkami pro dodávky energie. Tuto informaci nalezne zákazník také na doručené faktuře. Pro domácnosti mají distribuční sazby elektřiny na začátku písmeno D (např. D57d). Maloodběratelé podnikatelé mají označení C.
V České republice jsou tři distributoři elektrické energie, a to E.ON Distribuce, PRE Distribuce, ČEZ Distribuce. Tyto společnosti mají na starost přepínání nízkého a vysokého tarifu při distribuci elektřiny. Podmínky přiznání jednotlivých sazeb stanovuje rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 9/2009.
Distribuční sazba elektřiny a tarif jsou dvě odlišné věci. Sazba se určuje na základě využívání elektrické energie. Tarif pak představuje konkrétní nabídku v dané sazbě. Volba správného tarifu závisí na počtu i typu spotřebičů a závisí na využívání elektrické energie v odběrném místě. Dodavatelé mohou nabízet v rámci jedné distribuční sazby elektřiny hned několik tarifů. Tarify se od sebe liší cenou za elektrickou energii, kterou si dodavatelé stanovují sami. Distribuční sazby elektřiny se dělí na jednotarifové a dvoutarifové. U jednotarifových dochází k odběru elektřiny pouze ve vysokém tarifu. U dvoutarifové distribuční sazby se střídá odběr v drahém (vysokém) tarifu a levnějším (nižším) tarifu. Pro volbu některých tarifů je potřeba splnit určité požadavky.
Distribuční sazby elektřiny se dále dělí podle způsobu využití. Díky těmto rozdílům je možné energeticky náročná zařízení, např. tepelná čerpadla, využívat i přes den za nízkého tarifu. Jednotarifová sazba pro domácnost je např. D01d a volí se pro svícení a ohřev v domácnostech s nízkou spotřebou. Nejběžnější D02d je pak pro svícení a ohřev v domácnostech s vyšší spotřebou. Dvoutarifová sazba je např. D26d, která se volí pro akumulační ohřev vody a vytápění, nízký tarif je po dobu 8 hodin denně.
Změnu distribuční sazby elektřiny je možné provádět na základě revizní zprávy od technika elektroinstalační firmy, resp. po předložení dalších dokumentů pro přiznání distribuční sazby - protokol o instalaci tepelného čerpadla, výpočet tepelných ztrát. Pokud dochází k instalaci nového zařízení, které výrazně mění charakter odběru (např. navýšení hlavního jističe, změna zdroje vytápění), podává se nejprve žádost o připojení.