Jaké sjednat cestovní pojištění na Slovensko
Přestože Slovensko je náš sousední stát, kde se problémů domluvíte, jedná se o zemi, ve které může nastat řada nebezpečných situací. Častá jsou nejrůznější zranění Čechů v Tatrách. Proto je vhodné se dostatečně pojistit na cestu. Jaké cestovní pojištění na Slovensko sjednat?
Zvolte pojistné krytí ve výši minimálně 3 miliony Kč a buďte kryti i pro tak nákladné akce, jako je transport vrtulníkem nebo operace.
Jak se pojistit do hor? Obvykle se nemusíte připojišťovat na rizikové sporty. Většina pojišťoven považuje horské výšlapy do 3000 m. n. m. jako rekreační sport (mimochodem, nejvyšší hora Slovenska má 2654,4 m n. m., tudíž tuto hranici nepřesáhnete)
Dejte si pozor na připojištění horské služby, která je v této zemi problematická co do otázky pojištění. Některé pojišťovny kryjí jenom zásah horské služby při úrazu, ale nikoliv při pátrací akci. Proto se vždy ujistěte, zda máte toto riziko zahrnuté ve vaší pojistce.
Plánujete kromě léčebných výloh pojistit i jiná rizika? Upřesněte, zda chcete pojištění úrazu, odpovědnosti, zavazadel či storna zájezdu.
Chystáte-li se do luxusnějšího hotelu, zauvažujte, zda vaše cestovní pojištění na Slovensko neobohatit připojištěním odpovědnosti za škodu. V případě, že způsobíte škodu na hotelovém pokoji, toto pojištění vám pomůže.
Sjednejte si i připojištění zubařského ošetření. Náklady zubní péče můžou v zahraničí vyjít na tisíce korun.
Co na Slovensku zažít a ochutnat
Toto pohoří každoročně přitahuje velké množství Čechů díky své nádherné scenérii a množství turistických tras. Ať už budou vaším cílem Vysoké či Nízké Tatry, určitě budete ohromeni dech beroucími výhledy, panenskou přírodou, průzračnými jezery a útulnými horskými chatami.
Po náročném výšlapu si zasloužíte odměnu v podobě pořádné porce nějaké slovenské speciality. Dovolená na Slovensku by nebyla úplná bez ochutnání halušek s bryndzou, pirohů, nebo některého ze slovenských sýrů. Pokud jste skuteční gurmáni, zkuste i méně známé pokrmy, jako je například perkelt s haluškami. Jedná se o unikátní kombinaci slovenské a maďarské kuchyně.
Přestože většina lidí míří na Slovensko kvůli horám, tato země nabízí i zajímavé možnosti pobytu u vody. Generace našich rodičů a prarodičů jezdívala k Zemplínské šíravě, obrovské přehradě na východě Slovenska. Pokud se vám nechce trmácet se takovou dálku, zkuste přehradu Liptovská Mara, kterou můžete spojit s dovolenou v Nízkých Tatrách.
Na Slovensku jsou stále živé folklorní tradice. Navštivte nějakou folklorní událost, nebo zavítejte do tradiční obce Čičmany, která vás ohromí svými malovanými dřevěnými domky a propracovaným výtvarným stylem jednotlivých budov . Tento architektonický skvost je celoevropským unikátem.
Co všechno si můžete připojistit na dovolenou na Slovensku?
Léčebné výlohy
Zahrnují transport zraněného (vrtulníkem, sanitkou), zdravotní ošetření a pobyt v zahraniční nemocnici.
Asistenční služby
Asistenční služba je vám k dispozici 24 hodin denně. Vyhledá vám vhodné zdravotní zařízení, poradí, jak se do něj dopravit a zaštítí cizojazyčnou komunikaci se zdravotním personálem. Rovněž vám poradí, jaké nezbytné záležitosti vyřídit (jaké dokumenty si uschovat), aby vám léčebné výdaje mohly být proplaceny díky cestovnímu pojištění.
Pojištění zubního ošetření.
Díky tomuto připojištění vám můžou být proplaceny náklady na ošetření u zubaře, jejichž výše se může vyšplhat do řádu tisíců korun. V mnoha zemích je běžné, že za obyčejnou plombu dá pacient i 4000 Kč (v případě složitějších zubařských zákroků i vyšší částky.
Pojištění zavazadel
Díky tomuto pojištění se už nemusíte obávat vysokých nákladů, když vám někdo ukradne nebo poničí kufr. Pojišťovna škodu proplatí, tudíž si můžete snadno nakoupit nové věci.
Pojištění odpovědnosti
Věděli jste, že když omylem někoho zraníte, kompenzace trvalých následků vás může vyjít na miliony korun? Poškozenému totiž musíte uhradit nejen léčebné náklady, ale i ušlý zisk. Pojištění odpovědnosti vás kryje i pro případy, když někomu poničíte majetek (například hotelové vybavení).
Pojištění storna zájezdu
Pokud před odjezdem onemocníte, cestovní kancelář vám obvykle nevrátí plnou cenu zájezdu, ale částka bude ponížena o stornopoplatky. Pokud odřeknete třeba den před odjezdem, může vám propadnou celá cena zájezdu. Díky pojištění storna zájezdu můžete získat drtivou část ceny zájezdu nebo letenek zpět, tudíž až se uzdravíte, můžete za získané peníze vyrazit na jiný turnus dovolené.
Co se vám bude hodit před odjezdem na Slovensko
Kvalitní turistické vybavení
Vydáváte-li se do hor, zainvestujte do kvalitních bot a oblečení. Tatry jsou velehory, ve kterých se vám nedostatečné vybavení může vymstít. K základní výbavě každého horala patří pohorky, trekové sandály a oblečení, které vás ochrání před horkem i zimou.
Dálniční známka
Na Slovensku existuje elektronický systém dálničních známek. Každé vozidlo do 3,5 t je povinno mít dálniční známku a zakoupit ji ještě před vjezdem na slovenskou dálnici. Cena známky je 10 eur a platí 10 dní (údaj platný k lednu 2019).
Cestovní pojištění na Slovensko
Přestože se jedná o blízkou zemi, nevyrážejte pouze s Evropským průkazem pojištění. Ve státech Evropské unie vám sice mají povinnost poskytnout zdravotní péči, různé doplatky si však hradíte sami. Pojistěte se, i pokud se chystáte jen do příhraničních českých hor. Jestliže omylem překročíte slovenskou hranici a zraníte se, je velká pravděpodobnost, že vás ošetří ve slovenské nemocnici.
Kolik zaplatíte na Slovensku?
Zde jsou orientační ceny, se kterými se můžete na Slovensku setkat:
Jídlo v restauraci - 115 Kč
Pivo 0,5 l - 33,24 Kč
Chleba 500 g - 21,09 Kč
Lístek na autobus - 17,90 Kč
Pár tipů, než vyrazíte na dovolenou na Slovensko
Dejte si pozor na odlišné klima
Zvláště v horských oblastech je mnohem chladněji, než ve většině českých regionů. Připravte se na to, že zima zde trvá mnohem déle, a třeba i začátkem května zde můžete narazit na sníh. Od toho se odvíjí odlišná potřeba zimních pneumatik – zatímco v Česku už můžete vesele jezdit na letních, na Slovensku můžou být potřeba ještě zimní.
Kapesní zloději
Zvláště v městech s větší koncentrací lidí (Bratislava, Košice) může docházet ke kapesním krádežím. Slovensko je poměrně bezpečná země, ale nevyplatí se příliš vystavovat na odiv své bohatství (například mít peněženku v zadní kapse kalhot, nedávat si pozor na mobil, atd.)
Nebezpečné hory
Češi jsou nechvalně proslulí tím, že při výšlapech do hor riskují. Při horské turistice nepřeceňujte své síly a nevydávejte se do hor, pokud hrozí špatné počasí. Rovněž neopouštějte vyznačené turistické trasy.
Odlišná pravidla ohledně navigace
Na Slovensku nemůžete mít GPS navigaci umístěnou na předním skle. Toto elektronické zařízení upevněte na palubní desku.