Menu

10 technologických vychytávek do auta, bez kterých se letos neobejdete

28.5.2020

Vyrazit na dovolenou autem bude možná letos populárnější než kdy před tím. Jistě, moderní auta jsou pohodlná sama o sobě. Ale co si cestu ještě více zpříjemnit. Nakonec, pokud se řidič cítí dobře, snižuje se také riziko pochybení. Máme pro vás pár vychytávek do auta, bez kterých se prostě neobejdete. Bez rychlonabíječky na mobil už dnes asi nikdo nevyjede. Ale co si cestou dopřát příjemně vychlazené pití díky ledničce, nebo si usnadnit parkování? Koupit kameru do zpětného zrcátka totiž není problém.

10 technologických vychytávek do auta, bez kterých se letos neobejdete
11 minut čtení
Povinné ručení

Sednout do auta a vyrazit na cestu. Jak se teď hodně z nás raději vyhýbá hromadné dopravě, trávíme v autě více času, než kdy předtím. Pokud jde jen o cestu do práce a zpět, trvající pár desítek minut, asi nic moc neřešíme. Když ale vyrážíme na delší cestu, určitě bychom měli věnovat pozornost pár drobnostem, které nám mohou život za volantem přece jen zpříjemnit nebo usnadnit.

Leckterý automobilový fanda utrácí za různé doplňky a vylepšení pravidelně tisíce korun. Mnoho věcí už mají současná auta ve standardní výbavě. Přesto je pár drobných vychytávek, které nám pomohou dorazit do cíle opravdu bezpečně nebo aspoň více v pohodě. Samozřejmě, že nová hlavice řadicí páky vypadá skvěle, ale přece jen. Bez ní být asi klidně můžete. Proto jsme pro vás vybrali deset vychytávek do auta, bez kterých se letos prostě neobejdete.

kamera do auta

1.) Kamera do auta pro záznam provozu

Na špičku všech vychytávek do auta patří bez debaty kamera umožňující záznam provozu před vámi. O nebezpečné situace na silnicích není nouze. Asi nikdo z nás nestojí o to, zaplést se do nehody. Jenže někdy tomu nezabráníme. A pokud máme záznam dění bezprostředně před událostí, pomůže nám to při jednání s policií i pojišťovnou.

Kamera se obvykle přidělává na přední sklo, ale existují i takové, které jsou integrované do zpětného zrcátka. Záznam obsahuje vždy několik posledních minut. Některé modely dokáží automaticky rozeznat i prudké změny rychlosti a záznam prodloužit nebo jej uložit do paměti pro pozdější vyvolání. Rozlišení těchto kamer nebývá nijak veliké, ale pro dokumentaci to stačí. Ceny jsou díky tomu dnes už velmi příznivé.

Tip! Některé obchody vám za nákup kamery do auta dokonce i zaplatí. Velký výběr modelů naleznete například na:

* AliExpress.com
* Datart.cz
* Alibaba.com

parkovací kamera

2.) Parkovací kamera do zpětného zrcátka

Další s příjemných vychytávek do auta je parkovací kamera. Tenhle luxus už dávno není vyhrazen drahým vozům. Jednoduchý parkovací systém s kamerou pořídíte už za pár stokorun. Obvykle se skládá z kamery, které se umísťuje na zadní dveře a displeje zobrazujícího dění za autem.

U některých modelů se lze připojit přímo na informační displej, a docela zajímavou variantou jsou kamery, které mají výstup do zpětného zrcátka. Nic v autě nepřekáží a obraz máte na místě, kam se při couvání stejně díváte.

Tip! Parkovací kamera vám pomůže minimalizovat velké množství malých nehod, ale i tak se ujistěte, že máte platné povinné ručení. To nejvýhodnější na trhu můžete vždy najít v našem nezávislém porovnávači:

Najděte nejvýhodnější povinné ručení

monitorování tlaku v pneumatikách

3.) Systém kontroly tlaku v pneumatikách (TPMS - Tire Pressure Monitoring System)

U novějších aut už je senzor tlaku v pneumatikách povinný, ale pokud jej váš vůz ještě nemá, není to zase až takový problém. Stačí dokoupit speciální ventilky s bezdrátovým vysílačem, které předávají informace na přijímač s displejem.

Informace o správném nahuštění pneumatik není důležitá jen z pohledu spotřeby. Pokud nás systém varuje před poklesem tlaku včas, máte šanci píchlé kolo vyměnit na benzínové pumpě nebo odpočívadle místo toho, abyste museli trávit dlouhé chvíle někde na krajnici.

alkohol tester

4.) Alkohol tester

I když je ve většině zemí Evropy nějaké to promile alkoholu v krvi povolené, pokud se pod jeho vlivem přimotáte k nehodě, může to být problém. Alespoň jednoduchý alkohol tester bychom měli mít hozený v autě každý. Občas to pivo k obědu nebo skleničku vína k večeři nemusíme spálit tak rychle, jak si myslíme.

Rada odborníka: Ne všichni řidiči musí být nutně tak ohleduplní jako vy. Proto doporučujeme k povinnému ručení ještě přibalit i havarijní pojištění. To kryje například i neoprávněné využití automobilu, odcizení nebo vandalismus.

rychlonabíječka do auta

5.) Nejoblíbenější vychytávka do auta - Rychlonabíječka

Všimli jste si, jak pomalu mizí samostatné navigace? Aby ne, když v každém chytrém telefonu dnes máme zadarmo kvalitní navigaci, která navíc může aktualizovat trasu podle dat o provozu. Jenže svítící displej smartphonu a k tomu neustále zapnutý příjem GPS dá baterce mobilu pořádně zabrat. Takže najít někoho, kdo nemá v autě nabíječku, by bylo nejspíše trochu složité.

Zkrátka bez téhle vychytávky do auta se neobejde nikdo. Před nákupem je dobré si ověřit, jestli váš telefon podporuje rychlonabíjení. A pokud ano, rozhodně si kupte rychlonabíječku. Protože dostat se na plnou kapacitu baterie s tou normální může být u současných telefonů otázka několika hodin. Rychlonabíječka to typicky zvládne za hodinu či dvě.

držák do auta na telefon

6.) Kvalitní držák na mobil

Velmi důmyslnou vychytávkou jsou držáky s integrovanou bezdrátovou nabíječkou. Pro majitele mobilů, které tuhle funkci mají, je to super řešení.

Na druhou stranu je i standardní držák, který telefon bezpečně obstará, velmi vhodným doplňkem. Protože hledání mobilu, abychom se koukli, kam máme odbočit, je spolehlivou zkratkou k nehodě a problémům.

Tip! Velké slevy na příslušenství k mobilům právě najdete na:

* Vsechnonamobil.cz
* F-mobil.cz

handsfree telefonát

7.) Bluetooth hands-free

Bezdrátové Bluetooth hands-free je už také téměř samozřejmostí. Ale pokud ho vaše auto nemá, bez téhle vychytávky ani nevyjíždějte. Telefonovat s mobilem přicvaknutým ramenem k uchu je možná frajeřina, ale hodně nebezpečná. Tuhle práci zastane jednoduché bezdrátové sluchátko, existují ale i hands-free, které přichytíte ke stínítku nebo někde jinde v autě.

autochladnička

Zdroj: AliExpress.com

8.) Lednička do auta

Na delší cestu s sebou čas od času vozíme jídlo, nebo máme prostě jen něco k pití. Každý si asi ještě pamatujeme plastové boxy, do kterých se dávaly namražené plastové nádoby. Dnešní autoledničky už obvykle mají motor, který dokáže obsah aktivně vychladit.

Nemají sice výkon jako ty, co máme v kuchyni, ale pár stupňů pod okolní teplot dokáží teplotu věcí uvnitř uložených přece jen snížit. A napít se něčeho studeného, když máme po několika desítkách kilometrů konečně pauzu, to je prostě skvělý pocit. Při výběru se dívejte na výkon, ale také na to, jestli má autolednička pojistku proti přetížení autobaterie. Protože vychlazené pití není výhrou, když už znovu nenastartujete.

jídelní box do auta

Zdroj: VelkyKosik.cz

9.) Ohřívací box na jídlo

Nemusíme ale jen chladit. Někdy je příjemné dát si cestou teplé jídlo a nemuset se omezovat jen na tradiční řízek v chlebu. Pokročilejší modely autoledniček umí dokonce i obsah ohřát. Ale super vychytávkou na dlouhé cesty autem jsou ohřívací jídelní boxy. Stačí připojit do zapalovače a za chvíli máte jídlo teplé.

10.) Kávovar do auta

Poslední ze série vychytávek do auta je pro skutečné fajnšmekry. Pokud nedokáže přežít bez kávy, můžete si pořídit varnou konvici, nebo ještě lépe překapávač. Dnes už existují malé modely, které se dají napájet ze zapalovače. Takže až zastavíte, stačí nalít vodu, nasypat kávu na filtr, a za chvíli již můžete lokat lahodný kofeinový nápoj.

Mohlo by vás zajímat

odvoz auta
Dovoz aut z Německa: Vyplatí se ještě?
14.5.2022

Ještě před několika lety byl dovoz aut z Německa zárukou kvality. České autobazary i soukromí prodejci si oproti německým vysloužili nálepku těch, kteří před každým prodejem stočili tachometr.

autosalon
Je lepší koupit auto na leasing nebo půjčku?
10.5.2022

Pokukujete po novějším typu automobilu, ale nemáte našetřenou celou částku? Možná dumáte, jak nákup vysněného vozu zafinancujete. Zjistěte, zda se vám vyplatí vzít si na auto na leasing nebo půjčku (úvěr).

hloubka dezénu
Kde se měří hloubka dezénu pneumatiky?
7.5.2022

Výměna pneumatik je pravidelně spojená s otázkou, zda jsou pneumatiky v pořádku a zda nejsou sjeté. Nejde o něco, co bychom mohli vyhodnotit jen tak od oka. Hloubka drážek se musí měřit. Jak a kde se měří hloubka dezénu pneumatiky?

přihlášení auta z německa
Přihlášení auta z Německa – co všechno je potřeba zařídit?
3.5.2022

Vyhlédli jste si vaše vysněné auto v německém autobazaru? Zjistěte, jak vyřešit přihlášení auta z Německa, aby bylo všechno richtig. Veškeré administrativní kroky jsme přehledně sepsali do několika bodů, tudíž ani ta nejsložitější byrokracie nebude mít…