Menu

Autolékárnička 2022: Jaká je její platnost? Co všechno musí obsahovat v ČR a zahraničí?

Aktualizováno dne 18.7.2022

Autolékárnička je v České republice povinnou výbavou každého automobilu a motocyklu. Na tom se už mnoho let nic nemění. Často se předkládá při policejní kontrole. Co vše musí autolékárnička 2022 obsahovat, abyste se vyhnuli pokutě?

Autolékárnička 2022: Jaká je její platnost? Co všechno musí obsahovat v ČR a zahraničí?
9 minut čtení
Povinné ručení

Podstatné je, aby věci uložené v autolékárničce byly funkční. Obvaz, který se začne drolit v ruce, vám v ničem nepomůže. Spíše spáchá více škody než užitku. Lékárnička se nevozí v autě jen tak pro nic za nic. Autolékárnička 2022 musí obsahovat předměty důležité pro poskytnutí první pomoci. Její obsah se hodí i v běžných situacích, kdy si dítě na blízkém hřišti odře ruku od lokte po zápěstí. Jak zařídit funkční autolékárničku?

autolékárnička - složení

Autolékárnička 2022 - složení

Pro osobní, nákladní automobily a dodávky je povinná autolékárnička velikosti I. Autobusy a mikrobusy s počtem do 80 přepravovaných osob, musí mít výbavu lékářničky velikosti II. Pro vozy na přepravu většího množství cestujících než je 80, tedy např. autobusy MHD, musí být obsah autolékárničky 2022 větší. Ve čtvrté kategorii jsou motocykly. U nich jsou požadavky na množství výbavy v lékárničce nejmenší.

vybavení autolékárničky velikost I velikost II velikost III velikost IV
hotový obvaz s jedním polštářkem (široký min. 8 cm) 3x 5x 10x 1x
hotový obvaz se 2 polštářky (široký min. 8 cm) 3x 5x 10x 1x
cívka hladké náplasti 1x 2x 4x -
škrticí pryžové obinadlo 1x 3x 3x 5x
pryžové (latexové) rukavice 1x 2x 4x 1x
izotermická fólii (min. rozměr 200 × 140 cm) 1x 1x 1x -
nůžky 1x 1x 1x 1x

ošetření

Jak zařídit autolékárničku?

Povinné složení autolékárničky se často zákonem mění. Poslední větší změna proběhla v roce 2018. Z autolékárniček zmizela povinná rouška, trojcípý šátek, náplasti s polštářkem.

Zařídit si autolékárničku není nikterak komplikované. Můžete ji koupit plně vybavenou na benzinových stanicích, někdy na pobočkách pošty, v lékárnách, ale i na internetu v různých eshopech. Naprosto stačí, když si zakoupíte jednotlivé položky a vytvoříte si autolékárničku sami. Cena vybavené autolékárničky se pohybuje do 500 Kč. Policie kontroluje i obsah. Pokuta za nekompletní nebo chybějící autolékárničku může být 500 Kč až 2 000 Kč.

Tip! V případě kontroly Policií ČR můžete být vyzváni, abyste předložili nejen lékárničku, ale i doklad o sjednaném povinném ručení. Nejvýhodnější povinné ručení najdete ve srovnání aktuálních nabídek pojišťoven zde:

Porovnej povinná ručení

autonehoda

Autolékárnička 2022 - doba expirace

Na autolékárničkách bývá uvedena doba expirace. Co to znamená pro vás? Aktuálně koupená autolékárnička 2022 má dobu expirace 4 roky. Už ale neplatí, že byste museli celou autolékárničku po tomto datu vyhodit. Pokud je obsah autolékárničky čistý, obaly neporušené, můžete ji používat i po době expirace. Pokud něco chybí, musíte to do autolékárničky co nejdříve doplnit.

Autolékárničku uložte na místo, kam nesvítí přímé slunce. A zároveň ji dejte na místo, kde nehrozí vlhko. Především byste ji měli mít na dobře dostupném místě. V osobních automobilech je volba uložení na vás. V autobusech je místo přímo dané, jde vždy o prostor pro cestující.

Tip! Novou autolékárničku nebo prošlé vybavení můžete pořídit i přes cashback a dostat tak část peněz za nákup zpět. Cashbacky na autolékárničky teď najdete například na:

* DrMax.cz - až 10 % z nákupu zpět
* Pilulka.cz - až 10 % z nákupu zpět

autolékárnička

Autolékárnička v zahraničí

Potřebujete pro cesty do zahraničí kromě dálniční známky i novou autolékárničku? V zahraničí si běžně vystačíte s autolékárničkou, kterou máte v autě už z České republiky. To platí např. na Slovensku. V Rakousku je navíc potřeba, aby autolékárnička byla v originálním neporušeném obalu. Její obsah na druhou stranu není definován, doporučují se ale autolékárničky schválené organizací ÖAMTC.

V Německu by vás pro chybějící autolékárničku neměli pokutovat. Povinnost vozit autolékárničku mají jen vozidla registrovaná v Německu. V Polsku autolékárnička pro osobní vozy vůbec povinná není, je pouze doporučená. Povinnost vozit autolékárničku platí jen pro vozy zajišťující komerční přepravu, tedy autobusy, taxi. Stejně tak není povinná ani ve Francii a v Itálii.

Překontrolujte si jednou ročně vybavení lékárničky. Nejde jen o to, abyste splňovali pravidla, co má mít autolékárnička 2022. Především jde o použitelnost veškerého zdravotního materiálu. V krizových chvílích se opravdu nebudete chtít potkat s obvazem, který se trhá. Zkontrolujte si také zbytek povinné výbavy.

Tip! Na cestu do zahraničí si nezapomeňte přibalit také cestovní pojištění. V našem nezávislém porovnávači ho vyřídíte pár kliky:

cestovní pojištění od 7 Kč/den

Mohlo by vás zajímat

solární panel na karavan
Solární panel na auto: Různé typy, cena a doplňkové příslušenství
13.8.2022

Zní vám solární panel na auto trochu jako z jiného světa? Představujete si film, ve kterém je auto pokryté od střechy po kola solárními panely a jede si v běžném provozu po dálnici? Tak toto je opravdu jen sci-fi.

oprava klimatizace
Kolik stojí oprava klimatizace doma, v autě a karavanu?
10.8.2022

Nepředstavitelné jsou doby, kdy jsme cestovali v létě k moři s okny dokořán. Bez klimatizace v autě už obvykle nedáme ani ránu. I klimatizace potřebuje pravidelný servis, aby správně fungovala. Co obnáší oprava klimatizace?

nejdražší auto na světě
15 x nejdražší auto na světě
6.8.2022

Dva miliony za auto vám přijde jako přehnaná a nedosažitelná cena? Ve skutečnosti jde o nic, když vedle toho vidíte částku za nejdražší auto na světě. Které to je a jaká vozidla se v žebříčku umisťují nejčastěji?

rezervní pneumatika
Povinná výbava: Rakousko, Německo, Polsko, ČR a Slovensko
1.8.2022

Povinná výbava auta je pro každý stát v Evropě bohužel mírně jiná. Pokud chcete mít jistotu, že splňujete vše potřebné, připravili jsme pro vás přehled požadavků pro jednotlivé země v našem nejnovějším článku Povinná výbava: Rakousko, Německo, Polsko a…