Menu

Balaton: Nejlepší pláže a vyhlášené kempy

Aktualizováno dne 23.5.2022

Aspoň týden z léta byste se rádi povalovali u vody, ale nechce se vám kvůli tomu trávit celou noc nebo celý den na cestách? Zaměřte svou pozornost na Balaton. Ukážeme vám nejlepší pláže Balatonu, které si nezadají s těmi přímořskými.

Balaton: Nejlepší pláže a vyhlášené kempy
12 minut čtení
Cestovní pojištění

V osmdesátých letech představoval Balaton dovolenou, o kterou ne všichni stáli. Služby neoplývaly kvalitou, spalo se ve stanech, ale v době komunistické Evropy se jinam jezdit nedalo. Když se cestování rozvolnilo, o Balaton z řad Čechů zájem klesl.

Vývoj jde ale dál a kvalitní dovolenou zažijete i u Balatonu. Nejlepší pláže Balatonu doplnily postupem let kvalitní služby a neodolatelná gastronomie. Stačí odhodit předsudky z dob dřívějších a vydat se na Balaton. Aktuálně totiž Balaton dokáže poskytnout úžasnou dovolenou.

balaton

Proč jet k Balatonu?

Balaton je největší sladkovodní jezero ve střední Evropě. Pokud bude někdo mluvit o maďarském moři, je to právě Balaton. Není hluboké a v létě si drží teplotu okolo 25°C. Na délku má okolo 80 kilometrů, na šířku v tom nejširším bodě 15 kilometrů. Z Prahy je vzdálené zhruba 500 kilometrů. Do Budapešti na celodenní výlet to budete mít okolo 100 kilometrů.

O zdraví vaší pokožky se v Balatonu bát nemusíte, voda je v něm čistá. Je ideálním místem pro začátky s potápěním jak pro děti, tak i dospělé. Hloubka je zde obvykle do 3 metrů. Na jižním pobřeží je voda tak mělká, že se dá jít klidně i 200 metrů a stále budete mít vodu po pás. Pro neplavce je to rozhodně velké lákadlo.

Kenese maďarsko

Balaton - nejlepší pláže

Jeden z hlavních důvodů, proč k Balatonu, budou dozajista pláže. Nejlepší pláže Balatonu pro dovádění malých dětí i neplavců se nachází na jižním pobřeží. Díky mělkým pobřežním vodám se voda příjemně vyhřeje a na břeh budete drobotinu jen těžko vyhánět.

Věděli jste, že... si můžete pořídit letenky a ubytování přes cashback a dostat tak část peněz z nákupu zpět? Podívejte se například na ubytování přes Booking.com, anebo na letenky na Pelikan.cz.

1.) Siófok

Nejrušnější letovisko jižního pobřeží se nazývá Siófok. Místo pro pohodlné koupání si zda i přes hojnou návštěvnost najdete. Vždyť písečné pobřeží u tohoto města má 17 kilometrů. Pokud se vám podaří dostat děti z vody, můžete vyzkoušet promenádu, podívat se do přístavu, nebo do samotného lázeňského centra.

Nudu zde nezažijete. Je zde přímo u Balatonu také stejnojmenný kemp. K dispozici jsou mobilní domy s oddělenými ložnicemi a vlastní koupelnou. V kempu např. minigolf, dětské hřiště a gril. Více na jih najdete také vyhlášený a kvalitní kemp Mirabella Camping.

2.) Kenese, Akarattya a Aliga

Pláže naplněné turisty a křičícími dětmi možná nejsou nic pro vás. Popojeďte o něco dál na východní pobřeží do měst Akaryttya, Aliga a Kenese. Sluneční lázně, jak se tomuto místu říká, ocení všichni plážoví povaleči. Slunce sem svítí od ranního východu až do pozdního odpoledne, nic vás nedonutí zvednout se a jít odtud pryč.

Nemusíte zde nutně jen plavat a chodit celý den v plavkách. Východní pobřeží láká i na rybaření. Rybář začátečník zde může zažít své první úspěchy, rybářský lístek pořídíte v některém z blízkých obchodů s rybářskými potřebami.

Keszthely maďarsko

Divočejší pláže na severu

Někdo považuje za nejlepší pláže Balatonu spíše ty na severu. Od těch jižních se výrazně liší a budou je vyhledávat jiní turisté. Pobřeží klesá výrazně do hloubky už zhruba po 30 metrech. Přístup zde bývá spíše z mola nebo po schůdcích.

Jde o místa pro zkušenější plavce a rybáře. A když zafouká vítr, tak i surfaře. Nutno ale říci, že jsou zde vlny spíše výjimečně.

3.) Balatonfüred

Balatonfüred jako jedno z center turismu je obklopeno zelení. V okolí je řada rozhleden a procházky městečkem jsou téměř idylické, vždyť jde o lázeňské město. Udělejte dobře vašemu zdraví, kloubům a vyzkoušejte jeho léčivé prameny. Zajisté vás potěší i výhled na Tihanyský poloostrov.

Městská pláž Kisfaludy Strand ve východní části městečka je největší zábavní koupaliště s pláží u Balatonu. Přímo na pláži si dejte míchaný nápoj z místního baru, víno z vinárny, nebo si pochutnejte na typickém maďarském jídle z místního bufetu.

V místě se nachází největší kemp Balatonu Balatontourist BalatonFüred. Z něj je přímý přístup na písečnou pláž a k vodě.

Co zde najdete?

 • sportovní vyžití různého druhu (surf, paddleboardy),
 • trampolína,
 • ohniště,
 • sauna,
 • fotbal, plážový volejbal, minigolf, stolní tenis,
 • bazény,
 • přístaviště pro jachty.

4.) Keszthely

Městská travnatá pláž získává v hodnocení kvality a čistoty vody pochvalné body, pravidelně má dokonce Modrou vlajku. Vyřádí se zde i děti. Obří skluzavka nakonec zabaví nejen je. O tomto místě uslyšíte i v souvislosti s jedním z největších zámků Maďarska. Patří rodině Festeticsů.

V okolí je nádherný park, který stojí za to projít, nebo si v něm udělat piknik. Město bylo obydleno už v době kamenné. Z pozdějších let zůstala zachovány i zbytky římské pevnosti.

Ubytovat se můžete v kempu Balatontourist Zala. Proč?

 • v blízkosti je cyklistická trasa a v místě půjčovna kol,
 • v kempu je možnost masáží, manikúry i pedikúry,
 • přímo v kempu je prodejna potravin.

5.) Poloostrov Tihany

Atrium Strand, Napsugár Beach jsou ty, které byste mohli na poloostrově Tihany také na dovolené navštívit. Užijí si je i děti. Zajděte si do půjčovny a vyzkoušejte Balaton z jiné perspektivy. Motorové čluny jsou zde zakázané, ale výlet plachetnicí bude zážitek na celý život.

Tip! Ani dovolenou v Maďarsku a výlety plachetnicí nenechávejte na náhodě a sjednejte si kvalitní cestovní pojištění.

spočítejte si cestovní pojištění

maďarsko

Co ještě navštívit na Balatonu?

Možná patříte mezi ty, kteří se na dovolenou u vody opravdu těší. Přitom se vám ale stává, že potřebujete po několika dnech změnu. Celou dovolenou nemusíte nutně strávit v jednom místě a na jedné pláži. Kam se vydat poblíž Balatonu?

Termály Hévíz

Proslulé je největší termální jezero v Evropě, Hévíz. Nachází se 10 kilometrů od Balatonu a samotné má plochu 47 tisíc metrů čtverečních. Toto místo si nechávejte v záloze i na zimní dovolenou, koupat se zde dá celoročně. Teplotu má až 34°C, je termálního původu a působí blahodárně na:

 • kožní,
 • pohybové,
 • ženské problémy.

Věděli jste, že v Maďarsku je termálních lázní daleko více. Známé jsou i v Rakousku a na Slovensku.

Hrad Szigliget

Na severním pobřeží Balatonu je osada Szigliget. Szigliget je také hrad, odkud si můžete vychutnat krásné výhledy do okolí a ve městě pak lidovou architekturu. K tomu doporučujeme ochutnat i víno ze zdejších vinic.

Kvíz: Znáte těchto 15 úžasných českých hradů?

Pohoří Mescek

I vody se můžete přeneseně řečeno přejíst. V okolí je nádherná příroda. Na jih od Balatonu je vulkanické pohoří, jehož jižní část se nazývá Mescek. Na některých vrcholcích najdete hrady, na vrcholu Misina je vyhlídková televizní věž s restaurací.

Jeskyně Lóczy

Utéct před horkem můžete do jeskyně Lóczy. Jde o malou vápenatou jaskyni, kterou si můžete projít sami nebo s průvodcem. Je osvětlená. Průměrná teplota uvnitř je 12°C.

Aquapark Annagora

Vodu trochu jinak si můžete užít také v aquaparku a wellness centru. 12 tobogánů a skluzavek, dětský bazén, umělé vlnobití. Prostě to, co od akvaparku očekáváte, se nachází ve městě Annagora.

Dovolená u Balatonu nemusí být jen retro zážitek. Dejte jí letos šanci a uvidíte Maďarsko v novém světle. Třeba zjistíte, že dětem bude voda vyhovovat více a nebudou nadávat na slanou vodu v puse.

Tip! Chcete si na letošní dovolenou půjčit peníze? Rychlou online půjčku vyřídíte zde:

spočítejte si půjčku

Mohlo by vás zajímat

asie
Kdy vyrazit do Asie? Co s sebou a jaká místa navštívit?
8.3.2023

Cestování do Asie může být vzrušující a obohacující zážitek. Vyžaduje již ale určité plánování, abyste si cestu náležitě užili. Chcete se vydat do Pekingu, Thajska nebo Indie? Čtěte dál.

Chorvatsko Dubrovník
Dovolená v Chorvatsku 2023. Díky přijatému euru vás vyjde dráž
6.3.2023

V létě je tradičně vyhledávána mezi českými turisty dovolená v Chorvatsku. Mezi hlavní důvody patřila přijatelná cena a relativně snadná dostupnost. Bude to platit i letos?

punkevní jeskyně
Punkevní jeskyně – Macocha, Balcarka, Pustý Žleb a další místa v ČR
22.2.2023

Venku bláto, občas déšť a jaro zatím daleko. Přesto chcete s dětmi ven a něco příjemného zažít. Vyrazte do jeskyně. V létě zase fungují jako místo na krátké ochlazení. Na Moravě jsou volbou číslo jedna Punkevní jeskyně.

wellness ve dvou
Ty nejlepší wellness pobyty v Čechách, na Moravě i za hranicemi
20.2.2023

Hotelů, které se honosí nabídkou wellness, je mnoho. Nezřídka to znamená, že jedinou součástí nadstandardního vybavení je vířivka. Podívejte se na tipy na wellness pobyty, ze kterých si odnesete jedinečný zážitek.