Menu

Benzín vs nafta: Jaké jsou výhody a nevýhody benzinových a dieselových motorů?

Aktualizováno dne 23.6.2022

Pokud uvažujete o koupi nového vozu, zřejmě už máte jasno, jaký model a barvu chcete. Volba mezi dieselovým a benzinovým motorem však tak snadná nebývá. Posvítili jsme si na to, jaké jsou charakteristiky těchto dvou typů motorů ve velkém přehledu s názvem Benzín vs nafta.

Benzín vs nafta: Jaké jsou výhody a nevýhody benzinových a dieselových motorů?
9 minut čtení
Povinné ručení

Když si uděláme porovnání benzín vs nafta, tak hlavní rozdíl spočívá především v typu paliva a samotné konstrukci motorů. Zájemce o koupi vozu však bude především zajímat, jaký dopad bude mít tato volba na jeho běžný život. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody benzinových a dieselových motorů?

benzinová pumpa

Výhody benzínového motoru

 • Levnější pořizovací cena. Obecně platí, že automobily s benzinovým motorem bývají levnější (přestože na trhu se ojediněle vyskytnou i vozy, u kterých je tomu naopak). To je 1:0 pro benzínový motor v souboji benzín vs nafta.
 • Menší hlučnost. Jízda s benzínovým motorem bývá většinou příjemnější díky tiššímu zvuku a jemnějším vibracím. Rovněž při brždění se vyznačují menší hlučností díky podtlaku, kterou písty vytvářejí za škrtící lapkou motoru.
 • Nižší náklady na údržbu. Oprava benzínového motoru vychází levněji, než u dieselového.
 • Vyšší komfort při řízení. U benzínového motoru se dočkáte pružnější akcelerace a větší pocitové rychlosti, než u dieselového motoru.
 • Menší riziko nenastartování. Benzín je velmi odolná kapalina, která vzdoruje i velmi nízkým teplotám. Tudíž v zimních měsících zřejmě budete mít menší problémy s nastartováním, než majitelé aut s dieselovým motorem.

Tip! Spočítejte si, na kolik by vás vyšlo povinné ručení v porovnání benzín vs nafta v naší online kalkulačce. 

Porovnej povinná ručení

benzínový motor

Nevýhody benzínového motoru

 • Benzínový motor má vyšší spotřebu paliva, než diesel.
 • Menší výkon při nízkých otáčkách. Tady je prostě v souboji benzín vs nafta dieselový motor jasným vítězem.
 • Motor je náchylnější k opotřebení. Benzínové motory bývají choulostivější na kvalitu paliva, což může vést k jejich rychlejšímu opotřebení.
 • Dražší palivo. V současné době je benzín dražší, než nafta. Tento rozdíl je však halířový a je možné, že časem se cenové rozdíly mezi oběma komoditami úplně vyrovnají. Však se sami podívejte na vývoj cen za poslední roky:
Datum Cena benzínu (Natural 95) Cena nafty
21.6.2019 33,19 Kč / 1 litr 32,27 Kč / 1 litr
21.6.2020 26,82 Kč / 1 litr 26,49 Kč / 1 litr
21.6.2021 32,49 Kč / 1 litr 30,43 Kč / 1 litr
21.6.2022 47,91 Kč / 1 litr 47,71 Kč / 1 litr

Zdroj: Kurzy.cz

diesel

Výhody dieselového motoru

 • Nižší spotřeba pohonných hmot. Dieselové motory spotřebují na vzdálenost sto kilometrů zhruba o dva až tři litry paliva méně. Jsou tudíž k nezaplacení pro řidiče, kteří jezdí dlouhé trasy, či do služebních automobilů.
 • Cena automobilu klesá pomaleji. Hodnota vozů s dieselovým motorem je stabilnější, než těch na benzín. Vyplatí se tedy vlastníkům těch vozů, kteří jej plánují za nějaký čas prodat.
 • Poradí si s vyšší zátěží. Dieselový motor je vhodný do terénních vozů, dodávek, nebo i běžných aut, které často převážejí náklad či větší počet osob.
 • Má delší životnost. Díky tomu, že nafta na rozdíl do benzínu postupem času nesmývá olejový povrch z válců, je dieselový motor odolnější vůči opotřebení.
 • Levnější cena paliva. Nafta je v současné době levnější, než benzín.

Tip! Přemýšlíte, kde ještě ušetřit? Autodoplňky, motorové oleje, autodíly a další příslušenství můžete nakoupit přes cashback, kde za každý nákup dostanete zaplaceno. Aktuálně najdete zajímavé cashbacky např. na:

* Autohotarek.cz
* Torriacars.cz
* AliExpress.com

dodávka diesel

Nevýhody dieselového motoru

 • Vyšší pořizovací cena. Automobily s dieselovými motory se většinou pohybují ve vyšší cenové relaci.
 • Citlivost na klimatické vlivy. Dieselový motor je háklivější na nižší teplotu či vlhké prostředí.
 • Nehodí se na krátkodobé popojíždění. Dieselový motor se výrazně opotřebovává při městských projížďkách a krátkých vzdálenostech.
 • Vyšší hlučnost. Dieselový motor je zvukově výraznější při startování či brždění. Za jízdy můžete pociťovat silnější vibrace, než u benzínového motoru.

Tip! Ať už v souboji benzín vs nafta vyhraje první nebo druhý typ motoru, doporučujeme si k financování srovnat nabídky bank a dalších finančních institucí. Jedině tak se ujistíte, že si zvolíte tu nejlepší půjčku na auto:

Porovnej půjčka na auto

parkování

Benzín vs nafta: výsledky srovnání 

Dieselový motor se hodí spíše pro delší trasy a pro větší zátěž vozidla. Po automobilu s benzínovým motorem nejspíš sáhnou ti lidé, kteří se řadí mezi městské řidiče a chtějí si užít vyšší komfort při jízdě.

Tip! Ceny benzínových a dieselových vozů můžete teď nově porovnat v našem online autobazaru! Najdete v něm přes 30.000 ojetých aut.

Mohlo by vás zajímat

automatická převodovka
Jak funguje automatická převodovka? Zvládnete s ní řídit?
24.6.2022

V řízení už jste zběhlí a přemýšlíte o novém automobilu? V nabídkách se čím dál tím častěji setkáte s automatickou převodovkou. Chcete ji vyzkoušet, ale nevíte jak funguje automatická převodovka? Čtěte dál.

zákaz vjezdu
Zákaz vjezdu: Pokuta, body nebo oboje?
17.6.2022

Mezi časté prohřešky na silnicích patří překročení rychlosti, nedání přednosti v jízdě, jízda s alkoholem v krvi, stání v zákazu zastavení, ale také porušení zákazu vjezdu. Podíváme se na poslední jmenovaný prohřešek. Hrozí za zákaz vjezdu pokuta, nebo…

kabriolet
Kabriolet: Kdy ho koupit? Kde si ho půjčit? A další užitečné rady.
10.6.2022

Máme tady teplé měsíce, silnice brázdí motorky. Při otevřených oknech bytu slyšíme, jak řidiči sportovnějších aut pořádně prošlápnou plyn a řidiči kabrioletů vyrážejí na idylické projížďky s větrem ve vlasech. Je kabriolet i váš sen?

dálnice v rakousku
Kde koupit dálniční známku?
3.6.2022

Letní dovolenou máme v našich představách s modrou oblohou a sluncem prozářenou. Až s blížícím se termínem začínáme řešit, co všechno je potřeba koupit a zařídit na cestu autem. Jedním z důležitých kroků je, kde koupit dálniční známku.