Menu

Bulharsko: lyžování v zahraničí, které vás překvapí nejen skvělou cenou

Aktualizováno dne 10.12.2021

Majestátné hory, skvělé ceny skipasů a sněhové podmínky podobné těm alpským. To je Bulharsko, lyžování, které vás překvapí. Tady to není jen o krásných písečných plážích i v během chladných měsíců si tu přijdete na své. Proto je zájem o tuto destinaci stále větší i mimo letní sezónu.

Bulharsko: lyžování v zahraničí, které vás překvapí nejen skvělou cenou
9 minut čtení
Cestovní pojištění

Možná jste už byli u bulharského moře. Tuto destinaci si ale jistě užijete i v zimě, mají tu totiž bezesporu jedny z nejkrásnějších pohoří v Evropě. Nejvyšší hory tu dosahují výšky téměř 3000 metrů nad mořem. Bulharsko, lyžování snů za zlomek ceny alpských středisek. Možná už i vy teď uvažujete o tom, že letošní zimní dovolenou strávíte právě v této balkánské zemi. V tom případě se vám budou hodit informace z našeho článku. Najdete v něm vše, co potřebujete k tomu, aby jste si zimní dovolenou v Bulharsku užili na maximum.

sjezdovka

Jaké jsou bulharské hory?

Bulharská pohoří nabízejí nádherné hory, dechberoucí zákoutí s ledovcovými jezírky, jeskyněmi, hlubokými lesy a kouzelnými údolími. Nejvyšší pohoří této země, ale i celého Balkánu je Rila. V těsném závěsu je pak Pirin, který se pyšní titulem bulharské pohoří s nejvyšším počtem slunečných dní v roce. Najdete ho také na seznamu UNESCO jako světové kulturní a přírodní dědictví.

Název vrcholu Název pohoří Nadmořská výška v metrech
Musala Rila 2925
Vichren Pirin 2914
Kutelo Pirin 2908
Malka Musala Rila 2902
Banski Suhodol Pirin 2884

Tip! Při cestování v době covidové pandemie je dobré cestovní pojištění nezbytností. Pojistěte se s námi na cestu do Bulharska i vy.

Porovnej cestovní pojištění

Bulharsko lyžaři

Bulharsko - lyžování a jiné zimní radovánky

Bulharsko si čeští turisté nejvíce spojovali se zájezdy k moři, ale to se mění. Tuto krásnou zemi pokrývají ze 60 % hory a proto je tu oprávněný výrok, který se v posledních letech traduje, že si v Bulharsku lze dopřát "skoro alpské" lyžování za "slovenské" ceny.

Tip! Když už zmiňujeme ceny, tak bulharskou měnou je bulharský lev (BGL) a dělí se na 100 stotinek. Hodnoty bankovek jsou 1, 2, 5, 10 a 50, mince jsou v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50.

Kurzovní kalkulačka

1.) Borovec

Jde o jedno z největších a nejznámějších lyžařských středisek v Bulharsku, které je zároveň geograficky nejblíže k České republice i k bulharskému hlavnímu městu Sofie s letištěm. Rozkládá se na severním svahu pohoří Rila a jeho vysoká nadmořská poloha je zárukou kvalitní sněhové pokrývky od prosince až do dubna. V Borovci najdete 58 km špičkových sjezdovek, dokonalé běžecké tratě a skvělé zázemí pro freeride.

  • Cena za ubytování přes Booking.com za osobu na noc mimo svátky v sezoně (leden) začíná na 1 160 Kč.

2.) Bansko

Špička mezi bulharskými středisky leží v pohoří Pirin. Právem drží ocenění nejlepšího skiresortu Bulharska. Těšit se můžete na 75 km perfektně udržovaných sjezdovek, Fun Park pro snowboardisty, bezchybné tratě pro běžkaře a samozřejmě atraktivní prostředí pro freeride. Pokud chcete poznat Bulharsko, lyžování v Bansku je to pravé pro vás.

  • Cena za ubytování přes Booking.com za osobu na noc mimo svátky v sezoně (leden) začíná na 421 Kč.

3.) Pamporovo

Láká vás Bulharsko, lyžování a snowboard? Hledáte místo vhodné spíše pro rodiny? Vyzkoušejte Pamporovo. Lyžařská sezóna trvá od prosince do konce března. Čeká na vás 37 km sjezdovek. K dispozici je tu i snowpark s boxy, raily a také U-rampou. Pokud budete mít štěstí, můžete tu zastihnout i některý z domácích lyžařských profesionálních týmů při tréninku.

  • Cena za ubytování přes Booking.com za osobu na noc mimo svátky v sezoně (leden) začíná na 936 Kč.

letiště zima

Jaká je nejlepší doprava do bulharských hor?

Nejrychlejší cesta do Bulharska je samozřejmě letecky. V tom případě vás ovšem čeká ještě transport z letiště, který zabere poměrně dost času. Mnoho cestovních kanceláří proto organizuje autobusové zájezdy. Dopraví vás pohodlně až k vašemu hotelu.

Z Čech vám bude cesta do Bulharska trvat něco málo přes 13 hodin, z Moravy pak okolo 12 hodin. Pokud preferujete větší svobodu, ani cesta autem není problém. Navíc si můžete vše sbalit s sebou a odpadá vám tak půjčování vybavení na místě.

  • Praha - Sofie autem: 1284 km, 13 hodin
  • Praha - Sofie autobusem: 19 hodin
  • Praha - Sofie vlakem: 20 hodin
  • Praha - Sofie letadlem: 2 hodiny

Bulharsko

Co dělat mimo sjezdovky?

Kromě úžasného lyžování láká Bulharsko také na procházky historickými městečky a vesnicemi nebo objevování bohatého folklóru. Tato balkánská země není jen o Šopském salátu. Nenechte si proto ujít některou z ochutnávek místní kuchyně ve zdejších početných vinárnách a restauracích.

Je více než jasné, že Bulharsko může konkurovat tolik oblíbeným horám ve Francii, Rakousku nebo Švýcarsku. Pokud jste se i vy rozhodli, že letos v zimě chcete objevit krásy místních hor, jistě svého rozhodnutí nebudete litovat. Tato země vás okouzlí.

Ještě by vás mohly zajímat... naše další zimní tipy pro aktivní cestovatele:

* 11 x nejlepší snowpark v Čechách a na Slovensku
* Rakouské Alpy a nejlepší lyžařská střediska
* Nejlepší hory: Francie 2021/22

Mohlo by vás zajímat

valentýn v anglii
Valentýn v Anglii: 15 nejromantičtějších míst pro zamilované páry
7.1.2022

Anglie je krásná země s bohatou historií a úchvatnou přírodou. Je plná romantických míst, které vyzývají oslavit Valentýn v Anglii. Nechte se inspirovat a pozvěte vaši drahou polovičku k nevšednímu romantickému výletu.

žádost o ruku
Jak požádat o ruku? Nechte se inspirovat originálními nápady z celého světa!
5.1.2022

Žádost o ruku je velký milník v životě dvou lidí. Někdo si zakládá na soukromí, jiný chce tento krok stvrdit velkým romantickým gestem. Jak požádat o ruku vaší milované? Jak být originální a romantický? Podívejte se na inspirativní videa z celého světa.

den svatého valentýna
Den svatého Valentýna v USA: Jak a kde ho nejlépe oslavit?
3.1.2022

Když se řekne den svatého Valentýna, většina z nás si představí některou ze scén z amerických romantických filmů. Víte ale, že tradice svatého Valentýna nepochází z Ameriky, ale naopak z Evropy? A jak se vlastně Valentýn v USA slaví?

sněžný skútr
10 x nejprodávanější sněžný skútr v Evropě
23.12.2021

Sněžný skútr je to nejlepší, co si pro cestování na sněhu můžete pořídit. Výběr sněžného skútru je skoro jako nákup nového auta. Je potřeba sledovat nejrůznější parametry od výkonu přes jeho jízdní vlastnosti až po to, kdo na něm bude jezdit a k čemu se…