Menu

Chorvatsko bez turistů? Tipy na zapomenutá místa, kde nepotkáte davy Čechů

Aktualizováno dne 13.7.2020

Celý rok se těšíte na moment, kdy si odpočinete od stresu a rutiny běžných dní, a pak přijedete do vaší chorvatské destinace, kde se kvůli davům turistů cítíte vystresovaněji, než v dopravní zácpě. A od každodenní rutiny také neutečete, protože na plážích je víc Čechů, než v nejrušnějších pražských ulicích. Ovšem i v Chorvatsku existují skrytá místa, kterým se masový turismus zatím vyhýbá.

Chorvatsko bez turistů? Tipy na zapomenutá místa, kde nepotkáte davy Čechů
11 minut čtení
Cestovní pojištění

Všeobecně se dá říct, že k nejnavštěvovanějším destinacím v Chorvatsku patří poloostrov Istrie, Makarská riviéra, Split, Zadar a Dubrovník. Které destinace naopak davy turistů zatím nevzaly útokem?

ostrov vis, chorvatsko

Ostrov, na kterém se točila Mamma Mia 2

Chorvatský Vis je nejodlehlejší dalmatský ostrov, nacházející se jihozápadně od ostrova Hvar. Tato oblast byla po několik desetiletí využívána pro armádní účely, tudíž byla naprosto odříznuta od okolního světa.

Na Visu si můžete dosyta užít poklidných pláží i autentických městeček, v nichž málokdy potkáte nějakého turistu. Populace celého ostrova čítá něco málo přes 3 tisíce obyvatel, tudíž je jako stvořený pro poklidnou dovolenou.

Chcete se cítit ještě více jako na úplném konci světa? Udělejte si výlet na sousední ostrov Biševo, na kterém v současné době žije pouhých 15 obyvatel. Můžete si zde užít návštěvu impozantních jeskyní i pocitu naprosté odříznutosti od okolního světa, který se ve vás dostaví při procházce touto zelenou pustinou, ve které občas narazíte na osamělé stavení či pole.

Cesta do Chorvatska (Praha-Vis)

Z Prahy se na ostrov Vis můžete dostat hned několika způsoby. Některé trasy do Chorvatska jsou příjemné, některé z nich méně. Podívejte se na přehled:

 • Autem na ostrov Vis - cesta z Prahy vám zabere okolo 14 hodin. Dojeďte až do Splitu, odkud vás i s autem přepraví na ostrov loď. Jediná společnost, která v současné době přepravu nabízí je Jadrolinija. Před naplánováním cesty doporučujeme navštívit jejich webové stránky - kvůli koronavirové epidemii se totiž může ledasco změnit.
 • Letecky na ostrov Vis - tato možnost je nejrychlejší. Letadlo z Prahy do Splitu letí cca 1,5 hodiny. Loď, která vás dopraví ze Splitu na Vis pluje 1,5 - 2,5 hodiny.
 • Autobusem na ostrov Vis - s RegioJetem se můžete dostat přímou linkou z Prahy do Splitu za 18 hodin. Dál musíte opět pokračovat lodí.

Tip! Před cestou do Chorvatska si rozhodně nezapomeňte pořídit cestovní pojištění. V našem online porovnávači si během minuty najdete tu nejvýhodnější nabídku, pojištění snadno sjednáte a cestovní průkaz obdržíte okamžitě emailem. Nemusíte tedy ani chodit na žádnou pobočku.
Najděte nejvýhodnější cestovní pojištění

ostrov brač chorvatsko

Největší ostrov v Dalmácii

Jak může mít ostrov s hojně navštěvovaným Bolem a vlastním letištěm poklidnou atmosféru? Turistický ruch se však týká jen jižní části poblíž Bolu. Na zbytku ostrova Brač překvapivě naleznete poklidné přístavní vesnice, ve kterých se zastavil čas. Brač je velmi populární pro tzv. robinsonády. Jedná se o pronajmutí domu u nějaké opuštěné zátoky či liduprázdné pláže, která je stranou od civilizace. Můžete tak strávit celou dovolenou jen se svou rodinou či partou přátel, aniž byste se museli o pláž dělit s dalšími lidmi.

Pokud vás baví výlety, nenechte si ujít návštěvu vesničky Škrip ve vnitrozemí, která je nejstarším osídlením ostrova. Stařičké kamenné domy a kostely spolu s atmosférou odlehlé vnitrozemní vesnice vám umožní poznat Chorvatsko z naprosto jiné perspektivy.

Cesta do Chorvatska (Praha-Brač)

Ani do tak krásné chorvatské destinace jako je Brač není cesta nejkratší:

 • Autem na ostrov Brač - pod 13 hodin se určitě nedostanete. Podobně jako u ostrova Vis, zajeďte až na Split a potom lodí na ostrov.
 • Letecky na ostrov Brač - z Prahy do Splitu a poté lodí na ostrov. Celkově vám cesta zabere 3 - 4 hodiny.
 • Autobusem na ostrov Brač - cesta z Prahy do Splitu vyjde na 17 hodin, plavba lodí ze Splitu na Brač na 50 minut.

Tip! Ubytování si ve vaší oblíbené chorvatské destinaci můžete zarezervovat přes cashback - službu, která vám za každý nákup ještě zaplatí. Nevěříte? Podívejte se na oblíbené cestovatelské cashbacky u:

* Booking.com
* Hotels.com
* Agoda.com

trogir chorvatsko

Historické město kousek od Splitu

Nechte se uchvátit středověkou architekturou městečka Trogir, nacházejícího se zhruba 30 kilometrů severně od Splitu. Toto místo je vhodné pro ty, kteří nejsou fanoušky odlehlých oblastí, ale zároveň nechtějí trávit dovolenou v přeplněné turistické destinaci.

Trogir představuje šanci proniknout hlouběji do chorvatské kultury, ochutnat místní jídlo a pobavit se na některé z kulturních událostí, které se čas od času v tomto městečku pořádají.

Můžete si vybrat, zda budete relaxovat raději na oblázkových, nebo písečných plážích. A až vás opalování omrzí, můžete objevovat historické katedrály, starobylá náměstíčka, či se vrhnout na některý z vodních sportů.

Cesta do Chorvatska (Praha-Trogir)

Díky své blízkosti ke Splitu je Trogir poměrně snadno dosažitelnou chorvatskou destinací.

 • Autem z Prahy do Trogiru - pokud vás na cestě nepotkají žádné komplikace, můžete být na pláži v Trogiru už za 11 hodin, což je v porovnání s ostatními "skrytými" destinacemi jedna z nejlepších možností.
 • Letecky do Trogiru - podobně jako u ostatních destinací i zde stačí naskočit na letadlo do Splitu (1,5 hodiny letu). Trogir leží jen 5 kilometrů od splitského letiště, dál si tedy můžete vzít taxi nebo půjčit auto.

z prahy do Rijeky

Nonstop z Prahy, Pardubic, Brna a Břeclavy do Chorvatska

RegioJet nedávno potěšil s přímou vlakovou linkou z Prahy do třetího největšího města Chorvatska Rijeky. Ač se z tohoto důvodu může Rijeka zdát špatnou volbou pro dovolenou, opak je pravdou. Tento jadranský ráj se chlubí mnoha ostrovy, na kterých se jednoduše schováte i před vtíravým sousedem z kupé.

Cesta do Chorvatska (Praha-Rijeka)

 • Vlakem do Rijeky - s RegioJetem stačí odpoledne v Praze nastoupit do vozu a ráno se probudit v Chorvatsku. Cesta trvá 15 hodin a můžete si ji vykoušet denně až do konce srpna 2020. Vlak odjíždí z různých stanic po celé ČR následujícím způsobem:
  • 17:20 Praha hlavní nádraží
  • 18:14 Pardubice hlavní nádraží
  • 19:46 Brno hlavní nádraží
  • 20:20 Břeclav
 • Autobusem do Rijeky - pokud ovšem preferujete jízdu autobusem, zvolte přímou trasu z Prahy s Flixbusem. Ten vás přepraví za 12 hodin.
 • Autem do Rijeky - nevadí vám trávit dlouhé hodiny za volantem? Pak jistě sáhnete po nejrychlejší možnosti přepravy. Autem se z Prahy do Rijeky totiž dostanete za 9 hodin.

Tip! Nezapomeňte, že v každé zemi platí jiná pravidla silničního provozu. Například při cestě přes Rakousko budete potřebovat reflexní vestu pro každého pasažéra. Můžete si je dokoupit i přes cashback v online obchodech jako je Jaknaauto.cz.

Lastovo chorvatsko

46 ostrovů, jen 800 místních

Jestliže jste milovník přírody a po týdnu stráveném na písčité pláži se už nemůžete dočkat procházky zelenými českými lesy, ostrovy Lastovo pro vás budou tím pravým. Nachází se nedaleko ostrova Korčula a jsou známé pro svou divokou přírodu a množství zeleně. Až vás omrzí ležení na pláži, můžete se projít zalesněnými pahorky, nebo objevovat historická městečka.

Lastovo je rovněž rájem vodních sportů. Vyzkoušet zde můžete potápění, šnorchlování či jachting.

Cesta do Chorvatska (Praha-Lastovo)

Dlouhá cesta na odlehlé ostrovy...

 • Autem na Lastovo - nemine vás dlouhá cesta autem do Splitu, ze Splitu lodí na ostrov Korčula a z Korčuly další lodí na Lastovo. Celkově vás toto dobrodružství vyjde na 16,5 hodiny. 
 • Letadlem na Lastovo - stejnou cestu jako autem, můžete podniknout i letadlem. Tedy letecky do Splitu a loděmi na Lastovo s tím rozdílem, že letadlem ušetříte 15 hodin na cestách.

maják chorvatsko

Osamělý maják

Na závěr dáváme ještě jeden tip, který potěší všechny romantiky a milovníky opravdu odlehlých končin. Poblíž jižního cípu istrijského poloostrova se nachází ostrůvek s majákem Porer, ve kterém se jde ubytovat.

Jedná se o unikátní možnost, jak strávit dovolenou v poklidné lokalitě, a navíc v tak netradiční budově, jakou je maják. Avšak hodí se spíše jen pro ubytování na kratší dobu, protože ostrůvek je malý a nenabízí mnoho vyžití.

Cesta do Chorvatska (Praha-Porer)

Na Porer se dostanete z krásného města Pula soukromou lodí. Tu provozuje kapitán Ivan Giotta.

 • Letadlem do Puly - přímé lety zatím nejsou k dispozici, ale můžete zvolit tří a půl hodinový let s přestupem ve Frakfurtu.
 • Autem do Puly - jízda z Prahy do Puly trvá 9,5 hodiny.

Mohlo by vás zajímat

doporučená výbava auta
Povinná výbava auta vs doporučená: Čeho rozhodně nebudete litovat, že jste si pořídili?
2.7.2022

Sednout do auta a vyrazit na cesty. Je to tak jednoduché. A jak je na tom vaše povinná výbava auta? Jednou za rok si projděte vybavení svého automobilu a překontrolujte stav. V posledních letech se povinná výbava auta stanovená Ministerstvem dopravy nijak…

dovolená ve slovinsku
Co vidět ve Slovinsku? 10 míst, která byste rozhodně měli navštívit
1.7.2022

Pokud plánujete dovolenou, ale nevíte, kam vyrazit, pak určitě zvažte návštěvu chorvatského souseda. A co vidět ve Slovinsku? Uchvátí vás nádherná příroda, jedinečná atmosféra i historické památky.

dovolená v zanzibaru
Zanzibar: Co vidět? Kam za nej plážemi? Kdy vyrazit? Jaké restaurace navštívit?
29.6.2022

Zanzibar patří politicky pod Tanzanii. Rozdíly v podnebí i historickém vývoj mezi Tanzanií a Zanzibarem jsou obrovské. Zanzibar si zachoval spíše tradiční ráz a zatím není tolik turisticky poznamenaný. Nechte se také zlákat na Zanzibar. Co vidět?

cestovní kufr na letišti
Pojištění zavazadel na dovolené: Všechno, co jste o něm chtěli vědět!
28.6.2022

Ne každý do ciziny vyráží polehku. Někdo si zkrátka neumí představit dovolenou bez svého dronu, nebo drahého fotoaparátu. Jiný by si zas svůj pobyt neužil bez vědomí, že má v kufrech k dispozici polovinu své šatní skříně. Je to vaše dovolená, tudíž máte…