porovnej24 logo
test

Co je životní pojištění?

21. 1. 2022 | Aktualizováno: 24. 1. 2022
|
Délka čtení: 9 min.

Závisí na vašem příjmu životní úroveň celé rodiny? Plánujete, nebo už splácíte hypotéku nebo jiný úvěr? Toto jsou dva nejčastější důvody, proč uvažovat o sjednání kvalitního pojištění. Víte, co je životní pojištění a jaká rizika pokrývá?

Mohlo by se zdát, že na krytí rizik stačí úrazové pojištění. V tom, co je životní pojištění a úrazové pojištění, je ale rozdíl. Úrazové pojištění kryje opravdu jen situace, které vznikly v souvislosti s úrazem. Životní pojištění je v tomto směru širší pojem. Životní pojištění je navíc možné využít i jako spořící prostředek. Za jakých podmínek a jak toto pojištění funguje a kdy naopak nemá smysl ho uzavírat?

Co je životní pojištění?

Životní pojištění chrání při správném sjednání jednotlivce i jeho rodinu před finančními dopady nejrůznějších předvídatelných i nepředvídatelných životních situací. Životní pojištění kryje rizika ohrožující zdraví a život.

V případě smrti při sjednaném životním pojištění je pozůstalým vyplacena částka uzavřena pro případ smrti a aktuální naspořená hodnota v případě sjednaného spoření.

Rizika krytá životním pojištěním:

  • smrt,

  • trvalá invalidita,

  • závažná onemocnění,

  • smrt úrazem,

  • trvalé následky úrazem,

  • dlouhodobá hospitalizace,

  • omezení pracovní schopnosti,

  • ztráta zaměstnání,

  • jiné nenadálé a tragické životní události.

Životní pojištění je vhodné uzavřít co nejdříve. S rostoucím věkem už se zvyšují zdravotní rizika, což se odráží ve vyšší ceně pojištění.

Dělení životního pojištění

Životní pojištění je možné rozdělit na rezervotvorné životní pojištění a rizikové životní pojištění.

Rizikové životní pojištění kryje jen sjednaná pojistná rizika a vyplácí se, jakmile dojde k pojistné události.

Co je životní pojištění rezervotvorné? Toto kromě krytí pojistných rizik ještě zahrnuje spořící složku. Spoření může být ve formě investičního životního pojištění a kapitálového životního pojištění. U kapitálového životního pojištění jde o spoření se stanovenou úrokovou sazbou, u investičního životního pojištění pak o investování do fondů.

Naspořené prostředky jsou pak klientovi při dožití sjednané věkové hranice vyplaceny. Může se tak jednat o formu spoření na důchod. Na trhu jsou však dostupná i zajímavější spoření.

Tip!

Tip! Víte jaká pravidla platí pro rozložení odměny v životním pojištění? Pokud ne, přečtěte si náš článek, který vám vše osvětlí.

Jak správně nastavit životní pojištění?

Ačkoliv vám životní pojištění může pomoci v těch těžších chvílích v životě, špatně sjednaná pojistka vám možná neublíží, ale do budoucna vám může zavařit. Podstatné je tedy vybalancovat krytí správných rizik a výši jejich krytí. Pokud nastavíte částky krytí zbytečně vysoko, odeberete si z rozpočtu zbytečně významnou část.

Kromě výše uvedených rizik zvažte další doplňková rizika podle vašeho způsobu života. Nezapomeňte se zeptat i na výluky, které by krátily pojistné plnění. Výše krytí by měla být nastavena na úroveň tří až pěti ročních příjmů domácnosti. Na druhou stranu si spočtěte celkové rodinné výdaje - splátky hypotéky, nákupy potravin, kroužky, oblečení, abyste věděli, kolik do pojištění můžete měsíčně dát.

Pro koho není životní pojištění vhodné?

Když víme, co je životní pojištění, pojďme se podívat, pro koho není nejvhodnější. Bez životního pojištění se obejdou osoby, které mají dostatečnou finanční rezervu, nebo majetek, který je dobře směnitelný za peněžní prostředky. Pokud jste tedy schopni finančně nést nenadálé životní situace, včetně těch opravdu vážných, není nutné sjednávat životní pojištění.

Odložení plateb

Na druhou stranu, pokud už máte životní pojištění sjednané a chcete jej zrušit jen z důvodu, že vám platby přijdou příliš vysoké, nemusí jít o nejlepší nápad. Raději si stáhněte platby za pojištění na minimum a počkejte, až doběhne do konce. V takových chvílích je možnost nejen snížit platby, ale zkusit se domluvit s pojišťovnou na odložení plateb. Některé pojišťovny vycházejí svým klientům i v tomto směru vstříc.

Zrušení doplňkových připojištění

Další možností je zrušit doplňková připojištění a ponechat si jen životní pojištění. Při opětovném navyšování pojistného krytí je ale potřeba počítat s novým posuzováním zdravotního stavu. Stejně tak můžete nakonec dospět do situace, kdy vám pojišťovna pojištění zdraží. Pokud už máte jasno, že životní pojištění nechcete, zjistěte, jak odstoupit od pojistky smlouvy životního pojištění.

Tip!

Tip! Životní pojištění se spořením. Máme pro vás podrobný přehled všech nabídek trhu.

Životní pojištění a daně?

Pokud si životní pojištění pravidelně uvádíte do daňového přiznání pro snížení základu daně z příjmu a zrušíte životní pojištění, budete muset finančnímu úřadu všechny slevy za posledních 10 let doplatit.,

Tip!

Tip! Opět se blíží období daňového přiznání. Pokud nevíte jak ho podat, máme pro vás průvodce. I návod jak vyplnit daňové přiznání zdarma online.

Na své životní pojištění nezapomínejte. Sjednané životní pojištění je vhodné jednou za čas přezkoumat a zvážit, jestli částky a sjednaná rizika jsou dostatečná, nebo naopak přemrštěná. Co je životní pojištění? Hlavně vaše jistota pro nečekané chvíle.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.