Menu

Co zjistí diagnostika auta?

Aktualizováno dne 10.2.2022

Diagnostika auta nemusí být jen výsadou servisů. Auta o sobě dokáží prozradit poměrně hodně, aniž byste byli profesionálové. Diagnostiku můžete k automobilu připojit i vy sami a zjistit poměrně širokou škálu informací. K čemu vám bude a co zjistí diagnostika auta?

Co zjistí diagnostika auta?
8 minut čtení
Povinné ručení

Automobily jsou od 80. let vybaveny řídící jednotkou, která řídí motor, brzdy, spojku, převodovku. Jde o vestavěný počítač, který řídí automobilové systémy. V této souvislosti se setkáte s označením ECU (Electronic Control Unit). Řídící jednotka sleduje činnost jednotlivých systémů pomocí senzorů. Mimo to má také paměť se závadami a ukládá statistiku provozu auta. Abyste se k těmto informacím mohli dostat, použijete autodiagnostiku. Co zjistí diagnostika auta?

diagnostika auta

Co je diagnostika auta?

Diagnostika auta nebo také OBD (což je zkratka anglického On Board Diagnostics). Jedná se prakticky o napojení auta na počítač. Přesněji řečeno se řídící jednotka napojí na speciální diagnostický systém. Počátky má diagnostika auta v 80. letech, kdy jednotliví výrobci používali vlastní diagnostické standardy pro zjišťování údajů o emisních normách.

Díky tlaku servisů docházelo ke sjednocení diagnostik, protože servisy odmítaly používat na každou značku speciální diagnostiku. I nadále však profesionální diagnostika znamená použití továrních diagnostik. Ta pracuje s přesnějšími daty a lépe analyzuje odchylky, co zjistí diagnostika auta.

Jak probíhá diagnostika?

Kde je v autě?

V automobilu v dosahu řidiče (obvykle vlevo pod volantem) najdete diagnostickou zásuvku. Do tohoto rozhraní můžete připojit diagnostickou hlavu, nebo diagnostický kabel pro připojení k řídící jednotce. Data se tak přenášejí bezdrátově nebo kabelem. Diagnostická hlava odešle informace z řídící jednotky přes rozhraní Bluetooth nebo WiFi do příslušné aplikace v mobilním telefonu. Napojení na počítač přes kabel je složitější a je potřeba mít speciální program.

Ještě by se vám mohly hodit... naši další průvodci pro řidiče:

* Auta s nejnižší spotřebou na světě: Velký přehled 2022
* Jak na přepis auta? Podívejte se na postup krok za krokem!
* Co jsou rozvody u auta a jak často je měnit?

diagnóza auta

Co zjistí diagnostika auta?

Diagnostika poskytne kromě základních informací o automobilu také důležité informace o chybových hlášeních a aktuální údaje při provozu automobilu.

Škála toho, co zjistí diagnostika auta, je opravdu široká:

 • poskytne informace o řídící jednotce (výrobce, datum programování),
 • detekuje chybová hlášení (paměť závad),
 • čte měřené hodnoty,
 • provádí emisní diagnostiku,
 • testuje data z připojených senzorů,
 • zahrnuje i regenerační systém filtru pevných částic,
 • nastaví škrtící klapky,
 • testuje baterie,
 • provede elektronickou údržbu parkovací brzdy,
 • mění některé údaje (datum servisní kontroly),
 • umí vrátit automobil do servisního nastavení,
 • aktualizuje firmware.

Zjištěné chyby poskytuje prostřednictvím kódů, které je potřeba rozluštit. K tomu stačí servisní příručka. Po nákupu ojetého automobilu proveďte kontrolu diagnostikou. Možná vás čeká překvapení v podobě skrytých vad. Vyplatí se to i před prodejem. Poznáte, kdy je vhodné váš vůz prodat?

diagnostika auta

Kolik stojí diagnostika auta?

Na trhu jsou dostupné jednotky OBD 1 (někdy bývají označovány jako OBD). Ty jsou určeny vždy pro konkrétní značku automobilu. Druhou skupinu tvoří diagnostiky OBD 2 (resp. EOBD pro evropské vozy, nebo JOBD pro japonské vozy). OBD 2 je univerzální a jednotný technický standard.

Jaká je cena diagnostiky?

 • kompletní diagnostika se zabudovaným displejem pro zapojení do diagnostické zásuvky stojí od 4 000 korun,
 • autodiagnostika s přenosem dat přes Bluetooth nebo WiFi do aplikace stojí od 400 korun do 1 000 korun,
 • kabely a redukce od 200 korun.

autoservis

Můžete autu neodbornou diagnostikou ublížit?

Pokud hledáte cestu, jak měnit počet najetých kilometrů, tak přes diagnostiku to není možné. Bez vašeho vědomí není ani možné automobil poškodit a nechat ho přejít do nouzového režimu. Použitím diagnostiky ani nenarušíte záruku automobilu.

S pomocí OBD můžete ale aktivovat přepravní režim. Jedná se o stav, ve kterém automobily opouštějí výrobní haly. Mají sníženou spotřebu elektrické energie během přepravy a během skladování. Deaktivací přepravního režimu se povolí rádio, osvětlení interiéru, denní svícení, topení, větrání, atd.

Diagnostiku auta je dobré si pořídit ještě dříve, než se vám na palubní desce rozsvítí jakákoliv oranžová ikona. Zařízení nejsou ale profesionální a slouží jen k orientaci a vaší informaci. Auta jsou již vybavena natolik složitými systémy, že jejich analýzu bývá vhodné přenechat profesionálům. Pokud vás zajímají údaje o poloze auta, vaše maximální rychlost, zkuste aplikace pro chytré auto.

Tip! Myslete i na povinné ručení vašeho automobilu. Pokud už povinné ručení máte, podívejte se, že neplatíte víc než musíte.

Porovnej povinná ručení

Mohlo by vás zajímat

jarní servis auta
Jarní servis auta: Jednoduché kroky, jak připravit vůz na další sezónu
15.3.2023

Co si představíte pod pojmem jarní servis auta? Pokud je to ve vašich očích jenom výměna zimních pneumatik na letní, pak zpomalte a přečtěte si tento článek. Auto na jaře potřebuje totiž mnohem více.

projížďka na motorce
Povinná výbava motorky: Co v ní nesmí chybět?
13.3.2023

Jaro se blíží. S teplejšími dny se na cestách začnou ve větším objevovat vedle aut také motorky a skútry. Zkontrolujte si, jestli vaše povinná výbava motorky odpovídá požadavkům zákona. Bez ní riskujete nejen pokutu, ale také problémy v případě dopravní…

obrysová světla
Víte, jak správně v autě používat dálková, mlhová a obrysová světla?
15.2.2023

Nezřídka se stává, že na dálnici potkáte v nočních hodinách automobil, kterému svítí pouze obrysová světla, nebo nemá zapnutá zadní světla. Za deště vám ve městě pálí do očí mlhovky auta stojícího na křižovatce před vámi. Pojďme si udělat jasno v…

tankování na benzince
Proč jsou u nás drahé pohonné hmoty? Z čeho se skládá cena benzínu a nafty?
13.2.2023

Bez auta v domácnosti by byli mnozí z nás jako bez ruky. Dodavatelské řetězce jsou závislé na automobilové dopravě, průmysl nejede na sklad, ale všechny dodávky na sebe navazují. Proto je celá společnost silně závislá na vývoji cen pohonných hmot. V…