porovnej24 logo
test

Co dělat, když nový majitel nepřepíše auto na sebe?

25. 5. 2020 | Aktualizováno: 12. 1. 2022
|
Délka čtení: 5 min.

Prodali jste své auto, ale nový majitel jej na sebe nechce přepsat? Poradíme vám, jak v takové situaci postupovat. A ideálně, jak jí zcela předejít.

V současné době je vlastnictví automobilu téměř nutností. Auto můžete získat od oficiálních prodejců, z bazarů nebo přímo od vlastníka. Časem se vám pravděpodobně stane, že budete svůj vůz chtít prodat a za získané peníze si pořídit jiné. Pokud vezmete věci do vlastních rukou, rozhodně byste měli postupovat podle zákonem doporučovaných kroků. Bohužel se může stát, že uvěříte špatnému člověku, nebo váš známý není tak známý, jakým se jevil. A nový majitel nepřepíše auto na sebe, i když má v ruce všechny doklady.

pokuta za parkování

Selhání nového vlastníka, vaše zodpovědnost

Možná jste zaznamenali případy, kdy někdo prodal auto, a pak mu chodily pokuty. Uvěřil totiž někomu, kdo působil solidně, ale později se z něj vyklubal křivák, který jezdí nepovolenou rychlostí a nezákonně parkuje. A původní majitel, tedy ten, kdo auto prodával, za něj platí pokuty. Zákon se v ohledu vlastnictví vozidla obejít nedá. Přestože máte prodejní smlouvu, jako vlastník vozidla se bere ten, na koho je vozidlo registrované.

A právě tento v registru zapsaný člověk, je odpovědný za všechny situace, které provoz (to, že s ním někdo jezdí) vozidla způsobí. Shrnuto a podtrženo, dokud nový majitel nepřepíše auto na sebe, jste za něj odpovědní vy. Dokonce, pokud vozidlo prodáte a do 10 dnů od uzavření kupní smlouvy není přepsané na nového majitele, tak vám hrozí pokuta až 50 000 Kč.

V ideálním případě byste měli pro přepsání automobilu společně zajít na registr vozidel. Případně si nechat od kupujícího vystavit plnou moc a přepsat auto raději sami. Ale bohužel se stalo, k přepsání dosud nedošlo, co teď?

nepřepsaný vůz

Co tedy dělat, když se stane, že nový majitel nepřepíše auto na sebe?

To bude záviset na tom, jak moc jste kupujícímu věřili. V nejlepším případě jste mu nedali velký technický průkaz ani další doklady k autu. V nejhorším máte jen kupní smlouvu.

Tip!

V obou případech je důležité, abyste neprodleně zašli na registr vozidel se všemi zbylými listinami (nebo jejich kopiemi) a začali situaci řešit právě na registru.

Na situace, kdy nový majitel nepřepíše auto na sebe, tam jsou připraveni a pokusí se vám pomoci, jak budou moci. Pokud máte možnost, vyzvěte jakýmkoli – ideálně doporučeným dopisem s lhůtou pro převod, ke kterému si uděláte kopii, ale měl by stačit i email, sms, prostě viditelný důkaz – nového majitele vašeho vozu k přeregistraci. Pokud přeregistraci přesto neučiní, budete pak moci předat veškeré doklady o proběhlém procesu prodeje a pokusu o urgování právě na registru, kde díky zákonu o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích zahájí řízení. V něm nového majitele vyzvou k nápravě stavu.

Pokud ten stále nebude reagovat, nebude na něj vozidlo přepsáno, nebude mu vystaven nový technický průkaz a problémy už se mu začnou vršit. Může také dojít k soudu o určení vlastnictví vozidla a odpovědnosti za spáchané přestupky. Bohužel, všechny škody, které napáchá do doby, než začnete situaci řešit, budou na vás.

Pokud se vám naneštěstí stane, že nový majitel nepřepíše auto na sebe, rozhodně nehledejte řešení v diskuzích na internetu a obraťte se rovnou na oficiální úřady. My vám přejeme, že pokud vás tento nepříjemný zážitek potká, bude promptně a spravedlivě vyřešen ve váš prospěch.

Tip!

Tip! Nezapomeňte na to, že pokud jste prodali staré auto a pořídili si nové, musíte mít povinné ručení. To nejvýhodnější si snadno naleznete v našem nezávislém porovnávači. 

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-z-mostu
    01. února 2024|Porovnej24
    Jízda po dálnici bez známky? Co vám hrozí? (ručně vytvořeno)

    V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí povinnost pro všechny?

  • test
    29. ledna 2024|Porovnej24
    Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?

    Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených pojištění.

  • test
    27. prosince 2023|Porovnej24
    Plná čára není zeď. Existuje hned několik případů, kdy ji můžete beztrestně přejet

    Pro většinu řidičů je plná čára pomyslnou zdí, kterou nesmí překročit, jinak by jim hrozila vysoká pokuta. Není to ale vždycky pravda, existuje totiž hned několik případů, kdy ji lze beztrestně přejet a ještě si ušetřit nějaký ten čas.

  • test
    20. prosince 2023|Porovnej24
    Našli jsme 5 kombíků s největším kufrem: Favoritem je vlajkový model od Škodovky

    Víte, které auto má největší kufr? Někdo si vybírá nový vůz podle vzhledu, jiní zase podle motorizace či ceny. Nicméně pro mnoho z nás je nejdůležitější velikost zavazadlového prostoru.

  • test
    18. prosince 2023|Porovnej24
    Znáte všechny dopravní značky? Představíme vám ty nejzáludnější, které si lidi nejčastěji pletou

    Dopravní značky a organizace silničního provozu – klíčový pilíř bezpečnosti všech jeho účastníků. S většinou dopravních značek se seznámíte už v autoškole. Na některé ale brzy zapomeneme, nebo si je řidiči pletou s jinými.

  • test
    16. října 2023|Porovnej24
    Pokuta za stání na invalidech, přechodu pro chodce nebo v zákazu stání. Co vám hrozí?

    Nedostatek parkovacích míst vede řidiče k různým pokusům o odstavení auta. S myšlenkou “na těch pár minut to snad nevadí” nechávají auto v zákazu stání, na méně frekventovaném přechodu pro chodce a vyhrazených stáních. V dnešním článku se podíváme na pokutu za stání na invalidech.

  • test
    11. října 2023|Porovnej24
    Kruhový objezd: Vcelku banální věc zatápí mnoha řidičům

    Kruhový objezd – Češi se často dopouští chyb, jako nedání přednosti, nevhodné použití směrovek nebo zbytečné zdržování. 

  • test
    25. září 2023|Porovnej24
    Jak opravit plynové vzpěry? Vyplatí se oprava svépomocí?

    Rádi si usnadňujeme život. Někdy stačí drobnost, jindy jde o složité vynálezy. Plynová vzpěra je jeden z nenápadných pomocníků. Zvládá přitom těžkou práci. Jak opravit plynové vzpěry, abychom se na ně mohli dále spoléhat?

  • test
    06. září 2023|Porovnej24
    Jak správně postupovat při odstoupení od kupní smlouvy auta? 3 nejčastější důvody

    Ze zákona máte jako kupující nárok odstoupit od kupní smlouvy. Toto právo nesmí být spojeno s žádnou sankcí. Odstoupení od kupní smlouvy auta není výjimkou. Pojďme se podívat na detaily tohoto kroku.

  • test
    04. září 2023|Porovnej24
    Přechod pro chodce: Pravidla, která byste měli znát a dodržovat

    Bezpečné místo pro přecházení silnice. Tak bychom měli vnímat přechod pro chodce, ať už jsme chodci nebo řídíme motorové vozidlo. Skutečnost je ale taková, že si pravidla pro přecházení silnice a používání přechodů vysvětlujeme každý trochu jinak.