Menu

Elektrická brána: Cena, druhy a chytré tipy

Aktualizováno dne 14.2.2022

Vjezdová elektrická brána je skvělý pomocník. Žádné vyskakování z auta za deště nebo větru při projíždění branou. Dalším přínosem je zvýšení bezpečnosti při návratu domů i zabezpečení pozemku. Jak vypadá poměr elektrická brána – cena, a co ji ovlivňuje?

Elektrická brána: Cena, druhy a chytré tipy
8 minut čtení
Bydlení

Zvýšené bezpečí a vyšší komfort jsou příjemné stránky, které elektrická brána do bydlení přináší. Ale jako vše má i tento komfortní prvek svá ale. Tím prvním je vyšší cena za pořízení elektrické brány s pohonem a dálkovým ovládáním. Dalším ale je náročnost přípravy terénu, nebo technického řešení v případě nerovného terénu, které opět zvyšují náklady. A poslední vychází ze samotné podstaty prvku elektrická brána. Cena na její provoz totiž při současných cenách energií rozhodně není nezanedbatelná.

elektrická brána

Elektrická brána - cena

Cena elektrické brány závisí na typu zvolené brány, náročnosti terénních úprav a také na materiálu, ze kterého je vyrobena konstrukce brány a její výplň. To však není konečný výčet pro stavební prvek elektrická brána. Cena realizace zahrnuje také další příslušenství, které může výrazně zvýšit komfort i bezpečnost užívání.

Volitelné doplňky a příslušenství elektrické brány

 • Anténa
 • Výstražný maják
 • Dálkový ovladač
 • Ovládání pro čtečku karet
 • Čtečka karet a čipů
 • Bezdotyková karta
 • Bezpečnostní průjezdové fotobuňky
 • Ovládání digitální klávesnicí
 • Ovládání wi-fi technologií
 • GSM anténa a klíč

Tip! Máte strach, že s provozem elektrické brány stoupnou náklady na elektriku? Podívejte se, zda máte skutečně nejlepší ceny na trhu. Online kalkulačka nabídek dodavatelů elektrické energie vám to prozradí během chvilky.

Najděte nejlevnějšího dodavatele elektřiny

ponuvná brána

Druhy elektrických bran

Jakou vjezdovou bránu zvolíte, záleží na mnoha faktorech. Na výběr jsou většinou dva základní typy, které mají různé modifikace.

1.) Elektrická brána dvoukřídlá

Má klasická dvě křídla, které jsou poháněny elektrickými motory. Hodí se do velice prostorných vjezdů. Výhodou může být větší šíře brány a vjezdu.

2.) Elektrická brána posuvná

Nejčastější typ elektrické brány (na obrázku výše), který je v současnosti k vidění u novostaveb a rekonstrukcí domů. Pohodlný vjezd, který není náročný na prostor před nebo za branou, ale potřebuje dostatek prostoru na boku pro odjíždějící bránu. Dělí se pak na další dva poddruhy:

Elektrická brána s kolejnicí

Brána odjíždí v kolejnici, která je zabetonovaná do země. Náročné na ideální rovinu pozemku i na údržbu během roku. Překážkou pro plynulý provoz brány může být podzimní spadané listí i zimní sníh či led.

Samonosná elektrická brána

Tato varianta nepotřebuje vodící kolejnici, ale má samonosnou konstrukci.

Elektrická brána – cena
Brány s kolejnicí jsou méně náročné na materiál a vyjdou levněji. Ceny začínají už na 10 000 Kč. Pohodlnější samonosné brány jsou dražší a jejich cena startuje zhruba na dvojnásobku, tj. na 20 000 Kč.

3.) Elektrická brána s brankou

Někteří výrobci nabízí i variantu elektrické vjezdové brány s brankou pro pěší. Může být součástí posuvné brány, nebo vznikne změnou poměru velikosti dvoukřídlé brány. Další možností je samostatná branka, která je dodaná stejný výrobcem jako vjezdová brána.

Tip! Překonal poměr elektrická brána – cena pořízení výši vašich úspor? Rozhodně její instalaci nemusíte hned vzdávat. Pří výstavbě domu může být součástí hypotéky, lze na její realizaci vzít úvěr ze stavebního spoření, anebo si můžete vypomoci rychlou bankovní půjčkou.

Porovnej půjčky

elektrická brána

Výplně elektrických bran

Vjezdová brána může mít různou výplň, která obvykle navazuje na plot okolo pozemku nebo jinak koresponduje s designem sídla. Dodavatelé nabízejí:

 • Brány bez výplně s přípravou na montáž dřevěných prken
 • Brány s výplní klasickým drátěným pletivem
 • Brány s různými příčkami, plechy či tahokovem.

Kované prvky jsou luxusním pozvednutím stavebního prvku elektrická brána. Cena je ale samozřejmě také zcela jinde.

elektrická brána

7 chytrých tipů, jak vybrat ideální elektrickou bránu

 • Zásadní otázkou při volbě vjezdové brány je prostor. Je to limitující faktor, který někdy zkrátka nedovolí vybírat dvoukřídlou bránu.
 • Rovnost pozemku je důležitá pro možnost výběru posuvné brány s kolejnicí.
 • U posuvné brány s kolejnicí zvažte, zda se vám bude chtít v zimě odstraňovat sníh z kolejnice, nebo na podzim po ránu pobíhat se smetákem a likvidovat napadané listí.
 • Pečlivě volte výplň brány, budete se na ni koukat dlouhá léta.
 • Nešetřete na pohonu pro vjezdovou bránu. Důležitý je plynulý chod i velká odolnost proti vlivům počasí. Většina výrobců dnes nabízí záruku až 5 let.
 • Bránu doplňte všemi bezpečnostními prvky. Maják varuje vozy na ulici, fotobuňka zastaví zavírající bránu ihned, když je přetnutý paprsek. Zabrání se tak případným zraněním dětí nebo zvířat.
 • I když musíte šetřit, jeden dálkový ovladač je málo. Vždy si nechte dodat alespoň dva ovladače.

Tip! Nezapomeňte zkontrolovat, zda vaše pojištění majetku zahrnuje také oplocení pozemku, a tedy i novou vjezdovou bránu. A pokud majetek ještě pojištěný nemáte, porovnejte si aktuální nabídky pojišťoven zde:
Kalkulačka pojištění majetku

Mohlo by vás zajímat

kominíci
Revize komínů: Kolik stojí a jak často je třeba?
15.5.2022

Komín v bezvadném stavu je pro bezpečné vytápění domu naprosto nezbytný. Je proto důležité pravidelně o něj pečovat a před každou topnou sezónou ho vyčistit a zkontrolovat. Co u kominíka objednávat? Je nezbytná revize komínů nebo stačí kontroly?

hobití dům
Překvapivě levné bydlení v zemi – je libo hobití dům či zemljanku?
12.5.2022

V zemi jsme tak nějak začali. Pravěká obydlí využívala zeminy jako prostoru k žití. Pak jsme začali chtít víc, budovali jsme hrady a zámky, rostli neustále do výšky, až jsme skončili….v panelácích. Tehdy jsme pochopili, že to není zrovna bydlení snů, a…

sušička na prádlo
Spotřeba sušičky na rok: Kolik utratíte za její chod?
8.5.2022

Sušička se stala v mnohých domácnostech naprostou nezbytností. V malých bytech pomohla zrušit nevzhledné sušáky prádla. Ve velkých rodinách už ženy konečně nemusí trávit hodiny u žehlicího prkna. Víte, jaká je spotřeba sušičky za celý rok? Vyplatí se?

topení klimatizací
Topení klimatizací: Za kolik se během chladných nocí ohřejete v porovnání s dalšími druhy vytápění?
1.5.2022

Už jste slyšeli o tom, že klimatizací se dá v zimě topit? A víte, že topení klimatizací patří mezi úsporné, rychlé a navíc ekologické způsoby vytápění domácností? Má to samozřejmě i určité podmínky. Je potřeba vybrat správný systém a ideálně změnit také…