Menu

Gdaňsk: Co vidět? Kam za nejkrásnějšími plážemi? Kde se najíst jako král?

Aktualizováno dne 28.6.2022

Když se řekne dovolená u moře v Polsku, mnoha lidem se vybaví město Gdaňsk. Co vidět v tomto polském městě, jež je vyhledávané českými turisty, kteří chtějí trávit volno u moře, ale zároveň nechtějí cestovat příliš daleko?

Gdaňsk: Co vidět? Kam za nejkrásnějšími plážemi? Kde se najíst jako král?
16 minut čtení
Cestovní pojištění

Existuje hned několik důvodů, proč zvolit jako cíl své letošní dovolené právě toto polské město. Co vidět v Gdaňsku? Jaké pláže navštívit a kam si zajít na jídlo? Tak právě odpovědi na tyto otázky, které jsme si pro vás připravili v následujícím článku, poodkryjí hlavní důvody, proč se rozhodnout pro město Gdaňsk. Kromě toho, jaké v tomto městě panuje po celý rok počasí, se také dozvíte, kde se nejlépe ubytovat a na jaká krásná místa se vypravit.

gdaňsk loď

Gdaňsk: Počasí

V jakém měsíci se vydat do města Gdaňsk, pokud se chcete koupat v moři? Nejideálnější počasí je v červenci, srpnu a v září, zároveň je však třeba počítat s tím, že je červenec nejdeštivějším měsícem v roce. Dobré počasí panuje také v květnu a červnu, naopak nejchladnějším měsícem je leden.

Měsíc Průměrná teplota vzduchu Průměrná teplota moře
Leden -0,7 °C 3,4 °C
Únor -0,6 °C 2,7 °C
Březen 1,7 °C 2,5 °C
Duben 5,2 °C 4,9 °C
Květen 10,3 °C 10,2 °C
Červen 14,7 °C 15 °C
Červenec 16,9 °C 18,6 °C
Srpen 16,9 °C 19,1 °C
Září 13,7 °C 17,3 °C
Říjen 9,6 °C 13,4 °C
Listopad 4,9 °C 9,6 °C
Prosinec 1,4 °C 6 °C

sopot polsko

Gdaňsk: Kempy

V Gdaňsku se můžete ubytovat nejen v některém z hotelů, ale také v příměstském kempu přímo u moře! V následujících řádcích si představíme vůbec ty nejlepší kempy v Gdaňsku a jeho okolí.

Tip! Před tím, než se do Gdaňsku vydáte, nezapomeňte si zařídit cestovní pojištění. Na celý proces vám postačí 5 minut zde:

Cestovní pojištění od 7 Kč/den

1.) Camping nr 114

Velmi oblíbený je například takzvaný Kemp č. 114, který se nachází 9 km od centra města Gdaňsk a pouhých 300 metrů od hlavního vstupu na pláž.

 • Vzdálenost od centra: 9 km
 • Vzdálenost od pláže: 600 m
 • Adresa: Wydmy 6, 80-656 Gdaňsk
 • Rezervace: +48 58 304 20 70

2.) Camping "Stogi" 218

Dalším vyhledávaným kempem v tomto městě je kemp Stogi č. 218, který se nachází 350 metrů od pláže a v roce 2020 získal druhé místo v prestižní soutěži „Mister Camping“.

 • Vzdálenost od centra: 9 km
 • Vzdálenost od pláže: 350 m
 • Adresa: Wydmy 9, 80-656 Gdaňsk
 • Rezervace: +48 58 307 39 15

3.) Camping "Orlinek" 69

Orlinek je skvělý kemp uprostřed lesa, který poskytuje dostatek stínu všem stanařům a kempařům. Díky dětskému hřišti se v něm zabaví i vaši nejmenší.

 • Vzdálenost od centra: 19 km
 • Vzdálenost od pláže: 350 m
 • Adresa: Lazurowa 5, 80-680 Gdaňsk
 • Rezervace: +48 518 105 216

polské pirogi

Gdaňsk: Kde se najíst?

Gdaňsk nadchne i milovníky takzvané gastroturistiky, začněme u oblíbených kaváren. Velké oblibě se těší například patrová kavárna s názvem Drukarnia nebo kavárna Zbrojownia Caffe, která se vyznačuje unikátním designem, najdete zde například stoly vyrobené z průmyslových součástek nebo unikátní světla.

Co se týče jídla, vyhlášená je například „knedlíčková“ restaurace Mandu, ve které dělají jak tradiční polské pirohy, tak knedlíky a knedlíčky z celého světa. Knedlíky se vyrábějí až po objednání, takže jsou opravdu čerstvé a dle recenzí i lahodné. Dalšími vyhledávanými restauracemi jsou restaurace KOS a restaurace a minipivovar Brovarnia.

Polská jídla, která musíte v Gdaňsku ochutnat:

 • pirohy - polsky pierogi, lahodné knedlíčky plněné masem, houbami, zeleninou nebo i nasladko ovocem
 • bigos - polský "guláš" s kysaným zelím a klobásou
 • holoubata - polsky gołąbki (čte se: golombki), zelné listy plněné směsí masa a rýže
 • zelná polévka - polsky kapuśniak
 • sleď po kaszubsku - polsky rolmops po kaszubsku, naložená ryba

Gdaňsk - ulice

Gdaňsk: Co vidět?

Jak už název odstavce Gdaňsk: Co vidět napovídá, v následujících řádcích na vás čekají tipy na místa, která v tomto městě navštívit. Na našem seznamu nechybí památky ani pláže.

Věděli jste, že... můžete ubytování a cestu do Polska vyřídit přes cashback a dostat tak část peněz z dovolené zpět? Přesvědčte se na vlastní oči zde:

* Booking.com - 4 % z nákupu zpět
* Kiwi.com - 3 % z nákupu zpět
* Flixbus.cz - 5 % z nákupu zpět

1.) Gdaňsk: Pláže

Dovolená ve městě Gdaňsk je velmi často spojována s chvílemi strávenými na pláži. Které pláže se v tomto městě považují za nejkrásnější? Jedná se o písčité pláže Jelitkowo, Stogi, Brzezno a Sobieszewo.

2.) Náměstí Dlouhý trh

Jedním z míst, která rozhodně stojí za návštěvu, je náměstí Dlouhý trh, jehož dominantou je radnice ze 14. století a zvonkohra, která v poledne hraje Schillerovu ódu na radost. Na náměstí se nachází také symbol Gdaňsku – Neptunova fontána. Praví se, že z ní kdysi tekla slavná voda s nasládlou chutí, která obsahovala malé šupinky zlata.

3.) Dům Dvůr krále Artuše

Nedaleko náměstí Dlouhý trh se nachází krásný historický dům, který je známý pod pojmenováním Dvůr krále Artuše. Historie této budovy sahá až do roku 1348, kdy budova sloužila jako místo pro setkávání obchodníků a jednalo se o centrum společenského života. Později dům složil jako sídlo gdaňské burzy.

4.) Kostel sv. Marie

Římskokatolický kostel sv. Marie byl postavený ve 14. a 15. století a jedná se o největší cihlový kostel světa. Z věže kostela, na kterou vede 400 schodů, se nabízí nádherný výhled na celé město, bez povšimnutí by neměly zůstat ani obrovské astrologické hodiny z 15. století.

5.) Palác Abbot

V parku Oliwa se nachází palác Abbot, který se skládá ze dvou částí, konkrétně z takzvaného Starého paláce postaveného již v 15. století a z Nového paláce, jenž byl postavený v první polovině 17. století. V současné době se v něm nachází i oddělení moderního umění Národního muzea v Gdaňsku.

6.) Poloostrov Westerplatte

V těsném sousedství města Gdaňsk se nachází polský poloostrov Westerplatte, na kterém 1. září 1939 vypukla druhá světová válka. Po válce bylo město na ostrově kompletně obnoveno ve středověkém duchu a dnes je vyhlášeným turistickým místem, které láká na nádherné měšťanské domy a kostely.

7.) Jarmark sv. Dominika

Jarmark svatého Dominika je jednou z nejstarších gdaňských tradic, jejíž počátky sahají až do roku 1260. Obrovský trh, který je provázený celou řadu kulturních akcí a nabízí nepřeberné množství zboží z celého světa, se v Gdaňsku koná i v současnosti. Trvá tři týdny a začíná vždy poslední červencovou sobotu.

8.) Přístav: Gdaňsk

V Gdaňsku se nachází největší přístav v Polsku, který je zároveň jedním z největších přístavů na celém pobřeží Baltského moře. Z gdaňského přístavu pravidelně odjíždí trajekt z města Gdaňsk do města Hel, které je vyhledávané turisty i místními díky svým krásným písčitým plážím.

9.) Muzeum druhé světové války

Gdaňské muzeum druhé světové války se řadí k největším a nejmodernějším válečným muzeím na světě. Muzeum přibližuje život obyvatel zasažených válkou, téma holocaustu i významné události, jako je například atentát na Heydricha. Zajímavostí je, že se expozice nachází 14 metrů pod zemí.

Vstupné:

 • Dospělí 25 zł 
 • Zvýhodněné vstupné 18 zł 
 • Rodinné 60 zł 

Audio průvodce je k dispozici v 6 jazycích ( + 10 zł ):

 • Polština
 • Ukrajinština
 • Angličtina
 • Francouzština
 • Němec
 • Ruština

Tip! Polský zlotý je oficiální měnou Polska. 1 polský zlotý je 100 grošů. Aktuální kurz naleznete zde.

10.) Zoo Gdaňsk

V gdaňské městské části Oliwa se nachází největší polská zoologická zahrada, jejíž součástí je rozsáhlý park, bohatě zdobená katedrála i klášter ze 12. století. Kromě toho se zde nachází samozřejmě také velké množství zvířat a zoo zaujme jak dospělé, tak i děti.

Vstupné od 1.4. - 30.6.:

 • Dospělí 30 zł 
 • Děti od 3 - 7 let 25 zł 
 • Děti 0 - 3 roky 0 zł 
 • Rodinné 90 zł 

Vstupné od 1.7. - 31.8.:

 • Dospělí 40 zł 
 • Děti od 3 - 7 let 25 zł 
 • Děti 0 - 3 roky 0 zł 
 • Rodinné 120 zł 

Nechejte se i vy okouzlit nezaměnitelnou atmosférou polského města Gdaňsk. Co vidět v tomto městě, charakteristickém krásnými písčitými plážemi i vyhlášenými památkami, jsme vám už nastínili. Teď už jen stačí zabalit si a vyrazit na cestu.

Ještě by se vám mohly líbit... naši další průvodci krásami Polska:

* Baltské moře, nejstarší solný důl na světě a další kouzelná místa, která vidět v Polsku
* Levná dovolená: Nejoblíbenější pláže v Polsku
* Lyžování v Polsku: Skiareály lepší než v Čechách?

Mohlo by vás zajímat

thajsko
Vánoční svátky pod palmami: Proč zvolit Thajsko jako zimní útočiště?
6.12.2023

Vánoční svátky jsou obdobím, kdy mnozí lidé touží po úniku z chladného a šedého zimního počasí do exotického ráje, kde mohou slavit pod palmami a na bílých písečných plážích. Jednou z atraktivních destinací pro zimní útočiště je Thajsko.

dítě bobuje
Bobování se vrací do hry: TOP 10 bobovacích drah v Česku i za hranicemi
4.12.2023

Bobování je opět trendy: Ať už vyrážíte na poslední chvíli, nebo plánujete zimní radovánky a dovolenou v předstihu, zařaďte na program také sáňkování a bobování. Na nejlepších drahách v Česku je to totiž parádní zábava i pro dospělé.

strašidelný dům
15 destinací, kde oslavíte ten nejstrašidelnější Halloween!
31.10.2023

Halloween je svátkem, který je nejvíce rozšířený v anglosaských zemích, čím dál tím větší oblibě se však těší také v České republice. A oblibu má nejenom u dětí, ale také dospělých, kteří mají možnost obléknout si strašidelné kostýmy a ozdobit svůj domov…

cestovní pojištění na Slovensko
Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění na Slovensko? 5 tipů, jak najít nejvýhodnější variantu
9.8.2023

Slovensko je náš soused, se kterým nás kromě jiného pojí společná historie a blízký jazyk. Při cestách na Slovensko proto neřešíme pojištění a předpokládáme, že se domluvíme, anebo že v případě potřeby dojedeme zpět. Ukážeme vám, proč byste cestovní…