Menu

Jak na odložení splátek hypotéky?

Aktualizováno dne 23.3.2022

Odložení splátek hypotéky je výrazem, který lidé do internetových vyhledávačů zadávají v posledních měsících čím dál tím častěji. Důvodů, proč potřebují odložit splátky hypotéky, je hned několik a mnohé z nich jsou spojeny s pandemií koronaviru.

Jak na odložení splátek hypotéky?
8 minut čtení
Hypotéky

V České republice má aktuálně hypotéku zhruba 1,7 milionů lidí a v letošním roce se bude desítek tisíc lidí týkat refinancování hypoték, které vzhledem k vysokým úrokovým sazbám může výrazně navýšit měsíční splátku. Lidé se dostávají do potíží se splácením hypotéky také vzhledem k vysoké inflaci a rostoucím cenám energií. Vyšší náklady na život tak řadu Čechů vedou k odložení splátek hypotéky. Co dělat, když potřebujete splátky odložit?

koupě domu

Odložení splátek hypotéky

Odložení splátek hypotéky nebo půjčky se jeví jako dobré řešení v případě, že se dostanete do finanční tísně a nemáte jak hypotéku nebo půjčku splácet. Odborníci však radí si odložení splátek dobře promyslet, protože se odklad splátek neobejde bez následků a mělo by se k němu přistupovat až jako k jednomu z posledních řešení.

Tip! Hledáte nejvýhodnější variantu hypotéky právě pro vás? Stačí zadat pár údajů. Během chvíle zjistíte, kde právě teď dostanete nejvýhodnější hypotéku:

Porovnej hypotéky

hypotéka

Jak odklad splátek hypoték funguje?

Odkladem splátek se rozumí úprava splátkového kalendáře. Banka vám na stanovenou dobu odpustí platbu jistiny, ale úrok musíte platit i nadále. Zbylou jistinu musíte splatit před koncem doby úvěru. V konečném výsledku se vám tedy odkladem hypotéka ještě prodraží. Banka vám navíc nemusí vždy odklad splátek schválit. Každá banka má také jinou maximální dobu pozastavení splátek hypoték, většinou se jedná o minimální dobu půl roku.

rekonstrukce

Jaké jsou následky odkladu splátek?

I když se rozhodnete splátky odložit jen na několik měsíců, budete automaticky zapsání v mezibankovním registru, což vám může do budoucna způsobit poměrně velké nepříjemnosti, a to zejména pokud byste si chtěli brát další půjčku nebo hypotéku refinancovat. Zapsáni můžete být také v dalších registrech, které banky používají pro hodnocení bonity klientů a posouzení toho, zda je žadatel o půjčku schopný půjčku splácet. Na vymazání záznamů z registrů je téměř nemožné dosáhnout.

Tip! Věděli jste, že refinancováním hypotéky můžete ušetřit desítky tisíc korun? V našem srovnávači zjistíte, u které banky ušetříte nejvíc.

Najděte nejlepší refinancování

koupě nemovitosti

Jaké máte jiné možnosti, než odklad splátek?

Z výše uvedeného vyplývá, že byste předtím, než se rozhodnete pro odložení splátek, měli zvážit také některé další možnosti, které nepovedou k zápisu do registrů a nebudou mít tak velký dopad na možnou budoucí žádost o půjčku. Jaké tedy máte podle finančních specialistů možnosti?

  • S bankou se můžete dohodnout na dočasném snížení splátek, snížit splátky je možné maximálně na jeden rok.
  • Zažádat můžete také o prodloužení doby splácení hypotéky, které je spojeno se snížením měsíčních částek.
  • Pokud se blíží konec fixace hypotéky, možnou variantou je také refinancování novým, výhodnějším úvěrem.
  • Další možností je půjčka v rodině a také snížení výdajů domácnosti na nezbytné minimum.

banka

Vždy v případě finanční tísně komunikujte s bankou

Odborníci na lidi s hypotékou, kteří mají finanční problémy a nemohou půjčku splácet, vždy apelují, aby včas kontaktovali banku. Nekomunikování s bankou a nechání věci napospas svému osudu, je podle nich úplně nejhorší variantou. Tento scénář totiž ve většině případů končí tak, že budete nuceni nemovitost prodat.

Pojištění

Pojištění schopnosti splácet

K většině typů úvěrů, včetně hypoték, je možné sjednat si pojištění proti neschopnosti splácet danou půjčku. Pojištění schopnosti splácet funguje jednoduše. Pokud nebudete moci půjčku splácet, ať už z důvodu nemoci, úrazu nebo ztráty zaměstnání, pojišťovna bude hypotéku splácet za vás. Toto pojištění vám tedy přináší určitou jistotu, měsíční pojistné je ale poměrně vysoké a je třeba myslet na to, že pojišťovna bude splátky platit jen po určitou dobu – většinou se jedná o maximálně dvanáct měsíců.

Odložení splátek hypotéky je jednou z možností, jak řešit nedostatek financí. Je však třeba brát v potaz důsledky, které jsou s odkladem splátky hypotéky spojeny. Podle odborníků byste se před tím, než se rozhodnete pro odložení splátek, měli ideálně s bankou domluvit na jiném možném postupu.

Mohlo by se vám také hodit:

* Hypotéka pro OSVČ
* Zpětná hypotéka
* Překlenovací úvěr, hypotéka nebo půjčka? 

Mohlo by vás zajímat

hobití dům
Překvapivě levné bydlení v zemi – je libo hobití dům či zemljanku?
12.5.2022

V zemi jsme tak nějak začali. Pravěká obydlí využívala zeminy jako prostoru k žití. Pak jsme začali chtít víc, budovali jsme hrady a zámky, rostli neustále do výšky, až jsme skončili….v panelácích. Tehdy jsme pochopili, že to není zrovna bydlení snů, a…

malý byt
Řešení pro malé byty: Inspirace, jak čarovat s prostorem
30.3.2022

Někomu se podaří koupě úžasného apartmánu s pokoji o velikosti tanečních sálů, jiný se musí tísnit v miniaturním bytě. Přesto si obyvatelé tak odlišných obydlí můžou užívat stejnou míru komfortu. Nevěříte? Klíč je v chytrém řešení pro malé byty. Inspirace…

katastr
Hypotéka na pozemek: Jak ji získat a na co si dát pozor?
17.3.2022

Postavit si domek, to je sen mnoha z nás. Tento sen se dá snít i tak, že si koupíte pozemek a stavět začněte až za dalších několik let. Prostě všechno až ve správnou chvíli. Jak si ale pořídit pozemek, když se vám aktuálně nedostávají peníze? Řešením je…

nákres rekonstrukce
Hypotéka na rekonstrukci: Co všechno potřebujete? Která je nejvýhodnější?
15.3.2022

Hypotéka je osvědčený finanční pomocník na nákup nového bydlení. Pokud se ale nechcete stěhovat a vaše trápení by vyřešila i úprava vašeho stávajícího bydlení, můžete při nedostatku financí využít hypoteční úvěr. Docela běžně se sjednává nejen hypotéka na…