Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Jaké země navštívit, než je zaplaví davy turistů? 5 posledních rájů na zemi

31.12.2018
Jaké země navštívit, než je zaplaví davy turistů? 5 posledních rájů na zemi
9 minut čtení
Životní styl

Také jste si toho všimli? V posledních letech se cestování dostává pod kůži stále více lidem a možná i váš soused z prvního patra, který celý život vyrážel jenom na svou šumavskou chalupu, si letos zaletěl až na Bali. Tento cestovatelský rozmach má však i stinnou stránku, kterou je vzrůstající počet turistů v určitých oblastech, rostoucí ceny a ztráta autenticity.

Může za to ostrá konkurence leteckých společností, které mnohdy nasazují ceny tak nízko, že na letenku třeba do Dubaje snadno našetří i člověk s minimální mzdou. Svůj podíl na tom bezesporu mají i cestovatelští blogeři, kteří nás zavalují neodolatelnými fotkami z pláží, na kterých sedí s notebookem na klíně, sosají drink z kokosového ořechu a tvrdí, že cestování jim radikálně změnilo život. Je chvályhodné, že řada lidí se rozhodla rozšířit si obzory a namísto každoroční dovolené v Chorvatsku zamířit do nějakého exotičtějšího místa.

Stinnou stránkou je právě ztráta té exotičnosti určitých destinací. Když před patnácti lety někdo byl v Indonésii, dočkal se skutečně exotického zážitku, téměř hraničícího s dobrodružným poznáváním hodného cestovatelů Hanzelky a Zikmunda. V dnešní době člověka v Indonésii přivítají přelidněné pláže, internet na každém kroku, možnost zaplatit v baru desítkou kryptoměn a možná i soused z prvního patra, kterého náhodně potká na pláži.

Dobrá zpráva je, že stále existují země, kde se nebudete cítit jako na sešlosti obyvatel vašeho paneláku. Které to jsou?

 

1) Myanmar

Cestovat do jižní Asie je dnes velký hit. Bohužel do Indonésie i Thajska cestovní kanceláře vypravují početné skupiny turistů, tudíž tyto dvě země se začínají svou atmosférou podobat přelidněnému Chorvatsku.

Zatímco Thajsko se těší stále větší popularitě (a zvyšujícím se cenám), jeho západní soused Myanmar (Barma) stále ještě umožňuje zažít tradiční atmosféru jižní Asie. Pokud vás lákají poklidné pláže s nádhernými skalními útesy, Myanmar pro vás bude tím pravým. V této zemi si naplno užijete nádhernou přírodu a okázalé budhistické chrámy. Za navštívení stojí pagoda Shwedagon nebo třeba Kyaikhtiyo (obrovský zlatý balvan na kopci, který je posvátným místem, ze kterého je navíc dechberoucí výhled).

Zklamáni nebudete ani výlety do místních vesniček, ve kterých budete mít pocit, jako byste se vrátili v čase o více než sto let nazpět. Můžete tam spatřit starobylé povozy tažené zvířaty a spřátelit se s lidmi, žijícími velmi rurálním stylem života.

Zdroj: myanmartravel.indochinacharm.com

 

2) Portugalsko

Když se řekne jihozápadní Evropa, většině lidí se vybaví Španělsko. Tato země je sice úžasná, ale ruku na srdce - když člověk stojí ve dvouhodinové frontě před chrámem Sagrada de Familia v Barceloně, postupně z něj začne cestovatelské nadšení poněkud opadávat. Turistické davy se netýkají jen Barcelony, ale i jihu Španělska a hlavního města Madridu.

Pokud jste si zamilovali tento kout světa, ale netěší vás mačkat se v davu, vyzkoušejte jeho méně turistického souseda - Portugalsko. Dočkáte se zde podobného klimatu jako ve Španělsku, i středomořské kultury, vyznačující se pohostinností místních obyvatel, okouzlující architekturou a bohatým nočním životem. Navštivte Lisabon, Coimbru či jiné starobylé město, projděte se úzkými uličkami a nechte se překvapovat pouličním uměním a originální keramickou výzdobou na fasádách domů!

Pokud jste milovníci pláží, zamiřte do regionu Algarve, kde se můžete vyřádit v průzračně modrém moři, lemovaném písečnými plážemi. Na této dovolené se můžete těšit představou, jak se polovina Čechů tísní na přelidněných chorvatských plážích.

 

Tip! Ušetřete si nejen nervy v přelidněných zemích, ale i peníze za cestovní pojištění! Věděli jste, že pojistit se můžete už od 11 Kč/den?

Porovnat ceny cestovního pojištění

 

3) Kosovo

„Cože, do Kosova? A proč už ne rovnou do Sýrie nebo Afghánistánu?“ Pomysleli jste si možná při přečtení názvu této země. Přestože Kosovo je známé pro svůj dřívější válečný konflikt, v dnešní době se jedná o bezpečnou zemi, ve které je nižší kriminalita, než třeba v Praze.

V povědomí většiny lidí však Kosovo stále přežívá jako válečná zóna - čehož můžete využít pro vaši poklidnou dovolenou, než se do této země nahrnou davy cestovatelů, bažících po autentické dovolené.

A co zde můžete zažít? Tato země potěší hlavně milovníky hor. Můžete se vydat na několikadenní horské výšlapy, na kterých zažijete divokou přírodu i rurální styl života místních obyvatel. Ve větších městech (Priština, Prizreň) se budete cítit, jako byste se ocitli v Turecku nebo jiné orientální zemi. Zdejší architektura je totiž ovlivněna vlivem bývalé Osmanské říše a představuje unikátní kombinaci mezi orientálním a pravoslavným stylem.

www.flickr.com (Asdren Rrahmani)

 

4) Jordánsko

Země Blízkého východu už dnes žádnou exotikou nejsou - vždyť třeba Egypt nebo Izrael patří k běžným turistickým destinacím. Objevte východního souseda Izraele, kterým je poklidné, méně známé a tím pádem i mnohem levnější Jordánsko. Při návštěvě této země si budete připadat, jako byste nasedli do stroje času - tisíce let staré stavby vám budou připomínat, že jste se ocitli v zemi proroků. Podle legend Jordánskem prošli Ježíš, Mohammed, Mojžíš a další postavy z křesťanského a islámského světa.

Určitě si nenechte ujít návštěvu Petry, starobylého města, vytesaného do skály. Tato památka je něčím, na co v Evropě rozhodně nenarazíte - unikátní systém skrytých místností, uliček a průchodů vás nadchne.

 

5) Neznámé ostrovy Řecka

I v tak proslulé destinaci jako je Řecko je možné natrefit na místa, která se neobjevují v katalozích cestovních kanceláří. Nechce se vám trmácet přes půl světa, abyste si užili trochu klidu? Zkuste jeden z méně známých řeckých ostrovů!

Pokud se nechcete tísnit v davu lidí na Santorini, zkuste jeho severního, méně navštěvovaného souseda - ostrov Ios! Dostanete se na něj tak, že přiletíte na letiště v Santorini, ze kterého to trvá přibližně hodinu cesty lodí. Ios vám nabídne typickou řeckou atmosféru spojenou s nádhernými plážemi, úzkými uličkami lemovanými bílými domky a spoustou romantických míst.

Dalším místem, který zatím není příliš známý, je ostrov Ikaria. Tento hornatý ostrov je známý díky dlouhověkosti svých obyvatel. Až sem přijedete, můžete se pokusit přijít na to, čím to je - zda zdejší skvělou místní kuchyní, poklidnou atmosférou nebo bujarými folklorními oslavami v nočních ulicích a soudržností místních obyvatel.

Zdroj: iostravel.gr

Mohlo by vás zajímat

thumb
Polsko: Baltské moře, nejstarší solný důl na světě a další kouzelná místa, která prostě musíte vidět
3.8.2020

Připravili jsme pro vás další inspiraci na levnou dovolenou. Tentokrát vám přiblížíme našeho severního souseda Polsko a jeho moře zároveň.

thumb
15 nejkrásnějších míst Slovenska: Inspirace na levnou dovolenou v zahraničí
31.7.2020

Připravili jsme pro vás sérii tipů na výlet a strávení krásné dovolené na Slovensku. Nechybí mezi nimi známé hrady, historická místa ani přírodní památky. Jistě si mezi nimi vyberete inspiraci pro své vlastní výlety.

thumb
Dovolená v těhotenství – na co si dát pozor a co nepodcenit?
30.7.2020

Chcete si užít odpočinku na pláži ještě před tím, než se váš život změní v kolotoč přebalování a kojení vašeho budoucího potomka? Možná máte obavy, zda nebude cestování s bříškem nepohodlné. A co teprve pravidla leteckých společností pro tento typ…

thumb
Vybrali jsme 10 českých minipivovarů s nejlepším venkovním posezením. Nechte se inspirovat.
29.7.2020

Kdo nevyzkoušel pivo z alespoň jednoho minipivovaru, se nemůže prohlašovat za pivaře. A pokud spíše pijete pivo jen na chuť ve svém oblíbeném podniku, pak byste se neměli bát podstoupit tento chuťový zážitek.