Menu

Jordánsko: 15 míst, která musíte vidět

17.6.2021

Jordánsko není země, kam bychom z České republiky běžně létali na dovolenou. Ale přesto nebo možná právě proto tato země stojí za návštěvu, a to jak pro svou jedinečnou lidmi nedotčenou přírodu, tak pro bohaté kulturní dědictví.

Jordánsko: 15 míst, která musíte vidět
20 minut čtení
Cestovní pojištění

Jordánsko se oficiálně jmenuje Jordánské hášimovské království a nachází se na Blízkém východě. Sousedy Jordánska jsou Irák, Izrael, Saúdská Arábie, Sýrie. Země je jen o něco málo větší než Česká republika a bezpečnostně je stabilní, je proto vhodná i pro individuální cestovatele. Respektujte vyznačená místa, kam se vstupovat nesmí - existují ještě oblasti, které nebyly zkontrolovány a mohou se v nich nacházet miny. Jordánsko nejspíš navštívíte letecky. Podívejte se, jaké přímé lety jsou z České republiky a na jejich ceny letenek.

Východ a sever země je tvořen kamenitou pouští, na západě vládne středomořské podnebí. Při objevování země vás čeká mnoho zážitků - můžete se vykoupat v nejnižším místě světa, navštívit středověké hrady, ale i poznat přátelskou náturu jejích obyvatel. Podívejte se na 15 míst, která stojí za to navštívit.

Kdy je ideální jet do Jordánska podle počasí?

Měsíc Akaba Ammán Mrtvé moře
leden 20 ˚C 12 ˚C 20 ˚C
únor 22 ˚C 14 ˚C 22 ˚C
březen 26 ˚C 16 ˚C 24 ˚C
duben 30 ˚C 22 ˚C 30 ˚C
květen 34 ˚C 26 ˚C 34 ˚C
červen 37 ˚C 30 ˚C 38 ˚C
červenec 40 ˚C 32 ˚C 40 ˚C
srpen 39 ˚C 32 ˚C 39 ˚C
září 36 ˚C 30 ˚C 37 ˚C
říjen 32 ˚C 25 ˚C 32 ˚C
listopad 26 ˚C 19 ˚C 25 ˚C
prosinec 22 ˚C 16 ˚C 21 ˚C

amman jordánsko

1.) Ammán

Ammán je hlavní město Jordánska a je takové, jaké má hlavní město být - živé, moderní, rušné, ale také nabité historií. Na návštěvu se můžete vydat do některé z nádherných mešit. Nejlákavější však je mohutný amfiteátr z 2. století. Při toulkách za historií se podívejte i po památkách z dob římských centurionů a císařů.

Co navštívit v Ammánu?

 • Římský amfiteátr
 • Hora Nebo
 • Ammánská Citadela
 • Mešita krále Abduli I (na obrázku výše)
 • Mešita Al-Husajní
 • Antické náměstí Hashemite Plaza

děti si hrají na dospělé

2.) Dětské muzeum

Pokud se v Ammánu plánujete zdržet, dopřejte i dětem zážitek a odpočinek od památek, případně procházek rozpálenou přírodou. V Ammánu se nachází dětské muzeum, se kterým budete mít u svých dětí na celý den program vymyšlený. Na ploše přes 8 500 metrů čtverečních se děti mohou vžít do role vědce, hudebníka, farmáře, kuchaře, stavaře, nebo kohokoliv, koho budou chtít. A nechybí samozřejmě ani vodní prvky.

petra jordánsko

3.) Skalní město Petra

Tři hodiny cesty z Ammánu vás zavedou do města Petra, které je vybudované v pískovcové skále. Průčelí budov jsou vytesána do červeného pískovce, nejznámější jsou Pokladnice a Klášter. Na město si rezervujte celý jeden den, čeká vás mnoho schodů a kromě ohromujících barevných skal vás čekají také ohromující vyhlídky. Město bylo zařazeno na seznam světového kulturního a přírodního dědictví a sedmi nových divů světa.

Tip! Určitě si nezapomeňte přibalit ani cestovní pojištění! To si můžete pořídit pár kliky z pohodlí domova zde:

Cestovní pojištění od 7 Kč/den

akaba

4.) Akaba

Výchozím bodem pro výlet do města Petra je další zajímavé město Aqaba nebo také Akaba. Akaba je nejjižnější město Jordánska a jediný jordánský přístav. Nachází se nedaleko izraelských hranic. Počasí je zde stálé a teplota je dlouhodobě vysoká, proto se sem chodí koupat i Jordánci, a to prakticky celý rok. Místo je to zajímavé i na potápění - s brýlemi pod vodu uvidíte exotické ryby, ale i korály.

Co navštívit ve městě Akaba?

 • Japonská zahrada - místo pro potápění a pozorování podmořského života
 • Pláž Al-Ghandour
 • Park AlHafayer
 • Aqaba Aquarium
 • Jižní pláž

Adžlún

5.) Adžlún

O něco blíže k Ammánu, asi 70 kilometrů, se nachází město Adžlún (v anglickém přepisu Ajloun). Nad tímto městem se tyčí velmi zachovalé pozůstatky Adžlúnského hradu z 12. století. Hrad vznikl částečně na ochranu proti útokům z hradu Belvoir na opačném břehu údolí Jordánu i na kontrolu místních stezek beduínských kmenů.

Hrad Adžlún:

 • Vstup do hradu je 1 JD (může se lišit při probíhající akci).
 • Také je možnost koupit hromadné vstupné na více památek.

Tip! V Jordánsku se platí jordánským dinárem (JOD nebo JD), který se dělí na 10 dirhamů, 100 piastrů a 1 000 filů. Ve větších obchodech, anebo v hotelu se dá samozřejmě platit i kartou. Pokud si s sebou na cesty chcete přibalit kreditní kartu, tu nejvhodnější získáte porovnáním nabídek trhu:
Porovnej kreditní karty

Amra

6.) Pouštní hrady

Na východ od Ammánu čeká na turisty skupina opevněných paláců uprostřed ničeho, která se označuje jako pouštní hrady. Některé ještě i nyní vypadají jako hrady, jiné jsou už jen ruiny. Na své si přijdou ti, kteří nemusí mít kolem sebe mraky turistů a raději si vychutnávají památky i přírodu v klidu.

Nejzajímavější pouštní hrady v Jordánsku:

 • Amra
 • Kharana
 • Azraq

madaba

7.) Madaba

Křesťanské centrum Jordánska má jméno Madaba. Jeden kostel přece jen vyčnívá – řecký ortodoxní kostel svatého Jiří. Ukrývá se v něm „madabská mapa“ Betanie za Jordánem mozaika z 6. století, která je nejstarším mapovým vyobrazením Svaté země.

Místa v okolí Madaby, která stojí za návštěvu:

 • Pozůstatky Herodova paláce Mukawir
 • Přírodní lázně Hammamat Main
 • Betanie za Jordánem – vstupné 7 JD

Jerash

8.) Jerash

Touhu po historii zkuste zchladit i ve zbytcích řecko-římského města Jerash. Ačkoliv je ještě zachovalé, pochází už z prvního století našeho letopočtu a je tak jednou z nejdůležitějších antických památek Jordánska. Fotogenické je sloupořadí podél hlavní ulice zakončené velkým oválným náměstím. Zachovaly se však i fontány, chrám a další budovy.

mrtvé moře

9.) Mrtvé moře

Z Madaby se vydejte k Mrtvému moři, což je prakticky jezero. Mrtvé moře leží 400 metrů pod hladinou světového oceánu a jde tak o nejníže položené suchozemské místo planety. Toto jezero je slané, proto název moře. Voda je extrémně slaná, olejnatá a při plavání vás bude nadnášet. Navíc má pozitivní vliv na vaše zdraví. I okolí Mrtvého moře je zajímavé. Volně se zde potulují levharti či šakali.

Zajímavá fakta o Mrtvém moři:

 • 330 slunných dní v roce
 • nejníže položené odkryté místo na světě
 • 21 minerálů, 12 z nich nikde jinde nenajdete
 • voda nadnáší
 • nejslanější jezero světa
 • jediné místo na světě, kde se můžete bezpečně opalovat
 • silná ozónová vrstva

Věděli jste, že... si můžete ubytování u Mrtvého moře zarezervovat přes cashback? Tato služba vám za každou rezervaci vrátí část peněz zpět. Cashbacky na ubytování teď najdete například na:

Booking.com - 4 % z nákupu zpět
Agoda.com - až 6 % z nákupu zpět

jordánské údolí

10.) Jordánské údolí

Jordánské údolí je údolí v okolí řeky Jordán. Nejnižším místem je Mrtvé moře. Ještě jižněji od Mrtvého moře přechází ve vyprahlé Vádí al-Araba. Severně údolí vytváří zajímavé přírodní úkazy - prudce stoupá až do tisíce metrů. Po soutoku s řekou Jarmuk protéká Jordán úrodným územím. Jordánské údolí má význam v biblických dějinách - slavný prorok Jan Křtitel zde křtil či Jákob zápasil s andělem.

Galilejské jezero

11.) Galilejské jezero

Řeka Jordán protéká také Galilejským jezerem, které leží 210 metrů pod hladinou světového oceánu. Galilejské jezero je tak nejníže položené sladkovodní jezero světa a druhé nejníže položené na světě hned po Mrtvém moři. Zde prý Ježíš Nazaretský konal zázraky. Okolí je stejně jako u Mrtvého moře obklopeno zajímavou přírodou a volně žijícími zvířaty jako třeba pelikány nebo černými kosy a roste zde fíkovník. Jezero je hlavním zdrojem pitné vody v okolí. Na březích se pěstují banány, datle i bavlna.

Zajímavá fakta o Galilejském jezeru:

 • Původně se mu říkalo Kinneretské moře.
 • Po vyhnání židů se mu začalo říkat Genezaretské jezero.
 • V okolí jezera můžete vidět pláže, horké prameny i hrobky rabínů.

Wadi Numeira

12.) Wadi Numeira

V oblasti Mrtvého moře se nachází kaňon Wadi Numeira. Toto místo je ideální pro sportovně založené jedince, kteří mají rádi lezení. Tady si mohou vybrat z cest různých obtížností a obdivovat při tom zajímavé pískovcové útvary. Výjimkou je zimní období, kdy jsou tato místa nepřístupná z důvodu rizika bleskových povodní.

Wadi Rum

13.) Wadi Rum

Vydejte se i do pořádných pouští. Podle názoru některých cestovatelů je tou nejkrásnější Wadi Rum. Neztraťte se ve spletitých uličkách a labyrintu skalních masivů střídaných s písečnými pláněmi. Na poznávání si půjčte džíp s řidičem. O významu této lokality svědčí i zápis do světového dědictví UNESCO. Oblast z turismu žije, služby jsou tak rozvinuté.

Ve Wadi Rum byly natočeny legendární filmy:

 • Dva díly Star Wars 
 • Marťan
 • Aladdin v hlavní roli s Willem Smithem
 • Prometheus
 • Transformers

Wadi Mujib

14.) Wadi Mujib

Chcete-li zažít na vaší dovolené přece jen o něco více dobrodružství, vyzkoušejte kaňoning v kaňonu Wadi Mujib, kterému se přezdívá jordánský Grand Canyon. Čekají vás malé i velké skály, kaňony, některé jsou suché, jiné zavodněné. Můžete se pustit do průzkumu sami, ale do některých částí musíte mít s sebou tamní doprovod - jde o obtížnější trasy, kde se musí plavat, slézat vodopády a je nutné mít s sebou řádné vybavení.

Dana

15.) Dana

Turistiku si užijete také v přírodní rezervaci Dana. Do těchto míst můžete zavítat klidně na několik dní a stále budete mít co objevovat. Hlavním bodem je údolí Wadi Dana, které rozhodně stojí za návštěvu a dále pak kaňon Wadi Ghuweir. Procházku zvládnete i sami bez průvodce. Vyvarujte se jí ale za deště - hladina řek a říček se dokáže velmi rychle zvednout. Ideální je návštěva na jaře, kdy je oblast zelená.

CESTY DO JORDÁNSKA A COVID-19

Při cestě do Jordánska:
nevyhnete se přídavných formalit a testování na Covid-19. Od června 2021 je pro vstup do země nutné mít buď dokončené očkování a k tomu podstoupit PCR test před příjezdem do Jordánska, nebo k testu doma ještě bude nutné projít testem na ammánském letišti.

Dále je nutné mít v telefonu jordánskou trasovací aplikaci, vyplnit příjezdový formulář a prokázat sjednání cestovního pojištění pro případ nákazy onemocněním covid-19. Je tedy nutné sledovat i aktuální změny na webu Ministerstva zahraničních věcí.

Pro návrat do České republiky: se situace mění a před nadcházejícími letními prázdninami ještě probíhají jednání mezi jednotlivými zeměmi. Nejlépe sledujte také webové stránky Ministerstva zahraničních věcí.

Před každou cestou myslete v současné situaci na zdraví. Léto si užijte, jak jen to bude možné. Pokud je na vás Jordánsko v současné situaci přece jen příliš velká exotika, zkuste Řecko, nebo autem do Chorvatska, které vás také mohou překvapit novými věcmi a zážitky.

Mohlo by vás zajímat

asie
Kdy vyrazit do Asie? Co s sebou a jaká místa navštívit?
8.3.2023

Cestování do Asie může být vzrušující a obohacující zážitek. Vyžaduje již ale určité plánování, abyste si cestu náležitě užili. Chcete se vydat do Pekingu, Thajska nebo Indie? Čtěte dál.

Chorvatsko Dubrovník
Dovolená v Chorvatsku 2023. Díky přijatému euru vás vyjde dráž
6.3.2023

V létě je tradičně vyhledávána mezi českými turisty dovolená v Chorvatsku. Mezi hlavní důvody patřila přijatelná cena a relativně snadná dostupnost. Bude to platit i letos?

punkevní jeskyně
Punkevní jeskyně – Macocha, Balcarka, Pustý Žleb a další místa v ČR
22.2.2023

Venku bláto, občas déšť a jaro zatím daleko. Přesto chcete s dětmi ven a něco příjemného zažít. Vyrazte do jeskyně. V létě zase fungují jako místo na krátké ochlazení. Na Moravě jsou volbou číslo jedna Punkevní jeskyně.

wellness ve dvou
Ty nejlepší wellness pobyty v Čechách, na Moravě i za hranicemi
20.2.2023

Hotelů, které se honosí nabídkou wellness, je mnoho. Nezřídka to znamená, že jedinou součástí nadstandardního vybavení je vířivka. Podívejte se na tipy na wellness pobyty, ze kterých si odnesete jedinečný zážitek.