Menu

Kde se vyrábí Fiat, Audi, Toyota a další oblíbené značky aut?

Aktualizováno dne 21.2.2022

Z údajů Svazu dovozců automobilů vyplývá, že se v roce 2021 počet osobních automobilů na českých silnicích zvýšil na 6,13 milionů. Lidé často vozy vybírají podle země původu i místa výroby. Kde se vyrábí Fiat, Toyota, Audi a Škoda?

Kde se vyrábí Fiat, Audi, Toyota a další oblíbené značky aut?
13 minut čtení
Povinné ručení

Jak už jsme nastínili, jedním z rozhodovacích faktorů při výběru nového vozu je místo výroby. Podle statistik na 1 000 obyvatel v ČR připadá 573 aut, ale ne všichni majitelé vozů tuší, kde se jejich automobil vyrobil. Ne vždy se totiž země původu automobilky shoduje se zemí výroby konkrétního modelu. Pojďme si tedy zodpovědět otázku, kde se vyrábí Fiat, Toyota, Audi a Škoda a podívat se také na to, kde vznikají i další vozy světoznámých značek.

Fiat

Kde se vyrábí Fiat?

Fiat je značkou původem z Itálie, tato značka byla založena již 11. července 1899 v italském Turíně. V této oblíbené středomořské zemi se však vyrábí jen některé modely značky Fiat, v Neapoli se vyrábí model Panda a v městě Melfi se vyrábí Model Tipo. Výrobní závody značky Fiat najdete také v Polsku, kde se ve městě Tychy vyrábí model Fiat 500, v Srbsku, kde ve městě Kragujevac probíhá výroba vozu 500L a v Turecku. V tureckém městě Bursa se vyrábí model Tipo.

 • Itálie
 • Polsko
 • Srbsko
 • Turecko

Audi

Kde se vyrábí Audi?

Značka Audi je německá společnost, která byla založena v roce 1909, a její auta snadno poznáte podle světově proslulého loga v podobě čtyř propojených kruhů. Velká část modelů značky Audi se vyrábí právě v Německu, ty nejluxusnější modely (Q7, Q8) však pocházejí ze Slovenska a značka má výrobní závody také ve Španělsku (A1) v Maďarsku (Q3, TT) v Belgii (e-tron) a v Mexiku (Q5).

 • Německo
 • Slovensko
 • Španělsko
 • Maďarsko
 • Belgie
 • Mexiko

Tip! Máte rádi SUV? Přečtěte si naše tipy na nejlevnější nová SUV.

Toyota

Kde se vyrábí Toyota?

Japonskou automobilku Toyota založil v roce 1937 Kičiro Tojoda. Dnes se tato značka řadí k největším společnostem světa a spadají pod ní také automobilky Lexus a Scion. V Japonsku se dnes vyrábí jen několik modelů značky Toyota, konkrétně vozy Camry, Mirai, Prius, RAV4, Land Cruiser. Výrobní závody však najdete napříč světem. Některé modely se vyrábějí ve Francii (Yaris, Proace), Anglii (Corolla hatchback a kombi) v Turecku (Corolla sedan, C-HR), Španělsku (Proace City), Rakousku (Supra) a v JAR (Hilux). Výrobní závod Toyoty se nachází také v ČR, v Kolíně se vyrábí model Toyota Aygo.

 • Japonsko
 • Francie
 • Anglei
 • Turecko
 • Španělsko
 • Rakousko
 • JAR
 • Česká republika

škoda

Kde se vyrábí Škoda?

V našem výčtu nemůže chybět ani česká automobilka Škoda, která je největším výrobcem automobilů v Česku, založena byla v roce 1925 v Mladé Boleslavi. V Mladé Boleslavi se modely Škoda vyrábějí i dnes, nejedná se však ani zdaleka o jediný výrobní závod značky Škoda. Továrny se nacházejí také na Slovensku, v Rusku, na Ukrajině, v Kazachstánu a v Číně, kde vznikají dokonce i modely, které na českých silnicích neznáme, a sice SUV Kamiq GT a Kodiaq GT.

 • Česká republika
 • Slovensko
 • Rusko
 • Ukrajina
 • Čína
 • Kazachstán

Tip! Pokud jste fanouškem domácí automobilky, určitě se vám bude líbit i náš článek 20 nejpopulárnějších modelů vozů Škoda Auto. Legendy i nové Škodovky.

značky aut

Přehled míst výroby známých značek

Připravili jsme si pro vás přehled 28 známých značek a jejich míst výroby, přidali jsme také zemi původu jednotlivých značek. Jak už jsme nastínili, ne už všech značek automaticky země původu odpovídá zemi výroby. Řada značek totiž výrobu svých aut přesunula do zemí, které jsou spojeny s nižšími výrobními náklady a má své továrny hned v několika zemích.

Značka Země původu Místo výroby
Fiat Itálie Itálie, Polsko, Srbsko, Turecko
Audi Německo Německo, Španělsko, Belgie, Maďarsko, Slovensko
Toyota Japonsko Japonsko, Francie, Španělsko, Anglie, Turecko, Rakousko, JAR
Škoda ČR ČR, Čína, Rusko, Slovensko, Indie, Ukrajina, Kazachstán
Nissan Japonsko Japonsko, Španělsko, Francie, Anglie
Hyundai Jižní Korea Jižní Korea, Turecko, ČR
Volkswagen Německo Německo, Slovensko, Španělsko, Portugalsko, Mexiko
BMW Německo Německo, Rakousku, USA, Mexiko
Citroën Francie Francie, Anglie, ČR, Španělsko, Slovensko
Seat Španělsko Španělsko, Německo, Slovensko
Ferrari Itálie Itálie
Lamborghini Itálie Itálie
Bentley Anglie Anglie
Rolls-Royce Anglie Anglie
Lexus Japonsko Japonsko
Subaru Japonsko Japonsko
Ford USA USA, Německo, Rumunsko, Španělsko, Turecko, Mexiko, JAR
Honda Japonsko Japonsko, Anglie, Turecko, USA
Jaguar Anglie Anglie, Rakousko
Opel Německo Německo, Španělsko, Polsko, Anglie, Francie
Peugeot Francie Francie, Španělsko, Slovensko, ČR
Jeep USA USA, Itálie
Land Rover Anglie Anglie, Slovensko
Kia Jižní Korea Jižní Korea, Slovensko
Mazda Japonsko Japonsko, Mexiko
Mercedes-Benz Německo Německo, Maďarsko, JAR, Rakousko, Mexiko, Finsko
Renault Francie Francie, Španělsko, Turecko, Jižní Korea, Slovinsko
Suzuki Japonsko Japonsko, Maďarsko

Hyundai

Které automobilky mají výrobní závody v ČR?

Z výše uvedené tabulky vyplývá, že řada světoznámých automobilek má své závodní výroby v České republice. Na Česko vsadila značka Hyundai, která v Nošovicích vyrábí modely i30 a Tucson i značka Citroën, která v Kolíně vyrábí model C1. V České republice najdete také továrnu značky Peugeot, která v Kolíně vyrábí model 108 a také výrobní závody značky Seat, jež v obci Kvasiny vyrábí model Ateca. V českém Kolíně vyrábí svůj model Aygo i značka Toyota. V neposlední řadě se u nás samozřejmě vyrábí také vozy tuzemské značky Škoda.

Teď už víte, kde se vyrábí Fiat, Audi, Toyota a Škoda a další automobily světoznámých značek, se kterými se pravidelně setkáváme na českých silnicích. Možná vás také příjemně překvapilo, kolik modelů známých značek se vyrábí v České republice.

Tip! Povinné ručení je potřeba vždy. Ať už si kupujete nové nebo ojeté vozidlo. Nejlevnější povinné ručení získáte porovnáním nabídek trhu. Stačí zadat pouze pár údajů:

Porovnej povinná ručení

 

 

Mohlo by vás zajímat

silvestr u moře
10 levných destinací, kde oslavit Silvestr u moře
23.11.2022

Nebaví vás zimní plískanice a z tradičních oslav konce roku už jste vyrostli? Chtěli byste oslavit Silvestr u moře, někde aspoň trochu v teple, ale nemáte na drahé luxusní zájezdy? Pak je tento článek právě pro vás. Našli jsme 10 destinací, které se dají…

předávací protokol na auto
Předávací protokol na auto: Proč ho při prodeji či nákupu vozu připravit?
22.11.2022

Při koupi nebo prodeji auta se rozhodně vyplatí sepsat předávací protokol. Díky tomuto dokumentu můžete snadno předcházet budoucím sporům. Ať už auto kupujete nebo prodáváte, udělejte si chvilku čas na jeho sepsání. Poradíme vám, co má obsahovat a přidáme…

6 místné auto
6 místné auto: Nejlepší modely, které seženete v ČR
21.11.2022

Rozrostla se vám rodina? Převážíte při cestách na dovolenou tolik věcí, že si sousedi myslí, že se stěhujete? Nejspíš ani v jednom případě nechcete jezdit v nevzhledné krabici. Podívejte se, jaké 6 místné auto seženete v ČR. I přes velikost těchto aut…

zima v domě
Přepis elektřiny s dluhem: Co dělat, když byl předchozí majitel nebo nájemník neplatič?
20.11.2022

Přestěhovali jste se do nové nemovitosti, radost z nového bydlení vám ale rychle zkazil fakt, že předchozí majitel případně nájemník byl neplatič? Podívejte se, jak lze vyřídit přepis elektřiny s dluhem.