Menu

Kdy je nejlepší prodat auto?

Aktualizováno dne 2.8.2021

Podle zkušeností a názoru autowebů ztrácí nově koupený automobil už při odjezdu z autosalonu 15 % své ceny. Automobil se v tomto ohledu nedá brát jako investice. Hodnota automobilu se v čase postupně snižuje, kdy je tedy nejlepší auto prodat?

Kdy je nejlepší prodat auto?
8 minut čtení
Povinné ručení

Jako investici si auto pořizuje jen málo lidí. Investice by znamenala, že od prostředků vložených do auta očekáváme pozdější zisk. Mohlo by být nejlepší auto prodat, dokud je prakticky ještě nové?

Velmi záleží na tom, proč si auto pořizujeme. Pro někoho jde jen o prostředek pro přepravu z jednoho místa na druhé, převoz nákupu, dětí, nebo prostředek na výlety po okolí. Jindy jde o ukázání vlastního názoru a sociálního postavení, ve výjimečných případech pak vysloveně o sběratelské kousky.

Tip! Pokud vás zajímají různé investiční příležitosti, stačí do našeho srovnávače zadat, kolik chcete investovat a na jak dlouho. Obratem se vám zobrazí porovnání možností. Zkuste to:
Najděte nejvýhodnější investici

klíčky od auta

1.) Je nejlepší auto prodat před koncem záruky?

Pokud chcete mít v garáži zaparkované vždy co nejnovější auto podle moderních bezpečnostních standardů s novými asistenty, bývá nejlepší auto prodat před koncem jeho záruky. V takovém případě vám jde nejspíš o vaši bezpečnost a image. Při prodeji se nemusíte bát, že by se vaše staré auto neprodalo, protože je svým způsobem stále nové. Zájemců bude určitě dostatek.

Doporučuje se zahájit prodej, když autu ještě několik měsíců záruky zbývá. Jiní doporučují, že stačí 3 měsíce před koncem záruky.

Dejte si pozor! U některých vozidel bývá záruka až na 7 let. V takovém případě konec záruky fakticky znamená vyšší riziko poruch. Výrobci mají materiály poměrně dobře otestované a ví, jak dlouho vydrží která část při běžném používání v kondici.

audi interiér

2.) 10 let, nebo 200 000 kilometrů

U kvalitních automobilů by neměl být problém, aby byly schopny najezdit 200 000 kilometrů a bez zásadních investic vydržet alespoň 10 let. Může se stát, že bude nutná výměna čepů, možná tlumičů, ale velké investice by neměly být potřeba. Prostě s vámi celou tuto dobu vydrží v dobré kondici. Nezapomínejte, že bez ohledu na množství najetých kilometrů, nebo na četnost používání auta, musíte mít sjednané povinné ručení.

Tip! Srovnání jednotlivých pojišťoven ušetří průměrný řidič na povinném ručení 2100 Kč ročně. I vy si můžete jednoduše zjistit, jak si stojí nabídky jednotlivých pojišťoven. Stačí zadat pár údajů zde:

Porovnej povinná ručení

Podobně magická je i hranice 100 000 kilometrů. V bazarech obvykle funguje pravidlo, že pokud má automobil celkově najeto přes tuto hranici, jeho cena se snižuje. Pokud tedy uvažujete o prodej, zvolte ještě stav před těmito zlomovými kilometry. V takovém případě bude nejlepší auto prodávat třeba při 95 tisících kilometrech.

bmw coupé

3.) Koupit lehce ojeté auto a ve slušném stavu prodat

Najít si vhodné ojeté auto nemusí také být lehké. Poměrně často se takto u nás auta kupují a slouží novému majiteli další 3-5 let, kdy je opět prodá, a kupuje si další ojeté auto. Jakou strategii před koupí a prodejem ojetého auta zvolit?

  • Zjistěte si o daném typu automobilu co nejvíce informací, zkušenosti majitelů můžete najít na internetu, ve fórech, na auto webech.
  • Stav tachometru si ověřte - můžete zkusit např. Cebia.
  • Veďte si informace o všech opravách, chtějte je i po majiteli kupovaného ojetého automobilu. Budete-li automobil prodávat a jste schopni novému majiteli dodat takovou dokumentaci, bude vědět, že se potkal se solidním prodávajícím i s člověkem, kterému auto nebylo lhostejné.
  • Nízká cena by neměla být vždy jen známkou výhodné koupě. Někdy může jít o skrytí případných vad. Jako prodejce vady přiznejte rovnou a přizpůsobte tomu cenu.
  • Zjistěte si, zda automobil nepatří do kategorie často poruchových.

Jak na přepis auta se můžete podívat v jednom z našich článků.

volkswagen

4.) Auto až na doježdění

Pokud se ukázalo, že s autem nemáte zásadní problémy, vyhovuje vám, nemáte potřebu měnit ho na nejnovější model, nechte si ho na doježdění. Uvádí se, že pokud plánované opravy dosáhnou poloviny hodnoty auta, je lepší ho prodat a podívat se po jiném. Pokud máte jediný automobil, na který spoléháte, bude v tuto chvíli nejspíš nejlepší auto prodat. I když je to váš mazlík, neměl by vám přinášet starosti, ale spíše by měl být k užitku.

I neustálé opravování drobností může být známkou, že je čas výměny. Oprava čudlíků, hadiček, okýnek či zrcátek nemusí být finančně náročná, ale počítejte do toho i váš čas, který výměnám věnujete. Nezlehčujte ani pohled na začínající korozi nebo vyšší spotřebu oleje.

Nezapomínejte, že pokud prodáváte automobil jako fyzická osoba, má kupující automaticky ze zákona záruku 6 měsíců na skryté vady. U profesionálního prodejce má záruku 2 roky. Prokázat, že se na voze tyto vady vyskytovaly už v době prodeje, musí kupující. Bývá nejlepší auto předat na posouzení servisnímu technikovi a nechat si vypracovat zprávu.

Mohlo by vás zajímat

smart car
Proč si pořídit chytré auto?
25.9.2021

V současné době se velmi často skloňuje slovo chytré. Chytré mobilní telefony, chytrá lednička, chytrá pračka, chytré hodinky, nebo chytré auto. Víte o tom, že chytré auto můžete mít doma i vy? Možná na to váš plechový miláček zatím nevypadá, ale je to…

kde parkuji?
Kde mám auto? Aplikace, se kterými najdete svůj vůz nejen na parkovišti.
18.9.2021

Když vyprávíte kamarádům, jak jste na dovolené hledali půl hodiny své auto, které bylo zaparkované jen o ulici vedle, zní to jako prima vtipná historka. Možná jste si i v hlavě překládali, jak policistům vysvětlit, že vám auto ukradli. Ve chvíli, kdy ale…

stočený tachometr
Jak poznat stočený tachometr? Nenechte se napálit!
16.9.2021

Prodej ojetin je již tradičně spojen s různými podvody nepoctivých prodejců. K těm nejčastějším patří manipulace s počtem najetých kilometrů. Najít ojeté auto s poctivým nájezdem se může občas ukázat složitějším, než najít jehlu v kupce sena. Možná i pro…

veterán
Od kdy je auto veterán?
11.9.2021

Veterán či oldtimer je auto, za kterým se kdekdo otočí a na silnici vzbudí náležitou pozornost. Možná i automobil, který vám stojí doma v garáži, patří mezi veterány, nebo je to youngtimer, který je adeptem na status veterána. Od kdy je auto veterán?