porovnej24 logo
test

Kruhový objezd: Vcelku banální věc zatápí mnoha řidičům

11. 10. 2023 | Aktualizováno: 7. 10. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Kruhový objezd – Češi se často dopouští chyb, jako nedání přednosti, nevhodné použití směrovek nebo zbytečné zdržování. 

Kruhový objezd v České republice bývá zpravidla jednoproudý. V zahraničí, a především v západní Evropě, můžeme narazit na dvouproudé i víceproudé křižovatky tohoto druhu, které dokáží zamotat hlavu i zkušeným řidičům.

Ne každý totiž ví, jak se po složitějších kruhových objezdech jezdí, kdo má vlastně přednost a kdy používat blinkry. Jízdu po křižovatce si rozdělíme na tři základní části a postupně si vysvětlíme, jak by se měl řidič správně zachovat.

Jak najet na kruhový objezd?

Řadě šoférů dělá problém už samotný nájezd na kruhový objezd. Pokud se jedná o křižovatku bez průběžného (napojovacího) pruhu, řidič musí dát přednost v jízdě všem vozidlům, která se na ní už pohybují. Pokud je objezd vybavený průběžným pruhem, mohou řidiči jedoucí v pravém pruhu na „kruháč“ vjet a přednost autům jedoucím po kruhovém objezdu v levém pruhu už nedávají. Na tom nic složitého není.

Nicméně složitější situace nastává v moment, kdy vůz dosud jedoucí v levém pruhu potřebuje kruhový objezd opustit. V tu chvíli je řidič, který na křižovatku teprve přijíždí, povinen opět dát přednost v jízdě.

Jednoduše řečeno - auta již jedoucí na kruhovém objezdu mají vždy přednost před těmi, kteří na něj teprve vjíždí.

Kruhové objezdy v zahraničí

Na většině kruhových objezdů je umístěna dopravní značka „Dej přednost v jízdě“ nebo „Stůj, dej přednost v jízdě“, v tomto případě platí výše uvedené pravidlo. Ale pozor, existuje výjimka. Pokud se na křižovatce z nějakého důvodu svislé dopravní značení nenachází (v Česku to obvyklé není, ale v jiných státech ano), platí na kruhovém objezdu přednost zprava. V takovém případě ten, kdo po objezdu jede, dá přednost těm, co na něj vjíždí. Pravidlo tedy platí obráceně!

Zdroj: Tiskový servis Bezpecnecesty.cz

Průjezd kruhovým objezdem

Nejčastěji lidé dělají chybu při samotné jízdě po dvouproudém kruhovém objezdu. Spousta řidičů totiž žije v domnění, že při přejíždění z pruhu do pruhu platí pravidlo „pravé ruky“, neboli přednost zprava, jak tomu je například na víceproudé dálnici.

Jiní se zase domnívají, že vnitřní pruh kruhového objezdu je „rychlý“ a když vozidlo v něm jedoucí rozsvítí směrovku, vozidla v pomalém pruhu jsou povinna přizpůsobit rychlost jízdy tak, aby se před ně mohlo bezpečně zařadit.

Tip! Kruhový objezd může být pro některé řidiče skutečným labyrintem. Ačkoliv se zdá být jednoduchý, jedna chyba vás může stát draho. S naším srovnávačem havarijního pojištění se můžete vydat na silnici o něco klidnější.

Ani jedno tvrzení není pravdivé. Jak tedy na to?

Přednost vždy musí dát řidič, který mění směr jízdy a nezáleží na tom, ve kterém pruhu se zrovna nachází. Pokud tedy jedete ve vnitřním pruhu, „vyhodíte“ blinkr a přes vnější pruh chcete odbočit a kruhový objezd opustit, vůz v něm vám není povinen dát přednost, ba právě naopak. Může pokračovat v jízdě a vy si případně musíte dát ještě jeden okruh, abyste se před zvolenou odbočkou bezpečně zařadili do vnějšího pruhu.

To samé platí i v obráceném případě. Pokud jste do kruhového objezdu vjeli a chcete se přiřadit do vnitřního pruhu, auta již kroužící mají přednost. Učinit tak můžete, až když je to bezpečné a neohrozíte tím ostatní účastníky provozu.

Zdroj: Tiskový servis Bezpecnecesty.cz

Opuštění kruhového objezdu

Lidé často dělají chybu i při vyjíždění z kruhového objezdu. Často totiž zapomínají na blinkry, které jsou zcela nezbytné k plynulému provozu na objezdu. Myslete na to, že znamení o změně směru jízdy je potřeba aktivovat při přejíždění z pruhu do pruhu, a pak také ve chvíli, kdy objezd opouštíte. Také je důležité načasování. Začnete „blikat“ až tehdy, kdy minete poslední odbočku před tou vaší, k níž míříte.

Věděli jste, že... dávat blinkr při vjezdu na „kruháč" je u nás zakázané?

Pro plynulý provoz na kruhových objezdech je nezbytné znát pravidla. Je také důležité při nájezdu na objezd zbytečně dlouho nevyčkávat a nezdržovat tím ostatní účastníky provozu. Kvůli bezpečnosti je důležité myslet na správné používání směrovek. Dávají ostatním řidičům znamení o tom, na jakém výjezdu se chystáte odbočit.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-z-mostu
    01. února 2024|Porovnej24
    Jízda po dálnici bez známky? Co vám hrozí? (ručně vytvořeno)

    V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí povinnost pro všechny?

  • test
    29. ledna 2024|Porovnej24
    Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?

    Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených pojištění.

  • test
    27. prosince 2023|Porovnej24
    Plná čára není zeď. Existuje hned několik případů, kdy ji můžete beztrestně přejet

    Pro většinu řidičů je plná čára pomyslnou zdí, kterou nesmí překročit, jinak by jim hrozila vysoká pokuta. Není to ale vždycky pravda, existuje totiž hned několik případů, kdy ji lze beztrestně přejet a ještě si ušetřit nějaký ten čas.

  • test
    20. prosince 2023|Porovnej24
    Našli jsme 5 kombíků s největším kufrem: Favoritem je vlajkový model od Škodovky

    Víte, které auto má největší kufr? Někdo si vybírá nový vůz podle vzhledu, jiní zase podle motorizace či ceny. Nicméně pro mnoho z nás je nejdůležitější velikost zavazadlového prostoru.

  • test
    18. prosince 2023|Porovnej24
    Znáte všechny dopravní značky? Představíme vám ty nejzáludnější, které si lidi nejčastěji pletou

    Dopravní značky a organizace silničního provozu – klíčový pilíř bezpečnosti všech jeho účastníků. S většinou dopravních značek se seznámíte už v autoškole. Na některé ale brzy zapomeneme, nebo si je řidiči pletou s jinými.

  • test
    16. října 2023|Porovnej24
    Pokuta za stání na invalidech, přechodu pro chodce nebo v zákazu stání. Co vám hrozí?

    Nedostatek parkovacích míst vede řidiče k různým pokusům o odstavení auta. S myšlenkou “na těch pár minut to snad nevadí” nechávají auto v zákazu stání, na méně frekventovaném přechodu pro chodce a vyhrazených stáních. V dnešním článku se podíváme na pokutu za stání na invalidech.

  • test
    25. září 2023|Porovnej24
    Jak opravit plynové vzpěry? Vyplatí se oprava svépomocí?

    Rádi si usnadňujeme život. Někdy stačí drobnost, jindy jde o složité vynálezy. Plynová vzpěra je jeden z nenápadných pomocníků. Zvládá přitom těžkou práci. Jak opravit plynové vzpěry, abychom se na ně mohli dále spoléhat?

  • test
    06. září 2023|Porovnej24
    Jak správně postupovat při odstoupení od kupní smlouvy auta? 3 nejčastější důvody

    Ze zákona máte jako kupující nárok odstoupit od kupní smlouvy. Toto právo nesmí být spojeno s žádnou sankcí. Odstoupení od kupní smlouvy auta není výjimkou. Pojďme se podívat na detaily tohoto kroku.

  • test
    04. září 2023|Porovnej24
    Přechod pro chodce: Pravidla, která byste měli znát a dodržovat

    Bezpečné místo pro přecházení silnice. Tak bychom měli vnímat přechod pro chodce, ať už jsme chodci nebo řídíme motorové vozidlo. Skutečnost je ale taková, že si pravidla pro přecházení silnice a používání přechodů vysvětlujeme každý trochu jinak.