Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Léto jako druhá topná sezóna

14.8.2012

Doposud jsme automaticky považovali za topnou sezónu zimní měsíce, kdy nás kruté mrazy a třeskutá zima nutily „protápět“ vysoké částky. My jsme se pak nestačili divit, když nám dorazilo vyúčtování za elektřinu a plyn. Změny počasí, kdy v letních, a poslední dobou i jarních, měsících zažíváme tropická vedra, však mění zvyklosti. Používání klimatizací, které je velmi rozšířenou variantou, jak s nesnesitelným horkem bojovat, rapidně zvyšuje letní spotřeby energií a zasahuje tak neočekávaně do rodinného rozpočtu.

Léto jako druhá topná sezóna
7 minut čtení
Elektřina

Pořízení klimatizace je potřeba promyslet

Pokud stavíte dům, nebo rekonstruujete byt a přemýšlíte o klimatizaci, děláte dobře. Tento krok je potřeba opravdu důkladně promyslet. Určitě je dobré využít specialisty na klimatizační zařízení, kteří vám se vším poradí. Pro určení vhodné klimatizace je totiž potřeba vycházet z mnoha informací, které se v supermarketech nedozvíte. „Ještě před pořízením energeticky relativně náročného spotřebiče je dobré zamyslet se i nad potřebnými náklady, které pořízení a provoz provází a porovnat změny v měsíčních platbách za spotřebované energie“, říká Zbyněk Laisek ze serveru Porovnej24.cz. Pro určení vhodného výkonu je nutná důkladná prověrka nejen místnosti, ale i celého domu či bytu, který chcete klimatizovat. Důležitými aspekty, které ovlivňují výběr vhodné klimatizace, je také to, zda je byt pod střechou, kolik je v domě nebo bytě oken, na které světové strany jsou okna orientována, zda a jaké jsou v místnosti žaluzie, zda se použije centrální jednotka a tak dále. Všechna tato kritéria je nutné zohlednit, ale toto dokáže jen zkušený pracovník firmy, která klimatizace prodává.

Jak vybírat správnou klimatizaci

Pokud se rozhodnete pro nákup a instalaci klimatizace, tak jak již bylo řečeno, existuje mnoho firem, které se specializují na klimatizační zařízení a mohou vás vyvézt z mnoha omylů a podat potřebné informace důležité pro nákup té nejvhodnější klimatizace pro vás. Důležité je také nevěnovat pozornost pouze ceně a kupovat klimatizace s nižší spotřebou, nikoliv výkonem, ty jsou často dražší. Určitě je vhodné nezapomenout na energetické štítky. Klimatizační zařízení, stejně jako některé jiné elektrospotřebiče, musejí být označeny energetickým štítkem. Ten zařazuje daný výrobek do energetické třídy v rozmezí A až F. Přičemž písmeno A znamená, že výrobek patří mezi energeticky nejúspornější na trhu. Čím nižší písmeno, tím horší bude i energetická třída výrobku. Málokdo tyto energetické štítky na klimatizacích sleduje. Přitom levnější výrobky nezřídka patří do tříd E nebo F, tedy těch nejméně úsporných. Za energeticky úspornou se klimatizace považují do třídy C.

Aby se vaše klimatizace nestala energetickou bombou

Při výběru klimatizace dávají kupující často přednost levnějším výrobkům prodávaným v nejrůznějších obchodních řetězcích.Drobní spotřebitelé při nákupu klimatizací uvažují stejně jako u jiného spotřebního zboží, jsou ovlivněni cenou. Klimatizační zařízení je dnes možné koupit už za 6 000 až 8 000 korun. Většinou si, za tuto cenu, domů přinesou hlučné zařízení s vysokou spotřebou energie, které navíc nedokáže jejich byt správně ochladit. V tu chvíli si bohužel neuvědomují, že si na zeď připevňují energetickou bombu. Jakmile začnou klimatizaci používat, je to jako kdyby vytápěli deset místností. A o jaké spotřeby se tedy jedná? Za hodinu klimatizování místnosti o velikosti 20m2, nástěnnou nebo mobilní klimatizací můžete zaplatit při využívání starých modelů  i 13 Kč (příkon 2,6 kW za hodinu * cena 5 Kč/kW). Pokud bychom srovnali tuto spotřebu se spotřebou topení, tak za hodinu vytápění elektrickým kotlem místnosti o velikosti 20m2 zaplatíte 1,50 Kč za hodinu (spotřeba 0,3kW za hodinu tj. 1,50 Kč/hodinu), Za hodinu vytápění nástěnným přímotopem (např. AEG) místnosti stejné velikosti zaplatíte za hodinu 7,50 Kč (1,5 kW Samozřejmě, že u spotřeby záleží na mnoha dalších faktorech (tepelná ztráta domu, počet hodin vytápění/klimatizování atd.). Každopádně vás roční klimatizování může přijít na 3 – 6 000 Kč., tedy až 10x více než vytopit stejnou místnost po dané období. „Právě díky klimatizacím, začíná mnoho lidí řešit spotřeby energií i během léta“, říká Zbyněk Laisek ze serveru Porovnej24.cz. „Jednou z variant jak úsporněji využívat nejen klimatizace, je změna dodavatele energie. Z výdajů na roční provoz nástěnné klimatizace v místnosti o velikosti 20 m2 můžete změnou ušetřit až 1 000 Kč“, dodává Laisek. Do obytných místností se již doporučují pouze splitová klimatizační zařízení. Ta jsou tvořena dvěma jednotkami: vnitřní a venkovní. Od mobilních klimatizací, které byly oblíbené kvůli možnosti přesunout zařízení do jiné místnosti, se již dávno ustoupilo. Jejich handicapem byla hlučnost, účinnost a právě spotřeba energie.

Kolik můžete uspořit při používání klimatizace 720 hodin v roce

  Klimatizační jednotka - energetický štítek A průměrná cena 9000 Kč Klimatizační jednotka - energetický štítek C průměrná cena 6000 Kč
hodinová spotřeba klimatizační jednotky v kWh 0,8 1,45
ceníky energie alternativní dodavatel dominantní dodavatel alternativní dodavatel dominantní dodavatel
cena za 1kWh 4,8 5,5 4,8 5,5
účet za energii spotřebovanou klimatizací 2 765 3 168 5 011 5 742
účet za energie při 3 letech využívání klimatizace 8 294 9 504 15 034 17 226
finanční ztráta proti nejvýhodnější variantě 0 -1 210 -6 739 -8 932

Tabulka 1. Kde můžeme spořit při využívání klimatizací

 Zjistěte svou úsporu na elektřině

Mohlo by vás zajímat

thumb
Bezpečná sedadla v automobilu, letadle a autobuse - kam si ideálně sednout?
26.5.2020

Poradíme vám, jaká sedadla jsou v různých dopravních prostředcích nejbezpečnější. Pokud se posadíte právě na ně, snižujete riziko, které vám hrozí v případě dopravní nehody.

thumb
Co dělat, když nový majitel nepřepíše auto na sebe?
25.5.2020

Prodali jste své auto, ale nový majitel jej na sebe nechce přepsat? Poradíme vám, jak v takové situaci postupovat. A ideálně, jak jí zcela předejít.

thumb
Povinné ručení jde uzavřít i na příbuznou osobu. Jak na POV, když je pojistník odlišný od majitele?
22.5.2020

I když se to zdá přitažené za vlasy, povinné ručení jde podle zákona sjednat i na osobu, která není přímo vlastníkem vozidla. Této možnosti využívají hlavně mladí řidiči, kteří se běžně potýkají s vyššími cenami za povinné ručení, protože je pojišťovny…

thumb
Nejpopulárnější barva auta. Jak si vedou Češi v porovnání se světem?
21.5.2020

Jaká je vaše nejoblíbenější barva? A jaká je barva vašeho auta? Shodují se? Pokud ano, pak budete jedni z mála majitelů aut, u kterých k této shodě došlo.