Menu

Na co lze použít stavební spoření?

Aktualizováno dne 6.9.2021

Stavební spoření je jedním z významných spořicích nástrojů, které v České republice máme. Jeho atraktivitu zvyšuje státní příspěvek i výhodné úvěry, které lze u stavebních spořitelen získat. Na druhé straně panuje několik mýtů o omezeních, na co lze použít stavební spoření. Jak to tedy je?

Na co lze použít stavební spoření?
8 minut čtení
Spoření

Mezi lidmi je stavební spoření velice oblíbené. Jedni ho využívají na ukládání úspor pro děti. Další si pomocí stavebního spoření budují rezervu na budoucí rekonstrukci bytu či domu. Stát tuto formu spoření podporuje pomocí příspěvku, který zvyšuje výnosnost stavebního spoření. Častým dotazem pak bývá, na co lze použít stavební spoření. Rozkryjeme tedy mýtus o omezení využití stavebního spoření a řekneme si, kde tato omezení ve skutečnosti opravdu jsou.

smart home

Přehled toho, na co lze použít stavební spoření

Ptáme-li se, na co lze použít stavební spoření, odpověď je jednoduchá. Pokud jsme tedy spořili alespoň 6 let. V takovém případě naspořené prostředky včetně úroků a státních příspěvků můžeme použít na cokoliv. Zaplatit tím můžete:

Opravdu je to pouze na vás, jak tyto prostředky využijete.

Tip! Pokud si chcete koupit nový nábytek, jděte na to chytře a pořiďte si ho přes cashback - službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Cashback na nábytek teď najdete například na:

* Moebelix.cz - 4 % z nákupu zpět
* Asko-nabytek.cz - až 6 % z nákupu zpět
* Signal-nabytek.cz - 10 % z nákupu zpět

vlastní bydlení

Úvěr ze stavebního spoření

Pokud máte založeno stavební spoření, můžete požádat o úvěr ze stavebního spoření. Ten bývá úrokově zajímavější než spotřební úvěry, ale má své podmínky. Úvěr ze stavebního spoření lze využít pouze na financování bytových potřeb. Tedy na výstavbu či rekonstrukci bydlení. Otázkou tedy není, na co lze použít stavební spoření, ale na co lze využít úvěr z tohoto spoření. Přesnou definici bytových potřeb najdete v § 6 zákona č. 96/1993 Sb., o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření.

Tip! Nestačí vám finance ze stavebního spoření na rekonstrukci bytu? Spočítejte si, na kolik by vás vyšla hypotéka:

Najděte nejvýhodnější hypotéku

nové bydlení

Příklady možností využití úvěru ze stavebního spoření

Konkrétní účel úvěru ze stavebního spoření vždy schvaluje stavební spořitelna na základě žádosti. Vždy to ale musí být potřeby spojené s bydlením. Nejčastěji to pak je:

 • Výstavba bytu či rodinného domu
 • Koupě bytu či rodinného domu
 • Koupě pozemku pro výstavbu rodinného domu
 • Pořízení projektové dokumentace
 • Zřízení přípojky vody, kanalizace, elektřiny či plynu
 • Notářské poplatky
 • Úhrady při vypořádání dědictví nebo družstevního podílu
 • Bezpečnostní zajištění nemovitosti a požární zabezpečení
 • Oprava, modernizace a rekonstrukce nemovitosti
 • Nová půdní vestavba určená pro bydlení
 • Úhrada jiných půjček a úvěrů, které byly poskytnuty na bytové potřeby

Rada odborníka... Pomocí úvěru ze stavebního spoření můžete s bydlením pomoci také vašim blízkým. Typicky rodiče pomohou dětem s rekonstrukcí bytu. Podmínkou je dodržení využití prostředků z úvěru podle zákona.

jak se vyplatí stavební spoření?

Výhody a nevýhody stavebního spoření

Stavební spoření je oblíbené, ale stejně jako jiné finanční nástroje má své výhody a nevýhody. Je dobré je vzít v úvahu, než stavební spoření využijete.

Výhody stavebního spoření:

 • Stavební spoření je velmi bezpečný spořicí nástroj.
 • Státní podpora se připisuje jednou ročně na základě uspořené částky (max. 2 000 Kč ročně).
 • Pokud nebudete čerpat úvěr, máte výhodnější úrokovou sazbu.
 • Po ukončení spoření (min. 6 letech) můžete využít na cokoliv.
 • Možnost získání úvěru s pevnou úrokovou sazbou.

Nevýhody stavebního spoření:

 • Po dobu spoření nelze disponovat s finančními prostředky.
 • Hypotéky jsou výhodnější, pokud chcete kupovat nemovitost nebo stavět.

Stavební spoření je tedy zajímavé, ale zhodnotit vaše volné finance lze i jinak. Podívejte se na spořicí účty, které jsou na trhu nebo na zajímavá penzijní spoření. Pro zhodnocení větších částek doporučujeme promyšlené a pravidelné investování.

Tip! Nevíte si rady s tím, jaké spoření dětem vybrat? Náš online porovnávač spořicích účtů vám s tím pomůže:
Porovnej spořicí účty

Mohlo by vás zajímat

finanční nezávislost
Finanční nezávislost: Jak uniknout 8 hodinové pracovní době a jít ve 30 do důchodu?
22.2.2022

Představte si pondělní ráno, kdy se nemusíte stresovat odchodem do práce. Posnídáte na balkoně a sledujete, jak lidé dobíhají tramvaj a snaží se přijít včas do zaměstnání. Vy si v klidu dopijete kávu a začnete si plánovat váš den, sestávající z činností,…

spoření 2022
Nejlepší spoření 2022: Velké srovnání možností
13.1.2022

Jaké novinky přináší spořicí účty v roce 2022? Která finanční instituce vám nejlépe zhodnotí vaše úspory? Využívají vůbec Češi možnost spořit nebo je to přežitek? Podívejte se na nejlepší spoření 2022 a mnohem více!

podvodné emaily
Podvodné emaily: Bitcoin, Česká pošta, Paypal a další, na které je třeba dávat si pozor
22.11.2021

Období Vánoc je nejen časem intenzivních nákupů, ale také rostoucího počtu podvodných emailů. Příčina bývá v tom, že lidé více nakupují a trochu ztrácí přehled o objednaných zásilkách. Objevují se proto více podvodné emaily tvářící se jako zprávy České…

stěhování
Je lepší hypotéka nebo stavební spoření?
9.11.2021

Vlastní bydlení lze financovat několika způsoby. Můžete si založit stavební spoření a šetřit. Pokud potřebujete peníze rychleji, jsou tady úvěrové produkty. Nejčastějšími je úvěr ze stavebního spoření a hypoteční úvěr. Do nedávna byla hypotéka ve většině…