porovnej24 logo
test

Nabourané auto na parkovišti: Co v takovém případě dělat a kdo zaplatí škodu?

4. 10. 2022 | Aktualizováno: 7. 10. 2022
|
Délka čtení: 13 min.

Jdete si z nákupního centra, nesete si k autu tašky napěchované nákupem a pochvalujete si, jak výhodně jste nakoupili. Najednou vaše oči zažijí šok – povrch vašeho automobilu je nehezky poškrábaný. Veškerá radost z levně nakoupeného másla je tatam. Co teď? V následujícím textu se dozvíte, jak postupovat v případě, když najdete nabourané auto na parkovišti.

Kdo v tomto případě proplatí škodu na vašem automobilu? To záleží na více faktorech – na tom, zda máte sjednané havarijní pojištění, a je-li znám viník nehody. Pokud se viník k poškození vašeho vozu sám přihlásí, popřípadě nechá lístek za stěračem a škoda je minimální, není nutné volat hned policii. I když je nabourané auto na parkovišti nepříjemnou záležitostí, často postačí vyplnit na místě formulář o dopravní nehodě. Jestliže viníka neznáte, což je častější případ, je postup složitější.

poškrábané auto

Co dělat, když víte, kdo vám na parkovišti naboural auto?

Pokud víte, kdo nehodu zapříčinil, můžete si oddechnout, protože si ušetříte spoustu nervů a peněz. V takovém případě se vám náhrada od pojišťovny bude získávat mnohem snáz.

Ať už máte či nemáte uzavřené havarijní pojištění, vzniká vám nárok na proplacení škody od pojišťovny. Poškození totiž bude hrazeno z povinného ručení viníka. Jestliže viník nemá povinné ručení uzavřeno, škoda se bude hradit z garančního fondu České kanceláře pojistitelů.

Určení viníka nemusí být snadné

Někdy je těžké posoudit, kdo je skutečným viníkem autonehody. Posvítili jsme si na konkrétní případy, které se na parkovištích stávají.

  • Jeden řidič projíždí uličkou zaparkovaných aut, druhý couvá do uličky. Vozidla se srazí. V tomto případě je viníkem couvající řidič, protože při couvání člověk nesmí ohrozit bezpečnost ostatních vozidel. Pokud při couvání nevidí na cestu, má požádat nějakou osobu, která mu bude ukazovat, zda nic nejede. Nabourání auta při couvání je ale poměrně časté.

  • Jeden řidič projíždí uličkou, druhý popředu vyjíždí z řady kolmo zaparkovaných aut. Vozidla se srazí. Viníkem je vyjíždějící řidič, protože vozidlo, které stálo a opět vyjíždí, nesmí svým provozem ohrozit jiná vozidla.

  • Pravidlo pravé ruky platí i na parkovišti! Nezapomínejte, že i na soukromém parkovišti platí přednost zprava. Pokud se při popojíždění na parkovišti, a hledání místa k zaparkování, přehlédnete a nedáte přednost autu vyjíždějící z parkovací uličky, pak je vina na vás.

Nabourali mi auto – jak postupovat?

K nehodám, u kterých není škoda na zdraví a majetková škoda nepřesáhla 100.000 Kč, se nemusí volat policie. Pokud se s viníkem dohodnete, že chyba je na jeho straně, stačí vyplnit formulář o nehodě, škodu nafotit a tato událost bude proplacena z povinného ručení viníka. Pokud se na vině nedokážete dohodnout, je lepší přivolat policii.

Povinné ručení

Získejte nejlevnější povinné ručení již od 1 009 Kč

Tip! Odřené auto na parkovišti se může týkat z druhé strany i vás. Stačí chvilka nepozornosti, svým vozem narazíte do jiného, a tím ho poškodíte. Proto je dobré nevybírat povinné ručení jen podle ceny, ale i podle dalších kritérií. V našem nezávislém srovnávači všech 10 pojišťoven do pár minut zjistíte, kdo nabízí nejlepší pojištění drobných závad, skel, zavazadel, posádky, aj. Vyzkoušejte ho zdarma zde:

parkoviště

Jak časté jsou nehody na parkovišti?

Podle policejních statistik nejsou škody na parkovištích ojedinělé. Autonehody, způsobené srážkou se zaparkovaným automobilem, tvořily významnou část z celkového počtu nehod. Podívejte se na další nejčastější příčiny nehod za období od ledna do srpna 2022.

PořadíNejčastější příčinyPočet nehod

1.

řidič se plně nevěnoval řízení vozidla

10.665

2.

nesprávné otáčení nebo couvání

5.888

3.

jiný druh nesprávné jízdy

5.681

4.

nedodržení bezpečné vzdálenosti za vozidlem

3.363

5.

nezvládnutí řízení vozidla

3.353

6.

nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky

2.868

7.

vyhýbání bez dostatečného bočního odstupu

2.730

8.

nepřizpůsobení rychlosti dopravně technickému stavu vozovky

2.281

9.

nedání přednosti upravené dopravní značkou "DEJ PŘEDNOST V JÍZDĚ!"

2.229

10.

přejetí do protisměru

1.545

Zdroj: Policie ČR

Havarijní pojištění

Vyrazte na cesty bez starostí s havarijním pojištěním

Tip! Nehody na parkovišti se stávají prakticky každý den. Chcete se proti tomuto riziku pojistit? Nejlepší ochranou je havarijní pojištění, které vám pomůže i v případě, kdy je viník neznámý. Porovnáním cen na našem portále může česká domácnost na havarijním pojištění průměrně ušetřit až 8.937 Kč.

srážka aut

Nabourané auto na parkovišti, když viník není znám

Horší variantou je situace, kdy najdete poškozené auto, ale nikde nikdo, a viník vám ani za stěrač nezastrčil lístek s kontaktem na sebe. Máte v takovém případě nárok na odškodné od pojišťovny?

Máte nárok na úhradu škody, když je viník neznámý?

  • V případě, že máte uzavřené havarijní pojištění, nárok na proplacení škody máte. Ovšem vyjde vás to obvykle dráž, než kdybyste viníka znali a škoda se platila z jeho povinného ručení (viz případ výše). U havarijního pojištění totiž bývá často spoluúčast (záleží na produktu, který jste si sjednali - spoluúčast nemusí být žádná, nebo může být i 20 %). U většiny pojistek je rovněž stanovena minimální výše spoluúčasti - například 5.000 Kč. Znamená to, že část škody proplácíte vy). Nevýhodou rovněž je, že vám pojišťovna po této pojistné události bude prozkoumávat bonus, který se vám může snížit.

  • Pokud havarijní pojištění nemáte, nárok na proplacení škody vám nevzniká.

Z toho jasně vyplývá, že absence viníka vám může přinést spoustu komplikací. Pokud vám někdo způsobí škodu na autě třeba ve výši 15.000 Kč, bez havarijního pojištění vám pojišťovna neproplatí ani korunu. S havarijním pojištěním jste na tom podstatně lépe, ale při neznámém viníkovi většinou musíte doplácet spoluúčast (pokud máte minimální výši spoluúčasti například 5.000 Kč, doplácíte tuto částku). Rovněž hrozí, že vám pojišťovna sníží bonus, tzn. v dalším pojistném období vám může vyměřit vyšší pojistné.

Při vyšší škodě na vozidle zavolejte policii

Nabourané auto na parkovišti a absence viníka je ze všech úhlů naprosto nezáviděníhodná situace, proto se jej ze všech sil snažte dopátrat. Zkuste vyhodnotit, jestli se jedná jen o malý škrábanec či škodu za více desítek tisíc. Pokud se jedná o vyšší škodu, určitě volejte policii, jelikož se jedná o dopravní nehodu, od které pachatel odjel. Pokud policie viníka dopátrá, tak jde cena opravy za ním z povinného ručení, případně při čerpání havarijního pojištění, můžete po viníkovi vymáhat spoluúčast, případně i rozdíl ve výši pojistného následkem snížení bonusu.

Tip!

Tip! Je vaše auto po nehodě úplně na odpis? Potřebujete nový vůz, co nejdříve? Zastavte se v našem online autobazaru, kde jedním klikem porovnáte na 30.000 ojetých vozů od téměř 400 českých prodejců.

na parkovišti

Jak najít viníka nehody?

  • Kamerové záznamy. Zjistěte, zda má provozovatel parkoviště kamerový systém se záznamem. Pokud ano, tak o tom informujte policii. Provozovatel tyto záznamy může ukázat či vydat pouze policejní složce. Pokud se incident stal na parkovišti poblíž nákupního centra, prostor většinou bývá střežen kamerami, které s velkou šancí zachytí poznávací značku vozidla. Podle SPZ policie snadno dohledá viníka, z jehož povinného ručení může být škoda proplacena. Viníkovi navíc hrozí od policie pokuta ve výši až 5.000 Kč a 7 trestných bodů. Poškození vozu na parkovišti je totiž klasická dopravní nehoda a ujetí od nehody se považuje těžký přestupek.

  • Poptejte se kolemjdoucích. Sežeňte svědky, kteří případně škodu viděli. Jejich svědectví (zvláště pokud si všimli SPZ, nebo aspoň typu auta a vzhledu řidiče, vám může výrazně pomoct).

  • Sežeňte svědky na sociálních sítích. V menších městech vám můžou pomoct lokální skupiny na Facebooku. Skupiny typu „Olomoučáci,“ „Liberečáci“ atd. se mnohdy hemží příspěvky s žádostí, zda někdo neviděl člověka, který narazil do auta. Facebook je také jedním ze způsobů, jak najít viníka nehody, který po sobě zanechal nabourané auto na parkovišti a ujel.

Parkoviště ve městech, nebo u obchodních center, jsou napěchovaná parkovacími místy. Často jsou tak úzká, že je problém s větším automobilem zaparkovat. Není tedy divu, že pravidelně dochází k drobným i větším nehodám. Nabourané auto na parkovišti tedy není nic mimořádného. A právě proto je dobré vědět, jak se v takové situaci zachovat a neplatit opravu auta jen ze své kapsy.

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-z-mostu
    01. února 2024|Porovnej24
    Jízda po dálnici bez známky? Co vám hrozí? (ručně vytvořeno)

    V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí povinnost pro všechny?

  • test
    29. ledna 2024|Porovnej24
    Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?

    Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených pojištění.

  • test
    27. prosince 2023|Porovnej24
    Plná čára není zeď. Existuje hned několik případů, kdy ji můžete beztrestně přejet

    Pro většinu řidičů je plná čára pomyslnou zdí, kterou nesmí překročit, jinak by jim hrozila vysoká pokuta. Není to ale vždycky pravda, existuje totiž hned několik případů, kdy ji lze beztrestně přejet a ještě si ušetřit nějaký ten čas.

  • test
    20. prosince 2023|Porovnej24
    Našli jsme 5 kombíků s největším kufrem: Favoritem je vlajkový model od Škodovky

    Víte, které auto má největší kufr? Někdo si vybírá nový vůz podle vzhledu, jiní zase podle motorizace či ceny. Nicméně pro mnoho z nás je nejdůležitější velikost zavazadlového prostoru.

  • test
    18. prosince 2023|Porovnej24
    Znáte všechny dopravní značky? Představíme vám ty nejzáludnější, které si lidi nejčastěji pletou

    Dopravní značky a organizace silničního provozu – klíčový pilíř bezpečnosti všech jeho účastníků. S většinou dopravních značek se seznámíte už v autoškole. Na některé ale brzy zapomeneme, nebo si je řidiči pletou s jinými.

  • test
    16. října 2023|Porovnej24
    Pokuta za stání na invalidech, přechodu pro chodce nebo v zákazu stání. Co vám hrozí?

    Nedostatek parkovacích míst vede řidiče k různým pokusům o odstavení auta. S myšlenkou “na těch pár minut to snad nevadí” nechávají auto v zákazu stání, na méně frekventovaném přechodu pro chodce a vyhrazených stáních. V dnešním článku se podíváme na pokutu za stání na invalidech.

  • test
    11. října 2023|Porovnej24
    Kruhový objezd: Vcelku banální věc zatápí mnoha řidičům

    Kruhový objezd – Češi se často dopouští chyb, jako nedání přednosti, nevhodné použití směrovek nebo zbytečné zdržování. 

  • test
    25. září 2023|Porovnej24
    Jak opravit plynové vzpěry? Vyplatí se oprava svépomocí?

    Rádi si usnadňujeme život. Někdy stačí drobnost, jindy jde o složité vynálezy. Plynová vzpěra je jeden z nenápadných pomocníků. Zvládá přitom těžkou práci. Jak opravit plynové vzpěry, abychom se na ně mohli dále spoléhat?

  • test
    06. září 2023|Porovnej24
    Jak správně postupovat při odstoupení od kupní smlouvy auta? 3 nejčastější důvody

    Ze zákona máte jako kupující nárok odstoupit od kupní smlouvy. Toto právo nesmí být spojeno s žádnou sankcí. Odstoupení od kupní smlouvy auta není výjimkou. Pojďme se podívat na detaily tohoto kroku.

  • test
    04. září 2023|Porovnej24
    Přechod pro chodce: Pravidla, která byste měli znát a dodržovat

    Bezpečné místo pro přecházení silnice. Tak bychom měli vnímat přechod pro chodce, ať už jsme chodci nebo řídíme motorové vozidlo. Skutečnost je ale taková, že si pravidla pro přecházení silnice a používání přechodů vysvětlujeme každý trochu jinak.