Menu

Nabourané auto na parkovišti: Co v takovém případě dělat a kdo zaplatí škodu?

Aktualizováno dne 7.10.2022

Jdete si z nákupního centra, nesete si k autu tašky napěchované nákupem a pochvalujete si, jak výhodně jste nakoupili. Najednou vaše oči zažijí šok – povrch vašeho automobilu je nehezky poškrábaný. Veškerá radost z levně nakoupeného másla je tatam. Co teď? V následujícím textu se dozvíte, jak postupovat v případě, když najdete nabourané auto na parkovišti.

Nabourané auto na parkovišti: Co v takovém případě dělat a kdo zaplatí škodu?
13 minut čtení
Havarijní pojištění

Kdo v tomto případě proplatí škodu na vašem automobilu? To záleží na více faktorech – na tom, zda máte sjednané havarijní pojištění, a je-li znám viník nehody. Pokud se viník k poškození vašeho vozu sám přihlásí, popřípadě nechá lístek za stěračem a škoda je minimální, není nutné volat hned policii. I když je nabourané auto na parkovišti nepříjemnou záležitostí, často postačí vyplnit na místě formulář o dopravní nehodě. Jestliže viníka neznáte, což je častější případ, je postup složitější.

poškrábané auto

Co dělat, když víte, kdo vám na parkovišti naboural auto?

Pokud víte, kdo nehodu zapříčinil, můžete si oddechnout, protože si ušetříte spoustu nervů a peněz. V takovém případě se vám náhrada od pojišťovny bude získávat mnohem snáz.

Ať už máte či nemáte uzavřené havarijní pojištění, vzniká vám nárok na proplacení škody od pojišťovny. Poškození totiž bude hrazeno z povinného ručení viníka. Jestliže viník nemá povinné ručení uzavřeno, škoda se bude hradit z garančního fondu České kanceláře pojistitelů.

Určení viníka nemusí být snadné

Někdy je těžké posoudit, kdo je skutečným viníkem autonehody. Posvítili jsme si na konkrétní případy, které se na parkovištích stávají.

  • Jeden řidič projíždí uličkou zaparkovaných aut, druhý couvá do uličky. Vozidla se srazí. V tomto případě je viníkem couvající řidič, protože při couvání člověk nesmí ohrozit bezpečnost ostatních vozidel. Pokud při couvání nevidí na cestu, má požádat nějakou osobu, která mu bude ukazovat, zda nic nejede. Nabourání auta při couvání je ale poměrně časté.
  • Jeden řidič projíždí uličkou, druhý popředu vyjíždí z řady kolmo zaparkovaných aut. Vozidla se srazí. Viníkem je vyjíždějící řidič, protože vozidlo, které stálo a opět vyjíždí, nesmí svým provozem ohrozit jiná vozidla.
  • Pravidlo pravé ruky platí i na parkovišti! Nezapomínejte, že i na soukromém parkovišti platí přednost zprava. Pokud se při popojíždění na parkovišti, a hledání místa k zaparkování, přehlédnete a nedáte přednost autu vyjíždějící z parkovací uličky, pak je vina na vás.

Nabourali mi auto – jak postupovat?

K nehodám, u kterých není škoda na zdraví a majetková škoda nepřesáhla 100.000 Kč, se nemusí volat policie. Pokud se s viníkem dohodnete, že chyba je na jeho straně, stačí vyplnit formulář o nehodě, škodu nafotit a tato událost bude proplacena z povinného ručení viníka. Pokud se na vině nedokážete dohodnout, je lepší přivolat policii.

Tip! Odřené auto na parkovišti se může týkat z druhé strany i vás. Stačí chvilka nepozornosti, svým vozem narazíte do jiného, a tím ho poškodíte. Proto je dobré nevybírat povinné ručení jen podle ceny, ale i podle dalších kritérií. V našem nezávislém srovnávači všech 10 pojišťoven do pár minut zjistíte, kdo nabízí nejlepší pojištění drobných závad, skel, zavazadel, posádky, aj. Vyzkoušejte ho zdarma zde:

Porovnej povinná ručení

parkoviště

Jak časté jsou nehody na parkovišti?

Podle policejních statistik nejsou škody na parkovištích ojedinělé. Autonehody, způsobené srážkou se zaparkovaným automobilem, tvořily významnou část z celkového počtu nehod. Podívejte se na další nejčastější příčiny nehod za období od ledna do srpna 2022.

Pořadí Nejčastější příčiny  Počet nehod
1. řidič se plně nevěnoval řízení vozidla 10.665
2. nesprávné otáčení nebo couvání 5.888
3. jiný druh nesprávné jízdy 5.681
4. nedodržení bezpečné vzdálenosti za vozidlem 3.363
5. nezvládnutí řízení vozidla 3.353
6. nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky 2.868
7. vyhýbání bez dostatečného bočního odstupu 2.730
8. nepřizpůsobení rychlosti dopravně technickému stavu vozovky 2.281
9. nedání přednosti upravené dopravní značkou "DEJ PŘEDNOST V JÍZDĚ!" 2.229
10. přejetí do protisměru 1.545

Zdroj: Policie ČR

Tip! Nehody na parkovišti se stávají prakticky každý den. Chcete se proti tomuto riziku pojistit? Nejlepší ochranou je havarijní pojištění, které vám pomůže i v případě, kdy je viník neznámý. Porovnáním cen na našem portále může česká domácnost na havarijním pojištění průměrně ušetřit až 8.937 Kč.

Porovnej havarijní pojištění

srážka aut

Nabourané auto na parkovišti, když viník není znám

Horší variantou je situace, kdy najdete poškozené auto, ale nikde nikdo, a viník vám ani za stěrač nezastrčil lístek s kontaktem na sebe. Máte v takovém případě nárok na odškodné od pojišťovny?

Máte nárok na úhradu škody, když je viník neznámý?

  • V případě, že máte uzavřené havarijní pojištění, nárok na proplacení škody máte. Ovšem vyjde vás to obvykle dráž, než kdybyste viníka znali a škoda se platila z jeho povinného ručení (viz případ výše). U havarijního pojištění totiž bývá často spoluúčast (záleží na produktu, který jste si sjednali - spoluúčast nemusí být žádná, nebo může být i 20 %). U většiny pojistek je rovněž stanovena minimální výše spoluúčasti - například 5.000 Kč. Znamená to, že část škody proplácíte vy). Nevýhodou rovněž je, že vám pojišťovna po této pojistné události bude prozkoumávat bonus, který se vám může snížit. 
  • Pokud havarijní pojištění nemáte, nárok na proplacení škody vám nevzniká.

Z toho jasně vyplývá, že absence viníka vám může přinést spoustu komplikací. Pokud vám někdo způsobí škodu na autě třeba ve výši 15.000 Kč, bez havarijního pojištění vám pojišťovna neproplatí ani korunu. S havarijním pojištěním jste na tom podstatně lépe, ale při neznámém viníkovi většinou musíte doplácet spoluúčast (pokud máte minimální výši spoluúčasti například 5.000 Kč, doplácíte tuto částku). Rovněž hrozí, že vám pojišťovna sníží bonus, tzn. v dalším pojistném období vám může vyměřit vyšší pojistné.

Při vyšší škodě na vozidle zavolejte policii

Nabourané auto na parkovišti a absence viníka je ze všech úhlů naprosto nezáviděníhodná situace, proto se jej ze všech sil snažte dopátrat. Zkuste vyhodnotit, jestli se jedná jen o malý škrábanec či škodu za více desítek tisíc. Pokud se jedná o vyšší škodu, určitě volejte policii, jelikož se jedná o dopravní nehodu, od které pachatel odjel. Pokud policie viníka dopátrá, tak jde cena opravy za ním z povinného ručení, případně při čerpání havarijního pojištění, můžete po viníkovi vymáhat spoluúčast, případně i rozdíl ve výši pojistného následkem snížení bonusu.

Tip! Je vaše auto po nehodě úplně na odpis? Potřebujete nový vůz, co nejdříve? Zastavte se v našem online autobazaru, kde jedním klikem porovnáte na 30.000 ojetých vozů od téměř 400 českých prodejců.

na parkovišti

Jak najít viníka nehody?

  • Kamerové záznamy. Zjistěte, zda má provozovatel parkoviště kamerový systém se záznamem. Pokud ano, tak o tom informujte policii. Provozovatel tyto záznamy může ukázat či vydat pouze policejní složce. Pokud se incident stal na parkovišti poblíž nákupního centra, prostor většinou bývá střežen kamerami, které s velkou šancí zachytí poznávací značku vozidla. Podle SPZ policie snadno dohledá viníka, z jehož povinného ručení může být škoda proplacena. Viníkovi navíc hrozí od policie pokuta ve výši až 5.000 Kč a 7 trestných bodů. Poškození vozu na parkovišti je totiž klasická dopravní nehoda a ujetí od nehody se považuje těžký přestupek.
  • Poptejte se kolemjdoucích. Sežeňte svědky, kteří případně škodu viděli. Jejich svědectví (zvláště pokud si všimli SPZ, nebo aspoň typu auta a vzhledu řidiče, vám může výrazně pomoct).
  • Sežeňte svědky na sociálních sítích. V menších městech vám můžou pomoct lokální skupiny na Facebooku. Skupiny typu „Olomoučáci,“ „Liberečáci“ atd. se mnohdy hemží příspěvky s žádostí, zda někdo neviděl člověka, který narazil do auta. Facebook je také jedním ze způsobů, jak najít viníka nehody, který po sobě zanechal nabourané auto na parkovišti a ujel.

Parkoviště ve městech, nebo u obchodních center, jsou napěchovaná parkovacími místy. Často jsou tak úzká, že je problém s větším automobilem zaparkovat. Není tedy divu, že pravidelně dochází k drobným i větším nehodám. Nabourané auto na parkovišti tedy není nic mimořádného. A právě proto je dobré vědět, jak se v takové situaci zachovat a neplatit opravu auta jen ze své kapsy.

Mohlo by vás zajímat

plná moc při přepisu auta
Jak dlouho platí plná moc na přepis auta?
12.2.2024

Už se těšíte, až usednete za volant svého nově koupeného auta. Strávili jste měsíce hledáním a vybíráním toho pravého. Po všech peripetiích už vás čeká jen přepis auta. Prodávající ale nemá čas, aby se s vámi na úřad dostavil a chce vám vystavit plnou moc…

bez dálniční známky
Jízda po dálnici bez známky: Co vám hrozí? Existují výjimky?
7.2.2024

V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí…

povinné ručení při přepisu
Povinné ručení při přepisu vozidla: Co musíte vědět před změnou majitele?
5.2.2024

Pokud kupujete nebo prodáváte ojeté vozidlo, procházíte poměrně běžným postupem, na kterém se už několik let nic nemění. Jsou však body, ve kterých se dlouhodobě zbytečně chybuje. Kámen úrazu je povinné ručení při přepisu vozidla.

riziková skupina řidičů věk
Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?
29.1.2024

Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených…