Menu

Co navštívit v Budapešti: 12 tipů na místa, která si rozhodně nenechte ujít

4.11.2019

Zbylo vám ještě několik dní dovolené, které si musíte do konce roku vybrat? Neseďte doma a objevte fascinující maďarskou metropoli, ležící jenom čtyři hodiny cesty od českých hranic. V tomto článku vám poradíme, co navštívit v Budapešti a jak si toto město co nejvíc užít a zbytečně přitom nepřeplatit.

Co navštívit v Budapešti: 12 tipů na místa, která si rozhodně nenechte ujít
10 minut čtení
Cestovní pojištění

Budapešť je vděčné místo. Nemusíte do něj cestovat dlouho a pokud máte více volných dní, můžete tento výlet spojit i s návštěvou Vídně nebo Bratislavy, které leží nedaleko. Shromáždili jsme pro vás ty nejzajímavější nápady, kam se v tomto městě podívat.

Co navštívit v Budapešti

1) Budova parlamentu Országház

Tuto památku určitě stojí za to vidět. Je to impozantní stavba, kterou si váš foťák hned zamiluje. A aby taky ne - vždyť na její stavbu bylo v letech 1885 - 1904 potřeba přes tisíc dělníků a použilo se na ni přes 40 kilogramů zlata. Řada cestovatelů se shodne, že nejkrásnější pohled je na ni večer, když je nasvícená. A že stojí za to se na tuto večerní krásu podívat z protilehlého břehu, nebo přímo z paluby lodi, plující po Dunaji.

Vstupné: 2520 forintů, což je v přepočtu 195 Kč.

Tip! V Budapešti mají něco, co jinde nenajdete. Chtěli byste se projet po vodní hladině ve speciálním autobusu? V Budapešti si můžete za zhruba 700 Kč zaplatit dvouhodinovou prohlídku města ve speciálním hydrobusu. Poté, co vás autobus proveze po městě, se zanoří do vody a vy si tak můžete užít projížďku na hladině Dunaje.

2) Budínský hrad

Zatímco budova parlamentu je poměrně mladá, Budínský hrad (neboli Královský palác) je starobylým sídlem, ve kterém žili uherští králové. Je to unikátní areál, ve kterém najdete středověké budovy, barokní styl i modernější stavby ze 19. století.

Tip! Zlevněte si cestovní pojištění do Maďarska! Pojistíme vás už od 7 Kč/den.  Spočítat cestovní pojištění

3) Matyášův chrám

Když už budete poblíž Budínského hradu, zajděte si i k tomuto nádhernému gotickému kostelu, který se v minulosti stal místem dvou korunovací a několika královských svateb. Tuto katedrálu se vyplatí vidět zvenku i zevnitř díky nádherné výzdobě a barevným vitrážím.

Vstupné: 1500 forintů, což je v přepočtu 116 Kč

4) Rybářská bašta

Když už jste tak hezky začali svou procházku Budínským hradem a Matyášovým chrámem, byla by škoda si nechat ujít další blízkou památku, a tou je Rybářská bašta. Oproti předchozím dvou zmíněným památkám je to celkem mladá stavba (pochází ze začátku 20. století), ale nedostatek historie kompenzuje svým unikátním vzhledem. Systém věží, hradeb a podloubí připomíná hrad z fantasy filmu.

Vstupné je zadarmo a Rybářská bašta se nezavírá, tudíž je volně přístupná ve dne i v noci.

5) Socha svobody

Abyste viděli Sochu Svobody, nemusíte cestovat až do USA. Maďaři mají svoji vlastní a osobitou sochu na oslavu nezávislosti. Je jí 14 metrů vysoká postava ženy, držící palmový list. Postavili ji na Gellértově hoře v roce 1947 na oslavu osvobození Maďarska od nacistické nadvlády. Výšlap na horu vám dá sice trochu zabrat, ale odměnou vám bude výhled na celé město pod vámi.

6) Řetězový most (Széchenyi Lánchíd)

Széchenyi Lánchíd byl prvním mostem, který byl v Budapešti postaven přes řeku Dunaj a spojil tak dvě části města - Budín a Pešť. Most je jednou z dominant města a kromě dvouproudé vozovky tam vede i pěší zóna, odkud se vám naskytne výhled na město i budovu parlamentu.

7) Termální lázně

Když už se do té Budapešti vydáte, užijte si to se vším všudy. A to včetně pořádného lázeňského relaxu. Ve městě se nachází hned několik lázeňských komplexů, ve kterých si užijete odpočinek v horké léčivé vodě. Koupání to bude vskutku královské, protože většina lázeňských bazénů je obklopena zdobenými sloupy a mramorovými podlahami, takže váš zážitek bude i vizuální.

Zdroj: www.pinkbudapest.com

8) Velká synagoga

Málokde v Evropě ještě spatříte Žida s pejzy a v tradičním klobouku. V Maďarsku se vám to však může poštěstit díky tomu, že zde žije největší židovská komunita v celé střední a východní Evropě. Mnozí z místních Židů se stále drží svých starobylých tradic a scházejí se v místní Velké synagoze. Tuto budovu, která se nachází v ulici Dohány, určitě doporučujeme navštívit. Tato majestátní budova, která je postavena v maursko-španělském slohu, dokáže pojmout více než 3000 věřících.

9) Ruin pubs

Pokud nepatříte k těm, kteří po prochozeném dni zapadnou v hotelovém pokoji do postele a zaboří nos do knihy, máme pro vás tip, co navštívit v Budapešti večer a v noci. V tomto městě to po večerech opravdu žije a my vám poradíme místo, kde to žije dokonce alternativním stylem. V Budapešti najdete spoustu kaváren, barů a diskoték, které jsou vybudované v prostorách ruin, tzn. starých a omšelých budov. Majitelé těchto podniků tyto prostory zvelebili a vdechli jim originalitu. Pokud hledáte stylové bary s pokreslenými stěnami, zajímavými uměleckými instalacemi a třeba lustry z plastových kelímků, budou pro vás budapešťské ruiny tím pravým. Takové podniky najdete hned na několika místech.

Kde najdete ruin pubs v Budapešti?

Tyto alterantivní bary najdete například na těchto místech:

  • Instant (největší komplex tohoto typu hospod v Budapešti, Instant sestává z 8 barů a 4 tanečních parketů). Adresa: Akácfa u. 51, 1073
  • Szimpla Kert, Kazinczy u. 14, 1075
  • Fogasház, Akácfa u. 49, 1073

Zdroj: www.ruinbarsbudapest.com

10) Centrální trh

Vaše návštěva Budapešti by nebyla úplná bez ochutnávky místních pokrmů. K tomu se nejlépe hodí zajít na tržnici na náměstí Fövám tér. Tržnice svým vzhledem připomíná nádraží a je to velmi oblíbené místo k nákupům a ochutnávkám. V roce 2013 byl tento trh televizí CNN vyhodnocen jako nejatraktivnější tržnice světa. Tento trh je ideálním místem, kde si pochutnat na tradičním maďarském salámu nebo ochutnat skvělé tokajské víno.

11) Boty na nábřeží

Nedaleko budovy parlamentu najdete zvláštní památník. Na pobřeží řeky se nachází 60 párů železných bot jako připomínka úmrtí židovských občanů, kteří byli za druhé světové války zastřeleni přímo na břehu Dunaje. Návštěvu tohoto památníku můžete spojit s procházkou na pobřeží řeky, odkud se vám naskytne výhled na hlavní budapešťské památky.

12) Cesta zpět v čase

Pokud chcete v Budapešti zažít něco jiného, než jen okruh po turisticky známých památkách, zajděte do okrajových částí města a zjistěte, jak si žijí místní lidé. Přestože v dnešní době je Budapešť moderním velkoměstem, některé jeho části připomínají doby dávno minulé. Zavítejte třeba na sídliště Újpalota, které je zachovalou ukázkou architektury 70. let. Při jeho návštěvě si budete připadat, jako byste nasedli do stroje času a odcestovali o 50 let nazpět. Můžete zde vidět bizarní výdobytky socialistické architektury, netradiční domy i dětská hřiště, jaká pamatujete ze svého dětství nebo ze starších filmů. Pokud se chcete podívat na další zajimavé zažitky tak zkuste web Tripduck.com kde si určitě vyberete ve velkém množství zážitků po celém světě.

Jak v Budapešti co nejvíc ušetřit?

Zajímá vás nejen to, co navštívit v Budapešti, ale i jak si toto město užít levně? Poradíme vám!

  • Porovnejte si ceny jízdenek. Nejlevněji to vychází přes Regiojet (od 429 Kč za cestu a osobu), levně pořídíte i lístky u Flixbusu. Nejdražší variantou jsou České dráhy. Ovšem i ceny u těchto dopravců se liší dle vytíženosti a času spoje  - s Regiojetem můžete jet do Budapešti za 429 Kč i za 1095 Kč).
  • Využijte slevových portálů. Budapešť je městem, do kterého některé slevové portály (Slevomat, atd.) poskytují cenově výhodné zájezdy.
  • Získejte bezkonkurenční cestovní pojištění. Čtyřčlenná rodina může porovnáním cen pojištění ušetřit přes 1000 Kč.
Porovnat ceny cestovního pojištění

Mohlo by vás zajímat

thumb
Jarní prázdniny u moře: 8 dechberoucích pláží se zábavou pro každého
27.1.2021

Jarní prázdniny 2021 jsou téměř za rohem – a to je ta správná chvíle na to, abyste se zamysleli, jak je se svými dětmi strávíte. Pokud chcete relaxovat a trošku si odpočinout od všeho dění kolem vás, máme pro vás přichystané tipy na jarní prázdniny u moře.

thumb
Jaké penzijní spoření vybrat a jak z něho získat co nejvíce? Zeptali jsme se odborníka!
26.1.2021

Existuje mnoho lidí, kteří si vůbec na důchod nespoří, nebo dávají takovou částku, při které nedosáhnou na státní příspěvek. Přitom právě penzijní spoření patří k produktům, na kterých se dá slušně vydělat.

thumb
Kam vyrazit na jarní prázdniny 2021? Destinace, které milují rodiny s dětmi!
25.1.2021

Jarní prázdniny 2021 se pomalu, ale jistě blíží – a to je ten správný čas na to, abyste vymysleli, co budete se svými dětmi dělat. Nechcete sedět doma, ale někam vyrazit? V tom případě vám přinášíme tipy na devět destinací, které jsou vhodné pro rodiny s…

thumb
Jak poznat taktiky energetických šmejdů?
22.1.2021

Určitě jste už někdy slyšeli o lidech, kteří se upsali nepoctivému obchodníkovi s energiemi a ještě dlouho poté si rvali vlasy nad tím, kolik peněz kvůli této „výhodné nabídce“ ztratili. V tomto článku se zaměříme na taktiky energetických šmejdů a…