Menu

Nutně potřebuji půjčit peníze. Jak vyřešit tuto krizovou situaci bez rizika?

13.6.2019
Nutně potřebuji půjčit peníze. Jak vyřešit tuto krizovou situaci bez rizika?
8 minut čtení
Půjčky

I když si říkáte, že vám se to stát nemůže, realita je často jiná. Najednou se dostanete do situace, kdy si řeknete: „Nutně potřebuji půjčit peníze."Jenže ty bohužel nerostou na stromech, a tak je musíte někde sehnat. Ale kde a bez rizika?

Došla vám faktura za elektřinu s velkým nedoplatkem, a nyní na něj nemáte, protože jste zrovna dali spoustu peněz za opravu auta nebo jiný nezbytný výdaj? Kde vzít peníze a nekrást? Možnosti naštěstí existují a záleží jen na tom, jaké máte známé, práci i jak moc rychle ty peníze musíte získat.

Záloha od zaměstnavatele

Pokud máte solidní práci a dobrého zaměstnavatele, můžete se spolu domluvit, že vám dá zálohu. Ta bude potom stržena z platu a vy nebudete nikde nic dlužit. Takové řešení je možné v případě, že potřebujete třeba jen pár tisíc korun. Když se jedná o vyšší částky, už vás asi ani záloha nezachrání.

Půjčka od příbuzných, přátel…

Další možností, když nutně potřebujete půjčit peníze, je půjčka od rodiny či přátel. Tam často bývá problém v tom, že ne každý se chce na své blízké obracet a žádat je o peníze. Rozhodně je to ale lepší varianta, než si bez rozmyslu půjčit od nějakých podvodných společností a dostat se do ještě větších potíží.

Aby se vaši příbuzní při poskytování půjčky necítili v ohrožení z rizika nesplacení, sepište smlouvu o poskytnutí úvěru. Díky tomu budou mít v ruce nějaký papír jako důkaz, že půjčka vůbec byla poskytnuta.

Brigáda

Pokud zaplacení vašeho dluhu zase tolik nespěchá, zkuste si najít krátkodobou brigádu. U řady pracovních činností dokonce umožňují vyplácení peněz přímo na ruku po skončení směny, nebo jednou týdně, což představuje rychlejší způsob získání peněz, než čekat měsíc na vyplacení mzdy v klasickém zaměstnání.

U jakých brigád bývá zvykem vyplácet peníze hned po skončení směny? Většinou se jedná o jednorázové práce typu montér kulis na kulturní akci, hosteska, pomoc na stavbě nebo nárazové úklidové práce.

Prodej majetku

V nejhorších časech se člověk bohužel musí uchýlit k rozprodání majetku. Přestože se jako nejsnadnější způsob může jevit prodej rodinných šperků a starožitností, nechte si tuto možnost jako úplně poslední. Tyto rodinné vzácnosti totiž na trhu zpeněžíte za mnohem nižší cenu, než je jejich skutečná hodnota.

Radši rozprodejte jiný majetek - elektroniku, značkové oblečení nebo nábytek, který už nepoužíváte. Vyhněte se zastavárnám, které vám většinou nabídnou velmi neférovou výkupní cenu. Raději majetek zpeněžte přes aplikaci Letgo, nebo na speciálních skupinách na Facebooku (nábytek Praha, bazar elektroniky, atd.)

Půjčka

Nutně potřebuji půjčit peníze, vezmu si půjčku. Takto řeší problém s financemi nejeden člověk, ale ne vždy je to šťastné řešení. Peníze si půjčujte až ve chvíli, kdy opravdu není jiná možnost a zároveň si vše dobře promyslete a propočítejte. Pokud víte, že splatíte půjčku bez problémů, začněte hledat vhodného poskytovatele. Dnes naštěstí není problém získat větší obnos během pár hodin, takže finanční problémy se mohou stát velice rychle minulostí.

Jestliže nemáte žádný záznam v registru dlužníků, vydejte se cestou bankovní půjčky. Využijte kontokorent ke svému účtu, kreditní kartu nebo spotřebitelský úvěr. Volte takovou částku, abyste byli schopni pravidelně splácet a nenechte se zlákat vidinou toho, že byste si třeba mohli půjčit o pár desítek tisíc víc. I ty totiž musíte zaplatit. Projděte si nabídky jednotlivých bank a zvolte tu, kde vám nabídnout nejlepší podmínky. Výhodou těchto institucí je jejich solidnost, bezpečnost a férovost.

Kdo má záznam v registru dlužníků, nezbývá mu nic jiného, než se obrátit na některou z nebankovních společností nebo na soukromého poskytovatele. Zde už ale buďte velice opatrní a obezřetní, než něco podepíšete. Mnohé z těchto půjček jsou jen podvodné firmy, kde po vás budou požadovat nesmyslné poplatky, ohromné úroky nebo nutnost zaplatit celou částku i s poplatkem hned příští měsíc, což vás dokáže dostat do mnohem větších potíží než předtím. Samozřejmě existují i solidní poskytovatelé, kteří skutečně splní přesně to, k čemu se zavázali a půjčka proběhne bez problémů. Riziko bude ale vždy vyšší než u půjček z banky.

Porovnat půjčky

Jak si půjčit bezpečně?

Když se rozhodnete pro půjčku z nějaké instituce a není to banka, která je pod dohledem ČNB a tudíž bezpečná, vždy raději několikrát prověřujte a slepě nedůvěřujte. Zjistěte si vše o společnosti, od které si chcete půjčit peníze. Jakou má minulost, kdo za ní stojí. Projděte internet, zda existují recenze, má webové stránky se všemi dostupnými informacemi a dokumenty. Neměl by být problém se zodpovězením vašich dotazů i s osobní schůzkou. Smlouvu o úvěru byste měli dostat předem k přečtení a věnujte opravdu čas všem pasážím. Jakmile vám bude něco nejasného, hned se ptejte. Cokoliv podezřelého nebo neochota odpovídat na vše dotazy by ve vás měla zapnout varovný majáček. Od takové společnosti dejte ruce raději dál.

Rizika nedostatku peněz

Vyjmenovali jsme hned několik možností, které pro vás mohou být řešením, když vám chybí nějaká hotovost. Mnohem lepší ale je, se do takové situace vůbec nedostat a předcházet jí. I proto odborníci doporučují mít alespoň nějakou finanční rezervu, která vás zachrání ve chvíli, kdy se budete trápit myšlenkou, nutně potřebuji půjčit peníze. Zvlášť důležité je to v případě, kdy máte hypotéku nebo nějaký jiný vyšší úvěr. Protože ze stresu a strachu z následků pak snadno uděláte rozhodnutí, které vás ve výsledku stojí mnohem víc než částka, jenž v daný moment potřebujete. S dostatečnou rezervou vás nerozhodí nemoc a ani nenadálé výdaje, které se umí objevit vždy v ten nejméně vhodný okamžik.

Mohlo by vás zajímat

thumb
Jak zrušit havarijní pojištění? Zdarma si stáhněte vzor výpovědi!
30.10.2020

Nevyhovuje vám havarijní pojištění u vaší stávající pojišťovny? V dokonalém světě by stačilo vaší pojišťovně dát sbohem a následující den už vesele využívat výhod jiné pojistné firmy. Ve skutečnosti však zrušení havarijního ručení tak snadné není.…

thumb
Nejoblíbenější typy půjček na internetu: Online půjčky 2020
29.10.2020

Připravili jsme pro vás přehled nejčastěji pořizovaných půjček na trhu. Nechte se inspirovat volbami ostatních. Podívejte se na nejoblíbenější půčky na internetu 2020.

thumb
7 neotřelých tipů, jak renovovat starý nábytek
28.10.2020

Omrzelo vás mít nábytek z IKEI a vědomí, že tentýž stůl nebo pohovku mají sousedé pod vámi a možná i ti odnaproti? Možná teď během pandemie máte více času na kutilství a ruční práce. Využijte ho! Nechte se inspirovat našimi tipy, jak renovovat starý…

thumb
Nejvýhodnější spoření pro seniory: Velké srovnání
27.10.2020

Čeští důchodci nebo lidé před důchodem na tom typicky nejsou finančně nejlépe. Pokud jsou však šetřiví, mohou třeba tisícovku výhodně investovat. Ročně vydělají i čtyři tisíce korun a ušetří třeba na pěknou dovolenou.