Menu

Jak ochránit auto proti kroupám?

Aktualizováno dne 11.11.2020

Co může být horší, než déšť tvrdých ledových kuliček, které nemilosrdně poškodí povrch vašeho vozidla? Veděli jste, že v našich zeměpisných šířkách padají kroupy při každé osmé až desáté bouřce? Této živelné pohromy se proto právem obává nemalé množství řidičů. Jak tedy ochránit auto proti kroupám?

Jak ochránit auto proti kroupám?
7 minut čtení
Havarijní pojištění

Po krupobití sice auto pojízdné být nepřestane, ovšem vrátit jeho vzhled do původní podoby může stát desítky tisíc korun. 

krupobití v autě

Co dělat, když zrovna řídíte a začnou padat kroupy?

Zajímá vás, jak postupovat, pokud vás krupobití zastihlo v momentě, kdy zrovna sedíte za volantem? Spoléhejte na ověřená doporučení:

  • Pokud nemáte možnost zajet pod nejbližší přístřešek, zastavte u závětrné strany nějaké vyšší budovy. Váš vůz to možná neochrání na 100 %, ale výrazně zmírní škody na povrchu vašeho auta. 
  • Jestliže se nacházíte v otevřené krajině, natočte vás vůz proti směru krup. Vaše čelní sklo je ze silnějšího materiálu, tudíž má větší šanci kroupám odolat. Boční skla jsou mnohem křehčí.
  • Nedoporučuje se hledat útočiště pod stromem, protože kromě poničení karoserie kroupami si můžete vykoledovat i poškození v důsledku spadlé větve.
  • V žádném případě neopouštějte vůz. Pokud je to možné, lehněte si a obraťte se zády k oknům.

síť proti kroupám

Plachta na auto proti kroupám a další možnosti ochrany vozu

Jak ochránit auto proti korupám, pokud o této pohromě víte dopředu z předpovědi počasí?

Nejspolehlivější ochranou proti kroupám je jednoznačně garáž. Ne každý však má tuto možnost, proto mnozí řidiči volí různá povrchová zabezpečení. Mezi ně patří i speciální plachta na auto proti kroupám, která je vybavena vyztuženou vrchní částí, aby vůz ochránila před povětrnostními podmínkami.

Tip! Na trhu je tato pomůcka k dostání v cenové relaci přibližně kolem 2 tisíc korun. Nicméně si ji můžete pořídit i přes cashback - službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Cashback na plachtu proti kroupám teď najdete třeba na Autohotarek.cz.

O něco levnější variantou je potom síť proti kroupám, kterou můžete zavěsit nad vůz a vytvořit si tak provizorní garáž tak, jak vidíte na obrázku výše.

živelná pohroma

Pojištění proti živelným pohromám

Výše popsané metody, jak ochránit auto proti kroupám, nemusí být vždy efektivní. Ne vždy se lze o krupobití dozvědět z předpovědi počasí. A natahovat plachtu na auto pokaždé, když se od něj řidič vzdálí, také není vždy proveditelné.

Připojištění k havarijnímu pojištění

Pokud nechcete řešit natahování plachty proti kroupám na vůz, je vhodné zaměřit se na vhodné pojištění proti tomuto riziku. Ochranu proti finančním škodám způsobených živelnými pohromami nabídne vhodné havarijní pojištění.

Tip! Nejlevnější havarijní pojištění najdete v našem porovnávači. Do minuty v něm srovnáte nabídky 8 pojišťoven.
Najděte nejlevnější havarijní pojištění

Připojištění k povinnému ručení

Připadají vám ceny havarijního pojištění příliš vysoké? Ne každému se chce platit havarijní pojištění, zvláště, pokud je majitelem staršího vozu. Levnější variantu představuje připojištění v rámci povinného ručení. Poskytne kvalitní pojistnou ochranu nejen pro případ živelných pohrom - tedy nejen krupobití, ale i povodně, požáru či spadlých předmětů (například větví) na vozidlo.

Jeho zahrnutí do poviného ručení přitom vyjde překvapivě levně. V našem cenovém srovnávači jsme zjistili, že připojištění proti živelným pohromám celkovou cenu pojistky prodraží jen o pár stokorun, většinou o 400 až 500 Kč, u některých pojišťoven dokonce i méně. 

Tip! Pár kliky si spočítejte, na kolik by vás vyšlo připojištění proti živelným pohromám k povinnému ručení:

Spočítejte připojištění

Kolik stojí opravy vozu po krupobití?

Částky za připojištění proti živelným pohromám jsou velmi zanedbatelné vzhledem k tomu, jak se může oprava automobilu po krupobití prodražit. Zde jsou orientační ceny jednotlivých oprav, které bývá třeba provést po zásahu vozu kroupami:

Výměna čelního skla 8000 - 10 000 Kč
Oprava jednoho důlku 500 - 700 Kč
Oprava kapoty a střechy s přibližně 50 důlky 5000 - 6000 Kč

 

Jak vybrat vhodné pojištění proti živlům?

V našem srovnávači si v horní nabídce zakliknete možnost Živel, načež se vám zobrazí nabídky pojištění i s jejich cenami a finančními limity, do kterých pojišťovna škodu proplatí vzniklé škody.

Mohlo by vás zajímat

auto salon
Jaké koupit auto do 300, 200 a 60 tisíc?
12.6.2021

Dosluhuje vám vaše stávající auto a už se na něj nemůžete spolehnout? Nebo jste o automobil přišli, případně prostě už chcete změnu? Podívejte se na naše tipy, jaké koupit auto do 300, 200 a 60 tisíc. Uvidíte, že i s omezeným rozpočtem to jde.

rodinné auto
Nejlepší rodinné auto 2021
5.6.2021

Cestování s rodinou bývá takové malé stěhování. S příchodem dítěte zjistíte, že nejde jen o usazení vašeho potomka, ale i o naložení kočárku, odrážedla, později koloběžky, kola a kočárku pro panenky a spousty “nezbytností”, které prostě s sebou dítko…

pojištění auta do zahraničí
Pojištění auta do zahraničí: Co musíte vědět, když plánujete dovolenou za volantem!
18.5.2021

Přestože dnes je možné se letecky dostat téměř kamkoliv, řada cestovatelů nedá na klasický roadtrip dopustit. Jednak kvůli příležitosti intenzivněji poznat cizí krajinu, jednak kvůli možnosti kdykoliv po cestě zastavit a flexibilně si naplánovat cestu.…

spadlý strom na autě
Jak vybrat nejlepší havarijní pojištění?
15.5.2021

Výběr havarijního pojištění nemusí být komplikovaný. Stačí jen zvážit pár důležitých faktů, na které vás upozorníme, a nejlepší havarijní pojištění najdete snadno. Vyplatí se také vyhnout se oblíbenému klišé, já nebourám, tak ho nepotřebuju. Řekneme si,…