Menu

Kdy péct cukroví na Vánoce? Rozvrh vánočního pečení

Aktualizováno dne 1.12.2020

České Vánoce jsou úzce spojeny s vánočním cukrovím. Někdo potřebuje servírovat dokonalou paletu aspoň deseti druhů, někomu stačí dva druhy cukroví na Vánoce pro navození atmosféry a tradiční vůni linoucí se z bytu.

Kdy péct cukroví na Vánoce? Rozvrh vánočního pečení
8 minut čtení
Životní styl

Některé cukroví na Vánoce potřebuje uležet, jinak je tvrdé, jiné obsahuje krémovou náplň, která se plní na poslední chvíli a vydrží jen pár dnů. Jak si pečení cukroví na Vánoce rozvrhnout, aby Vás zbytečně nestresovalo?

Než vytáhnete váleček, domluvte se s rodinou, jaké cukroví na Vánoce letos chce. Poptejte se i babiček a dědečků, jaké cukroví by si od vás rádi ochutnali. Zjistěte, jestli Vám z vlastního cukroví také část nedají. Hned by bylo pečení o něco jednodušší. Zkuste si rozmyslet, kdy budete mít čas péct. Nezapomeňte ve svých plánech na to, že se budete chtít podívat třeba na vánoční trhy a některý z víkendů padne na nákup dárků. Času nebude tolik.

Tip! Chcete-li být precizní, napište si seznam toho, co budete péct a k tomu si vypište do excelu potřebné suroviny. Rázem máte před sebou nákupní seznam.

vánoční perníčky

Které vánoční cukroví péct první?

Kdy začít péct perníčky?

Pečení cukroví na Vánoce začíná tradičně perníčky v průběhu prvního adventního víkendu (tj. na začátku prosince). Perníčky jsou cukroví, které potřebuje dlouhou dobu na uležení a provlhnutí. Těsto si zadělejte už průběhu týdne, abyste mohli o víkendu péct. Odležet by se mělo nechat minimálně přes noc, ideálně dvě noci. Připravit si můžete i další těsta na suché cukroví.

Vykrajování perníčků je činnost, u které se vždy potřebují realizovat děti. Zkušené kuchařky to zvládnou za čtvrt hodiny, s dětmi osobní zkušenost říká, že vykrajování pod hodinu stihnout nejde.

Tip! Při pečení cukroví na Vánoce si opravdu hlídejte troubu a časy pečení. Stačí drobná chvilka nepozornosti a celý plech může letět spálený do koše.

Kdy péct linecké cukroví?

Stejně tak se můžete v prvním adventním víkendu pustit do pečení lineckého, vanilkových rohlíčků, kokosek, pracen a dalších suchých druhů cukroví. Důvod je prostý - potřebují čas, aby byly vláčné a ne tvrdé jako kámen.

Prozatím je ale ničím neplňte, jen je dejte upečené do krabice na vlhké a chladné místo jako je sklep nebo komora. Do krabice můžete dát také přepůlené jablko, zajistí potřebnou vlhkost. Pokud nemáte chladné místo, kam by se cukroví dalo schovat, celé pečení o týden posuňte, aby se Vám vše hotové nezkazilo.

Věděli jste, že... si můžete potřeby na pečení a zdobení koupit i přes cashback? Tedy službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Zajímavé cashbacky teď najdete např. na:

* Hospodynkam.cz - 10 % z nákupu zpět
* Bonami.cz - 3 % z nákupu zpět

cukroví na Vánoce

Které cukroví péct druhý adventní víkend?

Ořechy, išelské a strojkové cukroví

Druhý adventní víkend vychází zhruba na Mikuláše. Tento víkend se hodí na pečení zbylého suchého cukroví, které budete později plnit. To můžou být třeba plněné ořechy, išelské cukroví, nebo strojkové cukroví.

Kdy slepovat linecké cukroví?

A přichází i ta veselejší část… je čas začít testovat a ochutnávat, jestli už je cukroví na Vánoce změklé. Pokud už je linecké, nebo jiné dříve upečené cukroví, měkké a neláme se, můžete ho začít potírat marmeládou. Ideální bývá lehce kyselejší marmeláda, protože sladkého už bude tak dost. Vyhněte se také malinové marmeládě, která má v sobě malá zrníčka a jejich chroustání by mohlo radost z cukroví zkazit.

vánoční cukroví

Kdy plnit cukroví krémy a polévat ho čokoládou?

Zatímco někdo s pečením cukroví teprve začíná, vy už můžete být svým způsobem za vodou. Pár dnů před Vánoci Vás čeká příprava krémových náplní a polev. Jen pozor na krém z másla a pudingu - vydrží maximálně týden. A někdo ani to ne. Ostatní krémy z másla, cukru, kakaa a náplň z marmelády vydrží při uložení v chladu klidně až do půlky ledna.

Tip! Pusťte se také do dekorace cukroví čokoládou. Pokud plánujete mít na čokoládě i posypku, musíte ji dávat na ještě tekutou polevu, jinak Vám nebude držet.

vánoční cukroví

Co (ne) péct poslední adventní víkend?

Kdy dělat nepečené cukroví?

Štědrý den je vysloveně za dveřmi. Poslední adventní víkend před Štědrým dnem se hodí na přípravu nepečeného cukroví, tedy různé kuličky, ale také třeba marokánky či vosí hnízda.

Hned měkké perníčky

A pak jsou tu takoví, kteří se teprve do pečení cukroví na Vánoce pouští. Ani tak není nic ztraceno. Slyšeli jste o perníčcích, které jsou měkké do několika dnů? Vyrábí se z medu a dají se využít i v případě, kdy první várka perníčků ze začátku prosince postupným uzobáváním prostě zmizí. A pak jsou taky tací, kteří na poslední adventní víkend vyhlásí, že už prostě nic nepečou.

Netradiční vánoční cukroví

Netradičního vánočního cukroví je celá řada. Proto jsme si pro vás připravili průvodce těmi nejzajímavějšími recepty z Ameriky, Brazílie, Irska a dalších zemí.

Pečení cukroví na Vánoce má být o radosti, ne o spěchu, ani o potřebě mít všechno perfektní. Vyhněte se také scénářům z minulých let, kdy jste rodině vehementně zakazovali jíst cukroví před Štědrým dnem, zatímco po Štědrém dnu už jsou všichni sladkým přejedení a vy ho všem vnucujete, aby se nezkazilo. Uzobávejte průběžně. Navodíte si tak chuť Vánoc dříve. Dobrou chuť.

Tip! Přemýšlíte, že byste si letos na Vánoce půjčili? Podívejte se, která banka vám teď dá nejvýhodnější podmínky. Vyzkoušejte náš nezávislý porovnávač půjček:

Najděte nej půjčku

Mohlo by vás zajímat

food blogeři
Nejlepší české food blogy 2022: Inspirujte se recepty kulinárních mágů!
26.6.2022

Vybrali jsme pro vás nejzajímavější české food blogy roku 2022 a nechybí ani jejich nejzajímavější recepty. Uvidíte, že mezi nimi najdete tipy, které budete chtít rozhodně vyzkoušet.

den otců
10 originálních nápadů, jak oslavit Den otců
1.6.2022

Táta, tatínek, taťka, taťulda, tatík, otec - ať mu říkáte jakkoliv, nepropásněte letošní Den otců a připravte mu milé překvapení v podobě drobného dárku nebo gesta, které možná potěší ještě více.

kam k vodě
Kam k vodě s dětmi v Čechách?
23.5.2022

Dovolená v zahraničí, u moře či poznávání památek je snem mnohých z nás. Bohužel současná ekonomická situace mnohým nedovolí na takovou dovolenou vyrazit. To ovšem neznamená, že bychom si nemohli dovolenou užít na domácí půdě. Připravili jsme pro vás…

domácí vaření
8 tipů, jak ušetřit na jídle až 20 000 Kč ročně
19.5.2022

Ať už se stravujete skromnějším způsobem, nebo si často dopřáváte kaviár a drahé jídlo z restaurací, na jídle můžete ročně ušetřit desetitisíce. Slovní spojení „jak ušetřit na jídle“ zní téměř svatokrádežně, my vás však nebudeme nabádat, abyste jedli…