Menu

Netradiční vánoční cukroví: Recepty z Ameriky, Brazílie, Irska

2.11.2020

Člověk nemusí nutně trávit své Vánoce v zahraničí, aby mohl ochutnat i nějaké netradiční vánoční cukroví. Chcete si pochutnat na něčem jiném, než jsou vanilkové rohlíčky nebo linecké cukroví? Pak jste tu správně.

Netradiční vánoční cukroví: Recepty z Ameriky, Brazílie, Irska
15 minut čtení
Životní styl

Ptáte se, co patří k nejlepším věcem, co se vánočních svátků týče? Kromě společně stráveného času s rodinou je to jednoznačně také cukroví. Není nic příjemnějšího než posezení s rodinou u pohádky, teplého čaje (či kávy) a talíře s oblíbeným vánočním cukrovím. To je známé po celém světě, v každé zemi však mají v oblibě „to své“. Přidejte se k nám a využijte naší inspirace na netradiční vánoční cukroví.

Celý svět si během vánočních svátků pochutnává na výborném cukroví. V Americe jde o nejrůznější perníčky a sušenky, které se nechávají také Santovi; ve Finsku jsou to typické joulutorttu (sušenky ve tvaru větrníku plněné brusinkami nebo švestkami), v Rakousku třeba vanillekipferl (vanilkové sušenky ve tvaru půlměsíce – naše vanilkové rohlíčky). Ačkoliv se jedná pro nás o netradiční vánoční cukroví, neznamená to, že by nebylo dobré. Inspirujte se s námi a podívejte se, jak se mlsá o Vánocích ve světě.

Než se pustíte do pečení... vánoční pečení vás může přijít na nemalé peníze. Proto nakupujte suroviny chytře přes cashback - službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět! Cashbacky na vše potřebné teď najdete na:

* Hospodynkam.cz - 10 % zpět z nákupu
* Bonami.cz - 3 % zpět z nákupu

vánoční puding

Velká Británie: Britský vánoční pudink

Říkáte si, že je pudink příliš obyčejný na to, aby se stal vánočním cukrovím? Ačkoliv se pro nás jedná o velmi netradiční vánoční cukroví, v Británii je vánoční pudink považován za skvělou vánoční pochoutku. Ten jejich se však nedělá pět minut jako u nás. Jeho přípravou strávíte zhruba hodinu a na jeho výrobu budete potřebovat velké množství surovin, jako jsou například rozinky, kandované ovoce, mletý zázvor, bandy nebo loupaná jablka.

řecké vánoční cukroví

Řecko: Kourambiedes

Tradiční vánoční cukroví, se kterým se setkáte zejména v Řecku. Jde o velmi dobré a chutné vánoční cukroví, jehož příprava vám zabere zhruba tři čtvrtě hodiny. Kourambiedes se vyznačují tvarem zploštělé koule, na jejímž vrcholu se nachází jeden hřebíček, který dělá toto velmi aromatickým. Těsto se připravuje z loupaných mandlí, po dopečení se obaluje v moučkovém cukru. A tajemství výborné chuti? Lžička koňaku.

Tip! Užijte si vánoční pečení bez stresu, naplánujte si pečení tradičního i netradičního cukroví. Pomůže vám i náš článek: Kdy péct cukroví na Vánoce? Rozvrh vánočního pečení.

vánoční makronky

Francie: Vánoční makronky

Pokud hledáte netradiční vánoční cukroví, které bude zářit veselými barvami, vsaďte na francouzské makronky. Jde o malé mandlové laskonky, které mají nejrůznější barvy a jsou slepovány chuťově výbornou náplní. Chcete do svých Vánoc vnést barvičky? V tom případě si přichystejte všechny suroviny a hodinu svého času.

německé vánoční cukroví

Německo: Vánoční Springerle

Vzhledem k tomu, že je Německo hned vedle nás, setkáme se zde s podobnými chutěmi jako u nás. I zde se můžete setkat s perníčky, vosími hnízdy nebo rohlíčky. Mnohem netradičnější jsou však německé springerle. Jde o cukroví, v němž hraje hlavní roli anýz. Na přípravu tohoto cukroví si vymezte asi půl hodiny, na samotné pečení další polovinu hodiny. K výrobě budete potřebovat speciální vyřezávané formičky, při konzumaci se toto netradiční vánoční cukroví namáčí do kávy nebo čaje.

Německo vás baví... kromě tradičního vánočního receptu jste si u nás na blogu oblíbili i další články o Německu:

* 10 pohádkových hradů a zámků v Německu
* 10 zábavních parků v Německu, ze kterých vám vylezou oči z důlku

finské čokoládové koule

Finsko: Vánoční čokoládové bonbony

Finskou klasikou jsou čokoládové bonbony. Žádný Fin si bez nich neumí svoje Vánoce představit. Jejich příprava vám bude trvat kolem 45 minut. Ve své podstatě se jedná o čokoládové kuličky s rozinkami, cukrem a ořechy. Vyrábí se z nich kuličky, které se následně nechají ztuhnout.

Luciiny kočičky

Švédsko: Lussekatter

Lussekatter, jinými slovy také Luciiny kočičky, jsou typickým švédským cukrovím, které se peče zejména v období Vánoc. Svým tvarem vám mohou připomínat písmeno S. Jí se hlavně během adventu, zejména pak 13. 12. na svátek svaté Lucie. Hlavními ingrediencemi jsou tvaroh s rozinkami. Těsto se vyrábí z mouky, másla, mléka, vajec a droždí. Jak příprava, tak i pečení vám zaberou jen trochu času.

bejgli

Maďarsko: Vánoční závin Bejgli

Pro nás netradiční, ale v Maďarsku velmi oblíbené – to jsou Bejgli. Jedná se o tradiční zahraniční cukroví, které se plní vlašskými ořechy nebo máslem. Velmi často se však připravují obě tyto varianty. Každá kuchařka pak může recept doplnit o svoje vlastní receptury, které se často dědí z generace na generaci. Správně upečený závin je na povrchu křupavý, vnitřek vláčný a nadýchaný.

Brigadeiro

Brazílie: Čokoládové kuličky Brigadeiros

Jedná se o populární vánoční pochoutku zejména v Brazílii. Jsou to lahodné, sladké malé čokoládové kuličky, které jsou navíc obaleny v čokoládovém sypání. Tyto čokoládové kuličky jsou nejen lahodné, ale navíc rychle připravené, proto je můžete využít také jako sladkou tečku po obědě či večeři.

kokosky

Jižní Amerika: Kokosky

Jsou symbolem Vánoc v Jižní Americe, ale i Karibiku. Jsou vyráběny z lahodného kokosu a čokolády, kdy si původní název „Besitos De Coco“ můžete přeložit doslova jako kokosové polibky. Je jen na vás, zda použijete kokos bez cukru nebo s ním.

americké vánoční sušenky

USA: Vánoční sušenky a perníčky

Perníčky patří mezi oblíbené pochutiny po celé Evropě. Dostaly se sem pravděpodobně v roce 992 před naším letopočtem, kdy je sem přinesl mnich jménem Gregory z Nicopolis. Osadníci z Evropy později perníčky přivedli do Ameriky, kde se staly velkým hitem. Současně si zde oblíbili i nejrůznější "cookies " - sušenky, které děti nechávají na stole se sklenicí mléka pro Santu.

vánoční cukroví z Irska

Irsko: Křehký chlebík

Jde o sušenku ve tvaru chlebíku, která je velmi populární nejen v Irsku, ale také ve Skotsku a Británii. Konzumuje se zejména na Silvestra. Tyto sušenky jsou máslové a lahodné. Ideální k šálku čaje, který si vychutnáte se svojí rodinou či přáteli.

Jak můžete vidět, existuje spousta receptů na vánoční cukroví, které se peče ve světě. Některé je velmi podobné tomu, s nímž se setkáváme i u nás v Česku. Pokud máte dost vanilkových rohlíčků a chcete si letos také trochu zaexperimentovat a vyzkoušet něco nového, věříme, že jste se inspirovali. Co budete letos péct vy? Klasiku, nebo vsadíte na netradiční vánoční cukroví?

Před Vánoci by se vám ještě mohlo hodit... 

* Rozumná půjčka? Využijte předvánoční akce bank
* Vánoční dárky pro ženy
* 15 tipů na vánoční dárky pro muže

Mohlo by vás zajímat

šťastný zaměstnanec
Zaměstnanecké benefity, jaké svět neviděl: Firmy, pro které je radost pracovat
16.7.2021

Plat je jen jednou z věcí, která nás motivuje při výběru nového zaměstnavatele. Firmy lákají na firemní kulturu, možnost kariérního růstu, ale také na zaměstnanecké benefity. Některé už považujeme téměř za samozřejmost, jiné jsou v ČR stále ještě raritní.

mobil ve vodě
Co dělat, když mi spadne mobil do vody?
13.7.2021

Co dělat když mi spadne mobil do vody. Fráze, kterou lidé horlivě zadávají do vyhledávače ve chvíli, kdy dojde k této nepříjemné události. Dobrou zprávou však je, že se ani s utopeným telefonem nemusíte hned rozloučit a pořídit si nový.

vystoupení z EU
Vystoupení z EU: Co by ve skutečnosti znamenalo pro Česko?
12.5.2021

V posledních letech je vystoupení z EU živě diskutovaným tématem. Znamenalo by to pro Česko vytouženou svobodu, nebo ekonomickou katastrofu? Protože jsme finanční portál, zaměřili jsme se na peněžní dopady, které by Czexit, tedy odchod z Evropské unie…

letní tábor
Nejzajímavější letní jazykové tábory v zahraničí
11.5.2021

Tábory v zahraničí byly oblíbené a nic na tom nejspíš nezmění ani pandemie koronaviru. Ačkoliv jsou možnosti cestování do zahraničí stále ještě omezené, možná by děti potěšilo a znovu nastartovalo studium jazyků v zahraničí.