Menu

Co dělat když pošlu peníze na špatný účet?

Aktualizováno dne 17.5.2021

Při vyplňování údajů platby se můžete snadno splést. Automatické kontroly by měly odhalit chybu a platbu nepustit. Můžete mít ale i takovou smůlu, že platba skutečně proběhne. Vás nejspíš hned napadne otázka, co dělat když pošlu peníze na špatný účet?

Co dělat když pošlu peníze na špatný účet?
10 minut čtení
Běžné účty

Ideální je při vyplňování čísel účtů v internetovém bankovnictví nespěchat a poté si zadané údaje v dalším kroku před odesláním důkladně zkontrolovat. Jenže se nám občas nechce, nebo se skutečně můžeme přehlédnout. Dobrá zpráva je, že peníze nejsou ztraceny. Záleží na tom, zda budete ke spolupráci potřebovat banku, nebo si vystačíte sami. Takže, co dělat, když pošlu peníze na špatný účet?

platba

Co dělat když pošlu peníze na špatný účet?

Často nemusíte dělat vůbec nic. Čísla bankovních účtů nevznikají jen jako postupná řada číslic, ale vytváří se pomocí matematického klíče. Proto je spíše pravděpodobné, že při jednoduchém překlepu trefíte neexistující číslo účtu. Internetové bankovnictví tuto chybu odhalí a platbu nakonec neprovede.

První možností, co dělat když pošlu peníze na špatný účet, je prostě a jednoduše čekat. Opravdu. Peníze samy vrátí do druhého nebo třetího pracovního dne.

Tip! Zajímá vás, která banka vám nabídne nejvýhodnější kreditní kartu? Zjistěte, jaké výhody si můžete užít u jednotlivých kreditních produktů.

Porovnej kreditní karty

platba kartou

Jak stornovat platbu?

Stávají se ale i případy, kdy se překliknete v adresáři příjemců, zkopírujete existující číslo účtu ze špatného řádku tabulky, nebo se překlepnete v odeslané částce a platba může v klidu proběhnout.

Pokud si uvědomíte svou chybu včas a je zadaná s datem splatnosti až na následující den, nebo dokonce ještě později, můžete ji v internetovém bankovnictví změnit, nebo celou stornovat. Pokud máte platbu s aktuálním datem, nejspíš už stornovat nepůjde. Důvodem jsou okamžité platby, ale obecně to, že banky zpracovávají platby v reálném čase. Např. u mBank je potřeba zadat storno do osmé hodiny ranní, aby se platba za daný den neprovedla.

Rada odborníka: V internetovém bankovnictví naleznete možnost změnit platbu nebo ji stornovat obvykle v “čekajících platbách”.

Banka Cesta v internetovém bankovnictví Cena za odvolání jednorázového příkazu k úhradě před datem jeho platnosti Poplatky při již provedených platbách
ČSOB Přehledy -> Čekající platby zdarma 500 Kč + výlohy zprostředkujících bank
mBank Platby -> Plánované operace zdarma 150 Kč + skutečné výlohy zprostředkujících bank
Fio Přehledy -> Plánované platby zdarma 250 Kč včetně DPH + poplatky zprostředkujících bank za odeslání doplňujících informací k odchozí platbě)
Reiffeisenbank Platby -> Přehled odchozích plateb -> Čekající platby zdarma Skrývá se pod položkou ceníku nestandardní služby (šetření plateb, vyhledávání dokladů) a ostatní služby v ceníku výslovně neuvedené: 200 Kč vč. DPH (za každých započatých 15 min.) + skutečné výdaje

Tip! Věděli jste, že můžete jednotlivé účty českých bank jedním klikem porovnat a zjistit tak, kdo má nejvýhodnější podmínky? Zkuste to zde:

Porovnej nabídky bank

online platba

Co dělat, když peníze skončily na cizím účtu?

Další kategorií omylů jsou ty, kdy díky překlepu trefíte existující číslo účtu a máte zvoleno aktuální datum převodu. Peníze se z vašeho účtu v takovém případě odešlou, banky tyto příkazy zpracovávají prakticky okamžitě.

Pozor! I přesto, že si chybu uvědomíte, vaše banka v takovém případě nemá právo platbu jednoduše stornovat a vrátit prostředky zpět z cizího účtu. Peníze musí odeslat vždy jen adresát ze svého účtu. Právo je však ale i tak na vaší straně.

Vyplníte formulář s žádostí o vrácení neoprávněně přijatých peněz. Banka vám v takovém případě bude pomáhat v roli zprostředkovatele pro získání prostředků od chybného adresáta zpět. Pokud se jedná o účet ve stejné bance, adresátovi zašle banka e-mail, případně zprávu přes internetové bankovnictví, nebo doporučený dopis a požádá ho o odeslání platby.

platba

Co dělat, když peníze skončily na cizím účtu v jiné bance?

Pokud jsou peníze v jiné bance, vaše banka bude kontaktovat banku adresáta. K tomu je i v tomto případě potřeba vyplnit formulář s žádostí o vrácení neoprávněně přijatých peněz. Žádost pak odešlete bance, do které jste peníze omylem poslali. Ta si pak bude kontaktovat svého klienta a požádá ho o zaslání prostředků zpět.

Bezdůvodné obohacení

Adresát by se v případě nevrácení prostředků dopustil bezdůvodného obohacení. Člověk, kterému jste peníze poslali omylem, je ze zákona povinen je vrátit, a to v souladu s § 451 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník.

Každopádně, pokud adresát prostředky nevrátí ani po urgenci, můžete u vaší banky zažádat o sdělení identifikačních údajů adresáta. Musíte nejprve prokázat, že takový požadavek je oprávněný a vyplníte Žádost klienta o sdělení identifikačních údajů příjemce platby.

K vyplnění žádosti klienta o sdělení identifikačních údajů příjemce platby budete potřebovat tyto údaje:

 • Jméno a příjmení / název právnické osoby plátce
 • Datum narození / IČ plátce
 • Adresa / Sídlo plátce
 • Datum provedení úhrady plátce
 • Číslo účtu plátce a kód banky
 • Částka
 • Konstantní symbol
 • Variabilní symbol
 • Specifický symbol
 • Číslo účtu příjemce neoprávnění platby a kód banky
 • Číslo účtu, kam měly být finanční prostředky správně odeslány a kód banky

Soud

V souladu s § 38 odst. 6 zákona o bankách vám musí banka sdělit identifikační údaje klienta jako jméno, příjmení, datum narození a trvalé bydliště fyzické osoby, u právnické osoby získáte její IČO a adresu sídla. Pak už je jen na vás, abyste se spojili s právníkem a věc předali k soudu a případně podali žalobu na bezdůvodné obohacení podle občanského zákoníku, nebo pokračovali až k exekučnímu vymáhání.

Co dělat když pošlu peníze na špatný účet? Obvykle se situace vyřeší jednoduše sama. Ve většině případů se po vašem upozornění peníze od adresáta vrátí. Pomoc právníků a předání věci soudu bývá až ta poslední cesta a naštěstí ta méně častá. Při zadávání příkazů se přece jen trochu zastavte a kontrolu účtu opravdu proveďte. Můžete si ušetřit vlastní nervy.

Ještě by vás mohly zajímat... naše další články ze světa financí:

* Kdy chodí mateřská? A další finanční informace pro maminky.
* Překlenovací úvěr, hypotéka nebo půjčka? Jak si půjčit na bydlení nejvýhodněji?
* Jaké úrazy pojišťovny neproplácí?

Mohlo by vás zajímat

diners club
Všechno, co jste chtěli vědět o kartě Diners Club
27.9.2021

Určitě jste už někdy o Diners Club slyšeli. A víte, že vydávají kreditní karty, které přináší majiteli spoustu výhod? Že to není žádný tajemný klub? Je to tak, kreditní kartu Diners Club si můžete pořídit i vy.

účet pro děti
Bankovní účty pro děti: Velký přehled
2.9.2021

Jak děti rostou, učíme je různým dovednostem. A finanční gramotnost by měla být jednou z nich. Obvykle začínáme malým kapesným v řádu desetikorun, které dítku předáváme v hotovosti. Bankovní účty pro děti jsou dalším logickým krokem. Podívejme se, jaké…

thumb
Krádež peněz z účtu: Jak se bránit a jak pomůže banka?
12.8.2021

Zvykli jsme si žít v poměrně bezpečné době. Téměř každé nebezpečí je do pár minut zažehnáno rychlým telefonátem na policii. Pokud by se vám přece jen někdo pokusil sáhnout na peníze, obsah vaší peněženky jej zřejmě příliš nepotěší, protože drtivá vašich…

Paypal
PayPal účet: Jak na platby, založení i zrušení účtu a další návody
30.7.2021

Určitě jste se už se společností PayPal setkali. PayPal účet je oblíbeným nástrojem lidí, kteří na internetu hodně platí nebo přijímají peníze klidně i přes hranice České republiky. PayPal nahrazuje internetovou peněženku. V čem jsou jeho výhody?