Menu

Pojištění auta do zahraničí: Co musíte vědět, když plánujete dovolenou za volantem!

Aktualizováno dne 27.5.2021

Přestože dnes je možné se letecky dostat téměř kamkoliv, řada cestovatelů nedá na klasický roadtrip dopustit. Jednak kvůli příležitosti intenzivněji poznat cizí krajinu, jednak kvůli možnosti kdykoliv po cestě zastavit a flexibilně si naplánovat cestu. Nemáte jasno v tom, jak v takovém případě funguje pojištění auta do zahraničí? V tomto článku vám to osvětlíme a poradíme užitečné tipy na cestu automobilem do ciziny.

Pojištění auta do zahraničí: Co musíte vědět, když plánujete dovolenou za volantem!
11 minut čtení
Cestovní pojištění

Autonehoda sama o sobě je velmi stresující záležitostí. Což teprve když se přihodí v cizině, kde nevíte na koho se obrátit, popřípadě se nedorozumíte místním jazykem. Takovou nepříjemnost by chtěl zažít málokdo, proto je vhodné zajistit si co nejvhodnější pojištění auta do zahraničí.

road trip

Povinné ručení a havarijní pojištění do zahraničí

Povinné ručení a havarijní pojištění se vztahuje i na autonehody v cizině. Klasické povinné ručení a havarijní pojištění má územní rozsah pro Evropu a Turecko. Ovšem tento územní rozsah se může u jednotlivých pojišťoven mírně lišit.

Pojišťovna Územní rozsah Výluky
AXA Evropa + Turecko Bělorusko, Moldavsko, Rusko a Ukrajina
Direct Evropa + Turecko Bělorusko, Ukrajina, Moldavsko, Rusko
ČPP Evropa + Turecko Rusko, Grónsko, Island, Faerské ostrovy, Špicberky, Kanárské ostrovy a Madeira

Pokud si nejste jisti, do jakých zemí se vaše pojištění vztahuje, prohlédněte si vaši zelenou kartu, na které jsou jednotlivé země vypsány.

Znamená to, že pokud se rozhodnete vyrazit do některé ze zemí, které jsou ve výlukách, máte smůlu? To rozhodně ne. V takovém případě je třeba sjednat si na hraničním přechodu ještě před vjezdem do dané země tzv. hraniční pojištění.

Na asistenčních službách záleží!

Jaké pomoci se při autonehodě dočkáte záleží na rozsahu asistenčních služeb, které daná pojišťovna poskytuje. Některá pojišťovna vám k pokaženému autu přivolá opraváře, jiná vám pouze zprostředkuje kontakt na nejbližší autoservis.

Tzn. vaše povinné ručení a havarijní pojištění kryje škody, které vzniknou v cizině, ale to, v jaké míře vám pojišťovna pomůže při nehodě v cizině, záleží na konkrétních pojistných podmínkách jednotlivých pojišťoven. Před cestou si tedy zkontrolujte, jak vypadá vaše pojištění auta do zahraničí.

Některé pojišťovny umožňují sjednání speciálního připojištění vozidla na cesty do zahraničí. Například Kooperativa nabízí službu Holiday, díky které řidič získá rozšířené asistenční služby v cizině.

Tip! Chcete srovnat pojišťovny a jejich výhody, které v rámci povinného ručení nabízí? Stačí zadat pár údajů a obratem zjistit, jak si která pojišťovna stojí:

Porovnej povinná ručení

autem na dovolenou

Cestovní pojištění auta do zahraničí

Chcete na cestách skutečnou jistotu? V tom případě se nespoléhejte pouze na vaše povinné ručení, ale sjednejte si ochranu v podobě připojištění do zahraničí k cestovní pojistce.

V našem nezávislém srovnávači nabídek trhu teď nově najdete pojištění s názvem Dovolená autem, které si můžete sjednat v rámci cestovního pojištění (ve druhém kroku našeho online formuláře):

dovolená autem

Tip! Sami si zadejte vlastní hodnoty a zjistěte, na kolik vás vyjde pojištění auta do zahraničí zde:

Spočítejte pojištění

S čím vám pojištění Dovolená autem pomůže? V případě poruchy nebo havárie vašeho automobilu vám pojišťovna zajistí opravu i odtah poškozeného automobilu, popřípadě se postará i o vaše ubytování. Rovněž vám zajistí náhradní doporavu, abyste mohli pokračovat v cestě. Nezáleží na tom, jaký typ svízelné situace se vám při cestě stane. Například pojišťovna Union vám pomůže v každé situaci, která se vám na vozovce přihodí - od poruchy automobilu až po zabouchnuté klíče.

Limity pojištění auta do zahraničí

Jaké jsou limity takového připojištění v rámci cestovního pojištění? Pojišťovna AXA vysvětluje výši pojistného krytí v přehledné tabulce.

Typ úkonu Co zahrnuje
Oprava automobilu na místě nebo odtah do nejbližšího autoservisu Příjezd + 1 hodina práce, popřípadě reálné náklady na opravu v autoservisu
Parkovné Reálné náklady na 3 dny parkování
Náhradní ubytování, nebo náhradní doprava zpět do ČR

Reálné náklady na cestu vlakem nebo autobusem

Ubytování 2 noci, 80 EUR/noc

Převoz automobilu do ČR Jestliže automobil nelze do 5 pracovních dnů opravit, limit krytí na přepravu do ČR je 55 000 Kč
Telefonické tlumočení při komunikaci s úřady Zahrnuto

Na stránce s porovnáním cen cestovního pojištění najdete toto užitečné připojištění. Díky porovnání cen můžete navíc výrazně ušetřit - cestovní pojištění totiž pořídíte už od 7 Kč/den.

dovolená autem

Kam Češi jezdí na dovolenou autem?

Pravděpodobně vás nepřekvapí data Českého statistického úřadu před pandemií COVID-19. Uvádí totiž, že na dovolenou více, jak polovina Čechů, vyráží autem. Žebříčku nejoblíbenějších destinací potom kraluje:

1.) Chorvatsko

Do absolutně nejpopulárnější destinace, kterou ročně navštíví 740 tis. Čechů, se vám budou hodit naši průvodci:

2.) Slovensko

Sousední Slovensko je jen o chlup za Chorvatskem. Na delší cestu se tam v roce 2019 vydalo 700 tis. Čechů. Nechte se inspirovat na letošní cestu autem našimi průvodci i vy. Slovensko skrývá jedny z nejkrásnějších míst:

3.) Itálie

Itálie si drží třetí pozici již deset let, ročně se tam podívá přes 600 tis. českých turistů. Průměrně tam stráví 7 nocí, během kterých se dá už i lecco stihnout. Itálie také patří mezi nejoblíbenější destinace českých novomanželů, více se dozvíte v našem průvodci zde:

4.) Rakousko

Do sousedního Rakouska na delší dovolenou vycestuje něco málo přes 400 tis. českých občanů ročně. Pokud patříte mezi ně, uložte si:

5.) Řecko

Dovolená v Řecku je hned v závěsu za dovolenou v Rakousku. I sem se ročně podívá něco málo přes 400 tis. Čechů.

Tip! Před letošní dovolenou také oceníte chytrou rezervaci ubytování přes cashback - službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Podívejte se třeba na cashback na Booking.com.

Mohlo by vás zajímat

vánoce v anglii
Vánoce v Anglii: Tradice, cukroví a akce, které stojí za to navštívit
25.10.2021

Ptáte se, jaké jsou Vánoce v Anglii? Asi vás nepřekvapí, že Angličané slaví tento svátek trochu jinak než my. Pokud opomineme to, že také zdobí vánoční stromek, pojetí Vánoc v této zemi je opravdu odlišné od toho našeho. Návštěva Anglie v tomto ročním…

vánoce u moře
Vánoce u moře: 7 teplých destinací, kam utečete předvánočnímu stresu
22.10.2021

Jsou jiní. Zatímco jejich známí a příbuzní se stresují s předvánočním úklidem a pečením cukroví, oni mají po celý prosinec na tváři blažený úsměv, protože veškeré přípravy a předvánoční starosti jdou zcela mimo ně. Štědrý den totiž plánují slavit daleko…

lyžování v polsku
Lyžování v Polsku: Skiareály lepší než v Čechách?
20.10.2021

Při volbě lyžařské destinace asi mnoha lidem nepřipadne na mysl právě Polsko. Což je škoda – tato země nabízí srovnatelné ceny jako v Česku, a hlavně nepřeplněné areály, ve kterých se nemusíte potýkat s nekonečnými řadami na lanovku, tudíž si vaši zimní…

krampus
Krampus 2021: Kam letos vyrazit za strašidelnými čerty?
19.10.2021

Předvánoční období je každoročně odstartováno první adventní nedělí. Nákupní horečka je v tuto dobu již v plném proudu. Všude voní svařené víno a horká medovina. O týden později pak přicházejí na řadu tradice, které se v Evropě rozhodně nenesou v…