Menu

Povinné ručení 2021: Nejoblíbenější pojišťovny a letošní novinky

9.12.2020

Vlastníky motorových vozidel jistě zajímají změny, které prodělá povinné ručení v roce 2021. Připravili jsme pro vás i přehled nejvíce pojišťovaných vozů a nejoblíbenějších pojišťoven na povinné ručení.

Povinné ručení 2021: Nejoblíbenější pojišťovny a letošní novinky
8 minut čtení
Povinné ručení

Každý rok na českých silnicích přináší nové změny a nové výzvy. Ať se jedná o opravy, přestavby, poplatky, mýtné brány či nabíjení elektrických vozů, vždy je třeba být připraven. Podívejte se na novinky, které přinese povinné ručení v roce 2021.

povinné ručení 2021

Novinky v povinném ručení 2021

1.) Zdražování povinného ručení

Očekávanou novinkou je rozhodně vyšší platba za povinné ručení 2021. Meziročně se předpokládá nárůst zhruba o 3 %, průměrně tedy může nově povinné ručení 2021 vyjít na 3 066 Kč.

Nejedná se však o nějaké náhodné číslo od pojišťoven, ale o částku určenou výpočtem z předpokládaných nákladů na hrazení škod na majetku a zdravotních výloh účastníků nehod. Je ale faktem, že každá pojišťovna si svými podmínkami může povinné ručení 2021 upravit a regulovat tak jeho výši.

Tip! Pokud chcete ušetřit na povinném ručení, vyzkoušejte naši kalkulačku. Do minuty v ní zjistíte, která pojišťovna zrovna teď nabízí nejlevnější povinné ručení.

Najděte nejlevnější povinné ručení

2.) Elektronické dálniční známky

Od 1.1. 2021 k nám také přichází elektronické dálniční známky. Odpadá tak nalepování a sloupávání platné známky a zakoupená známka platí celých 365 dní. 

Typ elektronické dálniční známky Cena
Standardní roční elektronická známka 1500 Kč
Roční elektronická známka pro ekologické vozy 750 Kč
Standardní měsíční elektronická známka 440 Kč
Měsíční elektronická známka pro ekologické vozy 220 Kč
Standardní 10denní elektronická známka 310 Kč
10denní známka pro ekologické vozy 155 Kč

Tip! Všechny druhy elektronických známek pořídíte na webu edalnice.cz.

3.) Nový bodový systém

Přicházející novinka na českých silnicích je i diskutovaný nový bodový systém. Ten bude mírnější k některým přestupkům, k těm život ohrožujícím naopak výrazně přísnější. Například:

  • 2 body budou strhnuty za překročenou povolenou rychlost o 10 km/h a méně než 20 km/h a překročení do 30 km/h mimo obec.
  • U špatného parkování, překročení rychlosti do 10 km/h se body nebudou strhávat a pokuta bude do výše 1 500 Kč.
  • Avšak u velmi vážných porušení silničního zákona můžete přijít o řidičský průkaz až na tři roky.

4.) Nová pravidla na silnicích

Přichází také nutnost reflexní vesty při nouzovém zastavení i v obci a přímý zákaz parkování na chodníku. Je však dobré vědět, že novela se stále projednává a snad by měla začít platit až od roku 2022.

povinné ručení 2021

Top 10 nejvíce pojišťovaných vozů

Pro zajímavost jsme připravili také seznam nejvíce pojišťovaných značek vozů na Porovnej24. Nejčastěji jsou pojišťované vozy značek:

1.) Škoda
2.) Volkswagen
3.) Ford
4.) Peugeot
5.) Renault
6.) Citroen
7.) BMW
8.) Opel
9.) Hyundai
10.) Audi

Tip! Věděli jste, že si můžete náhradní díly a autodoplňky pořídit přes cashback? Službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Zkuste třeba:

* Autohotarek.cz - 2 % zpět z nákupu
* E-autopotahy.cz - 6 % zpět z nákupu

allianz pojišťovna

Nejoblíbenější pojišťovny

Možná vás také zaujme, že nejvíce si lidé sjednávají povinné ručení u Allianz. Pojišťovny seřazené podle oblíbenosti na Porovnej24 jsou:

1.) Allianz
2.) Kooperativa
3.) Direct pojišťovna
4.) ČPP
5.) ČSOB
6.) AXA
7.) Hasičská vzájemná pojišťovna
8.) Slavia

A kde si sjednáte vaše povinné ručení 2021 vy? Všechny zmíněné pojišťovny můžete porovnat několika kliky v našem srovnávači:
Porovnej povinná ručení

Mohlo by vás zajímat

thumb
SPZ na přání 2021: Cena a pravidla
5.3.2021

Od ledna 2016 je možné žádat o státní poznávací značku (SPZ) na přání. Aktuálně už je vydáno kolem 16 000 SPZ na přání. Oficiálně se používá výraz registrační značka na přání, tedy RZNP. Přemýšlíte, že byste si automobil také vyzdobili značkou na přání?…

thumb
Nejlevnější elektromobily na světě 2021
3.3.2021

Dříve byly elektromobily něčím, v čem se vozilo jen pár nadšenců. V současnosti jde však nejen o průkopnická vozidla, ale o stále běžnější dopravní prostředek, který spousta z nás denně využívá. Uvažujete nad tím, že byste si sami nějaký elektromobil…

thumb
Ekologická likvidace vozidla krok za krokem
1.3.2021

Pokud se Váš plechový mazlík přimotal do dopravní nehody a je nepojízdný, nebo se rozhodl stávkovat, dále nejezdit a oprava by Vás vyšla příliš draho, čeká Vás s ním nevyhnutelně ekologická likvidace auta. Jak probíhá taková likvidace vozidla a na co…

thumb
Nejlevnější nová auta 2021: Tipy na 15 vozů, které se vám vyplatí
26.2.2021

Plánujete si letos koupit nové vozidlo, se kterým budete moct jezdit jak do města, práce, tak i na rodinné výlety či dovolenou? Spíše než po ojetině chcete sáhnout po novém vozidle, které by vás však nemělo stát jmění. V tom případě vám přinášíme…