Menu

Povinné ručení 2021: Nejoblíbenější pojišťovny a letošní novinky

9.12.2020

Vlastníky motorových vozidel jistě zajímají změny, které prodělá povinné ručení v roce 2021. Připravili jsme pro vás i přehled nejvíce pojišťovaných vozů a nejoblíbenějších pojišťoven na povinné ručení.

Povinné ručení 2021: Nejoblíbenější pojišťovny a letošní novinky
8 minut čtení
Povinné ručení

Každý rok na českých silnicích přináší nové změny a nové výzvy. Ať se jedná o opravy, přestavby, poplatky, mýtné brány či nabíjení elektrických vozů, vždy je třeba být připraven. Podívejte se na novinky, které přinese povinné ručení v roce 2021.

povinné ručení 2021

Novinky v povinném ručení 2021

1.) Zdražování povinného ručení

Očekávanou novinkou je rozhodně vyšší platba za povinné ručení 2021. Meziročně se předpokládá nárůst zhruba o 3 %, průměrně tedy může nově povinné ručení 2021 vyjít na 3 066 Kč.

Nejedná se však o nějaké náhodné číslo od pojišťoven, ale o částku určenou výpočtem z předpokládaných nákladů na hrazení škod na majetku a zdravotních výloh účastníků nehod. Je ale faktem, že každá pojišťovna si svými podmínkami může povinné ručení 2021 upravit a regulovat tak jeho výši.

Tip! Pokud chcete ušetřit na povinném ručení, vyzkoušejte naši kalkulačku. Do minuty v ní zjistíte, která pojišťovna zrovna teď nabízí nejlevnější povinné ručení.

Najděte nejlevnější povinné ručení

2.) Elektronické dálniční známky

Od 1.1. 2021 k nám také přichází elektronické dálniční známky. Odpadá tak nalepování a sloupávání platné známky a zakoupená známka platí celých 365 dní. 

Typ elektronické dálniční známky Cena
Standardní roční elektronická známka 1500 Kč
Roční elektronická známka pro ekologické vozy 750 Kč
Standardní měsíční elektronická známka 440 Kč
Měsíční elektronická známka pro ekologické vozy 220 Kč
Standardní 10denní elektronická známka 310 Kč
10denní známka pro ekologické vozy 155 Kč

Tip! Všechny druhy elektronických známek pořídíte na webu edalnice.cz.

3.) Nový bodový systém

Přicházející novinka na českých silnicích je i diskutovaný nový bodový systém. Ten bude mírnější k některým přestupkům, k těm život ohrožujícím naopak výrazně přísnější. Například:

  • 2 body budou strhnuty za překročenou povolenou rychlost o 10 km/h a méně než 20 km/h a překročení do 30 km/h mimo obec.
  • U špatného parkování, překročení rychlosti do 10 km/h se body nebudou strhávat a pokuta bude do výše 1 500 Kč.
  • Avšak u velmi vážných porušení silničního zákona můžete přijít o řidičský průkaz až na tři roky.

4.) Nová pravidla na silnicích

Přichází také nutnost reflexní vesty při nouzovém zastavení i v obci a přímý zákaz parkování na chodníku. Je však dobré vědět, že novela se stále projednává a snad by měla začít platit až od roku 2022.

povinné ručení 2021

Top 10 nejvíce pojišťovaných vozů

Pro zajímavost jsme připravili také seznam nejvíce pojišťovaných značek vozů na Porovnej24. Nejčastěji jsou pojišťované vozy značek:

1.) Škoda
2.) Volkswagen
3.) Ford
4.) Peugeot
5.) Renault
6.) Citroen
7.) BMW
8.) Opel
9.) Hyundai
10.) Audi

Tip! Věděli jste, že si můžete náhradní díly a autodoplňky pořídit přes cashback? Službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Zkuste třeba:

* Autohotarek.cz - 2 % zpět z nákupu
* E-autopotahy.cz - 6 % zpět z nákupu

allianz pojišťovna

Nejoblíbenější pojišťovny

Možná vás také zaujme, že nejvíce si lidé sjednávají povinné ručení u Allianz. Pojišťovny seřazené podle oblíbenosti na Porovnej24 jsou:

1.) Allianz
2.) Kooperativa
3.) Direct pojišťovna
4.) ČPP
5.) ČSOB
6.) AXA
7.) Hasičská vzájemná pojišťovna
8.) Slavia

A kde si sjednáte vaše povinné ručení 2021 vy? Všechny zmíněné pojišťovny můžete porovnat několika kliky v našem srovnávači:
Porovnej povinná ručení

Mohlo by vás zajímat

obytný vůz pro dva
Jak vybrat obytný přívěs pro 2 osoby?
19.6.2021

Léto už běží naplno. Je potřeba si ho užít. Láká vás samostatnost obytného přívěsu a chcete si ho pořídit? Vybrat obytný přívěs pro 2 osoby je ale složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Shrnuli jsme, co vše je potřeba vzít v úvahu a přihodili…

čerpací stanice
Cena benzínu a nafty v Evropě + 4 tipy, jak ušetřit při cestě autem do ciziny
16.6.2021

Chystáte se na dovolenou autem a přemýšlíte, zda pořádně natankovat už doma, nebo ušetřit na pohonných hmotách díky tomu, že je načerpáte na zahraniční pumpě? Připravili jsme pro vás aktuální přehled, mapující ceny pohonných hmot v Evropě a přilehlých…

mikrospánek
Jak na mikrospánek? Tipy, jak vyzrát na tichého zabijáka
14.6.2021

Kilometry šedé silnice se vám míhají před očima, a vy začínáte být z této monotónní činnosti unavení. Pokud nejste dostatečně odpočinutí, můžete usnout v každém okamžiku. A i kdy je to jen na zlomek sekundy, snadno se stane osudným. Jak na mikrospánek…

auto salon
Jaké koupit auto do 300, 200 a 60 tisíc?
12.6.2021

Dosluhuje vám vaše stávající auto a už se na něj nemůžete spolehnout? Nebo jste o automobil přišli, případně prostě už chcete změnu? Podívejte se na naše tipy, jaké koupit auto do 300, 200 a 60 tisíc. Uvidíte, že i s omezeným rozpočtem to jde.