Menu

Povinné ručení 2021: Nejoblíbenější pojišťovny a letošní novinky

9.12.2020

Vlastníky motorových vozidel jistě zajímají změny, které prodělá povinné ručení v roce 2021. Připravili jsme pro vás i přehled nejvíce pojišťovaných vozů a nejoblíbenějších pojišťoven na povinné ručení.

Povinné ručení 2021: Nejoblíbenější pojišťovny a letošní novinky
8 minut čtení
Povinné ručení

Každý rok na českých silnicích přináší nové změny a nové výzvy. Ať se jedná o opravy, přestavby, poplatky, mýtné brány či nabíjení elektrických vozů, vždy je třeba být připraven. Podívejte se na novinky, které přinese povinné ručení v roce 2021.

povinné ručení 2021

Novinky v povinném ručení 2021

1.) Zdražování povinného ručení

Očekávanou novinkou je rozhodně vyšší platba za povinné ručení 2021. Meziročně se předpokládá nárůst zhruba o 3 %, průměrně tedy může nově povinné ručení 2021 vyjít na 3 066 Kč.

Nejedná se však o nějaké náhodné číslo od pojišťoven, ale o částku určenou výpočtem z předpokládaných nákladů na hrazení škod na majetku a zdravotních výloh účastníků nehod. Je ale faktem, že každá pojišťovna si svými podmínkami může povinné ručení 2021 upravit a regulovat tak jeho výši.

Tip! Pokud chcete ušetřit na povinném ručení, vyzkoušejte naši kalkulačku. Do minuty v ní zjistíte, která pojišťovna zrovna teď nabízí nejlevnější povinné ručení.

Najděte nejlevnější povinné ručení

2.) Elektronické dálniční známky

Od 1.1. 2021 k nám také přichází elektronické dálniční známky. Odpadá tak nalepování a sloupávání platné známky a zakoupená známka platí celých 365 dní. 

Typ elektronické dálniční známky Cena
Standardní roční elektronická známka 1500 Kč
Roční elektronická známka pro ekologické vozy 750 Kč
Standardní měsíční elektronická známka 440 Kč
Měsíční elektronická známka pro ekologické vozy 220 Kč
Standardní 10denní elektronická známka 310 Kč
10denní známka pro ekologické vozy 155 Kč

Tip! Všechny druhy elektronických známek pořídíte na webu edalnice.cz.

3.) Nový bodový systém

Přicházející novinka na českých silnicích je i diskutovaný nový bodový systém. Ten bude mírnější k některým přestupkům, k těm život ohrožujícím naopak výrazně přísnější. Například:

  • 2 body budou strhnuty za překročenou povolenou rychlost o 10 km/h a méně než 20 km/h a překročení do 30 km/h mimo obec.
  • U špatného parkování, překročení rychlosti do 10 km/h se body nebudou strhávat a pokuta bude do výše 1 500 Kč.
  • Avšak u velmi vážných porušení silničního zákona můžete přijít o řidičský průkaz až na tři roky.

4.) Nová pravidla na silnicích

Přichází také nutnost reflexní vesty při nouzovém zastavení i v obci a přímý zákaz parkování na chodníku. Je však dobré vědět, že novela se stále projednává a snad by měla začít platit až od roku 2022.

povinné ručení 2021

Top 10 nejvíce pojišťovaných vozů

Pro zajímavost jsme připravili také seznam nejvíce pojišťovaných značek vozů na Porovnej24. Nejčastěji jsou pojišťované vozy značek:

1.) Škoda
2.) Volkswagen
3.) Ford
4.) Peugeot
5.) Renault
6.) Citroen
7.) BMW
8.) Opel
9.) Hyundai
10.) Audi

Tip! Věděli jste, že si můžete náhradní díly a autodoplňky pořídit přes cashback? Službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Zkuste třeba:

* Autohotarek.cz - 2 % zpět z nákupu
* E-autopotahy.cz - 6 % zpět z nákupu

allianz pojišťovna

Nejoblíbenější pojišťovny

Možná vás také zaujme, že nejvíce si lidé sjednávají povinné ručení u Allianz. Pojišťovny seřazené podle oblíbenosti na Porovnej24 jsou:

1.) Allianz
2.) Kooperativa
3.) Direct pojišťovna
4.) ČPP
5.) ČSOB
6.) AXA
7.) Hasičská vzájemná pojišťovna
8.) Slavia

A kde si sjednáte vaše povinné ručení 2021 vy? Všechny zmíněné pojišťovny můžete porovnat několika kliky v našem srovnávači:
Porovnej povinná ručení

Mohlo by vás zajímat

smart car
Proč si pořídit chytré auto?
25.9.2021

V současné době se velmi často skloňuje slovo chytré. Chytré mobilní telefony, chytrá lednička, chytrá pračka, chytré hodinky, nebo chytré auto. Víte o tom, že chytré auto můžete mít doma i vy? Možná na to váš plechový miláček zatím nevypadá, ale je to…

kde parkuji?
Kde mám auto? Aplikace, se kterými najdete svůj vůz nejen na parkovišti.
18.9.2021

Když vyprávíte kamarádům, jak jste na dovolené hledali půl hodiny své auto, které bylo zaparkované jen o ulici vedle, zní to jako prima vtipná historka. Možná jste si i v hlavě překládali, jak policistům vysvětlit, že vám auto ukradli. Ve chvíli, kdy ale…

stočený tachometr
Jak poznat stočený tachometr? Nenechte se napálit!
16.9.2021

Prodej ojetin je již tradičně spojen s různými podvody nepoctivých prodejců. K těm nejčastějším patří manipulace s počtem najetých kilometrů. Najít ojeté auto s poctivým nájezdem se může občas ukázat složitějším, než najít jehlu v kupce sena. Možná i pro…

veterán
Od kdy je auto veterán?
11.9.2021

Veterán či oldtimer je auto, za kterým se kdekdo otočí a na silnici vzbudí náležitou pozornost. Možná i automobil, který vám stojí doma v garáži, patří mezi veterány, nebo je to youngtimer, který je adeptem na status veterána. Od kdy je auto veterán?